Tolerancie sa musia stanoviť po triedach prvkov, nie ako jedno plošné číslo, pretože dosiahnuteľná tolerancia sleduje kritickosť prvku — všeobecné prvky povoľujú ±0,05 mm až ±0,127 mm, zatiaľ čo kritické prvky môžu vyžadovať ±0,005 mm až ±0,0127 mm.

Úpravy sa volia podľa funkcie a pomenúvajú sa vládnucou normou: eloxovanie typu II/III podľa MIL-A-8625, konverzia chromátová podľa MIL-DTL-5541 pre uzemnenie EMI, pasivácia podľa ASTM A967 pre nehrdzavejúcu oceľ, chemické niklovanie a sklenopeletovanie.

Zdroje nestanovujú štandardnú toleranciu ani úpravu pre kryty elektroniky alebo chladiče a nezverejňujú údaje o lamelách, mikroprvkoch, nástrojoch/NRE, kapacite ani ESD balení, takže to sa stáva otázkami v RFQ, nie špecifikáciami.

Stanovte tolerancie po triedach prvkov, nie jedno plošné číslo

Ponuka sľubujúca jedinú toleranciu pre každý prvok na výkrese nepopisuje, ako tolerancie skutočne fungujú. Dosiahnuteľná tolerancia sleduje kritickosť prvku: všeobecné nekritické prvky povoľujú ±0,05 mm až ±0,127 mm, zatiaľ čo kritické prvky sa tesnia na ±0,005 mm až ±0,0127 mm24.

Ten istý výkres môže niesť oba konce tohto rozsahu. Ložisková diera držaná na ±0,005 mm s Ra 0,4 µm sedí vedľa nekritického upevňovacieho prvku s povolenými ±0,05–0,127 mm24.

Práve tento rozptyl je dôvodom dimenzovať podľa triedy prvkov, nie podľa celodielňového čísla. Dodávateľ, ktorý uvádza ±0,001" ako obrábaciu toleranciu29, opisuje nárok na schopnosť, nie záväzok k jednotlivým prvkom, a zdroje nezakladajú, že takáto hodnota je dosiahnuteľná na všetkých prvkoch u všetkých dodávateľov24,29.

Napíšte tesné označenie len tam, kde zostava potrebuje, a zvyšok dielu nechajte voľnejšej triede.

Zvoľte úpravu podľa funkcie a pomenujte vládnucu normu

Každá úprava robí inú prácu, takže označenie menujúce len farbu alebo vzhľad necháva dodávateľovi hádanie. Chromátová konverzia podľa MIL-DTL-5541 dáva hliníku vodivý, korózii odolný povlak pre uzemnenie EMI20.

Eloxovanie typu II/III podľa MIL-A-8625 sa vzťahuje na hliníkové diely, s tvrdým eloxovaním pre povrchy kritické na opotrebovanie pri zložitej geometrii20. Pasivácia podľa ASTM A967 odstraňuje kontamináciu voľným železom z nehrdzavejúcej ocele a záleží pri dieloch pre vákuové prostredie20.

Chemické niklovanie pokrýva zložitú zakrivenú geometriu rovnomerne, čo je výhoda oproti elektrolytickým procesom20. Sklenopeletovanie dáva jednotnú matnú úpravu na všetkých plochách vrátane zložených kriviek a často sa špecifikuje pred eloxovaním kvôli konzistentnému vzhľadu20.

Praktické rozdelenie na jednom diele: hliníkové veko krytu môže niesť eloxovanie typu II/III pre opotrebovanie, zatiaľ čo uzemňovacia podložka sa zamaskuje a chromátovo konvertuje podľa MIL-DTL-554120. Štandardný povrch po frézovaní je základnou úpravou, keď sa neuvádza nič iné31.

Odmietnite akékoľvek označenie úpravy, ktoré nepomenováva normu, ktorú má spĺňať — práve norma robí úpravu skontrolujiteľnou.

Špecifikujte drsnosť podľa procesnej cesty, nie jedno Ra na celý diel

Drsnosť nasleduje proces a stratégiu nástrojov, takže jediná hodnota Ra napísaná naprieč zakrivenými aj plochými plochami nebude zodpovedať tomu, čo stroj vyprodukuje. Štandardný povrch po frézovaní je najhrubším z postupov31.

Optimalizované 5osé obrábanie zakrivených povrchov dosahuje Ra 0,4–1,6 µm po obrábaní, čo je lepšie než ekvivalentná 3osá úprava na voľných tvaroch20. Presné brúsenie na plochých referenčných plochách po 5osom obrábaní dosahuje Ra 0,1–0,2 µm a používa sa pre tesniace povrchy a referencie optickej triedy20.

Na jednom diele tesniaca plocha brúsená po 5osom obrábaní dosahuje Ra 0,1–0,2 µm, zatiaľ čo okolitý voľný tvar zostáva na Ra 0,4–1,6 µm po obrábaní20. Dajte jemné označenie na plochu, ktorá tesní alebo polohuje, a voľný tvar nechajte na hodnote po obrábaní.

Priraďte rodinu dielov k typu stroja a potvrďte, že dodávateľ nim naozaj disponuje

Rodiny dielov ťahajú odlišné procesy. Voľné tvary povrchov krytov profitujú z 5osého uhlu nástroja, ktorý produkuje jemnejší povrch po obrábaní20.

Sústružené vložky a konektory potrebujú prácu na sústruhu a jemné prvky môžu potrebovať drôtové EDM alebo brúsenie21. Dodávateľ, ktorého zoznam procesov sa končí na 3osom frézovaní, ponúka na zakrivenej ploche krytu iný výsledok úpravy než ten, ktorý kvótuje 5osé simultánne obrábanie20.

Opýtajte sa, ktorý stroj pobeží diel, a potvrďte, že dielňa ho skutočne prevádzkuje. Dodávateľ uvádzajúci 30+ CNC centier vrátane 5osých simultánnych strojov29 opisuje vlastnú prevádzku, nie trhovú normu, a zdroje nezakladajú kapacitu, počet vretien ani to, či je kapacita vyhradená alebo zdieľaná29.

Typ stroja tiež stanovuje hodinovú sadzbu, na ktorej je ponuka postavená, a to je ďalšia vec na skontrolovanie.

Potvrďte, že zliatina alebo polymér udrží rovinnosť po obrábaní

Niektoré polyméry uvoľňujú vnútorné napätie po obrábaní a stratia rovinnosť o hodiny či dni neskôr, čo vyháňa zostavy s tesnými toleranciami mimo špecifikácie.

PEEK je zdokumentovaným prípadom: diely môžu vyzerať rozmerovo akceptovateľne priamo zo stroja a potom sa skrútiť, keď sa uvoľnia vnútorné napätia, pričom tenké geometrie sú obzvlášť zraniteľné a mikrotrhliny alebo odlíčenie sa objavujú v triedach plnených uhlíkom alebo sklom14. Dôsledok dopadá na kupujúceho ako opravy, odpad alebo poruchy v teréne14.

Tenký PEEK izolátor obrábaný na tesné označenie rovinnosti je najviac exponovaným dielom, takže výkres potrebuje krok uvoľnenia napätí alebo odklad po obrábaní, nie len číslo rovinnosti14.

Na strane kovov dodávatelia zaraďujú hliníkové zliatiny vrátane 6061, 6061-T6, 2024, 5052, 6063, 6082, 7075 a 7075-T6, meď C101, C103 a C110, bronzovo-mednú zliatinu (beryllium copper), mosadz, nehrdzavejúcu oceľ a plasty vrátane FR-412.

Zdroje nezakladajú, že každý z uvedených materiálov je dostupný v každej forme polotovaru alebo že mlynské certifikáty prichádzajú štandardne ku každému12,24, takže pred uvoľnením výkresu potvrďte formu polotovaru a certifikáciu na materiál.

Zapíšte kontrolný a dokumentačný balík do objednávky

Certifikácie a kontrolné nástroje sú udávané dodávateľom a líšia sa podľa dielne, takže pomenujte dokumenty, ktoré vyžadujete, namiesto predpokladu, že sú štandardom. Ponuka, ktorá uvádza ISO 9001, ale bez FAI, certifikátu materiálu či vyhlásenia RoHS, necháva vás bez papierov, o ktoré vás zákazník požiada.

  • ✓Vyžadujte kontrolnú správu CMM so zásielkou
  • ✓Vyžadujte skúšku prvej súčiastky (FAI) na prvom diele
  • ✓Vyžadujte dimenzionálnu kontrolnú správu (DIR), kde výkres obsahuje GD&T
  • ✓Vyžadujte certifikáty materiálu a certifikát analýzy
  • ✓Vyžadujte certifikáty REACH a RoHS pre trh elektroniky
  • ✓Vyžadujte certifikát zhody (CoC)
  • ✓Potvrďte, ktoré certifikácie kvality dielňa skutočne drží — ISO 9001, AS9100, ISO 13485 a IATF 16949 sú tie, ktoré dodávatelia zaraďujú

Cenujte čas obrábania podľa procesu skôr, než porovnáte ponuky

Hodinové sadzby sa podľa typu stroja výrazne líšia a zriadenie, programovanie a kontrola sa kvótujú osobitne alebo viažu do ceny na diel21. To znamená, že dve ponuky na ten istý kryt nie sú porovnateľné, kým sa neuzamkne procesná cesta.

5osá hodina za 75–150 $ proti 3osej hodine za 40–75 $ vysvetľuje väčšinu rozptylu medzi dvoma ponukami na ten istý diel21.

ProcesHodinová sadzba ($/h)Čo má kupujúci urobiť
3osá CNC frézka40–75 $Potvrdiť, že diel sa zmestí na 3 osy, skôr než akceptujete 5osú ponuku
4osá CNC frézka50–90 $Opýtať sa, či rotačné indexovanie odstráni druhé zriadenie
5osá CNC frézka75–150 $Opýtať sa, ktoré plochy potrebujú simultánnu konturovú prácu
CNC sústruh (štandardný)35–65 $Použiť na sústružené vložky a konektory
CNC sústruh (živé nástroje)50–85 $Opýtať sa, či frézovanie na sústruhu odstráni druhú operáciu
CNC sústruh švajčiarskeho typu60–100 $Použiť na malé, zložité sústružené diely
Drôtové EDM50–90 $Opýtať sa, či jemné prvky alebo kalený materiál to vyžadujú
CNC brúsenie55–100 $Vyhradiť pre tesniace plochy a referencie s tesnými toleranciami

Pridajte do RFQ druhotné a montážne kroky

Obrábanie je zriedka posledným krokom. Vkladanie hardvéru, rezanie závitov, zahlbovanie, zváranie a montáž rozhodujú, či diel príde pripravený na inštaláciu, takže dodávateľ, ktorý len obrába, nedodá hotovú zostavu.

  • ✓Zahlbovanie kužeľové a valcové
  • ✓Vkladanie hardvéru pre závitové vložky
  • ✓Rezanie závitov
  • ✓Zváranie pre konzoly a spájané kryty
  • ✓Rezanie a ohýbanie plechu tam, kde kryt mieša obrábané a tvarované diely
  • ✓Montáž a integrácia obrábaných komponentov s elektronikou a katalógovým hardvérom
  • ✓Kroky úpravy a značenia po obrábaní

Kde sa zdroje rozchádzajú pri tej istej vlastnosti

Dve vlastnosti sa rôznymi zdrojmi uvádzajú odlišne a v každom prípade je medzera dostatočne široká na to, aby zmenila označenie na výkrese alebo porovnanie ponúk. Dôkazy ani jeden neriešia, takže obe berte ako položky na overenie voči konkrétnemu dodávateľovi a procesnej ceste, nie ako vyrovnané hodnoty.

Sporná položka s jednotkouJeden zdroj uvádzaIný uvádzaČo má kupujúci urobiť
Drsnosť povrchu po obrábaní (Ra)Ra 0,4–1,6 µm na zakrivených plochách, optimálny 5osý uhol nástrojaRa 125 µin štandard po frézovaníOpýtať sa dodávateľa, ktorá hodnota platí pre váš povrch a nástrojový postup
Dosiahnuteľná tolerancia (mm)±0,001" uvádzané ako obrábacia tolerancia±0,05 mm až ±0,127 mm pre všeobecné prvkyVyžiadať toleranciu na prvok, ktorú dielňa písomne prijme

What the sources do not establish

  • Žiaden zdroj neuvádza štandardný rozsah výrobných tolerancií špecificky pre kryty elektroniky alebo chladiče.
  • Žiaden zdroj nedáva namerané hodnoty pre práškový náter ani úpravu tienenia EMI/RFI špecifickú pre elektroniku na obrábaných dieloch.
  • Žiaden zdroj neuvádza minimálny priemer nástroja ani dosiahnuteľnú minimálnu veľkosť prvku pre mikrodiery, tenké lamely alebo jemné drážky.
  • Žiaden zdroj neuvádza formy polotovaru ani poskytovanie mlynskeho certifikátu ako štandardnú ponuku naprieč všetkými materiálmi.
  • Žiaden zdroj neuvádza optickú alebo vizuálnu kontrolu špecificky pre CNC obrábané diely.
  • Žiaden zdroj nedáva náklady na nástroje/NRE ani jednotkovú cenu pri prototype verzus malej sérii verzus veľkej sérii.
  • Žiaden zdroj neuvádza mesačnú kapacitu, počet vretien ani vyhradenú verzus zdieľanú kapacitu.
  • Žiaden zdroj nespomína špecificky odhrotovanie, liaté uloženie, ultrazvukové čistenie, podzostavu ani ESD-bezpečné balenie.
  • Žiaden zdroj sa nezaoberá požiadavkami obrábania špecifickými pre chladiče, ako je obrábanie tenkých lamiel alebo povrchová úprava tepelného rozhrania.
  • Žiaden zdroj sa nezaoberá požiadavkami obrábania mikroprvkov pre presné komponenty.
Znalosti — Sources · 10

Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.