Znalostná databáza

Preskúmajte CNC obrábanie

Príručky založené na inžinierskych faktoch o tom, ako sa diely vyrábajú — čo jednotlivé procesy zvládnu, čo určuje cenu a kde to zlyháva. Vyťažené z viaczdrojového priemyselného výskumného korpusu.

12 zdrojov · 2026-10-08

Kedy plech 201 môže nahradiť 304: limity v odolnosti proti korózii, tvárnení a zváraní

Plech 201 je voči 304 variantom s nižšou odolnosťou proti korózii a nižšou cenou, čo zodpovedá jeho nižšiemu obsahu chrómu a približne polovičnému obsahu……

11 zdrojov · 2026-10-07

Nehrdzavejúci plech 304 vs 316 pre vonkajšie, námorné a chemické prostredie: kedy je príplatok potrebný a čo stojí

Pre námorné, prímorské alebo chemické prostredie je preferovaným plechom 316, pretože jeho nekvantifikovaná úroveň mólybdénu zlepšuje odolnosť voči jamkovej……

20 zdrojov · 2026-10-09

5052-H32 vs 6061-T6 pre ohýbanú a zváranú plechovú skriňu: kedy sa príplatok za pevnosť vyplatí napriek penalizácii v tvárnení a zváraní

Pre ohýbanú a zváranú skriňu je 5052-H32 vhodnejšou zliatinou, keď sú prioritami ohyb na tesný polomer a zváranie bez tepelného spracovania po zváraní……

15 zdrojov · 2026-10-08

6061 vs 7075 pre diely z CNC obrábania v malých sériách: kedy sa príplatok za pevnosť vyplatí

6061-T6 je default pre väčšinu dielov z CNC obrábania v malých sériách; 7075-T6 je odôvodnený iba vtedy, keď je jeho približne o 80-85 % vyššia pevnosť v……

15 zdrojov · 2026-10-09

Označenie T4, T5 a T6 na výkrese obrábaného hliníka: čo stupeň tvrdenia skutočne zaviaže dodávateľa

Písmeno stupňa tvrdenia je samostatná špecifikačná premenná, oddelená od zliatiny: mení pevnosť, odolnosť proti korózii, rovinnosť aj správanie pri obrábaní……

8 zdrojov · 2026-10-08

Eloxovanie vs práškové lakowanie vs galvanické pokovovanie pri obrábaných dieloch: čo podporujú dôkazy

Najprv rozhoduje kompatibilita podkladu: eloxovanie je obmedzené na hliník a titan, zatiaľ čo práškové lakowanie vyhovuje kovom, ktoré prežijú vytvrdzovanie……

15 zdrojov · 2026-10-10

Eloxovanie verzus chemické niklovanie pri presných hliníkových skriniach: kompromisy v rozmeroch, korózii, opotrebovaní a cene

Pri presnej hliníkovej skrini rozhoduje najprv rozmerový rozpočet: eloxovaná vrstva rastie zhruba polovicou svojej hrúbky navonok na plochu, zatiaľ čo……

17 zdrojov · 2026-10-08

AS9100D verzus ISO 9001 pre dodávateľov CNC obrábania: Čo sa mení pri skúške prvej súčiastky, vysledovateľnosti a nákladoch

AS9100D zahŕňa ISO 9001:2015 a pridáva letecké požiadavky — FAI podľa AS9102, správu konfigurácie, prevenciu falzifikovaných dielov, bezpečnosť výrobku a……

14 zdrojov · 2026-10-08

IATF 16949, PPAP a konzistencia výroby pre automobilové CNC diely: Čo musí dodávateľ preukázať pred udelením zakázky

IATF 16949 je norma kvality, ktorá sa vzťahuje na CNC dielňu dodávajúcu automobilové výrobné diely, a zahŕňa ISO 9001, pričom pridáva špeciálne……

15 zdrojov · 2026-10-08

Plech z mosadze C260 verzus C268, fosforový bronz C510 a meď C110 pre štampované konektory: Čo množina dôkazov vyrieši

Plech z mosadze C260 je zhruba 3–4x menej vodivý než meď C110 (asi 28% IACS oproti 100–101% IACS), takže nemôže slúžiť pre terminál, ktorého prierez na……

7 zdrojov · 2026-10-07

Mosadzný plech C260 verzus C220 a C280 pre razenie a ohyb: čo dôkazy vedia a nevedia rozhodnúť

Mosadzný plech C260 je dôkazmi podporovaný ako tvarovateľná voľba pre razenie a ohyb, keď je špecifikovaný v mäkkom až polotvrdom tvrdení (žíhaný, H01 alebo……

14 zdrojov · 2026-10-09

Prečo sa ponuky na ten istý CNC diel líšia o násobky: cenové faktory a ako porovnávať dodávateľov

CNC ponuka sa skladá z materiálu, obrábania (sadzba × čas cyklu), nákladov na zriadenie/pevných nákladov a povrchovej úpravy/kontroly/balenia, takže……

16 zdrojov · 2026-10-10

CNC obrábanie dielov dronov a UAV: hrúbka stien, tolerancie, materiály, úprava a certifikačné označenia

Pri konštrčných dieloch UAV je udávaná praktická spodná hranica steny 0,8 mm pri kove a 1,5 mm pri plaste; pod ňou hrozí chvenie a skrútenie a nutný je……

16 zdrojov · 2026-10-10

CNC diely zhodné s FDA pre potravinárske zariadenia: ktoré povrchy to potrebujú, aké Ra špecifikovať a ako to overiť

Pri CNC obrábanom diele v potravinárskom zariadení sa požiadavky na materiál a povrch viažu na povrch prichádzajúci do styku s produktom: nehrdzavejúce……

15 zdrojov · 2026-10-10

Čo určuje dodaciu lehotu CNC obrábania — a ktoré páky ju skracujú

Počet zriadení a orientácií, trieda materiálu, špecifikácia tolerancií a úprav, objednané množstvo, načasovanie DFM a rozsah dokumentácie sú páky, ktoré……

13 zdrojov · 2026-10-10

Ako materiálový odpad tvorí cenu CNC dielu — a ktoré konštrukčné rozhodnutia ho znižujú

Odpad zo surového materiálu zvyšuje cenu CNC dielu preto, že sa obrába z polotovaru väčšieho než hotový diel, a efekt je väčší pri zložitých dieloch v……

15 zdrojov · 2026-10-08

Kontrolný zoznam CNC kontroly a správa z CMM: Čo vyžadovať a ako ju čítať

Kontrolný zoznam CNC kontroly a správa z CMM musia viazať každý meraný výsledok na konkrétny prvok výkresu, revíziu a kontrolovaný diel a zaznamenať……

13 zdrojov · 2026-10-10

CNC frézovanie verzus CNC sústruženie: ako nasmerovať diel podľa geometrie, ceny a času cyklu

Nasmerujte diel najprv podľa geometrie: rotačne symetrické diely (hriadele, čapy, objímky, závitové spoje idú do sústruženia, zatiaľ čo diely, ktorých……

12 zdrojov · 2026-10-09

Plech z ocele valcanej za studena verzus za tepla: Kedy sa prémia za CRS oplatí platiť

Oceľ valcaná za studena je správna voľba, keď diel potrebuje tesnú kontrolu hrúbky a rovinnosti, povrch bez okujiny pripravený na lakovanie alebo……

9 zdrojov · 2026-10-10

Voľba stratégie chladenia pri frézovaní: záplava, MQL, cez vreteno pod vysokým tlakom alebo sucho

Priraďte spôsob privádzania k dominantnému poruchovému mechanizmu vášho materiálu, nástroja a operácie, namiesto celodielňového predvoleného nastavenia……

10 zdrojov · 2026-10-08

CNC obrábanie pre kryty elektroniky, chladiče a presné diely: čo špecifikovať a čo overiť

Tolerancie sa musia stanoviť po triedach prvkov, nie ako jedno plošné číslo, pretože dosiahnuteľná tolerancia sleduje kritickosť prvku — všeobecné prvky……

21 zdrojov · 2026-10-08

Kvalifikácia CNC dodávateľa pre výrobu: ktoré brány a kontrolné dôkazy vyžadovať

CNC dodávateľa sa môže prepustiť do výroby až po skontrolovaní rozsahu certifikátu voči vášmu odvetviu a materiálu, po vyrobení prvej súčiastky na živej……

13 zdrojov · 2026-10-09

Pozinkovaný plech verzus za studena váľovaný s práškovým náterom verzus nehrdzavejúca oceľ pre vonkajšie plechové diely: korózny mechanizmus, zvárateľnosť a cena

Pozinkovaná oceľ aj nehrdzavejúca oceľ chránia samouzdravujúcou sa vrstvou — zinok a pasívny oxidický film — zatiaľ čo práškový náter je bariérový film……

17 zdrojov · 2026-10-08

Aké kontrolné dôkazy vyžadovať pri CNC obrábaných dieloch: FAI, údaje CMM, certifikáty materiálu a akceptačné kontroly

Definujte rozsah kontroly, formát správy, plán výberu a požiadavky sledovateľnosti v RFQ, pretože dodatočné doplnenie úplnej dokumentácie po ponuke môže……

15 zdrojov · 2026-10-08

ISO 13485 verzus ISO 9001 pri CNC dodávateľoch: čo certifikácia pridáva a ako overiť rozsah

ISO 13485 je norma QMS pre zdravotnícke prostriedky a opisuje sa ako pridávajúca validáciu procesov, záznamy histórie zariadenia, sledovateľnosť šarží……

17 zdrojov · 2026-10-08

Čo certifikácia ISO 9001:2015 skutočne overuje pri dodávateľovi CNC obrábania — a kedy je namiesto nej potrebná IATF 16949, AS9100D alebo ISO 13485

Certifikát ISO 9001:2015 overuje, že pomenovaný právny subjekt a lokalita prevádzkuje dokumentovaný všeobecný systém riadenia kvality v rámci uvedeného……

18 zdrojov · 2026-09-18

Ako špecifikovať presne obrábané diely pre energetiku: požiadavky RFQ pre ropu a plyn, vietor, solárnu a jadrovú energetiku

Odvetvová nálepka neposkytne použiteľnú ponuku — poskytne ju súbor požiadaviek.…

16 zdrojov · 2026-10-10

Tolerancie, povrchy a náklady pre robotické kĺby, harmonické prevody a konštrukčné diely: čo špecifikovať a kde pustiť

Rozhrania robotických kĺbov a harmonických prevodov sa uvádzajú na ±0,01–0,05 mm, sedlá ložísk na ±0,005 mm a Ra 0,4 µm v leteckej praxi, zatiaľ čo……

15 zdrojov · 2026-10-07

Laserové rezanie vs. razenie vs. vodný lúč pri plechu: ako si vybrať, keď nie sú k dispozícii údaje o bode vyrovnania

Žiaden zdroj v tejto množine nezakladá univerzálny objem vyrovnania, maximálnu hrúbku, cenu formy, ani rýchlosť alebo cenu na kus, takže voľba musí vzniknúť……

12 zdrojov · 2026-10-09

Laserové rezanie + ohybový lis vs. razenie s mäkkým náradím vs. CNC obrábanie pre plechový prototyp do 500 kusov

Pre plechový prototyp do 500 kusov opisujú citované zdroje laserové rezanie s ohýbaním na ohybovom lise ako cestu s minimálnou investíciou do náradia a……

9 zdrojov · 2026-10-08

Laserové rezanie + ohýbanie vs. razenie pre malosériové plechové prototypy: s čím sa dá porovnávať podľa dôkazov

Pre malosériový plechový prototyp je cestou, ktorú dôkazy podporujú, laserové rezanie + ohýbanie: nesie minimálne alebo nulové náklady na náradie a odchádza……

14 zdrojov · 2026-10-07

Prototypovanie plechu vs. kovová 3D tlač pre funkčné kovové prototypy: ako si vybrať

Najprv rozhodne geometria: plech je obmedzený na ohyby, rezy a tvárnené tvary a nedokáže vytvoriť plnohodnotné 3D vnútorné dutiny, zatiaľ čo kovová 3D tlač……

11 zdrojov · 2026-10-07

Objednávky CNC v malých sériách: čo si potvrdiť skôr, než sa zaviazete

Pri CNC objednávke v malých sériách dôkazy uzatvárajú, ako sa náklady na programovanie a nastavenie rozkladajú do množstva, ako sa MOQ porovnáva s vašou……

17 zdrojov · 2026-10-07

Ktorú povrchovú úpravu špecifikovať pre obrobený diel: základný kov, funkcia a požiadavky výkresu

Začnite vylúčením úprav, ktoré základný kov neunese: eloxovanie je bežne uvádzanou cestou pre hliník a titan, pasivácia alebo elektroleštenie pre……

11 zdrojov · 2026-09-17

Tesné tolerancie stanovte iba tam, kde ich zostava skutočne potrebuje

Tesné tolerancie stoja peniaze iba vtedy, keď donútia proces zmeniť prácu — pomalšie priechody, ďalšie upínanie, sekundárne brúsenie, väčšia kontrola.…

13 zdrojov · 2026-10-10

Čo určuje cenu CNC frézovaného dielu — a kde môžete šetriť bez straty funkcie

Strojový čas (hodinová sadzba × čas cyklu) a nastavenie sú dominantnými zložkami nákladov pri CNC frézovaných dieloch malých sérií, pričom materiál tvorí……

14 zdrojov · 2026-10-08

Skutočne tento diel potrebuje 5 osí, alebo stačí 3 osi?

Diel potrebuje 5 osí iba vtedy, ak jeho prvky nie je možné dosiahnuť z jednej či dvoch pevných orientácií, a simultánne 5osé obrábanie sa viaže na……