Znalostní databáze
Prozkoumejte CNC obrábění
Průvodce založený na inženýrských faktech o tom, jak se díly vyrábějí — co jednotlivé procesy zvládnou, co určuje cenu a kde procesy narazí na limity. Destilováno z vícesběrného průmyslového výzkumného korpusu.
12 zdrojů · 2026-10-08
Kdy může plech z nerezu 201 nahradit 304: meze pro korozi, tváření a svařování
201 je oproti 304 varianta s nižší odolností proti korozi a nižší cenou, což odpovídá jeho nižšímu obsahu chrómu a zhruba polovičnímu obsahu niklu; je určen……
11 zdrojů · 2026-10-07
Plech 304 vs 316 pro venkovní, mořské a chemické prostředí: kdy je upgrad potřeba a co stojí
Pro mořské, pobřežní nebo chemické prostředí je preferovanou jakostí 316, protože nekvantifikované množství molybdenu v ní zlepšuje odolnost proti jamkové a……
20 zdrojů · 2026-10-09
5052-H32 vs 6061-T6 pro ohýbaný a svařovaný plechový kryt: kdy stojí upgrade pevnosti pokutu za tváření a svařování
Pro ohýbaný a svařovaný kryt je 5052-H32 vhodnější slitinou, když jsou prioritami ohyb na malé poloměry a svařování bez tepelného zpracování po svařování……
12 zdrojů · 2026-10-12
6061-T6 vs 7075-T6 for a Low-Volume CNC Part: When the Strength Upgrade Is Worth Its Penalties
Specify 7075-T6 only when its roughly 1.8x higher yield and tensile strength is functionally necessary; otherwise 6061-T6 is the lower-cost, more available……
15 zdrojů · 2026-10-09
T4, T5 a T6 na obráběném výkresu hliníku: k čemu stav tepelného zpracování dodavatele skutečně zavazuje
Písmeno stavu je samostatná specifikační proměnná vedle slitiny: mění pevnost, korozní chování, rovinnost a obrobitelnost a musí být uvedeno na výkresu i v……
8 zdrojů · 2026-10-08
Eloxování vs práškové lakování vs galvanické pokovování obráběných dílů: co dokládají důkazy
Nejprve rozhoduje kompatibilita podkladu: eloxování je omezeno na hliník a titan, zatímco práškové lakování vyhovuje kovům, které přežijí vytvrzování při……
15 zdrojů · 2026-10-10
Eloxování vs. chemické niklování pro přesné hliníkové skříně: kompromisy v rozměrech, odolnosti proti korozi, otěru a nákladech
U přesné hliníkové skříně rozhoduje jako první rozměrová rezerva: eloxovaná vrstva roste přibližně polovinou své tloušťky směrem ven od plochy, zatímco……
17 zdrojů · 2026-10-08
AS9100D vs. ISO 9001 u dodavatelů CNC obrábění: co se mění u FAI, vysledovatelnosti a nákladů
AS9100D zahrnuje ISO 9001:2015 a přidává požadavky specifické pro letectví — FAI podle AS9102, správu konfigurace, prevenci padělaných dílů, bezpečnost……
14 zdrojů · 2026-10-08
IATF 16949, PPAP a opakovatelnost výroby u automobilových CNC dílů: co musí dodavatel prokázat před udělením zakázky
IATF 16949 je norma jakosti, která se vztahuje na CNC dílnu dodávající automobilové sériové díly, a zahrnuje ISO 9001 a přidává speciální charakteristiky……
15 zdrojů · 2026-10-08
Plech z mosazi C260 vs. C268, fosforový bronz C510 a měď C110 pro lisované konektory: co vypovídají důkazy
Plech z mosazi C260 je zhruba 3–4x méně vodivý než měď C110 (přibližně 28% IACS oproti 100–101% IACS), takže nemůže sloužit pro svorku, jejíž proudový……
7 zdrojů · 2026-10-07
Mosazný plech C260 vs. C220 vs. C280 pro razení a ohýbání: co doklady usoudí a co nikoliv
Mosazný plech C260 je doklady podpořen jako tvářitelná volba pro razení a ohýbání, je-li specifikován v měkkém až polotvrdém stavu (žíhaný, H01 nebo H02)……
14 zdrojů · 2026-10-09
Proč se nabídky na tentýž CNC díl liší o násobky: driver ceny a jak srovnávat dodavatele
CNC nabídka je postavena z materiálu, obrábění (sazba × cyklový čas), přestavby/fixních nákladů a finální úpravy/kontroly/balení, takže nabídnutá hodinová……
16 zdrojů · 2026-10-10
CNC obrábění dílů pro drony a UAV: tloušťky stěn, tolerance, materiály, povrchové úpravy a náležitosti certifikace
U konstrukčních dílů UAV je podle uváděných praktických minim 0,8 mm pro kovové stěny a 1,5 mm pro plastové; pod touto hodnotou hrozí chvění a deformace……
16 zdrojů · 2026-10-10
CNC díly v souladu s FDA pro zpracování potravin: které povrchy to vyžadují, jaké Ra zadat a jak to ověřit
U CNC obráběného dílu v zařízení na zpracování potravin se požadavky na materiál a povrch vážou na povrch dotýkající se produktu: povrchy z nerezové oceli v……
15 zdrojů · 2026-10-10
Co určuje dodací lhůtu CNC obrábění — a které páky ji zkracují
Počet seřízení a orientací, jakost materiálu, specifikace tolerance a povrchu, objednané množství, načasování DFM a rozsah dokumentace jsou páky, které více……
13 zdrojů · 2026-10-10
Jak odpad materiálu žene cenu CNC součásti nahoru — a které konstrukční volby ji snižují
Odpad suroviny zvyšuje cenu CNC součásti proto, že díl se obrábí z polotovaru většího, než je hotová součást, a u nízkoobjemových složitých dílů je tento……
15 zdrojů · 2026-10-08
Kontrolní seznam pro kontrolu CNC obrábění a CMM zpráva: co vyžadovat a jak ji číst
Kontrolní seznam pro kontrolu CNC obrábění a CMM zpráva musí přiřadit každý změřený výsledek ke konkrétnímu prvku výkresu, revizi a kontrolovanému dílu a……
13 zdrojů · 2026-10-10
CNC frézování vs. CNC soustružení: jak zařadit díl do procesu podle geometrie, nákladů a cyklového času
Díl zařazujte nejprve podle geometrie: rotačně souměrné díly (hřídele, čepy, pouzdra, závitové spojovací prvky) patří do soustružení, zatímco díly, jejichž……
12 zdrojů · 2026-10-09
Plech válcovaný za studena vs. za tepla: kdy stojí přirážka za CRS za to
Ocel válcovaná za studena je správná volba, když díl potřebuje přísnou kontrolu tloušťky a rovinnosti, povrch bez okuju připravený pro lakování nebo……
9 zdrojů · 2026-10-10
Jak volit strategii chlazení při frézování: záplavové chlazení, MQL, vysokotlaké chlazení vřetenem nebo nasucho
Způsob dodání řezačky přizpůsobte dominantnímu mechanismu selhání pro váš materiál, nástroj a operaci, nikoli celodílnovému výchozímu nastavení: hliník……
10 zdrojů · 2026-10-08
CNC obrábění krytů elektroniky, chladičů a přesných dílů: co specifikovat a co ověřit
Tolerance je nutné stanovovat podle třídy prvku, nikoli jako jedno plošné číslo, protože dosažitelná tolerance odpovídá kritičnosti prvku — běžné prvky……
21 zdrojů · 2026-10-08
Kvalifikace dodavatele CNC obrábění pro výrobu: které brány a kontrolní důkazy vyžadovat
Dodavatele CNC obrábění lze uvolnit do výroby až poté, co se rozsah certifikátu zkontroluje vůči vašemu odvětví a materiálu, první kus vznikne na živém……
13 zdrojů · 2026-10-09
Pozinkovaný plech vs. za studena válcovaný plech s práškovým lakováním vs. nerezová ocel pro venkovní plechové díly: mechanismus koroze, svařitelnost a cena
Pozinkovaná ocel i nerezová ocel jsou chráněny samoregenerující vrstvou — zinkem a pasivní oxidickou vrstvou — zatímco práškový lak je bariérový film, který……
17 zdrojů · 2026-10-08
Jaké kontrolní důkazy vyžadovat u CNC obráběných dílů: FAI, data z CMM, certifikáty materiálů a přijímací kontroly
Rozsah kontroly, formát zpráv, plán výběru a požadavky na vysledovatelnost definujte už v RFQ, protože dodání plné dokumentace po podání nabídky může změnit……
15 zdrojů · 2026-10-08
ISO 13485 vs ISO 9001 u dodavatelů CNC obrábění: co certifikace přidává a jak ověřit rozsah
ISO 13485 je norma QMS pro zdravotnické prostředky a popisuje se, že nad dokumentovaným řízením jakosti, nápravnými opatřeními a řízením dodavatelů podle……
17 zdrojů · 2026-10-08
Co certifikace ISO 9001:2015 u dodavatele CNC obrábění skutečně ověřuje — a kdy je místo ní vyžadována IATF 16949, AS9100D nebo ISO 13485
Certifikát ISO 9001:2015 ověřuje, že pojmenovaná právnická osoba a lokalita provozuje dokumentovaný obecný systém řízení jakosti v deklarovaném rozsahu……
18 zdrojů · 2026-09-18
Jak specifikovat přesně obráběné energetické díly: požadavky RFQ pro ropu a plyn, vítr, solární energetiku a jadernou energetiku
Označení odvětví neposkytne použitelnou nabídku — poskytne ji soubor požadavků.…
16 zdrojů · 2026-10-10
Tolerance, povrchy a náklady u kloubů robotů, harmonických převodů a konstrukčních dílů: co specifikovat a kde požadavky uvolnit
Pro rozhraní kloubů robotů a harmonických převodů se cituje ±0.01–0.05 mm, s otvory pro ložiska na ±0.005 mm a Ra 0.4 µm v letecké praxi, zatímco obecné……
15 zdrojů · 2026-10-07
Laserové řezání vs. razení vs. vodní paprsek u plechových dílců: jak si vybrat, když data bodu zvratu nejsou k dispozici
Žádný zdroj v tomto souboru neuvádí univerzální objem bodu zvratu, maximální tloušťku, cenu nástroje, ani rychlost či cenu na díl, takže volba se musí opřít……
12 zdrojů · 2026-10-09
Laserové řezání + ohraňovací lis vs. razicí nástroje pro malé série vs. CNC obrábění u plechového prototypu pod 500 kusů
U plechového prototypu pod 500 kusů citované zdroje popisují laserové řezání s ohraňováním na lisu jako cestu s minimální investicí do nástrojů a vysokou……
9 zdrojů · 2026-10-08
Laserové řezání + ohýbání vs. razení u malosériových plechových prototypů: s čím důkazy mohou porovnávat
U malosériového plechového prototypu je cestou podloženou důkazy laserové řezání + ohýbání: nese minimální či $0 náklady na výrobní prostředky a expeduje se……
14 zdrojů · 2026-10-07
Prototypování z plechu vs. 3D tisk kovů u funkčních kovových prototypů: jak si vybrat
Nejprve rozhoduje geometrie: plech je omezen na ohyby, řezy a tvarované tvary a nedokáže vytvořit plnohodnotné 3D vnitřní dutiny, zatímco 3D tisk kovů……
11 zdrojů · 2026-10-07
CNC zakázky v malých sériích: co potvrdit dřív, než se závazně rozhodnete
U CNC zakázky v malé sérii dokládají data, jak se náklady na programování a zpuštění rozkládají do množství, jak se MOQ porovnává s vaší vlastní velikostí……
17 zdrojů · 2026-10-07
Jakou povrchovou úpravu předepsat u obráběné součásti: základní materiál, funkce a požadavky výkresu
Začněte vyloučením úprav, které základní materiál nepřijme: eloxování je u hliníku a titanu běžně uváděná cesta, u nerezové oceli pasivace nebo……
11 zdrojů · 2026-09-17
Předepisujte přísné tolerance jen tam, kde je sestava potřebuje
Přísné tolerance stojí peníze jen tehdy, když donutí proces ke změně — pomalejší průchody, další zavléknutí, sekundární broušení, rozsálejší kontrola.…
13 zdrojů · 2026-10-10
Co určuje cenu CNC frézované součásti — a kde můžete snížit náklady, aniž by díl ztratil funkci
Strojní čas (hodinová sazba × cyklový čas) a nastavení jsou dominantní nákladové složky u nízkoobjemových CNC frézovaných dílů, přičemž materiál se u……
14 zdrojů · 2026-10-08
Potřebuje tento díl skutečně 5 os, nebo stačí 3 osy?
Díl potřebuje 5osé obrábění jen tehdy, když k jeho prvkům nelze dojít z 1 či 2 fixních orientací, a simultánní 5osé obrábění je vázáno na geometrii, která……