Baza znanja
Raziščite CNC obdelavo
Inženirsko utemeljeni vodniki o tem, kako nastajajo deli — kaj vsak postopek zmore, kaj določa ceno in kje so meje. Povzeto iz večvirskega industrijskega raziskovalnega korpusa.
12 virov · 2026-10-08
Kdaj lahko pločevina iz nerjavečega jekla 201 nadomesti 304: meje pri korozijski odpornosti, oblikovanju in varjenju
Jeklo 201 je glede na 304 opcija z nižjo odpornostjo proti koroziji in nižjo ceno, kar je skladno z njegovo nižjo vsebnostjo kroma in približno polovico……
11 virov · 2026-10-07
Pločevina iz nerjavečega jekla 304 ali 316 za zunanjo, morsko in kemično izpostavljenost: kdaj je nadgradnja potrebna in kaj stane
Pri morski, obalni ali kemični izpostavljenosti je prednostni material 316, ker njegova nekvantificirana vsebnost molibdena izboljšuje odpornost proti……
20 virov · 2026-10-09
5052-H32 ali 6061-T6 za upogiban in varjen ovoj iz pločevine: kdaj je nadgradnja trdnosti vredna kaznujoč pri oblikovanju in varjenju
Za upogiban in varjen ovoj je 5052-H32 primernejša zlitina, kadar so prioritete upogibanje z ozkim radijem in varjenje brez toplotne obdelave po varjenju……
15 virov · 2026-10-08
6061 ali 7075 za CNC kose malih serij: kdaj je nadgradnja trdnosti vredna svojih stroškov
Material 6061-T6 je privzeta izbira za večino CNC kosov malih serij; material 7075-T6 je upravičen le, kadar je njegova približno 80-85% višja natezna……
15 virov · 2026-10-09
Oznaki T4, T5 in T6 na risbi obdelanega aluminijastega kosa: kaj stanje utrjevanja dobavitelju dejansko določa
Črka stanja utrjevanja je od zlitine ločena specifikacijska spremenljivka: spreminja trdnost, odpornost proti koroziji, ravnost in obnašanje pri obdelavi……
8 virov · 2026-10-08
Eloksiranje ali prašno lakiranje ali galvansko pokalivanje za obdelane kose: kar dokazi podpirajo
Prvo odloča združljivost s podlago: eloksiranje je omejeno na aluminij in titan, medtem ko prašno lakiranje ustreza kovinam, ki preživijo strjevanje pri……
15 virov · 2026-10-10
Eloksiranje ali kemično nikljevo pokalivanje za natančna aluminijasta ohišja: kompromisi pri dimenzijah, koroziji, obrabi in ceni
Pri natančnem aluminijastem ohišju prvo odloča dimenzijski proračun: eloksiranje raste približno s polovico debeline prevleke navzven na ploskev, medtem ko……
17 virov · 2026-10-08
AS9100D v primerjavi z ISO 9001 za dobavitelje CNC obdelave: kaj se spreminja pri FAI, sledljivosti in stroških
AS9100D vključuje ISO 9001:2015 in dodaja zahtev za vesoljsko industrijo — FAI po AS9102, upravljanje konfiguracije, preprečevanje ponarejenih delov……
14 virov · 2026-10-08
IATF 16949, PPAP in doslednost proizvodnje za avtomotivne CNC dele: kaj mora dobavitelj dokazati pred dodelitvijo naročila
IATF 16949 je standard kakovosti, ki velja za CNC delavnico, ki dobavlja avtomotivne serijske dele, in vključuje ISO 9001 ter dodaja posebne značilnosti……
15 virov · 2026-10-08
C260 medeninska pločevina v primerjavi s C268, C510 fosforjevo bronzo in C110 bakrom za žigosane priključke: kaj dokazi utemeljujejo
C260 medeninska pločevina je približno 3–4x manj prevodna kot C110 baker (okoli 28% IACS proti 100–101% IACS), zato ne more služiti priključku, katerih……
7 virov · 2026-10-07
Pločevina iz medenine C260 proti C220 in C280 za štancanje in upogibanje: kaj dokazi lahko in česa ne morejo utemeljiti
Pločevina iz medenine C260 je v dokazih podprta kot oblikovalna izbira za štancanje in upogibanje, kadar je predpisana v mehkem do poltrdem stanju (žarjeno……
14 virov · 2026-10-09
Zakaj se ponudbe za isti CNC kos razlikujejo za večkratnike: dejavniki stroškov in kako primerjati ponudnike
CNC ponudba je sestavljena iz materiala, obdelave (urna cena × čas cikla), vpenjanja/fiksnih stroškov ter zaključne obdelave/kontrole/pakiranja, zato je……
16 virov · 2026-10-10
CNC obdelava komponent za drone in UAV: debelina stene, tolerance, materiali, zaključna obdelava in navedbe certificiranja
Pri konstrukcijskih kosih za UAV je poročana praktična spodnja meja stene 0.8 mm pri kovini in 1.5 mm pri plastiki; pod njo tveganje drgetanja in deformacij……
16 virov · 2026-10-10
CNC kosi, skladni s FDA, za opremo za predelavo živil: katere površine to potrebujejo, kakšen Ra predpisati in kako to preveriti
Pri CNC obdelanem kosu v opremi za predelavo živil se zahteve po materialu in površinski obdelavi navezujejo na površino, ki pride v stik s proizvodom: za……
15 virov · 2026-10-10
Kaj določa dobavni rok CNC obdelave — in kateri vzvodi ga skrajšajo
Število vpenjanj in usmerjenosti, razred materiala, specifikacija tolerance in zaključne obdelave, naročena količina, časovna umestitev DFM in obseg……
13 virov · 2026-10-10
Kako odpad materiala poganja ceno CNC kosa — in katere projektne odločitve jo znižajo
Odpad surovca dvigne ceno CNC kosa, ker se kos obdeluje iz polizdelka, večjega od končanega kosa, učinek pa je večji pri kosih malih serij in zapletene……
15 virov · 2026-10-08
Kontrolni seznam za kontrolo CNC obdelave in poročilo CMM: kaj zahtevati in kako ga brati
Kontrolni seznam za kontrolo CNC obdelave in poročilo CMM morata vezati vsak izmerjeni rezultat na določeno značilnost risbe, revizijo in pregledani del ter……
13 virov · 2026-10-10
CNC rezkanje proti CNC struženju: kako kos usmeriti po geometriji, ceni in času cikla
Kos usmerite najprej po geometriji: rotacijsko simetrični kosi (gredi, zatiči, puše, navojni fitingi) gredo v struženje, kosi, katerih vrednost je v……
12 virov · 2026-10-09
Hladno valjana proti toplo valjani jekleni pločevini: kdaj se plača dodatek za CRS
Hladno valjano jeklo je prava izbira, ko del potrebuje ozko kontrolo debeline in ravnosti, površino brez kamenca, pripravljeno za barvanje ali pokalivanje……
9 virov · 2026-10-10
Izbira strategije hlajenja pri rezkanju: poplava, MQL, visokotlačna skozi vreteno ali suho rezkanje
Način dovajanja hladilno-mazalnega sredstva prilagodite prevladujočemu mehanizmu okvare pri vašem materialu, orodju in operaciji, ne pa splošni privzeti……
10 virov · 2026-10-08
CNC obdelava za elektronske ovoje, hladilna telesa in precizne dele: kaj določiti in kaj preveriti
Tolerance je treba določiti po razredih objemov, ne kot enotno število, ker dosegljiva toleranca sledi kritičnosti objema — splošni objemi dopuščajo ±0.05……
21 virov · 2026-10-08
Kvalifikacija CNC dobavitelja za proizvodnjo: katera vrata in kakšne kontrolne dokaze zahtevati
CNC dobavitelja je mogoče spustiti v proizvodnjo šele potem, ko se obseg certifikata preveri glede na vašo panogo in material, kontrola prvega kosa se……
13 virov · 2026-10-09
Cinkovano jeklo proti hladno valjani s prašnim lakiranjem proti nerjavečemu jeklu za zunanje pločevinaste dele: mehanizem korozije, varljivost in stroški
Cinkovano in nerjaveče jeklo se zaščitita prek samozdravilne plasti — cinka in pasivnega oksidnega filma — medtem ko je prašno lakiranje zaščitni film, ki……
17 virov · 2026-10-08
Katere kontrolne dokaze zahtevati za CNC obdelane dele: FAI, CMM podatki, materialna potrdila in sprejemne kontrole
Obseg kontrole, format poročila, načrt vzorčenja in zahteve po sledljivosti določite v povpraševanju (RFQ), ker dodajanje popolne dokumentacije po ponudbi……
15 virov · 2026-10-08
ISO 13485 proti ISO 9001 pri dobaviteljih CNC obdelave: kaj certifikat doda in kako preveriti obseg
ISO 13485 je standard QMS za medicinske pripomočke in je opisano, da poleg dokumentiranega vodenja kakovosti, popravnih ukrepov in nadzora dobaviteljev po……
17 virov · 2026-10-08
Kaj certifikacija ISO 9001:2015 dejansko preveri pri dobavitelju CNC obdelave — in kdaj je namesto nje zahtevan IATF 16949, AS9100D ali ISO 13485
Certifikat ISO 9001:2015 preveri, da imenovana pravna oseba in lokacija obratuje dokumentiran splošni sistem vodenja kakovosti znotraj navedenega obsega……
18 virov · 2026-09-18
Kako specificirati precizno obdelane energetske dele: zahteve za RFQ pri nafti in plinu, vetru, soncu in jedrski energiji
Oznaka sektorja ne proizvede uporabne ponudbe — to stori niz zahtev.…
16 virov · 2026-10-10
Tolerance, površine in stroški za robotske sklepe, harmonične prenose in strukturne dele: kaj specificirati in kje popustiti
Vmesniki robotskih sklepov in harmoničnih prenosov so navedeni pri ±0.01–0.05 mm, ležajni vrti pri ±0.005 mm in Ra 0.4 µm v letalski praksi, splošni……
15 virov · 2026-10-07
Lasersko rezanje, žigosanje ali rezanje z vodnim curkom za pločevino: kako izbrati, ko podatki o točki pokritja stroškov niso na voljo
Noben vir v tej množici ne dokazuje univerzalne količine pokritja stroškov, največje debeline, cene orodja ali hitrosti oziroma stroška na kos, zato je……
12 virov · 2026-10-09
Lasersko rezanje + upogibalna stiska proti iztiskovanju z mehkimi orodji proti CNC obdelavi za pločevinast prototip pod 500 kosov
Za pločevinast prototip pod 500 kosovi navedeni viri opisujejo lasersko rezanje z upogibanjem na stiski kot pot z minimalno naložbo v orodja in visoko……
9 virov · 2026-10-08
Lasersko rezanje + upogibanje ali žigosanje za prototipe iz pločevine v malih serijah: s čim dokazi dejansko primerjajo
Za prototip iz pločevine v majhni seriji je pot, ki jo dokazi podpirajo, lasersko rezanje + upogibanje: stroški orodja so minimalni ali $0, izdelava pošlje……
14 virov · 2026-10-07
Prototipiranje iz pločevine ali 3D tisk kovin za funkcionalne kovinske prototipe: kako izbrati
Najprej odloči geometrija: pločevina je omejena na upogibe, reze in oblikovane like in ne more izdelati polno 3D notranjih votlin, medtem ko 3D tisk kovin……
11 virov · 2026-10-07
CNC naročila malih serij: kaj potrditi, preden se zavežete
Pri CNC naročilu male serije dokazi pojasnijo, kako se strošek programiranja in vpenjanja amortizira čez količino, kako se minimalna količina naročila……
17 virov · 2026-10-07
Katero površinsko obdelavo specificirati za obdelan kos: osnovna kovina, funkcija in zahteve risbe
Začnite z izločitvijo površinskih obdelav, ki jih osnovna kovina ne prenese: eloksiranje je običajno navedena pot za aluminij in titan, pasivacija ali……
11 virov · 2026-09-17
Ozke tolerance določite le tam, kjer jih potrebuje montaža
Ozke tolerance stanejo denar le, ko vsilijo spremembo procesa — počasnejše prehode, dodatna vpenjanja, sekundarno brušenje, več kontrole.…
13 virov · 2026-10-10
Kaj vodi ceno CNC rezkanega kosa — in kje lahko znižate strošek brez izgube funkcije
Čas stroja (urna postavka × čas cikla) in vpenjanje sta prevladujoči stroškovni komponenti za CNC rezkane kose malih serij, material pa naj bi pri……
14 virov · 2026-10-08
Ali ta kos res potrebuje 5 osi, ali zadošča 3 osi?
Kos potrebuje 5 osi šele, ko do njegovih elementov ni mogoče doseči iz ene ali dveh fiksnih orientacij, simultana 5-osna obdelava pa je vezana na……