Bază de cunoștințe
Explorați prelucrarea CNC
Ghiduri cu fundament de inginerie despre cum se produc piesele — ce poate susține fiecare proces, ce determină costul și unde apar problemele. Distilate dintr-un corpus de cercetare industrială pe mai multe surse.
12 surse · 2026-10-08
Când tabla inoxidabilă 201 poate înlocui 304: limite la coroziune, îndoire și sudare
201 este varianta cu rezistență mai scăzută la coroziune și cost mai mic raportată la 304, în concordanță cu conținutul ei mai redus de crom și cu……
11 surse · 2026-10-07
Tabla inoxidabilă 304 vs 316 pentru expunere exterior, marină și chimică: când este necesară trecerea la gradul superior și ce costă
Pentru expunere marină, coastală sau chimică, 316 este gradul preferat deoarece conținutul său nemăsurat de molibden îmbunătățește rezistența la coroziune……
20 surse · 2026-10-09
5052-H32 vs 6061-T6 pentru o carcasă din tablă îndoită și sudată: când merită trecerea la rezistență superioară, cu penalizările de formare și sudare
Pentru o carcasă îndoită și sudată, 5052-H32 este aliajul mai potrivit atunci când prioritățile sunt îndoirea la raze mici și sudarea fără tratament termic……
12 surse · 2026-10-12
6061-T6 vs 7075-T6 for a Low-Volume CNC Part: When the Strength Upgrade Is Worth Its Penalties
Specify 7075-T6 only when its roughly 1.8x higher yield and tensile strength is functionally necessary; otherwise 6061-T6 is the lower-cost, more available……
15 surse · 2026-10-09
T4, T5 și T6 pe un desen de piesă prelucrată din aluminiu: la ce se angajează efectiv furnizorul prin starea temper
Litera stării temper este o variabilă de specificație separată de aliaj: schimbă rezistența mecanică, comportarea la coroziune, planitatea și comportarea la……
8 surse · 2026-10-08
Anodizare vs vopsire în câmp electrostatic (pulberi) vs galvanizare pentru piese prelucrate: ce susțin dovezile
Compatibilitatea cu substratul decide mai întâi: anodizarea este limitată la aluminiu și titan, în timp ce vopsirea în câmp electrostatic (pulberi) se……
15 surse · 2026-10-10
Anodizare versus nichelare chimică pentru carcase de precizie din aluminiu: compromisuri dimensionale, de coroziune, uzură și cost
Pentru o carcasă de precizie din aluminiu, bugetul dimensional decide primul: anodizarea crește spre exterior cam jumătate din grosimea acoperirii pe……
17 surse · 2026-10-08
AS9100D vs ISO 9001 pentru furnizorii de prelucrare CNC: ce se schimbă pentru FAI, trasabilitate și cost
AS9100D incorporează ISO 9001:2015 și adaugă cerințe specifice industriei aeronautice — FAI conform AS9102, managementul configurației, prevenirea pieselor……
14 surse · 2026-10-08
IATF 16949, PPAP și consistența producției pentru piese CNC auto: ce trebuie să dovedească un furnizor înainte de adjudecare
IATF 16949 este standardul de calitate aplicabil unui atelier CNC care furnizează piese de producție auto și incorporează ISO 9001, adăugând……
15 surse · 2026-10-08
Tablă de alamă C260 vs C268, bronz fosforos C510 și cupru C110 pentru conectori presați: ce stabilește ansamblul de dovezi
Tabla de alamă C260 este cu aproximativ 3–4x mai puțin conductivă decât cuprul C110 (circa 28% IACS față de 100–101% IACS), deci nu poate servi unui……
7 surse · 2026-10-07
Tablă de alamă C260 vs C220 vs C280 pentru ștanțare și îndoire: ce poate și ce nu poate stabili dovezile
Tabla de alamă C260 este susținută de dovezi ca alegere deformabilă pentru ștanțare și îndoire când este specificată într-o stare de recoacere (temper)……
14 surse · 2026-10-09
De ce ofertele pentru aceeași piesă CNC diferă de mai multe ori: factori de cost și cum compari furnizorii
O ofertă CNC se construiește din material, prelucrare (tarif × timp de ciclu), cost de reglaj (setup)/fix și finisare/inspecție/ambalare, deci un tarif orar……
16 surse · 2026-10-10
Prelucrare CNC pentru piese de drone și UAV: grosimea peretelui, toleranțe, materiale, finisaj și mențiuni de certificare
Pentru piesele structurale de UAV, pragul practic raportat pentru perete este de 0,8 mm la metal și 1,5 mm la plastic, sub care riscul de vibrații și de……
16 surse · 2026-10-10
Piese CNC conforme FDA pentru echipamente de procesare a alimentelor: ce suprafețe au nevoie, ce Ra să specificați și cum să verificați
Pentru o piesă prelucrată CNC într-un echipament de procesare a alimentelor, cerințele de material și de finisaj se leagă de suprafața de contact cu……
15 surse · 2026-10-10
Ce determină termenul de livrare la prelucrarea CNC — și ce pârghii îl scurtează
Numărul de reglaje și orientări, clasa materialului, specificația de toleranță și finisaj, cantitatea comandată, momentul aplicării DFM și perimetrul……
13 surse · 2026-10-10
Cum antrenează risipa de material costul piesei CNC — și ce alegeri de proiect o reduc
Risipa de materie primă ridică costul piesei CNC pentru că piesa este prelucrată dintr-un semiprodus mai mare decât piesa finită, iar efectul este mai mare……
15 surse · 2026-10-08
Lista de verificare pentru inspecția prelucrării CNC și raportul CMM: ce să cereți și cum să-l citiți
O listă de verificare pentru inspecția CNC și un raport CMM trebuie să lege fiecare rezultat măsurat de o caracteristică concretă din desen, de o revizie și……
13 surse · 2026-10-10
Frezare CNC versus strunjire CNC: cum trasezi o piesă după geometrie, cost și timp de ciclu
Trasați piesa mai întâi după geometrie: piesele cu simetrie de rotație (axes, bolturi, bucșe, raccorduri filetate) merg la strunjire, în timp ce piesele a……
12 surse · 2026-10-09
Tablă de oțel laminată la rece vs laminată la cald: când merită plătit primele pentru CRS
Oțelul laminat la rece este alegerea corectă când piesa are nevoie de control strâns al grosimii și al planeității, de o suprafață fără calamină pregătită……
9 surse · 2026-10-10
Alegerea unei strategii de lichid de răcire la frezare: inundație, MQL, prin-electroabur la înaltă presiune sau uscat
Potriviți metoda de livrare cu mecanismul dominant de defectare pentru materialul, scula și operația dumneavoastră, nu cu un default la nivel de atelier……
10 surse · 2026-10-08
Prelucrare CNC pentru carcase de electronice, radiatoare și piese de precizie: ce să specifici și ce să verifici
Toleranțele trebuie stabilite pe clase de caracteristici, nu ca o singură cifră generală, pentru că toleranța realizabilă urmărește criticitatea……
21 surse · 2026-10-08
Calificarea unui furnizor CNC pentru producție: ce bariere și ce dovezi de inspecție să cereți
Un furnizor CNC poate fi eliberat spre producție doar după ce aria de acoperire a certificatului este verificată față de industria și materialul……
13 surse · 2026-10-09
Oțel zincat vs tablă laminată la rece cu vopsire în câmp electrostatic vs oțel inoxidabil pentru piese de tablă destinate exteriorului: mecanismul de coroziune, sudabilitate și cost
Atât oțelul zincat, cât și cel inoxidabil se protejează printr-un strat autoregenerator — zincul și, respectiv, filmul de oxid pasiv — în timp ce vopsirea……
17 surse · 2026-10-08
Ce dovezi de inspecție să ceri pentru piese prelucrate CNC: FAI, date CMM, certificate de material și verificări de recepție
Definiți aria inspecției, formatul raportului, planul de eșantionare și cerințele de trasabilitate în cererea de ofertă (RFQ), pentru că adăugarea……
15 surse · 2026-10-08
ISO 13485 vs ISO 9001 pentru furnizorii de prelucrare CNC: ce aduce certificarea în plus și cum verifici aria de acoperire
ISO 13485 este standardul QMS pentru dispozitive medicale și este descris ca adăugând, peste managementul calității documentat, acțiunea corectivă și……
17 surse · 2026-10-08
Ce verifică în realitate certificarea ISO 9001:2015 la un furnizor de prelucrare CNC — și când este cerut în schimb IATF 16949, AS9100D sau ISO 13485
Un certificat ISO 9001:2015 verifică că o entitate juridică și un amplasament numite operează un sistem general de management al calității documentat, în……
18 surse · 2026-09-18
Cum specificați piesele energetice prelucrate de precizie: cerințe RFQ pentru Oil & Gas, eolian, solar și nuclear
Eticheta de sector nu produce o ofertă folosibilă — o produce setul de cerințe.…
16 surse · 2026-10-10
Toleranțe, finisaje și costuri pentru articulații de roboți, transmisii armonice și piese structurale: ce să specifici și unde poți relaxa
Interfețele articulațiilor de roboți și ale transmisiilor armonice sunt citate la ±0.01–0.05 mm, cu găuri de rulment la ±0.005 mm și Ra 0.4 µm în practica……
15 surse · 2026-10-07
Tăiere cu laser vs. ștanțare vs. jet de apă pentru tablă: cum alegi când datele de punct critic (break-even) nu sunt disponibile
Nicio sursă din acest set nu stabilește un volum universal de punct critic (break-even), o grosime maximă, un preț de matriță ori o viteză sau un cost pe……
12 surse · 2026-10-09
Tăiere cu laser + îndoire la presă vs ștanțare cu scule moi vs prelucrare CNC pentru un prototip din tablă sub 500 de bucăți
Pentru un prototip din tablă sub 500 de bucăți, sursele citate descriu tăierea cu laser plus îndoirea la presă (press brake) ca varianta cu investiție……
9 surse · 2026-10-08
Tăiere cu laser + îndoire vs. ștanțare pentru prototipuri de tablă de serie mică: ce pot compara dovezile
Pentru un prototip de tablă de serie mică, tăierea cu laser + îndoire este varianta susținută de dovezi: are un cost de scule minim sau de $0 și se livrează……
14 surse · 2026-10-07
Prototipare din tablă vs. imprimare 3D metalică pentru prototipuri metalice funcționale: cum alegi
Geometria decide primul: tabla este limitată la îndoiri, tăieturi și forme obținute prin îndoireă și nu poate realiza cavități interne complet 3D, în timp……
11 surse · 2026-10-07
Comenzi CNC de serie mică: ce confirmați înainte de a vă angaja
Pentru o comandă CNC de serie mică, dovezile stabilesc modul în care costul de programare și reglaj se amortizează pe cantitate, cum se compară MOQ cu……
17 surse · 2026-10-07
Ce finisaj de suprafață să specificați pentru o piesă prelucrată: metalul de bază, funcția și cerințele desenului tehnic
Începeți prin a exclude finisajele pe care metalul de bază nu le poate primi: anodizarea este calea frecvent enumerată pentru aluminiu și titan, pasivarea……
11 surse · 2026-09-17
Specificați toleranțe strânse doar acolo unde asamblarea le cere
Toleranțele strânse costă doar atunci când forțează schimbarea procesului — treceri mai lente, reglaje suplimentare, rectificare secundară, inspecție mai……
13 surse · 2026-10-10
Ce determină prețul unei piese frezate CNC — și unde puteți tăia costul fără să pierdeți funcția
Timpul de mașină (tarif orar × timp de ciclu) și reglajul sunt componentele dominante de cost pentru piesele frezate CNC de serie mică, cu materialul……
14 surse · 2026-10-08
Are nevoie cu adevărat această piesă de prelucrare cu 5 axe, sau sunt suficiente 3 axe?
O piesă are nevoie de 5 axe doar atunci când elementele sale nu pot fi atinse din una sau două orientări fixe, iar prelucrarea simultană cu 5 axe este……