Pro rozhraní kloubů robotů a harmonických převodů se cituje ±0.01–0.05 mm, s otvory pro ložiska na ±0.005 mm a Ra 0.4 µm v letecké praxi, zatímco obecné nekritické prvky dostávají ±0.05–0.127 mm. Přísné tolerance a jemné povrchy zvedají náklady přes dodatečné sjednocovací průchody a kontrolu, proto patří jen na funkční prvky.

Materiál, objem výroby, kontrola a certifikace každá přidávají svou vlastní vrstvu nákladů a zdroje uvádějí rozsahy, nikoli křivku nákladů pro konkrétní díl.

Které prvky skutečně potřebují toleranci na úrovni mikrometrů

Náklady na toleranci následují kritičnost prvku, nikoli výchozí hodnotu platnou pro celý výkres. Přísné určení vynucuje pomalejší obrábění, dodatečné sjednocovací průchody a více kontrolního času, a jeden zdroj uvádí, že ±0.01 mm proti ±0.1 mm může zdvojnásobit kontrolní čas i podíl odpadu20.

Proto může stejný díl nést hrst prvků na úrovni mikrometrů a všude jinde mnohem volnější obecnou toleranci. Letecká praxi rozdělení ukazuje jasně: na jedné letecké součásti mají otvory pro ložiska ±0.005 mm při Ra 0.4 µm, zatímco obecné nekritické prvky dostávají ±0.05 mm až ±0.127 mm30.

V robotice jeden dodavatel uvádí, že CNC obrábění dosahuje ±0.01 mm až ±0.05 mm a že tento rozsah je vyžadován pro uchycení servomotorů, ložiskové skříně a rozhraní harmonických převodů16. Obě čísla pocházejí ze stránek úrovně dodavatelů, takže je berte jako uváděnou praxi, nikoli jako závazný standard.

Když nastavujete tolerance na skříni kloubu nebo přírubě harmonického převodu, položte si otázku, které rozměry polohují ložisko, záběr převodu nebo dosedací plochy, a přísné určení si nechte pro ně. Vše ostatní může nést obecnou třídu tolerance.

Zdroje nestanovují závaznou toleranci pro žádný konkrétní model kloubu robota ani harmonického převodu, takže hodnota, kterou zapíšete, má vycházet z vlastního výpočtu uložení a být potvrzena s dílnou.

Které povrchy potřebují jemnou úpravu a které mohou zůstat po obrábění

Povrchová úprava se chová jako tolerance: skok v nákladech je mezi stavem po obrábění a specifikovaným jemným povrchem, ne mezi jednou jemnou hodnotou a druhou. Ra 3.2 µm odpovídá stavu po obrábění, zatímco Ra 0.8 µm vyžaduje dodatečný průchod, takže jemnější určení přidává obráběcí operaci na každý povrch, který pokrývá20.

Jemné povrchy navíc potřebují více sjednocovacích průchodů, a proto se mají specifikovat jen pro kritické povrchy28. U kloubu robota jemnou úpravu ospravedlňují povrchy s funkcí uložení, ložiska nebo těsnění.

Otvory pro ložiska v letectví se citují na Ra 0.4 µm30, což je jemnější než obecná hranice dodatečného průchodu Ra 0.8 µm, a odráží to uložení ložiska, nikoli celý díl. Pokud dáte Ra 0.8 µm na kosmetický nebo volný povrch, platíte za průchod, který montáži nic nepřinese.

Praktická kontrola před uvolněním výkresu: označte každý povrch jako po obrábění, pokud nedosedá na ložisko, netěsní nebo netvoří přesnou dosedací plochu. Zdroje nepublikují požadavky na povrch těsnění specifické pro klouby robotů; má-li kloub těsnění, musí tato hodnota přijít od dodavatele těsnění nebo z vlastních zkušebních dat, nikoli z těchto zdrojů.

Volit materiál podle komponenty místo automatického sáhnutí po nejsilnějším

Volba materiálu mění jak cenu polotovaru, tak čas obrábění, a oba efekty ukazují stejným směrem.

Hliník 6061-T6 je hodnocen jako výborně obrobitelný při nízkých nákladech, 7075-T6 jako dobře obrobitelný při středních nákladech s nejlepším poměrem pevnosti a hmotnosti mezi hliníkovými slitinami a ocel 4140 jako dobře obrobitelná při nízkých až středních nákladech s vysokou pevností po tepelném zpracování5.

Titan Grade 5 je hodnocen jako obtížný a drahý, PEEK jako středně obrobitelný při vysokých nákladech5. Obtížné materiály se obrábějí pomaleji, rychleji opotřebovávají nástroje a vyžadují přísnější řízení procesu, co se projeví v nákladech i dodací lhůtě27.

Jeden zdroj uvádí, že titan přidává 30–100 % k hodinovým sazbám 5osého obrábění29. To číslo pochází z jediné stránky úrovně dodavatele a je pozorováním vázaným na zdroj, nikoli tržním pravidlem, ale ukazuje směr: přirážka je v hodinové sazbě, ne jen v materiálu.

Pro člena robotického ramene nebo základní rám je 6061-T6 výchozí, pokud to nevylučuje zatížení nebo hmotnostní rozpočet. Přejděte na 7075-T6 nebo 4140, když je požadavek na pevnost nebo únavu reálný, a titan nebo PEEK si nechte pro aplikace, které potřebují jejich specifické vlastnosti526.

Zdroje neporovnávají náklady na díl mezi 7075, 4140, titanem a nerezovou ocelí pro tutéž geometrii robotické součásti, takže srovnání musíte provést na vlastním dílu.

Přizpůsobit výrobní proces objemu a zralosti konstrukce

Rozhodnutí o procesu stojí na tom, zda jste už vázali prostředky v nástrojích. CNC obrábění nevyžaduje nástroje a snadno přijímá konstrukční změny, proto je pozicováno pro prototypy, malé série a prvky s přísnými tolerancemi1719.

Tlakové lití a vstřikování se stávají ekonomickými při vyšších objemech, jakmile se investice do formy rozloží na mnoho dílů617. Tlakové lití udrží tolerance až ±0.1 mm na 25 mm v závislosti na materiálu a konstrukci dílu a dodatečné CNC obrábění lze přidat na vylepšení prvků nebo splnění přísnějších požadavků na rozměry6.

To znamená, že litá skříň kloubu může pořád potřebovat obráběný otvor pro ložisko, takže volba procesu krok s přísnou tolerancí neruší; jen jej přesouvá. Pokud se vaše konstrukce ještě mění nebo váš objem spadá do rozsahu prototypů a malých sérií, je CNC cesta s nižším rizikem, protože revize stojí nový program, ne novou formu1724.

Jakmile je konstrukce stabilní a objem dostatečně vysoký na amortizaci nástrojů, může lití nebo vstřikování převzít hlavní geometrii617. Zdroje neudávají číselnou hranici objemu, při které k tomu přechodu u robotických komponent dochází, takže bod zvratu musíte spočítat z vlastní nabídky na formu a objemu dílu.

Konstrukční prvky, které je před odesláním poptávky vyřadit

Tyto prvky vynucují nástroje s dlouhým dosahem nebo malé, více upnutí a pomalejší dráhy nástroje, což zvedá čas obrábění a náklady132728. Odstranit je už na výkresu je levnější než za ně platit v každém dílu.

Přizpůsobit kontrolu a certifikaci aplikaci

Kontrola a certifikace jsou položky na faktuře, ne režie. Plná kontrola prvního kusu na CMM přidává $150–$500 na šarži a PPAP Level 3 přidává ještě více20.

Letecká a obranná výroba nese 20–50 % přirážku k sazbám 5osého obrábění za sledovatelnost, systémy jakosti a exotické materiály29. Obě čísla pocházejí ze stránek úrovně dodavatelů, takže je používejte jako měřítko pro porovnávání nabídek, nikoli jako rozpočtové číslo.

Úroveň certifikace má následovat konečné použití. ISO 9001 pokrývá většinu průmyslové práce, AS9100D je vyžadováno pro letecký hardware a akreditace A2LA potvrzuje měřicí kompetenci odděleně od systému managementu jakosti21.

U průmyslového robota, který nikdy nelétá, přidávají AS9100D a ITAR náklady bez změny dílu. Pro obrannou nebo kosmickou aplikaci jsou vstupenkou a okruh dodavatelů se zužuje na certifikované dílny2930.

Než napíšete kontrolní doložku, rozhodněte, jaký důkaz skutečně potřebujete: zprávu z kontroly prvního kusu, zprávu CMM o kritických prvcích nebo kompletní balíček PPAP. Zdroje nekvantifikují vliv CMM, kontroly prvního kusu ani PPAP na dodací lhůtu u robotických komponent a nekvantifikují ani vliv samotného ISO 9001 na náklady, takže tyto efekty je třeba potvrdit s dílnou.

Plánovat dodací lhůtu podle nejpomalejšího kroku, nikoli podle obrábění

Dodací lhůtu určuje nejpomalejší vstup a to často není obrábění. Jeden dodavatel uvádí 7 až 15 dní u robotických dílů včetně plné CMM kontroly a certifikátů materiálu16.

U jednorázového CNC prototypu udává jiný zdroj 2–5 pracovních dnů a kovový DMLS pro konstrukční díly trvá 7–14 pracovních dnů včetně následné úpravy a kontroly25. Třetí zdroj klade typické dodací lhůty kovových prototypů na 1 den až 3 týdny podle metody a složitosti23.

To jsou čísla úrovně dodavatelů s různým rozsahem, takže slouží jako plánovací rozsah, nikoli závazek. Obtížný materiál, složitá geometrie, úprava a kontrola každý posouvají harmonogram.

Titan a PEEK jsou hodnoceny jako obtížné a drahé a pomalejší obrábění i opotřebení nástrojů prodlužují dodací lhůtu stejně jako cenu529. Pokud váš díl potřebuje jemný povrch v otvoru pro ložisko plus úplnou zprávu CMM, oba kroky leží na kritické cestě po obrábění.

Když sestavujete harmonogram, požádejte dílnu o nabídku dodací lhůty pro hotový, zkontrolovaný díl, nikoli jen obráběný, a zeptejte se, který krok ji určuje. Zdroje nekvantifikují vliv kontroly na dodací lhůtu u robotických komponent, takže ta odpověď musí přijít od dodavatele.

What the sources do not establish

  • Žádný zdroj nepodává kvantifikovanou křivku nákladů na díl propojující konkrétní hodnoty tolerance nebo Ra s konkrétními prvky kloubu robota, harmonického převodu nebo konstrukční komponenty.
  • Žádný zdroj neudává číselnou hranici objemu, při které se CNC u robotických komponent stává dražším než lití nebo vstřikování.
  • Žádný zdroj nekvantifikuje vliv kontroly (CMM, kontrola prvního kusu, PPAP) na dodací lhůtu u robotických komponent.
  • Žádný zdroj nekvantifikuje vliv samotného ISO 9001 (mimo letectví) na náklady u robotických komponent.
  • Žádný zdroj nepodává požadavky na toleranci profilu zubu u harmonických převodů.
  • Žádný zdroj nepodává požadavky na povrch těsnicích ploch specifické pro klouby robotů.
  • Žádný zdroj nepodává požadavky na povrch únavově kritických konstrukčních komponent specifické pro ramena nebo rámy robotů.
  • Žádný zdroj neporovnává náklady na díl mezi hliníkem 7075, ocelí 4140, titanem a nerezovou ocelí pro tutéž geometrii robotické komponenty.
Znalosti — Sources · 17

Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.