Οι διεπαφές αρθρώσεων ρομπότ και harmonic drive παρατίθενται σε ±0.01–0.05 mm, με έδρες εδράνων σε ±0.005 mm και Ra 0.4 µm σε αεροπορική πρακτική, ενώ τα γενικά μη κρίσιμα χαρακτηριστικά επιτρέπονται σε ±0.05–0.127 mm.

Οι στενές ανοχές και τα λεπτά φινιρίσματα αυξάνουν το κόστος μέσω επιπλέον διαδρομών φινιρίσματος και ελέγχου, οπότε ανήκουν μόνο σε λειτουργικά χαρακτηριστικά. Οι επιλογές υλικού, όγκου, ελέγχου και πιστοποίησης προσθέτουν η καθεμία το δικό της κόστος, και οι πηγές δίνουν εύρη και όχι καμπύλη κόστους για συγκεκριμένο εξάρτημα.

Ποια χαρακτηριστικά χρειάζονται πραγματικά ανοχή επιπέδου μικρομέτρων

Το κόστος ανοχής ακολουθεί την κρισιμότητα του χαρακτηριστικού, όχι τη γενική προεπιλογή στο τεχνικό σχέδιο. Μια στενή προδιαγραφή επιβάλλει βραδύτερη κοπή, επιπλέον διαδρομές φινιρίσματος και περισσότερο χρόνο ελέγχου, και μία πηγή σημειώνει ότι ±0.01 mm έναντι ±0.1 mm μπορεί να διπλασιάσει τον χρόνο ελέγχου και το ποσοστό απορρίψεων20.

Γι' αυτό το ίδιο εξάρτημα μπορεί να φέρει μια χούφτα χαρακτηριστικών επιπέδου μικρομέτρων και πολύ πιο χαλαρή γενική ανοχή παντού αλλού. Η αεροπορική πρακτική δείχνει καθαρά τον διαχωρισμό.

Σε ένα αεροπορικό εξάρτημα, οι έδρες των εδράνων βρίσκονται σε ±0.005 mm με Ra 0.4 µm, ενώ τα γενικά μη κρίσιμα χαρακτηριστικά επιτρέπονται σε ±0.05 mm έως ±0.127 mm30.

Για τη ρομποτική, ένας προμηθευτής αναφέρει ότι η CNC κατεργασία επιτυγχάνει ±0.01 mm έως ±0.05 mm και ότι αυτό το εύρος απαιτείται για στηρίγματα σερβοκινητήρων, περιβλήματα εδράνων και διεπαφές harmonic drive16. Και οι δύο τιμές προέρχονται από σελίδες επιπέδου προμηθευτή, οπότε αντιμετωπίστε τις ως αναφερόμενη πρακτική και όχι ως κρατούν πρότυπο.

Όταν ορίζετε ανοχές σε περίβλημα άρθρωσης ή φλάντζα harmonic drive, ρωτήστε ποιες διαστάσεις τοποθετούν έδρα, εμπλοκή οδοντοτροχού ή οδηγό ζευκτώματος, και κρατήστε τη στενή προδιαγραφή για εκείνες. Όλα τα υπόλοιπα μπορούν να φέρουν τη γενική κλάση ανοχής.

Οι πηγές δεν θεσπίζουν υποχρεωτική ανοχή για συγκεκριμένο μοντέλο άρθρωσης ρομπότ ή harmonic drive, οπότε η τιμή που θα γράψετε πρέπει να προέρχεται από τον δικό σας υπολογισμό εφαρμογής και να επιβεβαιώνεται με το μηχανουργείο.

Ποιες επιφάνειες χρειάζονται λεπτό φινίρισμα και ποιες μπορούν να μείνουν όπως-κατεργάστηκαν

Το φινίρισμα επιφάνειας συμπεριφέρεται όπως η ανοχή: το κόστος-σκαλί είναι μεταξύ όπως-κατεργάστηκε και προδιαγεγραμμένου λεπτού φινιρίσματος, όχι μεταξύ μιας λεπτής τιμής και μιας άλλης. Το Ra 3.2 µm είναι όπως-κατεργάστηκε, ενώ το Ra 0.8 µm απαιτεί δευτερεύουσα διαδρομή, οπότε το λεπτότερο φινίρισμα προσθέτει μια εργασία κατεργασίας σε κάθε επιφάνεια που καλύπτει20.

Τα λεπτά φινιρίσματα χρειάζονται επίσης πολλαπλές διαδρομές φινιρίσματος, γι' αυτό πρέπει να προδιαγράφονται μόνο για κρίσιμες επιφάνειες28. Σε άρθρωση ρομπότ, οι επιφάνειες που δικαιολογούν λεπτό φινίρισμα είναι εκείνες με λειτουργία ζευκτώματος, έδρανης ή στεγανοποίησης.

Οι έδρες εδράνων αεροπορικής προδιαγραφής παρατίθενται σε Ra 0.4 µm30, που είναι λεπτότερο από το γενικό όριο δευτερεύουσας διαδρομής Ra 0.8 µm και αντικατοπτρίζει την εφαρμογή της έδρανης και όχι ολόκληρο το εξάρτημα. Αν βάλετε Ra 0.8 µm σε διακοσμητική επιφάνεια ή επιφάνεια διακένου, πληρώνετε για διαδρομή που δεν προσφέρει τίποτα στη συναρμολόγηση.

Πρακτικός έλεγχος πριν κυκλοφορήσετε το σχέδιο: σημειώστε κάθε επιφάνεια ως όπως-κατεργάστηκε εκτός αν εδράζει έδρα, στεγανοποιεί ή σχηματίζει επιφάνεια ζευκτώματος ακριβείας.

Οι πηγές δεν δημοσιεύουν απαιτήσεις φινιρίσματος στεγανοποιητικών επιφανειών ειδικές για αρθρώσεις ρομπότ, οπότε αν μια άρθρωση έχει στεγάνωση, η τιμή πρέπει να προέλθει από τον προμηθευτή στεγανοποίησης ή τα δικά σας πειραματικά δεδομένα και όχι από αυτές τις πηγές.

Επιλογή υλικού ανά εξάρτημα αντί προεπιλογής στο πιο ανθεκτικό

Η επιλογή υλικού αλλάζει και την τιμή πρώτης ύλης και τον χρόνο κατεργασίας, και οι δύο επιδράσεις βαίνουν προς την ίδια κατεύθυνση.

Το Aluminum 6061-T6 αξιολογείται ως εξαιρετικά κατεργάσιμο σε χαμηλό κόστος, το 7075-T6 ως καλό σε κατεργασιμότητα σε μέσο κόστος με την καλύτερη σχέση αντοχής-βάρους μεταξύ των κραμάτων αλουμινίου, και ο κράμα χάλυβας 4140 ως καλός σε κατεργασιμότητα σε χαμηλό-μέσο κόστος με υψηλή αντοχή μετά θερμική κατεργασία5.

Το Titanium Grade 5 αξιολογείται δύσκολο και υψηλού κόστους, και το PEEK μέτριας κατεργασιμότητας σε υψηλό κόστος5. Τα δύσκολα υλικά κόβονται πιο αργά, φθείρουν τα εργαλεία ταχύτερα και χρειάζονται στενότερο έλεγχο διαδικασίας, κάτι που εμφανίζεται και ως κόστος και ως χρόνος παράδοσης27.

Μία πηγή αναφέρει ότι το τιτάνιο προσθέτει 30–100% στις ωριαίες τιμές κατεργασίας 5 αξόνων29. Η τιμή αυτή προέρχεται από μία μόνο σελίδα επιπέδου προμηθευτή και είναι παρατήρηση συγκεκριμένης πηγής, όχι κανόνας αγοράς, αλλά δείχνει την κατεύθυνση: το ασφάλιστρο βρίσκεται στην ωριαία τιμή, όχι μόνο στην πρώτη ύλη.

Για σύνδεσμο ρομποτικού βραχίονα ή βασικό σκελετό, το 6061-T6 είναι η βάση εκτός αν η περίπτωση φορτίου ή ο προϋπολογισμός βάρους το αποκλείει. Αναβαθμίστε σε 7075-T6 ή 4140 όταν η απαίτηση αντοχής ή κόπωσης είναι πραγματική, και κρατήστε τιτάνιο ή PEEK για εφαρμογές που χρειάζονται τις ειδικές τους ιδιότητες526.

Οι πηγές δεν συγκρίνουν κόστος ανά τεμάχιο μεταξύ 7075, 4140, τιτανίου και ανοξείδωτου για την ίδια γεωμετρία ρομπότ, οπότε η σύγκριση πρέπει να γίνει στο δικό σας εξάρτημα.

Ταίριασμα της παραγωγικής διαδικασίας με τον όγκο και την ωριμότητα του σχεδίου

Η απόφαση διαδικασίας εξαρτάται από το αν έχετε ήδη δεσμευμένες καλουπώσεις/εργαλεία. Η CNC κατεργασία δεν απαιτεί καλουπώσεις/εργαλεία και απορροφά εύκολα αλλαγές σχεδίου, γι' αυτό τοποθετείται για πρωτότυπα, μικρούς όγκους και χαρακτηριστικά στενής ανοχής1719.

Η χύτευση σε καλούπι και η έγχυση πλαστικού γίνονται οικονομικές σε υψηλότερους όγκους, μόλις η επένδυση στο καλούπι κατανεμηθεί σε πολλά τεμάχια617.

Η χύτευση σε καλούπι μπορεί να κρατήσει ανοχές τόσο στενές όσο ±0.1 mm ανά 25 mm ανάλογα με το υλικό και τον σχεδιασμό του εξαρτήματος, και μπορεί να προστεθεί επιπλέον CNC κατεργασία για βελτίωση χαρακτηριστικών ή επίτευξη στενότερων διαστατικών προδιαγραφών6.

Αυτό σημαίνει ότι ένα χυτό περίβλημα άρθρωσης μπορεί ακόμη να χρειάζεται κατεργασμένη έδρα έδρανης, οπότε η επιλογή διαδικασίας δεν αφαιρεί το βήμα στενής ανοχής· το μετακινεί.

Αν το σχέδιό σας αλλάζει ακόμη, ή ο όγκος σας είναι στο εύρος πρωτοτύπου και μικρών σειρών, η CNC είναι ο χαμηλότερου κινδύνου δρόμος επειδή μια αναθεώρηση κοστίζει νέο πρόγραμμα και όχι νέο καλούπι1724.

Μόλις το σχέδιο σταθεροποιηθεί και ο όγκος φτάσει αρκετά υψηλός ώστε να αποσβεστεί η καλουπίωση, η χύτευση ή η έγχυση μπορούν να αναλάβουν το μεγαλύτερο μέρος της γεωμετρίας617.

Οι πηγές δεν δίνουν αριθμητικό όριο όγκου στο οποίο συμβαίνει αυτή η αναστροφή για εξαρτήματα ρομπότ, οπότε το σημείο ισορροπίας πρέπει να υπολογιστεί από τη δική σας προσφορά καλουπιού και τον όγκο τεμαχίων.

Χαρακτηριστικά σχεδίου προς αφαίρεση πριν στείλετε το RFQ

Αυτά τα χαρακτηριστικά επιβάλλουν μακράς εμβέλειας ή μικρά εργαλεία, πολλαπλά backsματα και βραδύτερες διαδρομές, κάτι που αυξάνει τον χρόνο και το κόστος κατεργασίας132728. Η αφαίρεσή τους στο στάδιο του σχεδίου κοστίζει λιγότερο από το να τα πληρώνετε σε κάθε τεμάχιο.

Προσαρμογή ελέγχου και πιστοποίησης στην εφαρμογή

Ο έλεγχος και η πιστοποίηση είναι γραμμές κόστους, όχι γενικά έξοδα. Ο πλήρης FAI σε CMM προσθέτει $150–$500 ανά παρτίδα, και το PPAP Level 3 προσθέτει ακόμη περισσότερο20.

Η αεροπορική και αμυντική εργασία φέρει ασφάλιστρο 20–50% στις τιμές 5 αξόνων για ανιχνευσιμότητα, συστήματα ποιότητας και σπάνια υλικά29. Και οι δύο τιμές προέρχονται από σελίδες επιπέδου προμηθευτή, οπότε χρησιμοποιήστε τις ως κλίμακα σύγκρισης προσφορών και όχι ως αριθμό προϋπολογισμού.

Το επίπεδο πιστοποίησης πρέπει να ακολουθεί την τελική χρήση. Το ISO 9001 καλύπτει το μεγαλύτερο μέρος της βιομηχανικής εργασίας, ενώ το AS9100D απαιτείται για εξοπλισμό πτήσης, και η διαπίστευση A2LA επικυρώνει τη μετρολογική ικανότητα χωριστά από το σύστημα διαχείρισης ποιότητας21.

Για βιομηχανικό ρομπότ που δεν πετά ποτέ, τα AS9100D και ITAR προσθέτουν κόστος χωρίς να αλλάζουν το εξάρτημα. Για αμυντική ή διαστημική εφαρμογή, είναι το εισιτήριο εισόδου και ο κύκλος προμηθευτών στενεύει σε πιστοποιημένα μηχανουργεία2930.

Πριν γράψετε τη ρήτρα ελέγχου, αποφασίστε ποια τεκμηρίωση χρειάζεστε πραγματικά: αναφορά πρώτου δειγματολίθου, αναφορά CMM στα κρίσιμα χαρακτηριστικά, ή πλήρες πακέτο PPAP.

Οι πηγές δεν ποσοτικοποιούν την επίδραση στον χρόνο παράδοσης από CMM, FAI ή PPAP για εξαρτήματα ρομπότ, και δεν ποσοτικοποιούν την επίδραση κόστους του ISO 9001 από μόνο του, οπότε αυτές οι επιδράσεις πρέπει να επιβεβαιωθούν με το μηχανουργείο.

Σχεδιασμός χρόνου παράδοσης γύρω από το βραδύτερο βήμα, όχι το βήμα κατεργασίας

Ο χρόνος παράδοσης καθορίζεται από τη βραδύτερη είσοδο, που συχνά δεν είναι η κοπή. Ένας προμηθευτής αναφέρει 7 έως 15 ημέρες για εξαρτήματα ρομποτικής με πλήρη έλεγχο CMM και πιστοποιητικά υλικών περιλαμβανόμενα16.

Για ένα μοναδικό πρωτότυπο CNC, άλλη πηγή δίνει 2–5 εργάσιμες ημέρες, και το μεταλλικό DMLS για δομικά εξαρτήματα διαρκεί 7–14 εργάσιμες ημέρες συμπεριλαμβανομένης της επεξεργασίας μετά την κατεργασία και του ελέγχου25. Τρίτη πηγή τοποθετεί τους τυπικούς χρόνους μεταλλικής κατασκευής πρωτοτύπων σε 1 ημέρα έως 3 εβδομάδες ανάλογα με τη μέθοδο και την πολυπλοκότητα23.

Πρόκειται για τιμές επιπέδου προμηθευτή με διαφορετικά εύρη, οπότε είναι χρήσιμες ως εύρος σχεδιασμού και όχι ως δέσμευση. Δύσκολο υλικό, σύνθετη γεωμετρία, φινίρισμα και έλεγχος ωθούν το καθένα το χρονοδιάγραμμα πίσω.

Το τιτάνιο και το PEEK αξιολογούνται δύσκολα και υψηλού κόστους, και η βραδύτερη κοπή και η φθορά εργαλείων που προκαλούν επεκτείνουν τον χρόνο παράδοσης καθώς και την τιμή529. Αν το εξάρτημά σας χρειάζεται λεπτό φινίρισμα σε έδρα έδρανης συν πλήρη αναφορά CMM, και τα δύο βήματα βρίσκονται στην κρίσιμη διαδρομή μετά την κατεργασία.

Όταν χτίζετε το χρονοδιάγραμμα, ζητήστε από το μηχανουργείο προσφορά χρόνου παράδοσης για το ολοκληρωμένο, ελεγμένο τεμάχιο και όχι για το κατεργασμένο, και ρωτήστε ποιο βήμα το καθορίζει. Οι πηγές δεν ποσοτικοποιούν την επίδραση του ελέγχου στον χρόνο παράδοσης για εξαρτήματα ρομπότ, οπότε αυτή η απάντηση πρέπει να προέλθει από τον προμηθευτή.

What the sources do not establish

  • Καμία πηγή δεν παρέχει ποσοτικοποιημένη καμπύλη κόστους-ανά-τεμάχιο που να συνδέει συγκεκριμένες τιμές ανοχής ή Ra με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά άρθρωσης ρομπότ, harmonic drive ή δομικού εξαρτήματος.
  • Καμία πηγή δεν δίνει αριθμητικό όριο όγκου στο οποίο η CNC γίνεται ακριβότερη από χύτευση ή έγχυση για εξαρτήματα ρομπότ.
  • Καμία πηγή δεν ποσοτικοποιεί την επίδραση του ελέγχου (CMM, FAI, PPAP) στον χρόνο παράδοσης για εξαρτήματα ρομπότ.
  • Καμία πηγή δεν ποσοτικοποιεί την επίδραση κόστους του ISO 9001 από μόνο του (εκτός αεροπορίας) για εξαρτήματα ρομπότ.
  • Καμία πηγή δεν παρέχει απαιτήσεις ανοχής προφίλ οδόντων οδοντοτροχών για harmonic drives.
  • Καμία πηγή δεν παρέχει απαιτήσεις φινιρίσματος στεγανοποιητικών επιφανειών ειδικές για αρθρώσεις ρομπότ.
  • Καμία πηγή δεν παρέχει απαιτήσεις φινιρίσματος επιφανείας κόπωσης-κρίσιμων δομικών εξαρτημάτων ειδικές για ρομποτικούς βραχίονες ή σκελετούς.
  • Καμία πηγή δεν συγκρίνει κόστος ανά τεμάχιο μεταξύ αλουμινίου 7075, χάλυβα 4140, τιτανίου και ανοξείδωτου για την ίδια γεωμετρία εξαρτήματος ρομπότ.
Γνώση — Sources · 17

Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.