Robotleds- og harmonisk gear-grænseflader citeres ved ±0.01–0.05 mm, med lejeboringer ved ±0.005 mm og Ra 0.4 µm i luftfartspraksis, mens generelle ikke-kritiske features tillades ±0.05–0.127 mm. Stramme tolerancer og fin finish øger prisen gennem ekstra færdigbearbejdningsgange og kontrol, så de kun hører hjemme på funktionelle flader.
Valg af materiale, volumen, kontrol og certificering tilføjer hver sin prislag, og kilderne angiver intervaller frem for en cost-kurve for en konkret del.
Hvilke features kræver reelt tolerance på mikronniveau
Toleranceomkostningen følger featurens kritikalitet, ikke den delomfattende standardværdi på tegningen. En stram angivelse tvinger frem til langsommere skæring, ekstra færdigbearbejdningsgange og mere kontroltid, og én kilde bemærker, at ±0.01 mm versus ±0.1 mm kan fordoble kontroltid og spildprocent20.
Derfor kan samme del bære en håndfuld mikronniveau-features og en meget løsere genereltolerance overalt andetsteds. Luftfartspraksis viser opdelingen tydeligt.
På én luftfartsdel ligger lejeboringer ved ±0.005 mm med Ra 0.4 µm, mens generelle ikke-kritiske features tillades ±0.05 mm til ±0.127 mm30. For robotteknik angiver én leverandør, at CNC-bearbejdning opnår ±0.01 mm til ±0.05 mm, og at dette interval er påkrævet til servomotorbefæstelser, lejehuse og grænseflader til harmoniske gear16.
Begge tal stammer fra leverandørniveau-sider, så behandl dem som rapporteret praksis frem for en styrende standard. Når du sætter tolerancer på et lejehus eller en flange til et harmonisk gear, så spørg, hvilke mål der positionerer en leje, et tandhjulssamspil eller en matchende datumreference, og reserver den stramme angivelse til dem.
Alt andet kan bære den generelle toleranceklasse. Kilderne fastlægger ikke en obligatorisk tolerance for nogen specifik robotleds- eller harmonisk gear-model, så den værdi, du skriver, bør komme fra din egen fit-beregning og bekræftes med værkstedet.
Hvilke flader kræver fin finish, og hvilke kan forblive i as-machined-tilstand
Overfladeruhed opfører sig som tolerance: prissteppet ligger mellem as-machined og en specificeret fin finish, ikke mellem to finværdier. Ra 3.2 µm er as-machined, mens Ra 0.8 µm kræver et sekundært behandlingstrin, så den finere angivelse tilføjer en bearbejdningsoperation på hver flade, den dækker20.
Fin finish kræver også flere færdigbearbejdningsgange, hvorfor den kun bør specificeres til kritiske flader28. På et robotled er de flader, der berettiger fin finish, dem med en samende, leje- eller tætningsfunktion.
Luftfartslejeboringer citeres ved Ra 0.4 µm30, hvilket er finere end den generelle sekundærtrins-tærskel på Ra 0.8 µm og afspejler lejetilpasningen frem for hele delen. Sætter du Ra 0.8 µm på en kosmetisk eller frigangsgivende flade, betaler du for et trin, der ikke bidrager til samlingen.
En praktisk kontrol, før tegningen frigives: Markér hver flade som as-machined, medmindre den bærer en leje, tætner eller danner en præcisionssamlende flade. Kilderne publicerer ikke krav til tætningsfladens finish specifikt for robotled, så har ledet en tætning, skal den værdi komme fra tætningsleverandøren eller dine egne testdata frem for fra disse kilder.
Vælg materiale pr. komponent i stedet for at falde tilbage på det stærkeste
Valget af materiale ændrer både råvareprisen og bearbejdningstiden, og de to effekter peger i samme retning. Aluminium 6061-T6 vurderes til fremragende bearbejdelighed ved lav pris, 7075-T6 til god bearbejdelighed ved medium pris med den bedste styrke-til-vægt af aluminiumlegeringerne, og 4140-legeret stål til god bearbejdelighed ved lav-medium pris med høj styrke efter varmebehandling5.
Titanium Grade 5 vurderes som vanskeligt og dyrt, og PEEK som medium bearbejdelighed ved høj pris5. Vanskelige materialer skæres langsommere, slider værktøjet hurtigere og kræver strammere processtyring, hvilket viser sig som både pris og leveringstid27.
Én kilde angiver, at titanium tilføjer 30–100% til timesatserne for 5-akset bearbejdning29. Tallet stammer fra en enkelt leverandørniveau-side og er en kilde-specifik observation, ikke en markedsregel, men det illustrerer retningen: Præmien ligger i timesatsen, ikke kun i emnematerialet.
Til et robotarmsled eller en basisramme er 6061-T6 basen, medmindre lasttilfældet eller vægtbudgettet udelukker det. Trin op til 7075-T6 eller 4140, når styrke- eller udmattelseskravet er reelt, og reserver titanium eller PEEK til anvendelser, der kræver deres specifikke egenskaber526.
Kilderne sammenligner ikke pris pr. del på tværs af 7075, 4140, titanium og rustfrit for samme robotgeometri, så sammenligningen skal køres på din egen del.
Afstem procesvalget med volumen og designmodenhed
Procesbeslutningen afhænger af, om du har bundet dig på værktøj endnu. CNC-bearbejdning kræver intet værktøj og optager designændringer let, hvorfor den positioneres til prototyper, småvolumener og stramme toleranceflader1719.
Trykstøbning og sprøjtestøbning bliver økonomiske ved højere volumener, først når investeringen i form eller støbejern er spredt over mange dele617. Trykstøbning kan holde tolerancer ned til ±0.1 mm pr.
25 mm afhængigt af materiale og deldesign, og yderligere CNC-bearbejdning kan tilføjes for at forfine features eller opfylde strammere dimensionelle specifikationer6. Det betyder, at et støbt lejehus stadig kan kræve en bearbejdet lejeboring, så procesvalget fjerner ikke det stramme tolerancetrin – det flytter det.
Er dit design stadig under ændring, eller ligger dit volumen i prototype- og småserieområdet, er CNC den lavrisiko-rute, fordi en revision koster et nyt program frem for en ny form1724. Når designet er stabilt, og volumen er høj nok til at amortisere værktøjet, kan støbning eller sprøjtestøbning overtage den grove geometri617.
Kilderne angiver ikke en numerisk volumen-tærskel for, hvornår det kryds sker for robotkomponenter, så break-even skal beregnes ud fra dit eget formtilbud og delvolumen.
Designfeatures der skal skæres væk, før RFQ'en sendes
Disse features tvinger frem til langt rækkende eller lille værktøj, flere opspændinger og langsommere værktøjsbaner, hvilket øger bearbejdningstid og pris132728. At fjerne dem på tegningstrinnet er billigere end at betale for dem i hver enkelt del.
Afstem kontrol og certificering med anvendelsen
Kontrol og certificering er linjeposter, ikke overhead. Fuld CMM FAI tilføjer $150–$500 pr.
parti, og PPAP Level 3 tilføjer mere20. Luftfarts- og forsvarsarbejde bærer en præmie på 20–50% på 5-aksede satser for sporbarhed, kvalitetssystemer og eksotiske materialer29.
Begge tal stammer fra leverandørniveau-sider, så brug dem som en skala til at sammenligne tilbud frem for som et budgettal. Certificeringsniveauet bør følge slutanvendelsen.
ISO 9001 dækker det meste industriarbejde, AS9100D er påkrævet til flyhardware, og A2LA-akkreditering validerer målekompetence uafhængigt af kvalitetsstyringssystemet21. For en industriel robot, der aldrig flyver, tilføjer AS9100D og ITAR pris uden at ændre delen.
Til et forsvars- eller rumfartsanvendelse er de billetten, og leverandørpuljen indsnævres til certificerede værksteder2930. Før du skriver kontrolklausulen, så beslut hvilken dokumentation du reelt har brug for: en førstestykkerapport, en CMM-rapport på de kritiske flader eller en fuld PPAP-pakke.
Kilderne kvantificerer ikke leveringstidseffekten af CMM, FAI eller PPAP for robotkomponenter, og de kvantificerer ikke priseffekten af ISO 9001 alene, så disse effekter skal bekræftes med værkstedet.
Planlæg leveringstiden efter det langsomste trin, ikke efter bearbejdningen
Leveringstiden sættes af det langsomste input, som ofte ikke er skæringen. Én leverandør angiver 7 til 15 dage for robotdele med fuld CMM-inspektion og materialecertifikater inkluderet16.
For en enkeltstående CNC-prototype angiver en anden kilde 2–5 hverdage, og metal-DMLS til konstruktionsdele kører 7–14 hverdage inklusive efterbehandling og inspektion25. En tredje kilde sætter typiske leveringstider for metalprototyping til 1 dag til 3 uger afhængigt af metode og kompleksitet23.
Det er leverandørniveau-tal med forskellige afgrænsninger, så de er nyttige som et planlægningsinterval frem for et løfte. Vanskeligt materiale, kompleks geometri, efterbehandling og inspektion forskyder hver især planen.
Titanium og PEEK vurderes som vanskelige og dyre, og den langsommere skæring og det værktøjsslid, de forårsager, forlænger både leveringstid og pris529. Kræver din del fin finish på en lejeboring plus en fuld CMM-rapport, ligger begge trin på den kritiske vej efter bearbejdningen.
Når du bygger planen, så bed værkstedet tilbyde leveringstid for den færdige, kontrollerede del frem for den bearbejdede del, og spørg hvilket trin, der driver den. Kilderne kvantificerer ikke inspektionens effekt på leveringstiden for robotkomponenter, så det svar må komme fra leverandøren.
What the sources do not establish
- Ingen kilde angiver en kvantificeret pris-pr.-del-kurve, der kobler specifikke tolerance- eller Ra-værdier til specifikke robotleds-, harmonisk gear- eller konstruktionskomponent-flader.
- Ingen kilde angiver en numerisk volumen-tærskel, hvor CNC bliver dyrere end støbning eller sprøjtestøbning for robotkomponenter.
- Ingen kilde kvantificerer inspektionens (CMM, FAI, PPAP) effekt på leveringstiden for robotkomponenter.
- Ingen kilde kvantificerer priseffekten af ISO 9001 alene (ikke-luftfart) for robotkomponenter.
- Ingen kilde angiver krav til tandflangetolerance for harmoniske gear.
- Ingen kilde angiver krav til tætningsfladens finish specifikt for robotled.
- Ingen kilde angiver krav til udmattelseskritiske konstruktionskomponenters overfladebehandling specifikt for robotarme eller rammer.
- Ingen kilde sammenligner pris pr. del på tværs af aluminium 7075, stål 4140, titanium og rustfrit for samme robotkomponentgeometri.
Viden — Sources · 17
- 2jlccnc.comIndustry peer technical page2026-06
- 73erp.comIndustry peer technical page2025-05
- 8hidakausainc.comUnclassified source
- 12jcproto.comUnclassified source2026-08
- 15xinyangmfg.comUnclassified source2026-06
- 18gd-prototyping.comUnclassified source2026-04
- 19fictiv.comIndustry peer technical page2026-03
- 22sinbo-machining.comUnclassified source2026-07
- 23goscpm.comUnclassified source2026-10
- 24chinamachiningsolutions.comUnclassified source2026-04
- 25xy-global.comUnclassified source2026-08
- 26chinamachiningsolutions.comUnclassified source2026-03
- 28xtj-cnc.comUnclassified source2026-08
- 29fastpreci.comUnclassified source2026-08
- 30hmaking.comUnclassified source2025-12
- 31precisionam.comUnclassified source2026-05
- 32yicenprecision.comUnclassified source2026-04
Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.