Интерфейсите на роботни стави и хармонични задвижвания се цитират при ±0.01–0.05 mm, с отвори за лагери при ±0.005 mm и Ra 0.4 µm в авиационната практика, докато общите некритични елементи се допускат при ±0.05–0.127 mm. Тесните толеранси и фините повърхности повишават цената чрез допълнителни довършителни проходи и контрол, затова те принадлежат само на функционалните елементи.
Изборът на материал, обем, контрол и сертификация всеки добавя собствения си разходен пласт, а източниците дават диапазони, а не крива на разходите за конкретен детайл.
Кои елементи действително изискват толеранс на микронно ниво
Разходът за толеранс следва критичността на елемента, а не общото по подразбиране за целия детайл по чертежа. Тясното указване налага по-бавно рязане, допълнителни довършителни проходи и повече време за контрол, а един източник отбелязва, че ±0.01 mm срещу ±0.1 mm може да удвои времето за контрол и процента брак20.
Затова един и същ детайл може да носи няколко елемента на микронно ниво и значително по-свободен общ толеранс навсякъде другаде. Авиационната практика показвва това разграничение ясно.
При един авиационен детайл отворите за лагери са при ±0.005 mm с Ra 0.4 µm, докато общите некритични елементи се допускат при ±0.05 mm до ±0.127 mm30.
За роботиката един доставчик посочва, че CNC обработката постига ±0.01 mm до ±0.05 mm и че този диапазон се изисква за закрепвания на серво двигатели, лагерни корпуса и интерфейси на хармонични задвижвания16. И двете цифри идват от страници на ниво търговец, затова ги третирайте като съобщена практика, а не като ръководен стандарт.
Когато задавате толеранси на корпус на става или фланец на хармонично задвижване, попитайте кои размери позиционират лагер, зацепване на зъбно колело или базова повърхнина за съединяване, и запазете тясното указване за тях. Всичко останало може да носи общия клас толеранс.
Източниците не установяват задължителен толеранс за нито една конкретна роботна става или модел хармонично задвижване, затова стойността, която запишете, трябва да произтича от вашия собствен расчет на приляганията и да се потвърди с цеха.
Кои повърхности се нуждаят от фина обработка и кои могат да останат така, както са обработени
Повърхностната грубост се държи като толеранса: разходната стъпка е между състоянието след обработка и указана фина повърхност, а не между една фина стойност и друга. Ra 3.2 µm е състоянието след обработка, докато Ra 0.8 µm изисква вторичен проход, така че по-финото указване добавя обработвателна операция за всяка повърхност, която обхваща20.
Фините повърхности се нуждаят и от множество довършителни проходи, поради което трябва да се указват само за критични повърхности28. При роботна става повърхностите, които оправдават фина обработка, са тези с функция на съединяване, лагер или уплътнение.
Авиационните отвори за лагери се цитират при Ra 0.4 µm30, което е по-фино от общия праг на вторичен проход Ra 0.8 µm и отразява прилягането на лагера, а не целия детайл. Ако поставите Ra 0.8 µm на козметична повърхнина или такава с празнина, плащате за проход, който не дава нищо на възела.
Практическа проверка преди да изпратите чертежа: означете всяка повърхност като такава след обработка, освен ако не настанява лагер, не уплътнява или не образува прецизна съединителна повърхнина.
Източниците не публикуват изисквания за грубост на уплътнителни повърхности, специфични за роботни стави, така че ако ставата има уплътнение, тази стойност трябва да дойде от доставчика на уплътнението или от ваши собствени изпитвателни данни, а не от тези източници.
Избор на материал за всеки компонент, вместо по подразбиране най-якия
Изборът на материал променя както цената на суровината, така и времето за обработка, а двата ефекта сочат в една посока.
Алуминий 6061-T6 се оценява като отлична обработваемост при ниска цена, 7075-T6 — добра обработваемост при средна цена с най-доброто съотношение якост-тегло сред алуминиевите сплави, а легирана стомана 4140 — добра обработваемост при ниска-средна цена и висока якост след термична обработка5.
Титан Grade 5 се оценява като труден и скъп, а PEEK — умерена обработваемост при висока цена5. Трудните материали се режат по-бавно, износват по-бързо инструментите и изискват по-строг контрол на процеса, което се проявява и като разход, и като срок на изпълнение27.
Един източник посочва, че титанът добавя 30–100% към часовите ставки за 5-осна обработка29. Тази цифра идва от една-единствена страница на ниво търговец и е наблюдение на конкретен източник, не пазарно правило, но илюстрира посоката: надценката е в часовата ставка, а не само в заготовката.
За звено на роботен манипулатор или базова рамка 6061-T6 е базата, освен ако товарът или тегловният бюджет не го изключват. Преминете към 7075-T6 или 4140, когато изискването за якост или умора е реално, и запазете титана или PEEK за приложения, които се нуждаят от техните специфични свойства526.
Източниците не сравняват разхода на детайл между 7075, 4140, титан и неръждавела стомана за една и съща роботна геометрия, така че сравнението трябва да се направи върху ваши собствен детайл.
Съобразяване на производствения процес с обема и зрелостта на проекта
Решението за процеса зависи от това дали вече сте ангажирали инструментална екипировка. CNC обработката не изисква екипировка и поема лесно промени в проекта, поради което е позиционирана за прототипи, малки серии и елементи с тесни толеранси1719.
Ленето под налягане и шприцоването стават икономични при по-големи обеми, щом като инвестицията в щанцата или формата се разпредели върху много детайли617.
Ленето под налягане може да издържа толеранси до ±0.1 mm на 25 mm в зависимост от материала и конструкцията на детайла, а допълнителна CNC обработка може да се добави за доизясняване на елементи или постигане на по-строги размерни изисквания6.
Това означава, че лят корпус на става може все пак да се нуждае от обработен отвор за лагер, така че изборът на процес не премахва стъпката с тесния толеранс; той я премества.
Ако проектът ви все още се променя или обемът ви е в диапазона на прототипите и малките серии, CNC е маршрутът с по-нисък риск, защото една ревизия струва нова програма, а не нова щанца1724.
След като проектът стане стабилен и обемът е достатъчно голям, за да амортизира екипировката, ленето или шприцоването може да поеме основната геометрия617.
Източниците не дават числов праг на обема, при който настъпва този прелом за роботни компоненти, така че точката на безубточност трябва да се изчисли от вашата собствена оферта за щанца и обема на детайла.
Конструктивни елементи за премахване, преди да изпратите запитването за оферта (RFQ)
Тези елементи налагат инструмент с дълъг обсег или малък диаметър, множество настройки и по-бавни траектории, което повишава времето и разхода за обработка132728. Премахването им на етапа на чертежа е по-евтино, отколкото да ги плащате при всеки детайл.
Съобразяване на контрола и сертификацията с приложението
Контролът и сертификацията са отделни разходни позиции, а не общи разходи. Пълен CMM FAI добавя $150–$500 на партида, а PPAP Level 3 — още20.
Авиационните и отбранителните поръчки носят надценка от 20–50% върху ставките за 5-осна обработка заради проследимостта, системите за качество и екзотичните материали29. И двете цифри идват от страници на ниво търговец, затова ги използвайте като мащаб за сравнение на оферти, а не като бюджетна стойност.
Нивото на сертификация трябва да следва крайната употреба. ISO 9001 покрива повечето промишлени работи, докато AS9100D се изисква за полетна апаратура, а акредитацията на A2LA валидира измервателната компетентност отделно от системата за управление на качеството21.
За индустриален робот, който никога не лети, AS9100D и ITAR добавят разход, без да променят детайла. За отбранително или космическо приложение те са входният билет и басейнът от доставчици се стеснява до сертифицирани цехове2930.
Преди да запишете клаузата за контрол, решете какви доказателства действително ви трябват: доклад от контрол на първия образец, CMM доклад за критичните елементи или пълен пакет PPAP.
Източниците не квантифицират въздействието върху срока на изпълнение от CMM, FAI или PPAP за роботни компоненти и не квантифицират разходното въздействие на само ISO 9001, така че тези ефекти трябва да се потвърдят с цеха.
Планиране на срока на изпълнение около най-бавната стъпка, а не около стъпката на обработка
Срокът на изпълнение се определя от най-бавния вход, който често не е рязането. Един доставчик посочва 7 до 15 дни за роботни детайли с включен пълен CMM контрол и сертификати за материала16.
За еднократен CNC прототип друг източник дава 2–5 работни дни, а металното DMLS за конструктивни детайли отнема 7–14 работни дни, включително последваща обработка и контрол25. Трети източник поставя типичните срокове за метално прототипиране на 1 ден до 3 седмици в зависимост от метода и сложността23.
Това са цифри на ниво търговец с различен обхват, затова са полезни като диапазон за планиране, а не като ангажимент. Трудният материал, сложната геометрия, довършването и контролът изместват графика.
Титанът и PEEK се оценяват като трудни и скъпи, а по-бавното рязане и износването на инструмента, което те причиняват, удължават срока заедно с цената529. Ако детайлът ви се нуждае от фина повърхност на отвор за лагер плюс пълен CMM доклад, и двете стъпки лежат на критичния път след обработката.
Когато изграждате графика, поискайте от цеха да оферира срок за готовия, контролиран детайл, а не за обработения, и попитайте коя стъпка го определя. Източниците не квантифицират въздействието върху срока на изпълнение от контрола за роботни компоненти, така че този отговор трябва да дойде от доставчика.
What the sources do not establish
- Никой източник не предоставя квантифицирана крива на разхода на детайл, свързваща конкретни стойности на толеранс или Ra с конкретни елементи на роботна става, хармонично задвижване или конструктивен компонент.
- Никой източник не дава числов праг на обема, при който CNC става по-скъп от лене или шприцоване за роботни компоненти.
- Никой източник не квантифицира въздействието върху срока на изпълнение от контрола (CMM, FAI, PPAP) за роботни компоненти.
- Никой източник не квантифицира разходното въздействие на само ISO 9001 (неавиационен) за роботни компоненти.
- Никой източник не предоставя изисквания за толеранс на зъбния профил за хармонични задвижвания.
- Никой източник не предоставя изисквания за грубост на уплътнителни повърхности, специфични за роботни стави.
- Никой източник не предоставя изисквания за грубост на повърхността при уморено-критични конструктивни компоненти, специфични за роботни манипулатори или рамки.
- Никой източник не сравнява разхода на детайл между алуминий 7075, стомана 4140, титан и неръждавела стомана за една и съща геометрия на роботен компонент.
Знания — Sources · 17
- 2jlccnc.comIndustry peer technical page2026-06
- 73erp.comIndustry peer technical page2025-05
- 8hidakausainc.comUnclassified source
- 12jcproto.comUnclassified source2026-08
- 15xinyangmfg.comUnclassified source2026-06
- 18gd-prototyping.comUnclassified source2026-04
- 19fictiv.comIndustry peer technical page2026-03
- 22sinbo-machining.comUnclassified source2026-07
- 23goscpm.comUnclassified source2026-10
- 24chinamachiningsolutions.comUnclassified source2026-04
- 25xy-global.comUnclassified source2026-08
- 26chinamachiningsolutions.comUnclassified source2026-03
- 28xtj-cnc.comUnclassified source2026-08
- 29fastpreci.comUnclassified source2026-08
- 30hmaking.comUnclassified source2025-12
- 31precisionam.comUnclassified source2026-05
- 32yicenprecision.comUnclassified source2026-04
Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.