För gränssnitt i robotleder och harmonic drives citeras ±0.01–0.05 mm, med lagerhål på ±0.005 mm och Ra 0.4 µm inom rymdfartspraxis, medan allmänna icke-kritiska mått tillåts ±0.05–0.127 mm. Snäva toleranser och fina ytor driver upp kostnaden genom extra finbearbetningspass och kontroll och hör därför bara hemma på funktionella mått.

Material, volym, kontroll och certifiering lägger var och en till sitt eget kostnadslager, och källorna anger intervall i stället för en kostnadskurva för en specifik del.

Vilka mått som verkligen behöver tolerans på mikrometernivå

Toleranskostnaden följer måttets kritikalitet, inte ritningens delövergripande standardvärde. Ett snävt mått tvingar fram långsammare skärning, extra finbearbetningspass och mer kontrolltid, och en källa noterar att ±0.01 mm mot ±0.1 mm kan fördubbla kontrolltid och kassationsandel20.

Därför kan samma del bära ett fåtal mått på mikrometernivå och en mycket lösare allmän tolerans överallt annars. Praxis inom rymdfarten visar uppdelningen tydligt: på en rymdfartsdel ligger lagerhål på ±0.005 mm med Ra 0.4 µm, medan allmänna icke-kritiska mått tillåts ±0.05 mm till ±0.127 mm30.

Inom robotik anger en leverantör att CNC-bearbetning når ±0.01 mm till ±0.05 mm och att detta intervall krävs för servomotorfästen, lagerhus och harmonic drive-gränssnitt16. Båda siffrorna kommer från leverantörsnivå-sidor, så behandla dem som redovisad praxis snarare än en styrande standard.

När du sätter toleranser på ett ledhus eller en harmonic drive-fläns, fråga vilka mått som positionerar ett lager, en kuggning eller en passyta, och reservera det snäva måttet för dem. Allt annat kan bära den allmänna toleransklassen.

Källorna fastställer ingen obligatorisk tolerans för någon specifik robotleds- eller harmonic drive-modell, så värdet du skriver bör komma från din egen passningsberäkning och bekräftas med verkstaden.

Vilka ytor som behöver fin yta och vilka kan lämnas som bearbetade

Ytjämnhet beter sig som tolerans: kostnadssteget ligger mellan bearbetad yta och en specificerad fin yta, inte mellan två finna värden. Ra 3.2 µm är som bearbetad, medan Ra 0.8 µm kräver ett andrapass, så det finnare måttet lägger till en bearbetningsoperation på varje yta det omfattar20.

Fina ytor kräver dessutom flera finbearbetningspass, varför de bara ska specificeras för kritiska ytor28. På en robotled är det ytorna med passnings-, lager- eller tätningsfunktion som motiverar en fin yta.

Lagerhål inom rymdfarten citeras på Ra 0.4 µm30, som är finare än den allmänna andrapass-tröskeln Ra 0.8 µm, och det speglar lagerpassningen snarare än hela delen. Sätter du Ra 0.8 µm på en kosmetisk eller friryta betalar du för ett pass som inte ger monteringen något.

Ett praktiskt grepp innan du släpper ritningen: markera varje yta som bearbetad om den inte bär ett lager, tätnar eller bildar en precisionspassyta. Källorna publicerar inte krav på tätningsytans ytkvalitet specifikt för robotleder, så har en led en tätning måste det värdet komma från tätningens leverantör eller från dina egna testdata, inte från dessa källor.

Välja material per komponent i stället för att som standard ta det starkaste

Materialvalet påverkar både råvarupriset och bearbetningstiden, och de två effekterna pekar åt samma håll. Aluminium 6061-T6 bedöms ha utmärkt skärbarhet till låg kostnad, 7075-T6 god skärbarhet till medelkostnad med bästa hållfasthet-vikt-förhållande bland aluminiumlegeringarna, och 4140 legeringsstål god skärbarhet till låg-medel kostnad med hög hållfasthet efter värmebehandling5.

Titan Grade 5 bedöms som svårt och högt i kostnad, och PEEK som måttligt skärbart till hög kostnad5. Svåra material skärs långsammare, sliter verktyg snabbare och kräver tätare processkontroll, vilket visar sig i både kostnad och ledtid27.

En källa anger att titan lägger 30–100% på 5-axliga timpriser29. Siffran kommer från en enskild sida på leverantörsnivå och är en källspecifik iakttagelse, inte en marknadsregel, men den visar riktningen: påslaget ligger i timpriset, inte bara i råmaterialet.

För en robotarmslänk eller en basram är 6061-T6 utgångspunkten, såvida lastfallet eller viktbudgeten inte utesluter den. Stega upp till 7075-T6 eller 4140 när hållfasthets- eller utmattningskravet är verkligt, och reservera titan eller PEEK för tillämpningar som behöver deras specifika egenskaper526.

Källorna jämför inte kostnad per del mellan 7075, 4140, titan och rostfritt stål för samma robotgeometri, så jämförelsen måste köras på din egen del.

Anpassa produktionsprocessen till volym och konstruktionsmognad

Processbeslutet vilar på om du redan har bundit kapital i verktyg. CNC-bearbetning kräver inga verktyg och tar enkelt emot konstruktionsändringar, varför den positioneras för prototyper, låga volymer och snävt tolererade mått1719.

Tryckgjutning och sprutgjutning blir ekonomiska vid högre volymer, när investeringen i verktyg eller form kan fördelas över många delar617. Tryckgjutning kan hålla toleranser ner till ±0.1 mm per 25 mm beroende på material och delkonstruktion, och extra CNC-bearbetning kan läggas till för att förfina mått eller uppfylla snävare dimensionskrav6.

Det innebär att ett gjutet ledhus ändå kan behöva ett bearbetat lagerhål, så processvalet avskaffar inte steget med snäv tolerans; det flyttar det. Ändras din konstruktion fortfarande, eller ligger din volym i prototype- och lågvolymsområdet, är CNC den lägriskvägen eftersom en revision kostar ett nytt program i stället för ett nytt verktyg1724.

När konstruktionen är stabil och volymen hög nog att amortera verktyget kan gjutning eller sprutgjutning ta över huvudgeometrin617. Källorna anger ingen numerisk volymtröskel för när den övergången sker för robotkomponenter, så break-even måste beräknas från din egen verktygsoffert och delvolym.

Konstruktionsdrag att stryka innan du skickar RFQ:n

Dessa drag tvingar fram långt räckvidd eller litet verktyg, flera uppspänningar och långsammare verktygsbanor, vilket höjer bearbetningstid och kostnad132728. Att ta bort dem i ritningsskedet är billigare än att betala för dem i varje del.

Anpassa kontroll och certifiering till tillämpningen

Kontroll och certifiering är kostnadsrader, inte overhead. Full CMM-förstartikelkontroll lägger på $150–$500 per parti, och PPAP Level 3 lägger till mer20.

Rymdfarts- och försvarsarbete bär en påslag på 20–50% på 5-axliga priser för spårbarhet, kvalitetssystem och exotiska material29. Båda siffrorna kommer från sidor på leverantörsnivå, så använd dem som måttstock för att jämföra offerter, inte som budgettal.

Certifieringsnivån ska följa slutanvändningen. ISO 9001 täcker det mesta industriella arbetet, AS9100D krävs för flyghårdvara, och A2LA-ackreditering validerar mätkompetens separat från kvalitetsledningssystemet21.

För en industrirobot som aldrig flyger lägger AS9100D och ITAR till kostnad utan att förändra delen. För en försvars- eller rymdtillämpning är de entrébiljetten och leverantörspoolen krymper till certifierade verkstäder2930.

Innan du skriver kontrollklausulen, bestäm vilket bevis du faktiskt behöver: en förstartikelrapport, en CMM-rapport på de kritiska måtten eller ett komplett PPAP-paket. Källorna kvantifierar inte ledtidspåverkan av CMM, förstartikelkontroll eller PPAP för robotkomponenter, och de kvantifierar inte kostnadspåverkan av enbart ISO 9001, så de effekterna måste bekräftas med verkstaden.

Planera ledtiden kring det långsammaste steget, inte kring bearbetningen

Leveranstiden sätts av den långsammaste insatsen, och det är ofta inte skärningen. En leverantör anger 7 till 15 dagar för robotikdelar med full CMM-kontroll och materialcertifikat inkluderat16.

För ett engångs-CNC-prototyp ger en annan källa 2–5 arbetsdagar, och metall-DMLS för konstruktionsdelar tar 7–14 arbetsdagar inklusive efterbearbetning och kontroll25. En tredje källa anger typiska ledtider för metallprototypframställning till 1 dag till 3 veckor beroende på metod och komplexitet23.

Detta är siffror på leverantörsnivå med olika omfattning, så de är användbara som planeringsintervall snarare än löfte. Svårt material, komplex geometri, ytbehandling och kontroll skjuter var och en på schemat.

Titan och PEEK bedöms som svåra och högt i kostnad, och den långsammare skärningen och verktygsslitaget förlänger både ledtid och pris529. Behöver din del en fin yta på ett lagerhål plus en full CMM-rapport ligger båda stegen på den kritiska vägen efter bearbetningen.

Bygg schemat så att du ber verkstaden quotera ledtid för den färdiga, kontrollerade delen i stället för den bearbetade, och fråga vilket steg som driver den. Källorna kvantifierar inte kontrollens ledtidspåverkan för robotkomponenter, så det svaret måste komma från leverantören.

What the sources do not establish

  • Ingen källa ger en kvantifierad kostnad-per-del-kurva som kopplar specifika tolerans- eller Ra-värden till specifika drag hos en robotled, harmonic drive eller konstruktionskomponent.
  • Ingen källa anger en numerisk volymtröskel där CNC blir dyrare än gjutning eller sprutgjutning för robotkomponenter.
  • Ingen källa kvantifierar ledtidspåverkan av kontroll (CMM, förstartikelkontroll, PPAP) för robotkomponenter.
  • Ingen källa kvantifierar kostnadspåverkan av enbart ISO 9001 (utanför rymdfarten) för robotkomponenter.
  • Ingen källa ger krav på tandprofiltolerans för harmonic drives.
  • Ingen källa ger krav på tätningsytans ytkvalitet specifikt för robotleder.
  • Ingen källa ger krav på ytkvalitet för utmattningskritiska konstruktionskomponenter specifikt för robotarmar eller ramar.
  • Ingen källa jämför kostnad per del mellan aluminium 7075, stål 4140, titan och rostfritt stål för samma robotkomponentgeometri.
Kunskapsbas — Sources · 17

Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.