Інтерфейси суглобів роботів і хвильових передач наводяться в межах ±0.01–0.05 мм, отвори під підшипники — ±0.005 мм і Ra 0.4 мкм за аерокосмічною практикою, тоді як загальні некритичні елементи допускають ±0.05–0.127 мм. Жорсткі допуски та дрібна чистота підвищують вартість за рахунок додаткових оздоблювальних проходів і контролю, тому вони належать лише до функціональних елементів.
Вибір матеріалу, обсягу, контролю та сертифікації додає свій шар витрат, і джерела наводять діапазони, а не криву вартості для конкретної деталі.
Які елементи справді потребують мікронного допуску
Вартість допуску слідує за критичністю елемента, а не за загальним стандартним значенням на кресленику. Жорстке вимогування змушує різати повільніше, виконувати додаткові оздоблювальні проходи й витрачати більше часу на контроль, а одне джерело зазначає, що ±0.01 мм проти ±0.1 мм може подвоїти час контролю та відсоток браку20.
Саме тому та сама деталь може мати кілька мікронних елементів і значно вільніший загальний допуск на решті. Аерокосмічна практика наочно показує цей розподіл.
На одній аерокосмічній деталі отвори під підшипники виконані з допуском ±0.005 мм і Ra 0.4 мкм, тоді як загальним некритичним елементам дозволено ±0.05 мм до ±0.127 мм30.
Для робототехніки один постачальник стверджує, що обробка на верстатах з ЧПУ досягає ±0.01 мм до ±0.05 мм і що саме цей діапазон потрібен для кріплень сервоприводів, корпусів підшипників та інтерфейсів хвильових передач16. Обидві цифри походять зі сторінок рівня постачальників, тому ставитися до них слід як до повідомлюваної практики, а не як до нормативного стандарту.
Задаючи допуски на корпусі суглоба чи фланці хвильової передачі, запитайте, які розміри позиціонують підшипник, зубчасте зачеплення чи посадкову базу, і залиште жорстке вимогування саме для них. Усе інше може нести загальний клас допуску.
Джерела не встановлюють обов'язкового допуску для жодної конкретної моделі роботного суглоба чи хвильової передачі, тож значення, яке ви впишете, має випливати з вашого власного розрахунку посадок і бути підтвердженим із цехом.
Які поверхні потребують дрібної чистоти, а які можуть залишитися як після обробки
Чистота поверхні поводиться як допуск: стрибок вартості — між станом після механічної обробки та заданою дрібною чистотою, а не між одним дрібним значенням і іншим. Ra 3.2 мкм — це стан після механічної обробки, тоді як Ra 0.8 мкм вимагає додаткового проходу, тож дрібніше вимогування додає операцію обробки на кожній поверхні, якої воно стосується20.
Дрібна чистота потребує також кількох оздоблювальних проходів, тому її слід задавати лише для критичних поверхонь28. На роботному суглобі дрібну чистоту виправдовують поверхні з посадковою, підшипниковою чи ущільнювальною функцією.
Аерокосмічні отвори під підшипники наводяться на Ra 0.4 мкм30, що дрібніше за загальний поріг додаткового проходу Ra 0.8 мкм і відображає посадку підшипника, а не деталь загалом. Якщо задасте Ra 0.8 мкм на декоративній чи вільній поверхні, ви заплатите за прохід, який нічого не дає вузлу.
Практична перевірка перед випуском кресленика: позначайте кожну поверхню як оброблену механічно, якщо вона не садить підшипник, не ущільнює і не утворює точну посадкову поверхню.
Джерела не публікують вимог до чистоти ущільнювальних поверхонь саме для роботних суглобів, тож якщо суглоб має ущільнення, це значення має надійти від постачальника ущільнень або з ваших власних випробувальних даних, а не з цих джерел.
Обирайте матеріал для кожної деталі замість усталеного вибору на користь найміцнішого
Вибір матеріалу змінює і ціну сировини, і час обробки, і обидва ефекти діють в один бік.
Алюміній 6061-T6 оцінюється як такий, що має чудову оброблюваність за низької вартості, 7075-T6 — добру оброблюваність за середньої вартості та найкраще співвідношення міцності до ваги серед алюмінієвих сплавів, а легована сталь 4140 — добру оброблюваність за низько-середньої вартості та високу міцність після термічної обробки5.
Титан Grade 5 оцінюється як важкий і дорогий, а PEEK — помірної оброблюваності за високої вартості5. Важкі матеріали ріжуться повільніше, швидше зношують інструмент і потребують жорсткішого керування процесом, що проявляється і у вартості, і у терміні виготовлення27.
Одне джерело стверджує, що титан додає 30–100% до погодинних ставок 5-осевої обробки29. Ця цифра походить з однієї сторінки рівня постачальника і є спостереженням конкретного джерела, а не ринковим правилом, але вона ілюструє напрямок: надбавка криється в погодинній ставці, а не лише в заготовці.
Для ланки роботної руки чи базової рами 6061-T6 — базовий варіант, якщо розрахункове навантаження або бюджет ваги не виключають його. Переходьте на 7075-T6 або 4140, коли вимога до міцності чи втоми реальна, і лишайте титан або PEEK для застосувань, що потребують їхніх специфічних властивостей526.
Джерела не порівнюють вартість на деталь між 7075, 4140, титаном і нержавіючою сталлю для тієї самої геометрії робота, тож порівняння доведеться виконати на власній деталі.
Підбір виробничого процесу до обсягу та зрілості конструкції
Рішення щодо процесу залежить від того, чи ви вже вклалися в оснащення. Обробка на верстатах з ЧПУ не потребує оснащення й легко поглинає зміни конструкції, саме тому її позиціонують для прототипів, малих обсягів і елементів із жорсткими допусками1719.
Лиття під тиском і лиття пластмас під тиском стають економічно вигідними за більших обсягів, коли інвестиція в прес-форму розподіляється на багато деталей617.
Лиття під тиском може витримувати допуски до ±0.1 мм на 25 мм залежно від матеріалу та конструкції деталі, а додаткова обробка на верстатах з ЧПУ може додаватися для уточнення елементів або досягнення жорсткіших розмірних вимог6.
Це означає, що литий корпус суглоба може все одно потребувати механічно обробленого отвору під підшипник, тож вибір процесу не прибирає крок із жорстким допуском — він його переміщує.
Якщо ваша конструкція ще змінюється, або обсяг лежить у діапазоні прототипів і малосерійного виробництва, ЧПУ є маршрутом з нижчим ризиком, адже ревізія коштує нову програму, а не нову прес-форму1724. Щойно конструкція стабільна, а обсяг достатній для амортизації оснащення, лиття може взяти на себе основну геометрію617.
Джерела не дають числового порогу обсягу, за якого відбувається цей перехід для компонентів роботів, тож точку беззбитковості доведеться розрахувати з власної пропозиції на прес-форму та обсягу деталей.
Елементи конструкції, які варто прибрати до надсилання запиту цінової пропозиції
Такі елементи вимагають довговихісного або дрібного інструменту, кількох налагоджень і повільніших траєкторій, що підвищує час і вартість обробки132728. Прибрати їх на етапі кресленика дешевше, ніж оплачувати в кожній деталі.
Встановлення контролю та сертифікації відповідно до застосування
Контроль і сертифікація — це рядки кошторису, а не накладні витрати. Повний контроль першої деталі на координатно-вимірювальній машині (КВМ) додає $150–$500 за партію, а PPAP Level 3 — ще більше20.
Аерокосмічні та оборонні замовлення несуть надбавку 20–50% до ставок 5-осевої обробки за простежуваність, системи якості й специфічні матеріали29. Обидві цифри походять зі сторінок рівня постачальників, тому використовуйте їх як шкалу для порівняння пропозицій, а не як бюджетну цифру.
Рівень сертифікації має слідувати за кінцевим застосуванням. ISO 9001 покриває більшість промислових робіт, AS9100D потрібен для польотної апаратури, а акредитація A2LA підтверджує компетентність вимірювань окремо від системи менеджменту якості21.
Для промислового робота, який ніколи не літає, AS9100D і ITAR додають вартості, не змінюючи деталі. Для оборонного або космічного застосування це вхідний квиток, а коло постачальників звужується до сертифікованих цехів2930.
Перед тим як писати пункт про контроль, вирішіть, які докази вам справді потрібні: звіт про першу деталь, звіт КВМ по критичних елементах або повний пакет PPAP.
Джерела не кількісно визначають вплив КВМ, контролю першої деталі чи PPAP на термін виготовлення для компонентів роботів, як і вплив лише ISO 9001 на вартість, тож ці ефекти доведеться підтверджувати з цехом.
Плануйте термін виготовлення навколо найповільнішого кроку, а не навколо обробки
Термін виготовлення визначається найповільнішим входом, яким часто є не різання. Один постачальник вказує від 7 до 15 днів для деталей робототехніки з повним контролем на КВМ та сертифікатами якості матеріалу16.
Для одноразового прототипу на ЧПУ інше джерело називає 2–5 робочих днів, а металеве DMLS для конструкційних деталей триває 7–14 робочих днів разом із постобробкою та контролем25. Третє джерело оцінює типові терміни металевого прототипування від 1 дня до 3 тижнів залежно від методу та складності23.
Це цифри рівня постачальників з різним охопленням, тому вони корисні як діапазон для планування, а не як зобов'язання. Важкий матеріал, складна геометрія, оздоблення та контроль кожен відсувають графік.
Титан і PEEK оцінюються як важкі та дорогі, і спричинені ними повільніше різання та зношення інструменту подовжують і термін виготовлення, і ціну529. Якщо вашій деталі потрібна дрібна чистота на отворі під підшипник плюс повний звіт КВМ, обидва ці кроки лежать на критичному шляху після механічної обробки.
Плануючи графік, просіть цех наводити термін виготовлення для готової, проконтрольованої деталі, а не для обробленої, і питайте, який крок його визначає. Джерела не кількісно визначають вплив контролю на термін виготовлення для компонентів роботів, тож ця відповідь має надійти від постачальника.
What the sources do not establish
- Жодне джерело не наводить кількісно визначеної кривої вартості на деталь, яка пов'язувала б конкретні значення допуску чи Ra з конкретними елементами роботного суглоба, хвильової передачі або конструкційного компонента.
- Жодне джерело не дає числового порогу обсягу, за якого ЧПУ стає дорожчим за лиття для компонентів роботів.
- Жодне джерело не кількісно визначає вплив контролю (КВМ, контроль першої деталі, PPAP) на термін виготовлення для компонентів роботів.
- Жодне джерело не кількісно визначає вплив лише ISO 9001 (без аерокосмічних вимог) на вартість для компонентів роботів.
- Жодне джерело не наводить вимог до допуску профілю зуба для хвильових передач.
- Жодне джерело не наводить вимог до чистоти ущільнювальних поверхонь саме для роботних суглобів.
- Жодне джерело не наводить вимог до чистоти поверхні втомокритичних конструкційних компонентів саме для роботних рук чи рам.
- Жодне джерело не порівнює вартість на деталь між алюмінієм 7075, сталлю 4140, титаном і нержавіючою сталлю для тієї самої геометрії компонента робота.
База знань — Sources · 17
- 2jlccnc.comIndustry peer technical page2026-06
- 73erp.comIndustry peer technical page2025-05
- 8hidakausainc.comUnclassified source
- 12jcproto.comUnclassified source2026-08
- 15xinyangmfg.comUnclassified source2026-06
- 18gd-prototyping.comUnclassified source2026-04
- 19fictiv.comIndustry peer technical page2026-03
- 22sinbo-machining.comUnclassified source2026-07
- 23goscpm.comUnclassified source2026-10
- 24chinamachiningsolutions.comUnclassified source2026-04
- 25xy-global.comUnclassified source2026-08
- 26chinamachiningsolutions.comUnclassified source2026-03
- 28xtj-cnc.comUnclassified source2026-08
- 29fastpreci.comUnclassified source2026-08
- 30hmaking.comUnclassified source2025-12
- 31precisionam.comUnclassified source2026-05
- 32yicenprecision.comUnclassified source2026-04
Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.