Grenseflater for robotledd og harmonisk driververk er oppgitt til ±0.01–0.05 mm, med lagerboringer på ±0.005 mm og Ra 0.4 µm i luftfartspraksis, mens generelle ikke-kritiske trekk tillates ±0.05–0.127 mm. Stramme toleranser og fin overflatekvalitet øker kostnaden gjennom ekstra finishoperasjoner og inspeksjon, så de hører bare hjemme på funksjonelle trekk.

Valg av material, volum, inspeksjon og sertifisering legger hver sitt kostnadslag, og kildene oppgir områder snarere enn en kostnadskurve for en konkret del.

Hvilke trekk trenger faktisk toleranse på mikronnivå

Toleransekostnaden følger trekkets kritikalitet, ikke partiomfattende standardverdi på tegningen. Et stramt mål tvinger frem langsommere skjæring, ekstra finishoperasjoner og mer inspeksjonstid, og én kilde bemerker at ±0.01 mm versus ±0.1 mm kan doble inspeksjonstiden og skrapprosenten20.

Derfor kan samme del bære en håndfull trekk på mikronnivå og en mye løsere generell toleranse ellers. Luftfartspraksis viser splittelsen tydelig.

På én luftfartsdel ligger lagerboringer på ±0.005 mm med Ra 0.4 µm, mens generelle ikke-kritiske trekk tillates ±0.05 mm til ±0.127 mm30. For robotikk oppgir én leverandør at CNC-bearbeiding oppnår ±0.01 mm til ±0.05 mm og at dette området kreves for servomotorfester, lagerhus og grenseflater til harmonisk driververk16.

Begge tallene kommer fra leverandørnivå-sider, så behandle dem som rapportert praksis snarere enn en styrende standard. Når du setter toleranser på et leddhus eller en flens for harmonisk driververk, spør hvilke dimensjoner som plasserer et lager, en tannhjulsinnbinding eller en tilhørende referanseflate, og reserver det stramme målet til dem.

Alt annet kan bære den generelle toleranseklassen. Kildene etablerer ikke en obligatorisk toleranse for noen spesifikk robotledd- eller harmonisk driververk-modell, så verdien du skriver bør komme fra din egen passeberegning og bekreftes med verkstedet.

Hvilke flater trenger fin overflatekvalitet og hvilke kan forbli som-bearbeidet

Overflatekvalitet oppfører seg som toleranse: kostnadsspranget ligger mellom som-bearbeidet og en spesifisert fin overflate, ikke mellom to finverdier. Ra 3.2 µm er som-bearbeidet, mens Ra 0.8 µm krever en sekundæroperasjon, så det finere målet legger til en bearbeidingsoperasjon på hver flate det dekker20.

Fin overflatekvalitet krever også flere finishoperasjoner, derfor bør den spesifiseres kun for kritiske flater28. På et robotledd er flatene som rettferdiggjør fin overflatekvalitet de med tilhørende, lager- eller tetningsfunksjon.

Luftfarts-lagerboringer er oppgitt til Ra 0.4 µm30, som er finere enn den generelle Ra 0.8 µm sekundæroperasjonsterskelen og gjenspeiler lagerpassingen snarere enn hele delen. Hvis du setter Ra 0.8 µm på en kosmetisk eller klaringflate, betaler du for en operasjon som ikke gjør noe for monteringen.

En praktisk kontroll før du slipper tegningen: merk hver flate som som-bearbeidet medmindre den bærer et lager, tetter, eller danner en presis tilhørende flate.

Kildene publiserer ingen krav til overflatekvalitet på tetningsflater spesifikt for robotledd, så hvis et ledd har en tetning, må den verdien komme fra tetningsleverandøren eller dine egne testdata snarere enn fra disse kildene.

Velg material per komponent i stedet for å standardisere på det sterkeste

Materialvalget endrer både råvareprisen og bearbeidingstiden, og de to effektene peker samme vei. Aluminium 6061-T6 er vurdert til utmerket bearbeidbarhet til lav kostnad, 7075-T6 til god bearbeidbarhet til middels kostnad med den beste styrke-til-vekt blant aluminiumslegeringene, og 4140 legeringsstål til god bearbeidbarhet til lav-middels kostnad med høy styrke etter varmebehandling5.

Titanium Grade 5 er vurdert til vanskelig og høy kostnad, og PEEK til moderat bearbeidbarhet til høy kostnad5. Vanskelige materialer skjærer saktere, sliter verktøy raskere og krever strammere prosesskontroll, noe som viser seg som både kostnad og leveringstid27.

Én kilde angir at titanium legger 30–100% til timesatser for 5-akset29. Det tallet kommer fra én leverandørnivå-side og er en kildespesifikk observasjon, ikke en markedsregel, men det illustrerer retningen: påslaget ligger i timesatsen, ikke bare i emnet.

For en robotarmlenk eller en baseramme er 6061-T6 baseline medmindre lasttilfellet eller vektbudsjettet utelukker det. Trinn opp til 7075-T6 eller 4140 når styrke- eller utmattingskravet er reelt, og reserver titanium eller PEEK til applikasjoner som trenger deres spesifikke egenskaper526.

Kildene sammenligner ikke kostnad per del på tvers av 7075, 4140, titanium og rustfritt for samme robotgeometri, så sammenligningen må kjøres på din egen del.

Å matche produksjonsprosessen mot volum og designmodenhet

Prosessbeslutningen avhenger av om du har forpliktet verktøy ennå. CNC-bearbeiding krever ingen verktøy og absorberer designendringer enkelt, derfor er den posisjonert for prototyper, små volumer og trekk med stram toleranse1719.

Pressstøping og sprøytestøping blir økonomiske ved høyere volumer når investeringen i form eller sprøyteverktøy er fordelt over mange deler617. Pressstøping kan holde toleranser så stramme som ±0.1 mm per 25 mm avhengig av material og deldesign, og ytterligere CNC-bearbeiding kan legges til for å finpusse trekk eller oppfylle strammere dimensjonskrav6.

Det betyr at et støpt leddhus fortsatt kan trenge en bearbeidet lagerboring, så prosessvalget fjerner ikke det stramt-toleranse-steget; det flytter det. Hvis designen din fortsatt endres, eller volumet ditt ligger i prototype- og småserieområdet, er CNC den lavrisiko-ruten fordi en revisjon koster et nytt program snarere enn en ny form1724.

Når designen er stabil og volumet høyt nok til å amortisere verktøy, kan støping eller sprøytestøping ta over hovedgeometrien617. Kildene oppgir ingen numerisk volumterskel for når det knekkpunktet inntreffer for robotkomponenter, så break-even må beregnes ut fra ditt eget formtilbud og delvolumet ditt.

Designtrekk å fjerne før du sender RFQ-en

Disse trekkene tvinger frem lang rekkevidde eller lite verktøy, flere oppsett og langsommere verktøybaner, noe som øker bearbeidingstid og kostnad132728. Å fjerne dem på tegningstrinnet er billigere enn å betale for dem i hver del.

Sette inspeksjon og sertifisering etter applikasjonen

Inspeksjon og sertifisering er kostnadsposter, ikke overhead. Full CMM FAI legger til $150–$500 per parti, og PPAP Level 3 legger til mer20.

Luftfarts- og forsvarsarbeid bærer et 20–50% påslag på 5-akset-satser for sporalbarhet, kvalitetssystemer og eksotiske materialer29. Begge tallene kommer fra leverandørnivå-sider, så bruk dem som en målestokk for å sammenligne tilbud snarere enn som et budsjetttall.

Sertifiseringsnivået bør følge sluttbruket. ISO 9001 dekker det meste av industrielt arbeid, mens AS9100D kreves for flygende maskinvare, og A2LA-akkreditering validerer målekompetanse uavhengig av kvalitetsstyringssystemet21.

For en industrirobot som aldri flyr, legger AS9100D og ITAR til kostnad uten å endre delen. For en forsvars- eller romapplikasjon er de inngangsbilletten, og leverandørpoolen innsnevres til sertifiserte verksteder2930.

Før du skriver inspeksjonsklausulen, avgjør hvilket bevis du faktisk trenger: en førstegangsartikkelrapport, en CMM-rapport på de kritiske trekkene, eller en full PPAP-pakke. Kildene kvanter ikke leveringstidseffekten av CMM, FAI eller PPAP for robotkomponenter, og de kvanter ikke kostnadseffekten av ISO 9001 alene, så disse effektene må bekreftes med verkstedet.

Planlegge leveringstid rundt det langsomme steget, ikke bearbeidingssteget

Leveringstiden settes av det langsomste innslaget, som ofte ikke er skjæringen. Én leverandør oppgir 7 til 15 dager for robotikkdeler med full CMM-inspeksjon og materialsertifikater inkludert16.

For en engangs-CNC-prototype oppgir en annen kilde 2–5 virkedager, og metall-DMLS for strukturdeler tar 7–14 virkedager inkludert etterbehandling og inspeksjon25. En tredje kilde setter typisk leveringstid for metallprototyping til 1 dag til 3 uker avhengig av metode og kompleksitet23.

Dette er leverandørnivå-tall med ulike omfang, så de er nyttige som et planleggingsområde snarere enn et løfte. Vanskelig material, kompleks geometri, finish og inspeksjon skyver hver tidsplanen ut.

Titanium og PEEK er vurdert til vanskelig og høy kostnad, og den langsommere skjæringen og verktøyslitasjen de forårsaker forlenger leveringstid så vel som pris529. Hvis delen din trenger fin overflatekvalitet på en lagerboring pluss en full CMM-rapport, ligger begge disse stegene på den kritiske banen etter bearbeiding.

Når du bygger tidsplanen, be verkstedet om å tilby leveringstid for den ferdige, inspiserte delen snarere enn den bearbeidede, og spør hvilket steg som driver den. Kildene kvanter ikke leveringstidseffekten av inspeksjon for robotkomponenter, så det svaret må komme fra leverandøren.

What the sources do not establish

  • Ingen kilde oppgir en kvantifisert kostnad-per-del-kurve som kobler spesifikke toleranse- eller Ra-verdier til spesifikke trekk i robotledd, harmonisk driververk eller strukturelle komponenter.
  • Ingen kilde oppgir en numerisk volumterskel der CNC blir dyrere enn støping eller sprøytestøping for robotkomponenter.
  • Ingen kilde kvanter leveringstidseffekten av inspeksjon (CMM, FAI, PPAP) for robotkomponenter.
  • Ingen kilde kvanter kostnadseffekten av ISO 9001 alene (ikke-luftfart) for robotkomponenter.
  • Ingen kilde oppgir krav til tannprofiltoleranse for harmoniske driververk.
  • Ingen kilde oppgir krav til overflatekvalitet på tetningsflater spesifikt for robotledd.
  • Ingen kilde oppgir krav til overflatekvalitet på utmattingskritiske strukturelle komponenter spesifikt for robotarmer eller rammer.
  • Ingen kilde sammenligner kostnad per del på tvers av aluminium 7075, stål 4140, titanium og rustfritt for samme robotkomponentgeometri.
Kunnskap — Sources · 17

Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.