Παράγουμε κατά παραγγελία CNC κατεργασμένα τεμάχια από τα αρχεία STEP, IGS ή DWG σας. Μία ροή καλύπτει CNC φρεζάρισμα, CNC τόρνο και κατεργασία πολλαπλών αξόνων, με σχόλια DFM σε κάθε σχέδιο πριν κοπεί το πρώτο ροκανίδι.
Από μοναδικά πρωτότυπα έως επαναλήψιμες παρτίδες μικρών και μεσαίων όγκων, τα τεμάχια αποστέλλονται με δελτίο διαστασιολόγικού ελέγχου και συσκευασία προδιαγραφών εξαγωγής.
Process Overview
CNC (computer numerical control) machining is a subtractive manufacturing process: cutting tools guided by programmed instructions remove material from a solid block to produce a finished part. Because the toolpaths are programmed from a 3D CAD model, CNC machining produces accurate, repeatable parts in metals and plastics without hard tooling — ideal for prototypes and production runs alike.
The two core processes are CNC milling, which uses rotating cutting tools to remove material from a stationary workpiece, and CNC turning, which rotates the workpiece against a stationary tool. Multi-axis machines combine both motions to reach complex geometries in a single setup.
Δυνατότητες
- CNC φρεζάρισμα έως 5 αξόνων
- CNC τόρνος με κινούμενο εργαλείο
- Μέγεθος τεμαχίων από λίγα χιλιοστά έως μεγάλα περιβλήματα
- Διαστασιολόγιος έλεγχος σε δικές μας εγκαταστάσεις για κάθε παρτίδα
Τυπικά υλικά
Αλουμίνιο, ανοξείδωτος χάλυβας, ανθρακούχος χάλυβας, ορείχαλκος, χαλκός, τιτάνιο, τεχνικά πλαστικά (PEEK, Delrin, νάιλον).
| Υλικό / ποιότητα | Τυπική κατάσταση | Κατεργασιμότητα | Πού ταιριάζει |
|---|---|---|---|
| Αλουμίνιο 6061 | T6 (σκληρυνμένο εν διαλύσει και γηρασμένο) | Εύκολο: ελεύθερη κοπή, καλός έλεγχος ιχνών | Βάσεις, περιβλήματα, καλουπώσεις, πρωτότυπα έως παραγωγή |
| Αλουμίνιο 7075 | T6 / T651 | Δυσκολότερο: μεγαλύτερη φθορά εργαλείου, απαιτούνται άκαμπτα πάνωματα | Τεμάχια υψηλής αντοχής, κρίσιμα για βάρος· ακατάλληλα για συγκόλληση |
| Ανοξείδωτος 304 / 304L | Ανόπτητος | Σκληραίνει εν ψυχρώ: χαμηλότερες ταχύτητες, θετική τροφοδοσία | Γενική αντοχή στη διάβρωση, εξοπλισμός τροφίμων και διεργασιών |
| Ανοξείδωτος 316 / 316L | Ανόπτητος | Σκληρότερος από 304: μεγαλύτερη φθορά εργαλείου | Εκθέσεις σε χλωρίδια, ναυτιλία, ιατρική και φαρμακευτική |
| Ανθρακούχος χάλυβας 1018 / 1045 | Ως έλαση / κανονικοποιημένος | Εύκολο έως μέτριο· χρειάζεται προστασία από οξείδωση | Άξονες, πλάκες, συγκολλούμενα συγκροτήματα, σώματα εργαλείων |
| Ορείχαλκος C360 | H02 μισόσκληρος | Εξαιρετικός: υψηλές ταχύτητες, καθαρές επιφάνειες | Εξαρτήματα, χωνιά, συνδετήρες, διακοσμητικά τεμάχια |
| Χαλκός C110 | Ανόπτητος / H02 | Δύσκολος (κολλώδης): κοφτερά εργαλεία και μεγάλες γωνίες ολίσθησης | Αγωγιμότητα, πίνακες διανομής, θερμική διαχείριση |
| Τιτάνιο Grade 5 (Ti-6Al-4V) | Ανόπτητο εργοστασίου | Δύσκολο: χαμηλές ταχύτητες, έλεγχος θερμότητας, φθορά εργαλείου | Αεροπορία, ιατρική και ελαφρά τεμάχια υψηλής αντοχής |
| Τεχνικά πλαστικά (POM, PEEK, PA) | Εξωθήθηκε / ανόπτη | Εύκολο έως δύσκολο: μαλακά σιαγόνια, κοφτερά εργαλεία | Μόνωση, χαμηλή τριβή, χημικά τεμάχια και τεμάχια φθοράς |
Φινιρίσματα
Ανοδίωση, παθητικοποίηση, επίστρωση ψευδαργύρου/νικελίου, μαύρο οξείδιο, στίλβωση, εμβολισμός με σφαιρίδια, βαφή σκόνης.
| Φινίρισμα | Τι κάνει | Ορίστε το πότε |
|---|---|---|
| Ως κατεργασμένο | Ίχνη εργαλείου ορατά· Ra τυπικά 1.6-3.2 µm | Το τεμάχιο χρειάζεται μόνο να λειτουργεί |
| Εμβολισμός με σφαιρίδια | Ομοιογενής ματ επιφάνεια, κρύβει ίχνη εργαλείου | Ορατά τεμάχια πριν την ανοδίωση |
| Ανοδίωση Τύπου II | Δημιουργεί στρώμα οξειδίου· επιλογές χρώματος | Όψη αλουμινίου με μέτρια αντοχή σε διάβρωση και φθορά |
| Σκληρή ανοδίωση Τύπου III | Πιο παχύ, σκληρότερο στρώμα οξειδίου | Ολισθαίνουσες ή που φθείρονται επιφάνειες αλουμινίου |
| Επικάλυψη χρωμικού | Λεπτό προστατευτικό υμένιο που παραμένει αγώγιμο | Ηλεκτρική σύνδεση ή γείωση σε αλουμίνιο |
| Χημικό νικέλιο | Ομοιογενές, σκληρό, ανθεκτικό στη διάβρωση στρώμα | Φθορά plus διάβρωση, συμπεριλαμβανομένων οπών |
| Επικασσιτέρωση (γαλβάνιση) | Οικονομική θυσιαστική προστασία από διάβρωση | Τεμάχια χάλυβα σε εσωτερική ή προστατευμένη χρήση |
| Βαφή σκόνης | Παχύ, ανθεκτικό, διακοσμητικό στρώμα | Η εμφάνιση είναι η απαίτηση |
| Παθητικοποίηση | Αφαιρεί ελεύθερο σίδηρο και επαναφέρει το υμένιο οξειδίου | Τεμάχια ανοξείδωτου μετά την κατεργασία |
| Αποφόρτιση τάσεων / θερμική κατεργασία | Εξουδετερώνει εσωτερικές τάσεις πριν ή μετά την κοπή | Λεπτά τοιχώματα και στενές ανοχές που πρέπει να επιβιώσουν της κατεργασίας |
Ανοχές
Τυπικές ανοχές κατά ISO 2768-m· στενότερες ανοχές τιμολογούνται μετά από έλεγχο του σχεδίου.
| Προδιαγραφή σχεδίου | Τι απαιτεί | Επίπτωση σε κόστος και χρόνο παράδοσης |
|---|---|---|
| Γενική: ±0.25 mm / ±0.010 in | Τυπικά εργαλεία, διαστασιολόγιος έλεγχος | Βάση: χωρίς επιβάρυνση |
| Τυπική: ±0.13 mm / ±0.005 in | Μηχανή σε καλή κατάσταση, έλεγχος πρώτου δείγματος | Μικρή επιβάρυνση· η συνηθισμένη προεπιλογή τιμολόγησης |
| Στενή: ±0.025 mm / ±0.001 in | Τροχισμένα ή διαμαντένια εργαλεία, έλεγχος θερμοκρασίας, CMM | Αλλαγή επιπέδου: πιο αργές κοπές με πλήρη επιθεώρηση |
| Ακρίβειας: ±0.013 mm / ±0.0005 in | Πέρασμα φινιρίσματος, μέτρηση με όργανα, ελεγχόμενο περιβάλλον | Η κατεργασία καθορίζει την τιμή· συχνά ξεχωριστή λειτουργία |
| Θέση / γωνιότητα (GD&T) | Έλεγχος σημείου αναφοράς, ένα πάνωμα για σχετιζόμενα χαρακτηριστικά | Εξαρτάται από το πόσα πάνωματα εκτείνεται το σημείο αναφοράς |
| Φινίρισμα επιφάνειας Ra 0.8 µm ή λεπτότερο | Πιο λεπτά περάσματα, στίλβωση ή πέρασμα φινιρίσματος | Προσθέτει βήμα διαδικασίας, όχι μόνο χρόνο κατεργασίας |
Βασικές προδιαγραφές
| Specification | Value |
|---|---|
| tolerance | ISO 2768 (Class M) |
| tolerance | 0.0001 in |
| tolerance | ±0.001" |
Επιλογές διαδικασίας
- CNC machining is a subtractive manufacturing process.
- Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
- EPX 82 is processed using Carbon DLS
- MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
- Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
- G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
- Estimates are provided through an auto-quoted method.
- EDM relies on a voltage and a thin wire
- Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores
Surface Finish Reference
- The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
- The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
- The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
- SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
- SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
- SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
- SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
- Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
- Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
- Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.
Tolerance Reference
- The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
- FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
- Wire Cut EDM is highly accurate.
- The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
- Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
- The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.
Industries We Serve
- antennas
- automotive
- CNC machined parts
- custom parts
- electronics
- medical diagnostic
- optical displays
- optical_systems
Material Reference
- ABS
- Austenitic Stainless Steel
- Carbon steel
- ceramic
- composites
- Copper - T2
- copper or graphite
- Hardened Materials
- High Impact Polystyrene
- Low-density polyethylene
- MDF
- metal
- Polybutylene Terephthalate
- SUS304
- thermoplastics
- thick metal sheets
- tungsten carbide
Related Processes
Injection Molding
used for
Laser Marking
used for
mass_production
used for
Common Applications
- plastic molded parts
- Aerospace
- Robotics
- consumer goods
- energy
Ordering, Lead Times & MOQ
Custom CNC parts carry no forced MOQ; ordering from a single prototype piece is standard industry practice.
Instant-quote platforms publicly advertise prototype lead times of 1-3 business days.
Online RFQ is the industry-standard flow: upload a 3D model (STEP/STP/DWG/DXF), receive an instant quote or engineer review, then production, inspection, and delivery.
Συχνές ερωτήσεις
Ποια αρχεία χρειάζεστε για προσφορά;
Ένα 3D αρχείο (STEP ή IGS) μαζί με 2D σχέδιο με ανοχές και προδιαγραφές φινιρίσματος όπου εφαρμόζεται. Σχέδια PDF επίσης αρκούν για απλά τεμάχια.
What is the minimum order quantity (MOQ)?
Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.
What is the typical lead time?
Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.
How do I get a quote and what information do you need?
3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.
What tolerance should I specify?
Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.
How is quality controlled?
First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.
Is my design protected?
NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.
Which material should I choose?
Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.
Which surface finish do I need?
Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.
How do you ship and what terms?
DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.
Sources · 4
- rapiddirect.comIndustry peer technical page
- jlccnc.comIndustry peer technical page
- fictiv.comIndustry peer technical page
- norck.comIndustry peer technical page
Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.
Related Knowledge
Machines by Industry
Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).