Titaanin CNC-työstö

Titanium CNC machined aerospace-grade parts

Titaanin työstö palkitsee kokemuksen: alhainen lämmönjohtavuus, pintakarkeneminen ja jousikuormitus rankaisevat vääriä työkalureittejä. Työstämme Ti-6Al-4V (Grade 5) - ja kaupallisen puhtaan Grade 2 -osia jäykillä asennuksilla ja kurinalaisella lämmönhallinnalla.

Tyypillisiä titaaniprojekteja ovat kevyet rakennekiinnikkeet, voimakkaasti korroosioaltistuvat nestekomponentit ja bioyhteensopivatyyppiset osat, joissa materiaalitodistukset ja jäljitettävyys merkitsevät.

Keskeiset ominaisuudet

SpecificationValue
surface finishAMS-2488 Type 2
lead time1-2 weeks
tolerance±0.002 in

Material Grades & Properties

Titanium Grades We Machine

GradeStandardCharacteristics
Grade 2ASTM B265Commercially pure; best formability/corrosion resistance; chemical and medical.
Grade 5 (Ti-6Al-4V)ASTM B265Workhorse aerospace alloy; high strength-to-weight; most common machined titanium.

Key Properties of Machined Titanium

  • ✓Highest strength-to-weight of common metals
  • ✓Extreme corrosion resistance
  • ✓Biocompatible
  • ✓Heat resistant

Typical tolerances:±0.05 mm standard; stress-relief consideration for thin parts

Applications for Titanium Parts

  • Aerospace structural parts and fasteners
  • Medical implants and surgical instruments
  • Marine components
  • High-performance automotive
  • Sporting goods

Machining Notes for Titanium

Low thermal conductivity causes heat concentration at tool edge: low cutting speeds, high feed pressure, flood coolant, sharp carbide, never let tool dwell. Fire risk with fine chips — proper chip handling required.

Finishes for Titanium Parts

  • Anodizing (color, type II/III limits)
  • Passivation
  • Bead blasting

Valmiudet

  • Ti-6Al-4V Grade 5 - ja CP Grade 2 -työstö
  • Matalan leikkausnopeuden ja korkeapaineisen jäähdytyksen strategiat
  • Materiaalien jäljitettävyys ja valimotodistukset
  • Kireätoleranssipiirteet katselmuksen jälkeen

Tyypilliset materiaalit

Titaani Grade 5 (Ti-6Al-4V), Grade 2 CP, Grade 4 pyynnöstä.

Materiaali / laatuTyypillinen toimituskuntoTyöstettävyysKäyttokohteet
Alumiini 6061T6 (liuoskarkaistu ja ikäännetty)Helppo: vapaaleikkaava, hyvä lastunhallintaKiinnikkeet, kotelot, työkalukiinnikkeet, prototyypit sarjaan asti
Alumiini 7075T6 / T651Vaikeampi: enemmän työkalunkulumista, vaatii jäykät asennuksetKorkealujuuiset, painokriittiset osat; ei hitsattavaksi
Ruostumaton teräs 304 / 304LHehkutettuPintakarkenee: matalammat leikkausnopeudet, positiivinen syöttökulmaYleinen korroosionkesto, elintarvike- ja prosessilaitteet
Ruostumaton teräs 316 / 316LHehkutettuSitkeämpi kuin 304: enemmän työkalunkulumistaKloridi-, meri-, lääkintä- ja farmasiasovellukset
Hiiliteräs 1018 / 1045Kuumavalssattu / normalisoituHelppo–keskitasoinen; tarvitsee ruostesuojanAkselit, laadat, hitsauskonstruktiot, työkalukappaleet
Messinki C360H02 puolinopeaErinomainen: suuret nopeudet, puhtaat pinnatKytkennät, holkit, liittimet, koristeosat
Kupari C110Hehkutettu / H02Tahmea: terävät työkalut ja suuret etukulmatSähkönjohtavuus, kiskot, lämmönhallinta
Titaani Grade 5 (Ti-6Al-4V)MyllyhehkutettuVaativa: matalat nopeudet, lämmönhallinta, työkalunkuluminenIlmailu, lääkintä ja kevyet korkealujuusosat
Tekniset muovit (POM, PEEK, PA)Ekstruusoitu / hehkutettuHelppo tahmeaan: pehmeät leuat, terävät työkalutEristys, pieni kitka, kemikaali- ja kulumisosat

Pintakäsittelyt

Työstettynä, passivointi, anodisointi (tyyppi II värillisenä), lasikuulapuhallus, kiillotus.

PintakäsittelyMitä se tekeeMäärittele kun
Työstön jälkeinenTyökalun jäljet näkyvissä; Ra tyypillisesti 1.6–3.2 µmOsan tarvitsee vain toimia
LasikuulapuhallusYhtenäinen mattapinta, peittää työkalun jäljetNäkyvät osat ennen anodisointia
Anodisointi tyyppi IIRakentaa oksidikerroksen; värimahdollisuudetAlumiinin ilme sekä kohtuullinen korroosion- ja kulumiskesto
Kovaanodisointi tyyppi IIIPaksumpi, kovempi oksidikerrosAlumiinin liukuvat ja kuluvat alumiinipinnat
KromaattikäsittelyOhut suojaakerros, joka pysyy johtavanaSähköinen bondaus tai maadoitus alumiinilla
Kemiallinen nikkelipinnoitusYhtenäinen, kova, korroosionkestävä kerrosKulumiskesto plus korroosio, myös reikien sisäpuolella
SinkitysTaloudellinen uhrautuva korroosionsuojaTeräosat sisä- tai suojatussa ulkokäytössä
JauhemaalausPaksu, kestävä, koristeellinen kerrosUlkonäkö on vaatimus
PassivointiPoistaa vapaan raudan ja palauttaa oksidikalvonRuostumattoman teräksen osat työstön jälkeen
Jännitteenpoisto / lämpökäsittelyPoistaa jäännösjännitykset ennen tai jälkeen työstönOhuet seinämät ja kireät toleranssit, joiden on kestettävä työstö

Toleranssit

±0.01 mm tyypillinen kriittisissä piirteissä; CMM-varmennus pyynnöstä.

PiirustusmerkintäMitä se edellyttääVaikutus kustannuksiin ja toimitusaikaan
Yleinen: ±0.25 mm / ±0.010 inVakiotyökalut, mittatarkastusPerustaso: ei lisähintaa
Vakio: ±0.13 mm / ±0.005 inKone hyvässä kunnossa, ensikappaleen tarkastusPieni lisä; tavallinen tarjousoletus
Kireä: ±0.025 mm / ±0.001 inHiottuja tai timanttityökaluja, lämpötilanhallinta, CMMAskelmuutos: hitaammat leikkaukset ja täystarkastus
Tarkkuus: ±0.013 mm / ±0.0005 inViimeistelysykli, mittausvälineet, hallittu ympäristöTyöstö määrää hinnan; usein erillinen työvaihe
Sijainti / kulmakanta (GD&T)Datumin hallinta, yksi asennus kun piirteet liittyvät toisiinsaRiippuu siitä, kuinka monen asennuksen yli datum ulottuu
Pinnanlaatu Ra 0.8 µm tai hienompiHienommat syötöt, kiillotus tai viimeistelysykliLisää työvaiheen, ei pelkkää työstöaikaa

Materials We Machine

  • Brass
  • Copper
  • Grade 5
  • Titanium

Common Applications

  • Continuous Seawater Immersion
  • Ferric Chloride
  • Golf Clubs
  • Medical Implants
  • Racing Applications
  • Structural Elements
  • Wet Chlorine
  • chloride-rich environments
  • high-performance engineering parts
  • permanent implants
  • seawater
  • turbine blades
  • Aerospace
  • Automotive
  • Medical

Prosessivaihtoehdot

  • CNC machining is a subtractive manufacturing process.
  • Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
  • EPX 82 is processed using Carbon DLS
  • MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
  • Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
  • G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
  • Estimates are provided through an auto-quoted method.
  • EDM relies on a voltage and a thin wire
  • Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores

Surface Finish Reference

  • The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
  • SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
  • SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
  • SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
  • SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
  • Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
  • Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
  • Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.

Tolerance Reference

  • The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
  • FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
  • Wire Cut EDM is highly accurate.
  • The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
  • Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
  • The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.

Industries We Serve

  • antennas
  • automotive
  • CNC machined parts
  • custom parts
  • electronics
  • medical diagnostic
  • optical displays
  • optical_systems

Material Reference

  • ABS
  • Austenitic Stainless Steel
  • Carbon steel
  • ceramic
  • composites
  • Copper - T2
  • copper or graphite
  • Hardened Materials
  • High Impact Polystyrene
  • Low-density polyethylene
  • MDF
  • metal
  • Polybutylene Terephthalate
  • SUS304
  • thermoplastics
  • thick metal sheets
  • tungsten carbide

Usein kysytyt kysymykset

Kannattaako titaani ruostumattoman teräksen sijaan?

Kun lujuus-paino-suhde, korroosionkesto tai bioyhteensopivuus ohjaa suunnittelua, titaani voittaa korkeammasta hinnasta huolimatta. Staattisiin kustannusvetoisiin osiin ruostumaton teräs riittää yleensä.

Voitteko toimittaa titaanin materiaalitodistuksia?

Kyllä. Valimotodistukset koostumuksella ja mekaanisilla ominaisuuksilla ovat saatavilla lähetyksen mukana.

Miten pidätte titaanityöstön kustannukset alhaalla?

Lukitsemalla prosessin varhain: oikeat terät, vakaat ulokekehykset, korkeapaineinen jäähdytys ja DFM-palaute, joka poistaa tarpeettomat kireät toleranssit.

What is the minimum order quantity (MOQ)?

Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.

What is the typical lead time?

Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.

How do I get a quote and what information do you need?

3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.

What tolerance should I specify?

Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.

How is quality controlled?

First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.

Is my design protected?

NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.

Which material should I choose?

Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.

Which surface finish do I need?

Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.

How do you ship and what terms?

DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.

Sources · 4

Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.

Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).