CNC Κατεργασία Τιτανίου

Titanium CNC machined aerospace-grade parts

Η κατεργασία τιτανίου ανταμείβει την εμπειρία: η χαμηλή θερμική αγωγιμότητα, η σκλήρυνση εν ψυχρώ και η ελαστική επαναφορά τιμωρούν λανθασμένες διαδρομές εργαλείων. Κατεργαζόμαστε τεμάχια Ti-6Al-4V (Grade 5) και εμπορικά καθαρού Grade 2 με άκαμπτα πάνωματα και πειθαρχημένη διαχείριση θερμότητας.

Τυπικά έργα τιτανίου περιλαμβάνουν ελαφριές δομικές βάσεις, εξαρτήματα ρευστών υψηλής αντοχής σε διάβρωση και βιοσυμβατού τύπου τεμάχια όπου τα πιστοποιητικά υλικών και η ιχνηλασιμότητα μετράνε.

Βασικές προδιαγραφές

SpecificationValue
surface finishAMS-2488 Type 2
lead time1-2 weeks
tolerance±0.002 in

Material Grades & Properties

Titanium Grades We Machine

GradeStandardCharacteristics
Grade 2ASTM B265Commercially pure; best formability/corrosion resistance; chemical and medical.
Grade 5 (Ti-6Al-4V)ASTM B265Workhorse aerospace alloy; high strength-to-weight; most common machined titanium.

Key Properties of Machined Titanium

  • ✓Highest strength-to-weight of common metals
  • ✓Extreme corrosion resistance
  • ✓Biocompatible
  • ✓Heat resistant

Typical tolerances:±0.05 mm standard; stress-relief consideration for thin parts

Applications for Titanium Parts

  • Aerospace structural parts and fasteners
  • Medical implants and surgical instruments
  • Marine components
  • High-performance automotive
  • Sporting goods

Machining Notes for Titanium

Low thermal conductivity causes heat concentration at tool edge: low cutting speeds, high feed pressure, flood coolant, sharp carbide, never let tool dwell. Fire risk with fine chips — proper chip handling required.

Finishes for Titanium Parts

  • Anodizing (color, type II/III limits)
  • Passivation
  • Bead blasting

Δυνατότητες

  • Κατεργασία Ti-6Al-4V Grade 5 και CP Grade 2
  • Στρατηγικές χαμηλής ταχύτητας κοπής με ψυκτικό υψηλής πίεσης
  • Ιχνηλασιμότητα υλικού και πιστοποιητικά εργοστασίου
  • Χαρακτηριστικά στενών ανοχών μετά από έλεγχο

Τυπικά υλικά

Τιτάνιο Grade 5 (Ti-6Al-4V), Grade 2 CP, Grade 4 κατόπιν αιτήματος.

Υλικό / ποιότηταΤυπική κατάστασηΚατεργασιμότηταΠού ταιριάζει
Αλουμίνιο 6061T6 (σκληρυνμένο εν διαλύσει και γηρασμένο)Εύκολο: ελεύθερη κοπή, καλός έλεγχος ιχνώνΒάσεις, περιβλήματα, καλουπώσεις, πρωτότυπα έως παραγωγή
Αλουμίνιο 7075T6 / T651Δυσκολότερο: μεγαλύτερη φθορά εργαλείου, απαιτούνται άκαμπτα πάνωματαΤεμάχια υψηλής αντοχής, κρίσιμα για βάρος· ακατάλληλα για συγκόλληση
Ανοξείδωτος 304 / 304LΑνόπτητοςΣκληραίνει εν ψυχρώ: χαμηλότερες ταχύτητες, θετική τροφοδοσίαΓενική αντοχή στη διάβρωση, εξοπλισμός τροφίμων και διεργασιών
Ανοξείδωτος 316 / 316LΑνόπτητοςΣκληρότερος από 304: μεγαλύτερη φθορά εργαλείουΕκθέσεις σε χλωρίδια, ναυτιλία, ιατρική και φαρμακευτική
Ανθρακούχος χάλυβας 1018 / 1045Ως έλαση / κανονικοποιημένοςΕύκολο έως μέτριο· χρειάζεται προστασία από οξείδωσηΆξονες, πλάκες, συγκολλούμενα συγκροτήματα, σώματα εργαλείων
Ορείχαλκος C360H02 μισόσκληροςΕξαιρετικός: υψηλές ταχύτητες, καθαρές επιφάνειεςΕξαρτήματα, χωνιά, συνδετήρες, διακοσμητικά τεμάχια
Χαλκός C110Ανόπτητος / H02Δύσκολος (κολλώδης): κοφτερά εργαλεία και μεγάλες γωνίες ολίσθησηςΑγωγιμότητα, πίνακες διανομής, θερμική διαχείριση
Τιτάνιο Grade 5 (Ti-6Al-4V)Ανόπτητο εργοστασίουΔύσκολο: χαμηλές ταχύτητες, έλεγχος θερμότητας, φθορά εργαλείουΑεροπορία, ιατρική και ελαφρά τεμάχια υψηλής αντοχής
Τεχνικά πλαστικά (POM, PEEK, PA)Εξωθήθηκε / ανόπτηΕύκολο έως δύσκολο: μαλακά σιαγόνια, κοφτερά εργαλείαΜόνωση, χαμηλή τριβή, χημικά τεμάχια και τεμάχια φθοράς

Φινιρίσματα

Ως κατεργασμένο, παθητικοποίηση, ανοδίωση (Τύπου II με χρώμα), εμβολισμός με σφαιρίδια, στίλβωση.

ΦινίρισμαΤι κάνειΟρίστε το πότε
Ως κατεργασμένοΊχνη εργαλείου ορατά· Ra τυπικά 1.6-3.2 µmΤο τεμάχιο χρειάζεται μόνο να λειτουργεί
Εμβολισμός με σφαιρίδιαΟμοιογενής ματ επιφάνεια, κρύβει ίχνη εργαλείουΟρατά τεμάχια πριν την ανοδίωση
Ανοδίωση Τύπου IIΔημιουργεί στρώμα οξειδίου· επιλογές χρώματοςΌψη αλουμινίου με μέτρια αντοχή σε διάβρωση και φθορά
Σκληρή ανοδίωση Τύπου IIIΠιο παχύ, σκληρότερο στρώμα οξειδίουΟλισθαίνουσες ή που φθείρονται επιφάνειες αλουμινίου
Επικάλυψη χρωμικούΛεπτό προστατευτικό υμένιο που παραμένει αγώγιμοΗλεκτρική σύνδεση ή γείωση σε αλουμίνιο
Χημικό νικέλιοΟμοιογενές, σκληρό, ανθεκτικό στη διάβρωση στρώμαΦθορά plus διάβρωση, συμπεριλαμβανομένων οπών
Επικασσιτέρωση (γαλβάνιση)Οικονομική θυσιαστική προστασία από διάβρωσηΤεμάχια χάλυβα σε εσωτερική ή προστατευμένη χρήση
Βαφή σκόνηςΠαχύ, ανθεκτικό, διακοσμητικό στρώμαΗ εμφάνιση είναι η απαίτηση
ΠαθητικοποίησηΑφαιρεί ελεύθερο σίδηρο και επαναφέρει το υμένιο οξειδίουΤεμάχια ανοξείδωτου μετά την κατεργασία
Αποφόρτιση τάσεων / θερμική κατεργασίαΕξουδετερώνει εσωτερικές τάσεις πριν ή μετά την κοπήΛεπτά τοιχώματα και στενές ανοχές που πρέπει να επιβιώσουν της κατεργασίας

Ανοχές

±0.01 mm τυπικά σε κρίσιμα χαρακτηριστικά· επαλήθευση CMM κατόπιν αιτήματος.

Προδιαγραφή σχεδίουΤι απαιτείΕπίπτωση σε κόστος και χρόνο παράδοσης
Γενική: ±0.25 mm / ±0.010 inΤυπικά εργαλεία, διαστασιολόγιος έλεγχοςΒάση: χωρίς επιβάρυνση
Τυπική: ±0.13 mm / ±0.005 inΜηχανή σε καλή κατάσταση, έλεγχος πρώτου δείγματοςΜικρή επιβάρυνση· η συνηθισμένη προεπιλογή τιμολόγησης
Στενή: ±0.025 mm / ±0.001 inΤροχισμένα ή διαμαντένια εργαλεία, έλεγχος θερμοκρασίας, CMMΑλλαγή επιπέδου: πιο αργές κοπές με πλήρη επιθεώρηση
Ακρίβειας: ±0.013 mm / ±0.0005 inΠέρασμα φινιρίσματος, μέτρηση με όργανα, ελεγχόμενο περιβάλλονΗ κατεργασία καθορίζει την τιμή· συχνά ξεχωριστή λειτουργία
Θέση / γωνιότητα (GD&T)Έλεγχος σημείου αναφοράς, ένα πάνωμα για σχετιζόμενα χαρακτηριστικάΕξαρτάται από το πόσα πάνωματα εκτείνεται το σημείο αναφοράς
Φινίρισμα επιφάνειας Ra 0.8 µm ή λεπτότεροΠιο λεπτά περάσματα, στίλβωση ή πέρασμα φινιρίσματοςΠροσθέτει βήμα διαδικασίας, όχι μόνο χρόνο κατεργασίας

Materials We Machine

  • Brass
  • Copper
  • Grade 5
  • Titanium

Common Applications

  • Continuous Seawater Immersion
  • Ferric Chloride
  • Golf Clubs
  • Medical Implants
  • Racing Applications
  • Structural Elements
  • Wet Chlorine
  • chloride-rich environments
  • high-performance engineering parts
  • permanent implants
  • seawater
  • turbine blades
  • Aerospace
  • Automotive
  • Medical

Επιλογές διαδικασίας

  • CNC machining is a subtractive manufacturing process.
  • Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
  • EPX 82 is processed using Carbon DLS
  • MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
  • Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
  • G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
  • Estimates are provided through an auto-quoted method.
  • EDM relies on a voltage and a thin wire
  • Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores

Surface Finish Reference

  • The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
  • SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
  • SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
  • SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
  • SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
  • Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
  • Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
  • Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.

Tolerance Reference

  • The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
  • FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
  • Wire Cut EDM is highly accurate.
  • The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
  • Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
  • The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.

Industries We Serve

  • antennas
  • automotive
  • CNC machined parts
  • custom parts
  • electronics
  • medical diagnostic
  • optical displays
  • optical_systems

Material Reference

  • ABS
  • Austenitic Stainless Steel
  • Carbon steel
  • ceramic
  • composites
  • Copper - T2
  • copper or graphite
  • Hardened Materials
  • High Impact Polystyrene
  • Low-density polyethylene
  • MDF
  • metal
  • Polybutylene Terephthalate
  • SUS304
  • thermoplastics
  • thick metal sheets
  • tungsten carbide

Συχνές ερωτήσεις

Αξίζει το τιτάνιο έναντι ανοξείδωτου χάλυβα;

Όταν ο λόγος αντοχής-βάρους, η αντοχή στη διάβρωση ή η βιοσυμβατότητα καθοδηγούν τη σχεδίαση, το τιτάνιο κερδίζει παρά το υψηλότερο κόστος. Για στατικά τεμάχια με κριτήριο το κόστος, ο ανοξείδωτος συνήθως αρκεί.

What is the minimum order quantity (MOQ)?

Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.

What is the typical lead time?

Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.

How do I get a quote and what information do you need?

3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.

What tolerance should I specify?

Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.

How is quality controlled?

First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.

Is my design protected?

NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.

Which material should I choose?

Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.

Which surface finish do I need?

Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.

How do you ship and what terms?

DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.

Sources · 4

Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.

Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).