5-Akseliset CNC-työstöpalvelut

Five-axis CNC machining centre producing a complex contoured part

Viisiakselinen CNC-työstö on materiaalia pois vievä valmistusprosessi, jossa leikkaustyökalu liikkuu kolmen lineaariakselin (X, Y, Z) mukaisesti, kun taas työkappale tai kara pyörii kahdella lisäakselilla, tyypillisesti A ja B. Työkalu voi siksi lähestyä osaa lähes mistä tahansa suunnasta ilman uudelleenkiinnitystä. Geometriat, jotka pakottavat moniasennustyöhön 3-akselisilla laitteilla — juoksupyörät, turbiinisiivet, ortopediset implantit, yhdistettyjen kulmien kiinnikkeet — voidaan valmistaa yhdellä asennuksella.

Ostajat valitsevat 5-akselisen työstön geometrisista ja taloudellisista syistä, ei ulkonäön vuoksi. Monimutkaiset piirteet tulevat suoraan saavutettaviksi. Vähemmän asennuksia tarkoittaa vähemmän datum-siirtoja, joten toisiinsa liittyvät piirteet säilyttävät tiiviimmät sijaintisuhteet keskenään. Osa, joka muuten kulkisi kolmen tai neljän erillisen työvaiheen läpi, voidaan usein valmistaa yhdessä, mikä lyhentää toimitusaikaa, käsittelyä ja kertynyttä virhettä. Vaikka 5-akselisten koneiden tuntihinnat ovat korkeammat, kokonaiskustannus osaa kohden laskee usein, kun asennusten yhdistäminen otetaan huomioon.

Ero luotettavan 5-akselisen toimittajan ja keskinkertaisen välillä on harvoin konelistassa. Kyse on prosessitekniikasta: CAM-ohjelmoinnin laatu, kiinnityssuunnittelu, työkaluvalinta, prosessin aikainen mittaus ja kurinalaisuus varmistaa muotoillut pinnat piirustusta vasten. CNC-työstön valmistajana ajamme osasi laitteilla, jotka sopivat sen geometriaan, materiaaliin ja määrään — insinöörikatselmuksella ennen tarjousta ja tarkastusdokumentaatiolla toimituksessa.

Valmiudet

  • Yhden asennuksen työstö pitää kaikki piirteet yhteen dataan viitattuina, mikä vähentää kertynyttä sijaintivirhettä toisiinsa liittyvien pintojen välillä.
  • Monimutkainen geometria kuten alileikkaukset, yhdistetyt kulmat ja muotoillut profiilit tulee työstettäväksi ilman erillisiä erikoiskiinnikkeitä.
  • Vähemmän asennuksia ja vähemmän osien käsittelyä lyhentää toimitusaikoja monimutkaisissa osissa verrattuna monivaiheisiin 3-akselisiin työnkulkuihin.
  • Lyhyemmät, jäykemmät leikkaustyökalut yltävät syviin ja viistoihin piirteisiin paremmalla pinnanlaadulla ja mittahallinnalla.
  • Alhaisempi kiinnitys- ja asennuskustannus tekee 5-akselisen työstön taloudelliseksi prototyypeille ja pienen ja keskilavan tuotantoerille.
  • CAM-ohjattu työkalureittien toistettavuus tukee yhdenmukaista, dokumentoitua osalaatua ensikappaleesta toistotuotantotilauksiin.
  • Yksi toimittaja tarjouksesta toimitukseen — yksi insinöörikatselmus, yksi tuotantoaikataulu ja yksi toimituspiste — useiden erikoistoimittajien koordinoinnin sijaan.

Tyypilliset materiaalit

Alumiini 7075/6061, titaani Ti-6Al-4V, ruostumaton teräs 17-4PH/316, Inconel pyynnöstä, tekniset muovit.

Materiaali / laatuTyypillinen toimituskuntoTyöstettävyysKäyttokohteet
Alumiini 6061T6 (liuoskarkaistu ja ikäännetty)Helppo: vapaaleikkaava, hyvä lastunhallintaKiinnikkeet, kotelot, työkalukiinnikkeet, prototyypit sarjaan asti
Alumiini 7075T6 / T651Vaikeampi: enemmän työkalunkulumista, vaatii jäykät asennuksetKorkealujuuiset, painokriittiset osat; ei hitsattavaksi
Ruostumaton teräs 304 / 304LHehkutettuPintakarkenee: matalammat leikkausnopeudet, positiivinen syöttökulmaYleinen korroosionkesto, elintarvike- ja prosessilaitteet
Ruostumaton teräs 316 / 316LHehkutettuSitkeämpi kuin 304: enemmän työkalunkulumistaKloridi-, meri-, lääkintä- ja farmasiasovellukset
Hiiliteräs 1018 / 1045Kuumavalssattu / normalisoituHelppo–keskitasoinen; tarvitsee ruostesuojanAkselit, laadat, hitsauskonstruktiot, työkalukappaleet
Messinki C360H02 puolinopeaErinomainen: suuret nopeudet, puhtaat pinnatKytkennät, holkit, liittimet, koristeosat
Kupari C110Hehkutettu / H02Tahmea: terävät työkalut ja suuret etukulmatSähkönjohtavuus, kiskot, lämmönhallinta
Titaani Grade 5 (Ti-6Al-4V)MyllyhehkutettuVaativa: matalat nopeudet, lämmönhallinta, työkalunkuluminenIlmailu, lääkintä ja kevyet korkealujuusosat
Tekniset muovit (POM, PEEK, PA)Ekstruusoitu / hehkutettuHelppo tahmeaan: pehmeät leuat, terävät työkalutEristys, pieni kitka, kemikaali- ja kulumisosat

Pintakäsittelyt

Työstettynä, anodisointi, passivointi, kiillotus, lasikuulapuhallus.

PintakäsittelyMitä se tekeeMäärittele kun
Työstön jälkeinenTyökalun jäljet näkyvissä; Ra tyypillisesti 1.6–3.2 µmOsan tarvitsee vain toimia
LasikuulapuhallusYhtenäinen mattapinta, peittää työkalun jäljetNäkyvät osat ennen anodisointia
Anodisointi tyyppi IIRakentaa oksidikerroksen; värimahdollisuudetAlumiinin ilme sekä kohtuullinen korroosion- ja kulumiskesto
Kovaanodisointi tyyppi IIIPaksumpi, kovempi oksidikerrosAlumiinin liukuvat ja kuluvat alumiinipinnat
KromaattikäsittelyOhut suojaakerros, joka pysyy johtavanaSähköinen bondaus tai maadoitus alumiinilla
Kemiallinen nikkelipinnoitusYhtenäinen, kova, korroosionkestävä kerrosKulumiskesto plus korroosio, myös reikien sisäpuolella
SinkitysTaloudellinen uhrautuva korroosionsuojaTeräosat sisä- tai suojatussa ulkokäytössä
JauhemaalausPaksu, kestävä, koristeellinen kerrosUlkonäkö on vaatimus
PassivointiPoistaa vapaan raudan ja palauttaa oksidikalvonRuostumattoman teräksen osat työstön jälkeen
Jännitteenpoisto / lämpökäsittelyPoistaa jäännösjännitykset ennen tai jälkeen työstönOhuet seinämät ja kireät toleranssit, joiden on kestettävä työstö

Toleranssit

±0.01 mm tyypillinen kriittisissä piirteissä; varmistetaan CMM-raporteilla pyynnöstä.

PiirustusmerkintäMitä se edellyttääVaikutus kustannuksiin ja toimitusaikaan
Yleinen: ±0.25 mm / ±0.010 inVakiotyökalut, mittatarkastusPerustaso: ei lisähintaa
Vakio: ±0.13 mm / ±0.005 inKone hyvässä kunnossa, ensikappaleen tarkastusPieni lisä; tavallinen tarjousoletus
Kireä: ±0.025 mm / ±0.001 inHiottuja tai timanttityökaluja, lämpötilanhallinta, CMMAskelmuutos: hitaammat leikkaukset ja täystarkastus
Tarkkuus: ±0.013 mm / ±0.0005 inViimeistelysykli, mittausvälineet, hallittu ympäristöTyöstö määrää hinnan; usein erillinen työvaihe
Sijainti / kulmakanta (GD&T)Datumin hallinta, yksi asennus kun piirteet liittyvät toisiinsaRiippuu siitä, kuinka monen asennuksen yli datum ulottuu
Pinnanlaatu Ra 0.8 µm tai hienompiHienommat syötöt, kiillotus tai viimeistelysykliLisää työvaiheen, ei pelkkää työstöaikaa

Keskeiset ominaisuudet

SpecificationValue
tolerance±0.01mm
lead time10–18 days
tolerance±0.013 mm
tolerance±.0004 in
lead time10 days
lead time16 days
lead time60 days
tolerance0.02 mm
tolerance±0.01 mm
tolerance±0.005 mm
tolerance±0.005 to ±0.01 mm
tolerance±0.005–0.01 mm

Prosessivaihtoehdot

  • CNC machining is a subtractive manufacturing process.
  • Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
  • EPX 82 is processed using Carbon DLS
  • MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
  • Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
  • G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
  • Estimates are provided through an auto-quoted method.
  • EDM relies on a voltage and a thin wire
  • Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores

Surface Finish Reference

  • The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
  • SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
  • SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
  • SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
  • SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
  • Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
  • Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
  • Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.

Tolerance Reference

  • The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
  • FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
  • Wire Cut EDM is highly accurate.
  • The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
  • Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
  • The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.

Industries We Serve

  • antennas
  • automotive
  • CNC machined parts
  • custom parts
  • electronics
  • medical diagnostic
  • optical displays
  • optical_systems

Material Reference

  • ABS
  • Austenitic Stainless Steel
  • Carbon steel
  • ceramic
  • composites
  • Copper - T2
  • copper or graphite
  • Hardened Materials
  • High Impact Polystyrene
  • Low-density polyethylene
  • MDF
  • metal
  • Polybutylene Terephthalate
  • SUS304
  • thermoplastics
  • thick metal sheets
  • tungsten carbide

Materials We Machine

  • AL 6061
  • AL 7075
  • PEEK
  • SS 316L
  • Ti-6Al-4V
  • Titanium
  • aluminum
  • metal

Common Applications

  • Actuator Housings
  • Aerodynamic surfaces
  • Aerospace Brackets
  • Automotive Development
  • Die-cast tools
  • Electric Car
  • End-Effector Structures
  • Engine Brackets
  • Internal cooling passages
  • Medical Implants
  • Medical and Laboratory Equipment
  • Medical instrumentation
  • Patient-specific prosthetics
  • Ported manifolds
  • Premium Audio Enclosure
  • Production parts
  • Production tooling with compound angles
  • Stainless Steel Satellite Hardware
  • Structural brackets with compound mounting angles
  • Surface Finish
  • Titanium Implants
  • Titanium UAV Brackets
  • Turning
  • Wrist Joint Bodies

Ordering, Lead Times & MOQ

Custom CNC parts carry no forced MOQ; ordering from a single prototype piece is standard industry practice.

Instant-quote platforms publicly advertise prototype lead times of 1-3 business days.

Online RFQ is the industry-standard flow: upload a 3D model (STEP/STP/DWG/DXF), receive an instant quote or engineer review, then production, inspection, and delivery.

Usein kysytyt kysymykset

Mitä tarvitsette 5-akselisen osan tarjoamiseen?

3D CAD-malli (mieluiten STEP tai IGES) sekä 2D-piirustus toleransseilla, datumilla, materiaalilla ja pintakäsittelyllä. Lisää määrä ja tavoiteltu toimituspäivä. Jos sinulla on vain malli, voimme tarjota sen ja merkitä toleranssioletukset vahvistettaviksesi.

Miten samanaikainen 5-akselinen työstö eroaa 3+2-työstöstä?

3+2 asettaa osan kiinteisiin kulmiin leikkausliikkeiden välillä. Samanaikainen 5-akselinen työstö liikuttaa kaikkia viittä akselia leikkauksen aikana, mikä on välttämätöntä juoksupyörille, siiville ja jatkuville profiileille, ja tuottaa yleensä paremman pinnanlaadun monimutkaisilla kaarevilla pinnoilla.

Voinko tilata yhden prototyypin ja skaalata tuotantoon myöhemmin?

Kyllä. Sama CAM-ohjelma ja asennuslogiikka siirtyvät ensikappaleesta toistotilauksiin, joten prototyyppinä hyväksytyt osat toistuvat yhdenmukaisesti sarjatuotannossa.

Mitä laatudokumentaatiota on saatavilla?

Mitatarkastus piirustustasi vasten on vakioa. Materiaalitodistukset, ensikappaleen tarkastusraportit sekä pinta- tai kovuusraportit voidaan määritellä tarjousvaiheessa.

Milloin 5-akselinen työstö maksaa vähemmän kuin 3-akselinen?

Kun se poistaa työvaiheita. Jos osa vaatii kolme tai neljä asentoa, yhdistäminen yhteen 5-akseliseen asennukseen voi leikata kiinnitys-, käsittely- ja toimituskustannuksia niin paljon, että korkeampi konetunti korvaantuu.

What is the minimum order quantity (MOQ)?

Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.

What is the typical lead time?

Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.

How do I get a quote and what information do you need?

3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.

What tolerance should I specify?

Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.

How is quality controlled?

First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.

Is my design protected?

NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.

Which material should I choose?

Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.

Which surface finish do I need?

Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.

How do you ship and what terms?

DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.

Sources · 2

Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.

Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).