Storitve 5-osne CNC obdelave

Five-axis CNC machining centre producing a complex contoured part

5-osna CNC obdelava je odjemni proizvodni postopek, pri katerem se rezno orodje giblje vzdolž treh linearnih osi (X, Y, Z), medtem ko se obdelovanec ali vreteno vrti na dveh dodatnih osih, tipično označenih A in B. Orudje lahko zato približa delu iz skoraj katere koli smeri, brez ponovnega vpenjanja. Geometrije, ki na 3-osni opremi zahtevajo več vpenjanj — delovna kolesa, lopatice turbin, ortopedski implantati, nosilci s sestavljenimi koti — je mogoče dokončati v enem vpenjanju.

Kupci izberejo 5-osno obdelavo zaradi geometrijskih in ekonomskih razlogov, ne zaradi videza. Kompleksne poteze postanejo neposredno dosegljive. Manj vpenjanj pomeni manj zamenjav izhodišč, zato povezane poteze ohranjajo ožje medsebojne položajne odnose. Del, ki bi sicer prešel skozi tri ali štiri ločene operacije, je pogosto mogoče izdelati v eni, kar skrajša dobavni rok, ročanje in kopičenje napak. Čeprav so stroški strojne ure pri 5-osnih strojih višji, skupni strošek na kos pogosto pade, ko se upošteva združevanje vpenjanj.

Razlika med zanesljivim in povprečnim virom za 5-osno obdelavo redko izhaja iz seznama strojev. Izhaja iz tehnologije procesov: kakovosti CAM programiranja, zasnove vpenjanja, izbire orodij, merjenja med postopkom in discipline, da se oblikovane površine preverijo proti risbi. Kot izdelovalec za CNC obdelavo vaš del izvajamo na opremi, prilagojeni njegovi geometriji, materialu in količini — z inženirskim pregledom pred ponudbo in kontrolno dokumentacijo ob dostavi.

Zmogljivosti

  • Obdelava v enem vpenjanju ohrani vse poteze vezane na eno izhodišče, kar zmanjša kopičenje položajnih napak med povezanimi površinami.
  • Kompleksna geometrija, kot so podrezi, sestavljeni koti in oblikovani profili, postane obdelovalna brez namenskih posebnih priprav.
  • Manj vpenjanj in manj ročanja delov skrajša dobavne roke pri kompleksnih delih v primerjavi z večoperacijskimi 3-osnimi procesi.
  • Krajša, togejša rezna orodja dosežejo globoke in kotne poteze z boljšo površinsko obdelavo in dimenzijsko kontrolo.
  • Nižji stroški priprav in vpenjanja naredijo 5-osno obdelavo ekonomično za prototipe in proizvodnje malih do srednjih serij.
  • Ponovljivost orodnih poti, vodenih s CAM, podpira dosledno, dokumentirano kakovost delov od prvega kosa do ponavljajočih se proizvodnih naročil.
  • Eden dobavitelj od ponudbe do dostave — en inženirski pregled, en proizvodni razpored in ena točka dostave — namesto usklajevanja več specializiranih ponudnikov.

Tipični materiali

Aluminij 7075/6061, titan Ti-6Al-4V, nerjaveče jeklo 17-4PH/316, Inconel na zahtevo, tehnične plastike.

Material / kakovostTipično stanjeObdelovalnostKje se uporablja
Aluminij 6061T6 (raztopinsko žarjen in staran)Enostavno: dobro rezljiv, dobra kontrola odrezkovNosilci, ohišja, priprave, prototipi do serijske proizvodnje
Aluminij 7075T6 / T651Težje: večja obraba orodja, potrebna toga vpenjanjaVisokotrdnostni deli, občutljivi na težo; ni primeren za varjenje
Nerjaveče jeklo 304 / 304LŽarjeno mehkoUtrdi se z obdelavo: nižje rezne hitrosti, pozitivni pomikiSplošna odpornost proti koroziji, živilska in procesna oprema
Nerjaveče jeklo 316 / 316LŽarjeno mehkoŽilavejši od 304: večja obraba orodjaIzpostavljenost kloridom, morski vodi, medicini in farmaciji
Ogljično jeklo 1018 / 1045Valjano / normaliziranoEnostavno do srednje; potrebuje zaščito pred rjoGredi, plošče, varjene konstrukcije, telesa orodij
Medenina C360H02 poltrdaOdlično: visoke hitrosti, čiste površineFitingi, puše, konektorji, dekorativni deli
Baker C110Žarjen mehko / H02Lepljiv: ostro orodje in veliki naklonski kotiPrevodnost, zbiralki, toplotno upravljanje
Titan Grade 5 (Ti-6Al-4V)Žarjen po valjanjuZahtevno: nizke hitrosti, kontrola toplote, obraba orodjaVesoljska, medicinska in lahka visokotrdnostna dela
Tehnične plastike (POM, PEEK, PA)Ekstrudirano / žarjenoEnostavno do lepljivo: mehke čeljusti, ostro orodjeIzolacija, manjše trenje, kemijski in obrabni deli

Zaključki

Obdelano (surovo), eloksiranje, pasivacija, poliranje, peskanje s steklenimi kroglicami.

ZaključekKaj narediDoločite, kadar
Obdelano (surovo)Vidni sledovi orodja; Ra tipično 1.6–3.2 µmDel mora samo opravljati funkcijo
Peskanje s steklenimi kroglicamiEnotna mat površina, skrije sledove orodjaVidni deli pred eloksiranjem
Eloksiranje tip IIZgradi oksidno plast; barvne možnostiAluminijev videz plus zmerna odpornost proti koroziji in obrabi
Trdo eloksiranje tip IIIDebelejša, trša oksidna plastDrsne ali obrabne aluminijaste površine
KromatiranjeTanek zaščitni film, ki ostane prevodenElektrično vezavo ali uzemljenje na aluminiju
Kemični nikeljEnotna, trda, odporna proti koroziji plastObraba plus korozija, tudi znotraj izvrtin
Cinkovo pokalivanjeEkonomična žrtvovana zaščita proti korozijiJekleni deli v notranjosti ali zaščiteni zunanji vgradnji
Prašno lakiranjeDebel, vzdržen, dekorativen premazKadar je zahteva videz
PasivacijaOdstrani prosto železo in obnovi oksidno plastNerjaveči deli po obdelavi
Razteg napetosti / toplotna obdelavaRazpusti notranje napetosti pred ali po rezanjuTanke stene in ozke tolerance, ki morajo preživeti obdelavo

Tolerance

±0.01 mm tipično na kritičnih potezah; preverjeno s CMM poročili na zahtevo.

Zapis na risbiKaj potrebujeVpliv na strošek in dobavni rok
Splošno: ±0.25 mm / ±0.010 inStandardno orodje, dimenzijska kontrolaIzhodišče: brez prištevka
Standardno: ±0.13 mm / ±0.005 inStroj v dobrem stanju, kontrola prvega kosaMajhen prištevek; običajna privzetost pri ponudbah
Ozko: ±0.025 mm / ±0.001 inBrušeno ali diamantno orodje, kontrola temperature, CMMSkokovita sprememba: počasnejši rezi in polna kontrola
Precizno: ±0.013 mm / ±0.0005 inKončni prehodi, merilne šablone, kontrolirano okoljeObdelava določa ceno; pogosto ločen postopek
Položaj / kotnost (GD&T)Kontrola izhodišč, eno vpenjanje za povezane potezeOdvisno, koliko vpenjanj zajema izhodišče
Površina Ra 0.8 µm ali boljšaFinjši prehodi, poliranje ali končni prehodDoda procesni korak, ne le rezalni čas

Ključne specifikacije

SpecificationValue
tolerance±0.01mm
lead time10–18 days
tolerance±0.013 mm
tolerance±.0004 in
lead time10 days
lead time16 days
lead time60 days
tolerance0.02 mm
tolerance±0.01 mm
tolerance±0.005 mm
tolerance±0.005 to ±0.01 mm
tolerance±0.005–0.01 mm

Možnosti obdelave

  • CNC machining is a subtractive manufacturing process.
  • Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
  • EPX 82 is processed using Carbon DLS
  • MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
  • Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
  • G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
  • Estimates are provided through an auto-quoted method.
  • EDM relies on a voltage and a thin wire
  • Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores

Surface Finish Reference

  • The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
  • SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
  • SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
  • SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
  • SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
  • Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
  • Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
  • Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.

Tolerance Reference

  • The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
  • FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
  • Wire Cut EDM is highly accurate.
  • The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
  • Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
  • The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.

Industries We Serve

  • antennas
  • automotive
  • CNC machined parts
  • custom parts
  • electronics
  • medical diagnostic
  • optical displays
  • optical_systems

Material Reference

  • ABS
  • Austenitic Stainless Steel
  • Carbon steel
  • ceramic
  • composites
  • Copper - T2
  • copper or graphite
  • Hardened Materials
  • High Impact Polystyrene
  • Low-density polyethylene
  • MDF
  • metal
  • Polybutylene Terephthalate
  • SUS304
  • thermoplastics
  • thick metal sheets
  • tungsten carbide

Materials We Machine

  • AL 6061
  • AL 7075
  • PEEK
  • SS 316L
  • Ti-6Al-4V
  • Titanium
  • aluminum
  • metal

Common Applications

  • Actuator Housings
  • Aerodynamic surfaces
  • Aerospace Brackets
  • Automotive Development
  • Die-cast tools
  • Electric Car
  • End-Effector Structures
  • Engine Brackets
  • Internal cooling passages
  • Medical Implants
  • Medical and Laboratory Equipment
  • Medical instrumentation
  • Patient-specific prosthetics
  • Ported manifolds
  • Premium Audio Enclosure
  • Production parts
  • Production tooling with compound angles
  • Stainless Steel Satellite Hardware
  • Structural brackets with compound mounting angles
  • Surface Finish
  • Titanium Implants
  • Titanium UAV Brackets
  • Turning
  • Wrist Joint Bodies

Ordering, Lead Times & MOQ

Custom CNC parts carry no forced MOQ; ordering from a single prototype piece is standard industry practice.

Instant-quote platforms publicly advertise prototype lead times of 1-3 business days.

Online RFQ is the industry-standard flow: upload a 3D model (STEP/STP/DWG/DXF), receive an instant quote or engineer review, then production, inspection, and delivery.

Pogosto zastavljena vprašanja

Kaj potrebujete za ponudbo 5-osnega dela?

3D CAD model (prednostno STEP ali IGES) plus 2D risba z tolerancami, izhodišči, materialom in zaključno obdelavo. Dodajte količino in želeni datum dostave. Če imate samo model, ga lahko ponudimo in označimo predpostavke o tolerancah za vašo potrditev.

Kakšna je razlika med simultano 5-osno in 3+2 obdelavo?

3+2 pozicionira del pod fiksnimi koti med reznimi gibi. Simultana 5-osna obdelava premika vseh pet osi med rezom, kar je bistveno za delovna kolesa, lopatice in zvezne konture, običajno pa daje boljšo površinsko obdelavo na kompleksnih ukrivljenih površinah.

Ali lahko naročim en sam prototip in kasneje preidem na proizvodnjo?

Da. Isti CAM program in logika vpenjanja se preneseta od prvega kosa do ponavljajočih se naročil, tako se prototipom odobreni deli dosledno reproducirajo v serijah.

Katera dokumentacija o kakovosti je na voljo?

Dimenzijska kontrola proti vaši risbi je standard. Materialna potrdila, poročila kontrole prvega kosa ter poročila o površini ali trdoti je mogoče določiti v fazi ponudbe.

Kdaj je 5-osna obdelava cenejša od 3-osne?

Kadar odstrani operacije. Če del potrebuje tri ali štiri usmerjenja, ga je mogoče z združitvijo v eno 5-osno vpenjanje dovolj poceniti pri pripravah, ročanju in dobavnem roku, da se kompenzira višja strošna cena stroja.

What is the minimum order quantity (MOQ)?

Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.

What is the typical lead time?

Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.

How do I get a quote and what information do you need?

3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.

What tolerance should I specify?

Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.

How is quality controlled?

First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.

Is my design protected?

NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.

Which material should I choose?

Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.

Which surface finish do I need?

Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.

How do you ship and what terms?

DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.

Sources · 2

Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.

Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).