Obróbka CNC 5-osiowa to proces obróbki ubytkowej, w którym narzędzie tnące porusza się wzdłuż trzech osi liniowych (X, Y, Z), podczas gdy przedmiot lub wrzeciono obraca się wokół dwóch dodatkowych osi, zwykle oznaczonych A i B. Narzędzie może więc podchodzić do części z niemal dowolnego kierunku bez ponownego mocowania. Geometrie, które na urządzeniach 3-osiowych wymuszały pracę wieloustawieniową — koła wirnikowe, łopatki turbin, implanty ortopedyczne, wsporniki o złożonych kątach — można wykonać w jednym ustawieniu.
Kupujący wybierają obróbkę 5-osiową z powodów geometrycznych i ekonomicznych, a nie estetycznych. Złożone cechy stają się bezpośrednio dostępne. Mniej ustawień oznacza mniej przesunięć baz, więc powiązane cechy zachowują ciaśniejsze relacje pozycyjne względem siebie. Część, która w przeciwnym razie przechodziłaby przez trzy lub cztery osobne operacje, często da się wyprodukować w jednej, co skraca czas realizacji, przenoszenie i kumulowany błąd. Choć stawki godzinowe maszyn 5-osiowych są wyższe, całkowity koszt części często spada po uwzględnieniu konsolidacji ustawień.
Różnica między niezawodnym źródłem obróbki 5-osiowej a przeciętnym rzadko leży w liście maszyn. To inżynieria procesu: jakość programowania CAM, konstrukcja oprzyrządowania, dobór narzędzi, pomiar międzyoperacyjny i dyscyplina weryfikacji powierzchni konturowych względem rysunku. Jako producent obróbki CNC wykonujemy Twoją część na urządzeniach dobranych do jej geometrii, materiału i wielkości produkcji — z przeglądem inżynieryjnym przed wyceną i dokumentacją kontroli przy dostawie.
Możliwości
- Obróbka w jednym ustawieniu utrzymuje wszystkie cechy w odniesieniu do jednej bazy, co zmniejsza kumulowany błąd pozycjonowania między powiązanymi powierzchniami.
- Złożona geometria, taka jak podcięcia, kąty złożone i profile konturowe, staje się obrabialna bez dedykowanych specjalnych oprzyrządowań.
- Mniej ustawień i mniej przenoszenia części skraca czasy realizacji części złożonych w porównaniu z przepływami 3-osiowymi wielooperacyjnymi.
- Krótsze, sztywniejsze narzędzia tnące docierają do głębokich i pochylonych cech z lepszym wykończeniem powierzchni i kontrolą wymiarów.
- Niższe koszty oprzyrządowania i ustawień czynią obróbkę 5-osiową ekonomiczną dla prototypów i produkcji mało- i średnioseryjnej.
- Powtarzalność trajektorii narzędzia sterowanych przez CAM wspiera spójną, udokumentowaną jakość części od pierwszej sztuki po powtarzalne zamówienia produkcyjne.
- Jeden dostawca od wyceny do dostawy — jeden przegląd inżynieryjny, jeden harmonogram produkcji i jedno miejsce dostawy — zamiast koordynowania kilku wyspecjalizowanych dostawców.
Typowe materiały
Aluminium 7075/6061, tytan Ti-6Al-4V, stal nierdzewna 17-4PH/316, Inconel na życzenie, tworzywa inżynieryjne.
| Materiał / gatunek | Typowy stan | Obrabialność | Gdzie się sprawdza |
|---|---|---|---|
| Aluminium 6061 | T6 (utwardzanie roztworzeniem i starzenie) | Łatwy: dobra skrawalność, dobra kontrola wióra | Wsporniki, obudowy, przyrządy, prototypy aż po produkcję seryjną |
| Aluminium 7075 | T6 / T651 | Trudniejszy: większe zużycie narzędzia, wymaga sztywnej obróbki | Części o wysokiej wytrzymałości i krytycznej wadze; nie do spawania |
| Stainless 304 / 304L | Wyżarzony | Umocnia się przy obróbce: niższe prędkości, dodatni nacisk | Ogólna odporność na korozję, przemysł spożywczy i procesowy |
| Stainless 316 / 316L | Wyżarzony | Twardszy w obróbce niż 304: większe zużycie narzędzia | Chlorki, środowisko morskie, zastosowania medyczne i farmaceutyczne |
| Carbon steel 1018 / 1045 | Walcowany / normalizowany | Łatwy do umiarkowanego; wymaga ochrony przed rdzą | Wały, płyty, konstrukcje spawane, korpusy oprzyrządowania |
| Brass C360 | H02 półtwardy | Doskonała: wysokie prędkości, czysta powierzchnia | Złączki, tuleje, złącza, części dekoracyjne |
| Copper C110 | Wyżarzony / H02 | Kleisty: ostre narzędzia i duże kąty natarcia | Przewodność, szyny zbiorcze, zarządzanie ciepłem |
| Titanium Grade 5 (Ti-6Al-4V) | Wyżarzony w hucie | Trudny: niskie prędkości, kontrola ciepła, zużycie narzędzia | Lotnictwo i kosmonautyka, medycyna, lekkie części wysokowytrzymałe |
| Tworzywa inżynieryjne (POM, PEEK, PA) | Wytłaczane / wyżarzane | Od łatwego do kleistego: miękkie szczęki, ostre narzędzia | Izolacja, niskie tarcie, części chemiczne i odporne na zużycie |
Wykończenia
Stan po obróbce, anodowanie, pasywacja, polerowanie, śrutowanie kulowe.
| Wykończenie | Co daje | Kiedy je określić |
|---|---|---|
| Po obróbce | Ślady narzędzia widoczne; Ra typowo 1.6-3.2 µm | Część musi tylko działać |
| Śrutowanie mikrokulkami | Jednolita matowa powierzchnia, maskuje ślady narzędzia | Części dekoracyjne przed eloksowaniem |
| Elokowanie Type II | Buduje warstwę tlenku; opcje kolorów | Wygląd aluminium plus umiarkowana odporność na korozję i zużycie |
| Elokowanie twarde Type III | Grubsza, twardsza warstwa tlenku | Ślizgowe lub ścierające się powierzchnie aluminiowe |
| Konwersja chromatowa | Cienka warstwa ochronna pozostająca przewodząca | Złącza elektryczne lub uziemienie na aluminium |
| Nikiel chemiczny | Jednolita, twarda, odporna na korozję warstwa | Zużycie plus korozja, także wewnątrz otworów |
| Cynkowanie | Ekonomiczna ochrona anodowa przed korozją | Części stalowe w pomieszczeniach lub pod zadaszeniem |
| Malowanie proszkowe | Gruba, trwała, dekoracyjna warstwa | Kiedy wygląd jest wymaganiem |
| Pasywacja | Usuwa wolne żelazo i odtwarza warstwę tlenku | Części ze stali nierdzewnej po obróbce |
| Wygrzewanie odprężające / obróbka cieplna | Usuwa naprężenia szczątkowe przed lub po obróbce | Cienkie ścianki i ciasne tolerancje, które muszą przetrwać obróbkę |
Tolerancje
±0.01 mm typowo na cechach krytycznych; weryfikacja raportami CMM na życzenie.
| Wymagany wymiar | Co jest potrzebne | Wpływ na koszt i czas realizacji |
|---|---|---|
| Ogólny: ±0.25 mm / ±0.010 in | Narzędzia standardowe, kontrola wymiarowa | Punkt wyjścia: bez dopłaty |
| Standardowy: ±0.13 mm / ±0.005 in | Maszyna w dobrym stanie, kontrola pierwszej sztuki | Niewielka dopłata; typowy standard wyceny |
| Ciasny: ±0.025 mm / ±0.001 in | Narzędzia szlifowane lub diamentowe, kontrola temperatury, CMM | Skok jakościowy: wolniejsze przejścia plus pełna kontrola |
| Precyzyjny: ±0.013 mm / ±0.0005 in | Przejścia wykańczające, wzorce, kontrolowane środowisko | Obróbka dominuje w cenie; często osobna operacja |
| Pozycja / kątowość (GD&T) | Kontrola baz, jedno mocowanie dla powiązanych cech | Zależy od tego, przez ile mocowań przechodzi baza |
| Chropowatość Ra 0.8 µm lub mniejsza | Drobniejsze przejścia, polerowanie lub przejście wykańczające | Dodaje etap procesu, nie tylko czas obróbki |
Kluczowe specyfikacje
| Specification | Value |
|---|---|
| tolerance | ±0.01mm |
| lead time | 10–18 days |
| tolerance | ±0.013 mm |
| tolerance | ±.0004 in |
| lead time | 10 days |
| lead time | 16 days |
| lead time | 60 days |
| tolerance | 0.02 mm |
| tolerance | ±0.01 mm |
| tolerance | ±0.005 mm |
| tolerance | ±0.005 to ±0.01 mm |
| tolerance | ±0.005–0.01 mm |
Opcje procesu
- CNC machining is a subtractive manufacturing process.
- Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
- EPX 82 is processed using Carbon DLS
- MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
- Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
- G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
- Estimates are provided through an auto-quoted method.
- EDM relies on a voltage and a thin wire
- Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores
Surface Finish Reference
- The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
- The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
- The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
- SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
- SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
- SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
- SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
- Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
- Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
- Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.
Tolerance Reference
- The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
- FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
- Wire Cut EDM is highly accurate.
- The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
- Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
- The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.
Industries We Serve
- antennas
- automotive
- CNC machined parts
- custom parts
- electronics
- medical diagnostic
- optical displays
- optical_systems
Material Reference
- ABS
- Austenitic Stainless Steel
- Carbon steel
- ceramic
- composites
- Copper - T2
- copper or graphite
- Hardened Materials
- High Impact Polystyrene
- Low-density polyethylene
- MDF
- metal
- Polybutylene Terephthalate
- SUS304
- thermoplastics
- thick metal sheets
- tungsten carbide
Materials We Machine
- AL 6061
- AL 7075
- PEEK
- SS 316L
- Ti-6Al-4V
- Titanium
- aluminum
- metal
Common Applications
- Actuator Housings
- Aerodynamic surfaces
- Aerospace Brackets
- Automotive Development
- Die-cast tools
- Electric Car
- End-Effector Structures
- Engine Brackets
- Internal cooling passages
- Medical Implants
- Medical and Laboratory Equipment
- Medical instrumentation
- Patient-specific prosthetics
- Ported manifolds
- Premium Audio Enclosure
- Production parts
- Production tooling with compound angles
- Stainless Steel Satellite Hardware
- Structural brackets with compound mounting angles
- Surface Finish
- Titanium Implants
- Titanium UAV Brackets
- Turning
- Wrist Joint Bodies
Ordering, Lead Times & MOQ
Custom CNC parts carry no forced MOQ; ordering from a single prototype piece is standard industry practice.
Instant-quote platforms publicly advertise prototype lead times of 1-3 business days.
Online RFQ is the industry-standard flow: upload a 3D model (STEP/STP/DWG/DXF), receive an instant quote or engineer review, then production, inspection, and delivery.
Najczęściej zadawane pytania
Czego potrzebujecie do wyceny części 5-osiowej?
Modelu 3D CAD (najlepiej STEP lub IGES) oraz rysunku 2D z tolerancjami, bazami, materiałem i wykończeniem. Dołącz ilość i docelowy termin dostawy. Jeśli masz tylko model, możemy go wycenić i oznaczyć założenia tolerancji do Twojego potwierdzenia.
Czym różni się obróbka równoczesna 5-osiowa od obróbki 3+2?
W obróbce 3+2 część jest pozycjonowana pod stałymi kątami między ruchami skrawania. W obróbce równoczesnej 5-osiowej wszystkie pięć osi porusza się podczas skrawania, co jest niezbędne dla kół wirnikowych, łopatek i ciągłych konturów i na ogół daje lepsze wykończenie powierzchni na złożonych powierzchniach krzywoliniowych.
Czy mogę zamówić pojedynczy prototyp i później przejść do produkcji?
Tak. Ten sam program CAM i ta sama logika ustawień przenoszą się z pierwszej sztuki na powtarzalne zamówienia, więc części zatwierdzone jako prototyp są spójnie odtwarzane w produkcji seryjnej.
Jaka dokumentacja jakości jest dostępna?
Inspekcja wymiarowa według Twojego rysunku jest standardem. Atesty materiałowe, raporty z inspekcji pierwszej sztuki oraz raporty powierzchni lub twardości można określić na etapie wyceny.
Kiedy obróbka 5-osiowa kosztuje mniej niż 3-osiowa?
Gdy eliminuje operacje. Jeśli część wymaga trzech lub czterech orientacji, konsolidacja w jedno ustawienie 5-osiowe może na tyle zmniejszyć oprzyrządowanie, przenoszenie i czas realizacji, że zrekompensuje wyższą stawkę maszyny.
What is the minimum order quantity (MOQ)?
Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.
What is the typical lead time?
Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.
How do I get a quote and what information do you need?
3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.
What tolerance should I specify?
Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.
How is quality controlled?
First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.
Is my design protected?
NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.
Which material should I choose?
Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.
Which surface finish do I need?
Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.
How do you ship and what terms?
DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.
Sources · 2
- rapiddirect.comIndustry peer technical page
- jlccnc.comIndustry peer technical page
Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.
Powiązane usługi
Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).