Tjänster för 5-axlig CNC-bearbetning

Five-axis CNC machining centre producing a complex contoured part

Fem-axlig CNC-bearbetning är en subtraktiv tillverkningsprocess där skärverktyget rör sig längs tre linjära axlar (X, Y, Z) medan arbetsstycket eller spindeln roterar kring två ytterligare axlar, typiskt betecknade A och B. Verktyget kan därför nå delen från nästan vilken riktning som helst utan omspanning. Geometrier som tvingar fram arbete i flera uppspänningar på 3-axlig utrustning — impellrar, turbinblad, ortopediska implantat, konsoler med sammansatta vinklar — kan klaras i en enda uppspänning.

Köpare väljer 5-axlig bearbetning av geometriska och ekonomiska skäl, inte kosmetiska. Komplexa detaljer blir direkt åtkomliga. Färre uppspänningar innebär färre referensskiften, så relaterade detaljer håller snävare lägesrelationer sinsemellan. En del som annars skulle passera tre eller fyra separata moment kan ofta produceras i ett, vilket minskar ledtid, hantering och uppsamlat fel. Även om maskintimmen på 5 axlar är dyrare sjunker ofta totalkostnaden per del när uppspänningskonsolideringen räknas in.

Skillnaden mellan en pålitlig 5-axlig leverantör och en medioker ligger sällan i maskinlistan. Det är processteknik: CAM-programmeringens kvalitet, spanngodsdesign, verktygsval, processmätning och disciplinen att verifiera konturerade ytor mot ritningen. Som tillverkare av CNC-bearbetning kör vi din del på utrustning anpassad efter dess geometri, material och volym — med ingenjörsgranskning innan offert och inspektionsdokumentation vid leverans.

Kapacitet

  • Bearbetning i en uppspänning håller alla detaljer refererade till en referens, vilket minskar uppsamlat lägesfel mellan relaterade ytor.
  • Komplex geometri som underskärningar, sammansatta vinklar och konturerade profiler blir bearbetningsbar utan dedikerade specialfixturer.
  • Färre uppspänningar och mindre delhantering kortar ledtiden på komplexa delar jämfört med flermomentiga 3-axliga flöden.
  • Kortare, styvare skärverktyg når djupa och vinklade detaljer med bättre ytkvalitet och dimensionskontroll.
  • Lägre fixtur- och uppspänningskostnad gör 5 axlar ekonomiskt för prototyper och produktion i låga till medelstora volymer.
  • CAM-driven banrepeterbarhet stödjer konsekvent, dokumenterad delkvalitet från första artikel till återkommande produktionsorder.
  • En leverantör från offert till leverans — en enda ingenjörsgranskning, ett produktionsschema och en leveranspunkt — i stället för att koordinera flera specialister.

Typiska material

Aluminium 7075/6061, titan Ti-6Al-4V, rostfritt stål 17-4PH/316, Inconel på begäran, konstruktionsplaster.

Material / kvalitetTypiskt skickBearbetbarhetTypisk användning
Aluminium 6061T6 (lösningsbehandlad och åldrad)Lätt: lättbearbetad, god spånkontrollKonsoler, kapslingar, fixturer, prototyper upp till serie
Aluminium 7075T6 / T651Svårare: mer verktygsslitage, kräver styva uppspänningarHållfasthets- och viktkritiska delar; ej för svetsning
Rostfritt stål 304 / 304LGlödgadFörhärdar: lägre skärhastigheter, positiv matningAllmän korrosionsbeständighet, livsmedels- och processutrustning
Rostfritt stål 316 / 316LGlödgadSegare än 304: mer verktygsslitageKlorid-, marin-, medicin- och farmacimiljöer
Kolstål 1018 / 1045Varmvalsat / normaliseratLätt till medelsvårt; behöver rostskyddAxlar, plattor, svetskonstruktioner, verktygskroppar
Mässing C360H02 halvhårtUtmärkt: höga hastigheter, ren ytaKopplingar, hylsor, kontakter, dekorativa delar
Koppar C110Glödgad / H02Segt: vassa verktyg och stora spalvinklarKonduktivitet, strömskenor, värmeledning
Titan Grade 5 (Ti-6Al-4V)AnläggningsglödgadSvårt: låga hastigheter, värmekontroll, verktygsslitageFlygindustri, medicinteknik och lätta höghållfasthetsdelar
Konstruktionsplaster (POM, PEEK, PA)Extruderad / glödgadLätt till segt: mjuka tänger, vassa verktygIsolering, låg friktion, kemi- och slitdelar

Ytbearbetning

Som bearbetad, anodisering, passivering, polering, glaskulsblästring.

YtbehandlingVad den görAnge den när
Som bearbetadVerktygmärken synliga; Ra typiskt 1,6–3,2 µmDelen behöver bara fungera
GlaskulsblästringEnhetlig matt yta, döljer verktygmärkenKosmetiska delar före anodisering
Anodisering typ IIBygger ett oxidskikt; färgalternativAluminiumutseende plus måttlig korrosions- och slitmotstånd
Hård anodisering typ IIITjockare, hårdare oxidskiktGlidande eller slitageutsatta aluminiumytor
KromatbehandlingTunn skyddsfilm som förblir ledandeElektrisk förbindning eller jordning på aluminium
Kemiskt nickelEnhetligt, hårt, korrosionsbeständigt skiktSlitage plus korrosion, även inne i borrar
FörzinkningEkonomiskt offerande korrosionsskyddStåldelar inomhus eller i skyddad miljö
PulverlackeringTjockt, hållbart, dekorativt skiktUtseendet är kravet
PassiveringTar bort fritt järn och återställer oxidfilmenRostfria delar efter bearbetning
Spänningsutglödning / värmebehandlingAvslappar restspänningar före eller efter skärningenTunna väggar och snäva toleranser som ska klara bearbetningen

Toleranser

±0,01 mm typiskt på kritiska detaljer; verifieras med CMM-rapporter på begäran.

RitningsangivelseVad den kräverEffekt på kostnad och ledtid
Allmän: ±0,25 mm / ±0,010 tumStandardverktyg, dimensionskontrollBaslinje: inget påslag
Standard: ±0,13 mm / ±0,005 tumMaskin i gott skick, förstartikelkontrollLitet påslag; det vanliga offertstandardläget
Snäv: ±0,025 mm / ±0,001 tumSlipade eller diamantverktyg, temperaturkontroll, CMMStort kliv: långsammare snitt plus full kontroll
Precision: ±0,013 mm / ±0,0005 tumSlutpass, mätnormaler, kontrollerad miljöBearbetningen styr priset; ofta ett separat moment
Läge / vinkelhet (GD&T)Referenskontroll, en uppspänning där detaljerna hör ihopBeror på hur många uppspänningar referensen spänner över
Ytkvalitet Ra 0,8 µm eller finareFinare stegövergångar, polering eller ett slutpassLägger till ett processsteg, inte bara bearbetningstid

Viktiga specifikationer

SpecificationValue
tolerance±0.01mm
lead time10–18 days
tolerance±0.013 mm
tolerance±.0004 in
lead time10 days
lead time16 days
lead time60 days
tolerance0.02 mm
tolerance±0.01 mm
tolerance±0.005 mm
tolerance±0.005 to ±0.01 mm
tolerance±0.005–0.01 mm

Processalternativ

  • CNC machining is a subtractive manufacturing process.
  • Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
  • EPX 82 is processed using Carbon DLS
  • MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
  • Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
  • G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
  • Estimates are provided through an auto-quoted method.
  • EDM relies on a voltage and a thin wire
  • Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores

Surface Finish Reference

  • The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
  • SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
  • SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
  • SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
  • SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
  • Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
  • Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
  • Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.

Tolerance Reference

  • The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
  • FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
  • Wire Cut EDM is highly accurate.
  • The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
  • Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
  • The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.

Industries We Serve

  • antennas
  • automotive
  • CNC machined parts
  • custom parts
  • electronics
  • medical diagnostic
  • optical displays
  • optical_systems

Material Reference

  • ABS
  • Austenitic Stainless Steel
  • Carbon steel
  • ceramic
  • composites
  • Copper - T2
  • copper or graphite
  • Hardened Materials
  • High Impact Polystyrene
  • Low-density polyethylene
  • MDF
  • metal
  • Polybutylene Terephthalate
  • SUS304
  • thermoplastics
  • thick metal sheets
  • tungsten carbide

Materials We Machine

  • AL 6061
  • AL 7075
  • PEEK
  • SS 316L
  • Ti-6Al-4V
  • Titanium
  • aluminum
  • metal

Common Applications

  • Actuator Housings
  • Aerodynamic surfaces
  • Aerospace Brackets
  • Automotive Development
  • Die-cast tools
  • Electric Car
  • End-Effector Structures
  • Engine Brackets
  • Internal cooling passages
  • Medical Implants
  • Medical and Laboratory Equipment
  • Medical instrumentation
  • Patient-specific prosthetics
  • Ported manifolds
  • Premium Audio Enclosure
  • Production parts
  • Production tooling with compound angles
  • Stainless Steel Satellite Hardware
  • Structural brackets with compound mounting angles
  • Surface Finish
  • Titanium Implants
  • Titanium UAV Brackets
  • Turning
  • Wrist Joint Bodies

Ordering, Lead Times & MOQ

Custom CNC parts carry no forced MOQ; ordering from a single prototype piece is standard industry practice.

Instant-quote platforms publicly advertise prototype lead times of 1-3 business days.

Online RFQ is the industry-standard flow: upload a 3D model (STEP/STP/DWG/DXF), receive an instant quote or engineer review, then production, inspection, and delivery.

Vanliga frågor

Vad behöver ni för att offerera en 5-axlig del?

En 3D-CAD-modell (STEP eller IGES föredras) plus en 2D-ritning som visar toleranser, referenser, material och ytbehandling. Lägg till kvantitet och önskat leveransdatum. Har du bara en modell kan vi offerera den och flagga toleransantaganden för din bekräftelse.

Hur skiljer sig simultan 5-axlig bearbetning från 3+2?

3+2 positionerar delen i fasta vinklar mellan skärrörelser. Simultan 5-axlig bearbetning rör alla fem axlar under skärningen, vilket är nödvändigt för impellrar, blad och kontinuerliga konturer, och ger generellt bättre ytkvalitet på komplexa krökta ytor.

Kan jag beställa en enda prototyp och skala upp till produktion senare?

Ja. Samma CAM-program och uppspänningslogik följer med från första artikel till återkommande order, så prototypgodkända delar reproduceras konsekvent i volym.

Vilken kvalitetsdokumentation finns?

Dimensionskontroll mot din ritning är standard. Materialcertifikat, förstartikelkontrollrapporter samt yt- eller hårdhetsrapporter kan specificeras i offertskedet.

När kostar 5 axlar mindre än 3 axlar?

När den eliminerar moment. Om en del behöver tre eller fyra orienteringar kan konsolidering till en 5-axlig uppspänning minska fixturering, hantering och ledtid tillräckligt för att väga upp det högre maskintimmespriset.

What is the minimum order quantity (MOQ)?

Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.

What is the typical lead time?

Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.

How do I get a quote and what information do you need?

3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.

What tolerance should I specify?

Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.

How is quality controlled?

First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.

Is my design protected?

NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.

Which material should I choose?

Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.

Which surface finish do I need?

Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.

How do you ship and what terms?

DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.

Sources · 2

Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.

Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).