Az 5 tengelyes CNC megmunkálás egy lehasító (szubtraktív) gyártási eljárás, amelyben a megmunkáló szerszám három lineáris tengely (X, Y, Z) mentén mozog, miközben a munkadarab vagy az orsó két további, jellemzően A és B jelölésű tengelyen forog. A szerszám ezért szinte bármely irányból megközelítheti az alkatrészt újbóli befogás nélkül. A 3 tengelyes berendezéseken több befogást kikényszerítő geometriák — járókerekek, turbinapengék, ortopédiai implantátumok, összetett szögű konzolok — egyetlen befogásban elkészíthetők.
A beszerzők geometriai és gazdaságossági okból, nem esztétikai okból választják az 5 tengelyes megmunkálást. Az összetett jellemzők közvetlenül elérhetővé válnak. Kevesebb befogás kevesebb referenciaváltást jelent, így az összetartozó jellemzők szorosabb pozícióviszonyokat tartanak egymáshoz. Egy alkatrész, amely egyébként három-négy külön műveleten menne át, gyakran egyetlen műveletben gyártható, ami csökkenti az átfutási időt, a kezelést és a felhalmozódó hibát. Bár az 5 tengelyes gépóradíjak magasabbak, a befogáskonszolidáció beszámításával a darabonkénti teljes költség gyakran csökken.
A megbízható és a közepes 5 tengelyes beszállító közötti különbség ritkán a géplistában rejlik. Az eljárás-mérnökségben van: a CAM-programozás minőségében, a befogószerszám-tervezésben, a szerszámválasztásban, a folyamatközi mérésben és abban a fegyelemben, amellyel a kontúros felületeket a rajzhoz igazítva ellenőrzik. CNC megmunkáló gyártóként az Ön alkatrészét geometriájához, anyagához és darabszámához illesztett berendezésen gyártjuk — árajánlás előtti mérnöki áttekintéssel és kézbesítéskori ellenőrzési dokumentációval.
Képességek
- Az egyetlen befogásban végzett megmunkálás minden jellemzőt egyetlen referenciához köt, csökkentve az összetartozó felületek között felhalmozódó pozícióhibát.
- Az olyan összetett geometriák, mint az alkvágások, összetett szögek és kontúros profilok, dedikált különleges szerszámozás nélkül megmunkálhatók.
- A kevesebb befogás és a kisebb alkatrészkezelés rövidíti az összetett alkatrészek átfutási idejét a többműveletes 3 tengelyes munkafolyamatokhoz képest.
- A rövidebb, merevebb vágószerszámok mély és ferde jellemzőket érnek el jobb felületi minőséggel és méretpontossággal.
- Az alacsonyabb szerszámozási és befogási ráfordítás az 5 tengelyes megmunkálást gazdaságossá teszi prototípusoknál és kis-közepes darabszámú gyártásnál.
- A CAM-vezérelt szerszámpálya-ismételhetőség következetes, dokumentált alkatrészminőséget biztosít az első darabtól az ismételt gyártási megrendelésekig.
- Egy beszállító az árajánlattól a kézbesítésig — egyetlen mérnöki áttekintés, egy gyártási ütemterv és egy kézbesítési pont — több specializált gyártó koordinálása helyett.
Jellemző anyagok
Alumínium 7075/6061, titán Ti-6Al-4V, rozsdamentes acél 17-4PH/316, Inconel kérésre, műszaki műanyagok.
| Anyag / minőség | Jellemző állapot | Megmunkálhatóság | Hol alkalmazzák |
|---|---|---|---|
| Alumínium 6061 | T6 (oldott és öregített) | Könnyű: jól megmunkálható, jó forgácskontroll | Konzolok, házak, szerszámozások, prototípusok a sorozatgyártásig |
| Alumínium 7075 | T6 / T651 | Nehezebb: nagyobb szerszámkopás, merev befogás szükséges | Nagy szilárdságú, tömegkritikus alkatrészek; hegesztésre nem alkalmas |
| Rozsdamentes acél 304 / 304L | Lágyított (annealed) | Megkeményedik a megmunkálás alatt: alacsonyabb fordulatszám, pozitív előtolás | Általános korrózióállóság, élelmiszer- és technológiai berendezések |
| Rozsdamentes acél 316 / 316L | Lágyított (annealed) | Szívósabb, mint a 304: nagyobb szerszámkopás | Kloridos, tengeri, orvosi és gyógyszeripari környezet |
| Szénacél 1018 / 1045 | Hengerelt / normalizált | Könnyűtől közepesig; korrózióvédelem szükséges | Tengelyek, lemezek, hegesztett szerkezetek, szerszámtestek |
| Sárgaréz C360 | H02 félkemény | Kiváló: nagy fordulatszám, tiszta felület | Idomok, perselyek, csatlakozók, dekoratív alkatrészek |
| Réz C110 | Lágyított / H02 | Ragaszkodó: éles szerszámok és nagy rake-szögek | Villamos vezetőképesség, sínvezetékek, hőmenedzsment |
| Titán Grade 5 (Ti-6Al-4V) | Hőkezelve | Nehéz: alacsony fordulatszám, hőkontroll, szerszámkopás | Repülőgépipar, orvostechnika, könnyű nagy igénybevételű alkatrészek |
| Műszaki műanyagok (POM, PEEK, PA) | Extrudált / edzett | Könnyűtől ragaszkodóig: puha pofák, éles szerszámok | Szigetelés, alacsony súrlódás, kémiai és kopásálló alkatrészek |
Felületkezelések
Megmunkálási állapotban, eloxálás, passziválás, polírozás, üveggyöngy-fúvás.
| Felületkezelés | Mit nyújt | Mikor adja meg |
|---|---|---|
| Megmunkálási állapotban | Szerszámnyomok láthatók; Ra jellemzően 1,6–3,2 µm | Ha az alkatrésznek csak működnie kell |
| Üveggyöngy-fúvás | Egyenletes matt felület, elfedi a szerszámnyomokat | Látható alkatrészek eloxálás előtt |
| Eloxálás Type II | Oxidréteget épít; színválaszték | Alumínium megjelenés plusz mérsékelt korrózió- és kopásvédelem |
| Kemény eloxálás Type III | Vastagabb, keményebb oxidréteg | Csúszó vagy kopó alumínium felületek |
| Krómát-átalakítás | Vékony védőréteg, amely vezetőképes marad | Elektromos kötés vagy földelés alumíniumon |
| Kémiai nikkelezés | Egyenletes, kemény, korrózióálló réteg | Kopás plusz korrózió, furatokban is |
| Horganyzás | Gazdaságos áldozati korrózióvédelem | Acél alkatrészek beltéren vagy védett kültéren |
| Porfestés | Vastag, tartós, dekoratív réteg | Ha a megjelenés a követelmény |
| Passziválás | Eltávolítja a szabad vasat és helyreállítja az oxidréteget | Rozsdamentes acél alkatrészek megmunkálás után |
| Feszültségmentesítés / hőkezelés | Megmunkálás előtt vagy után csökkenti a belső feszültségeket | Vékony falak és szoros tűrések, amelyeknek átvészelnie kell a megmunkálást |
Tűrések
Kritikus jellemzőkön jellemzően ±0,01 mm; kérésre CMM-jelentésekkel igazolva.
| Rajzelőírás | Mit igényel | Hatás a költségre és az átfutási időre |
|---|---|---|
| Általános: ±0,25 mm / ±0,010 in | Standard szerszámozás, méretellenőrzés | Alap: nincs felár |
| Standard: ±0,13 mm / ±0,005 in | Jó állapotú gép, első darab ellenőrzés | Csekély felár; a szokásos árajánlási alapértelmezés |
| Szoros: ±0,025 mm / ±0,001 in | Köszörült vagy gyémántszerszám, hőmérséklet-kontroll, CMM | Ugrásszerű változás: lassabb megmunkálás plusz teljes ellenőrzés |
| Precíziós: ±0,013 mm / ±0,0005 in | Sima megmunkálási menetek, határmérők, kontrollált környezet | A megmunkálás határozza meg az árat; gyakran külön művelet |
| Pozíció / szögkitérés (GD&T) | Referencia-kontroll, egy befogás az összetartozó jellemzőkhez | Attól függ, hány befogásra terjed ki a referencia |
| Felületi minőség Ra 0,8 µm vagy finomabb | Finomabb lépésköz, polírozás vagy simító menet | További műveleti lépést jelent, nem csak megmunkálási időt |
Fő specifikációk
| Specification | Value |
|---|---|
| tolerance | ±0.01mm |
| lead time | 10–18 days |
| tolerance | ±0.013 mm |
| tolerance | ±.0004 in |
| lead time | 10 days |
| lead time | 16 days |
| lead time | 60 days |
| tolerance | 0.02 mm |
| tolerance | ±0.01 mm |
| tolerance | ±0.005 mm |
| tolerance | ±0.005 to ±0.01 mm |
| tolerance | ±0.005–0.01 mm |
Megmunkálási lehetőségek
- CNC machining is a subtractive manufacturing process.
- Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
- EPX 82 is processed using Carbon DLS
- MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
- Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
- G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
- Estimates are provided through an auto-quoted method.
- EDM relies on a voltage and a thin wire
- Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores
Surface Finish Reference
- The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
- The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
- The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
- SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
- SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
- SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
- SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
- Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
- Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
- Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.
Tolerance Reference
- The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
- FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
- Wire Cut EDM is highly accurate.
- The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
- Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
- The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.
Industries We Serve
- antennas
- automotive
- CNC machined parts
- custom parts
- electronics
- medical diagnostic
- optical displays
- optical_systems
Material Reference
- ABS
- Austenitic Stainless Steel
- Carbon steel
- ceramic
- composites
- Copper - T2
- copper or graphite
- Hardened Materials
- High Impact Polystyrene
- Low-density polyethylene
- MDF
- metal
- Polybutylene Terephthalate
- SUS304
- thermoplastics
- thick metal sheets
- tungsten carbide
Materials We Machine
- AL 6061
- AL 7075
- PEEK
- SS 316L
- Ti-6Al-4V
- Titanium
- aluminum
- metal
Common Applications
- Actuator Housings
- Aerodynamic surfaces
- Aerospace Brackets
- Automotive Development
- Die-cast tools
- Electric Car
- End-Effector Structures
- Engine Brackets
- Internal cooling passages
- Medical Implants
- Medical and Laboratory Equipment
- Medical instrumentation
- Patient-specific prosthetics
- Ported manifolds
- Premium Audio Enclosure
- Production parts
- Production tooling with compound angles
- Stainless Steel Satellite Hardware
- Structural brackets with compound mounting angles
- Surface Finish
- Titanium Implants
- Titanium UAV Brackets
- Turning
- Wrist Joint Bodies
Ordering, Lead Times & MOQ
Custom CNC parts carry no forced MOQ; ordering from a single prototype piece is standard industry practice.
Instant-quote platforms publicly advertise prototype lead times of 1-3 business days.
Online RFQ is the industry-standard flow: upload a 3D model (STEP/STP/DWG/DXF), receive an instant quote or engineer review, then production, inspection, and delivery.
Gyakran ismételt kérdések
Mire van szükség egy 5 tengelyes alkatrész árajánlatához?
Egy 3D CAD-modellre (lehetőleg STEP vagy IGES) és egy 2D rajzra, amely feltünteti a tűréseket, referenciákat, anyagot és felületkezelést. Adja meg a darabszámot és a kívánt kézbesítési dátumot is. Ha csak modellje van, azt is árajánlozzuk, és a tűrésfeltevéseket megerősítésre megjelöljük.
Miben különbözik a szimultán 5 tengelyes megmunkálás a 3+2 megmunkálástól?
A 3+2 a munkadarabot a vágási mozdulatok között rögzített szögekben pozicionálja. A szimultán 5 tengelyes a vágás alatt mind az öt tengelyt mozgatja, ami járókerekek, pengék és folytonos kontúrok esetén elengedhetetlen, és összetett ívelt felületeken általában jobb felületi minőséget ad.
Rendelhetek egyetlen prototípust, és később skálázni a gyártásra?
Igen. Ugyanaz a CAM-program és befogási logika érvényesül az első darabtól az ismételt megrendelésekig, így a prototípusnál jóváhagyott alkatrészek sorozatban is következetesen ismétlődnek.
Milyen minőségi dokumentáció érhető el?
A rajz szerinti méretellenőrzés standard. Anyagbizonyítványok, első darab ellenőrzési jelentések, valamint felületi vagy keménységi jelentések az árajánlási szakaszban adhatók meg.
Mikor költségmentesebb az 5 tengelyes, mint a 3 tengelyes megmunkálás?
Akkor, ha műveleteket spórol meg. Ha egy alkatrészhez három-négy orientáció kell, az egyetlen 5 tengelyes befogásba való konszolidáció annyira csökkentheti a szerszámozási, kezelési és átfutási költséget, hogy ellensúlyozza a magasabb gépdíjat.
What is the minimum order quantity (MOQ)?
Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.
What is the typical lead time?
Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.
How do I get a quote and what information do you need?
3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.
What tolerance should I specify?
Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.
How is quality controlled?
First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.
Is my design protected?
NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.
Which material should I choose?
Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.
Which surface finish do I need?
Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.
How do you ship and what terms?
DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.
Sources · 2
- rapiddirect.comIndustry peer technical page
- jlccnc.comIndustry peer technical page
Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.
Kapcsolódó szolgáltatások
Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).