Pemesinan CNC 5-paksi ialah proses pembuatan penolakan di mana alat pemotong bergerak sepanjang tiga paksi linear (X, Y, Z) sementara benda kerja atau spindel berputar pada dua paksi tambahan, lazimnya dilabel A dan B. Alat itu oleh itu boleh menghampiri bahagian dari hampir sebarang arah tanpa pengekat semula. Geometri yang memaksa kerja berbilang persediaan pada peralatan 3-paksi — pemampat, bilah turbin, implan ortopedik, penyangkut sudut sebatian — boleh disiapkan dalam satu persediaan.
Pembeli memilih pemesinan 5-paksi atas sebab geometri dan ekonomi, bukan kosmetik. Ciri kompleks menjadi boleh dicapai secara langsung. Lebih sedikit persediaan bermakna lebih sedikit anjakan datum, jadi ciri berkaitan mengekalkan hubungan kedudukan yang lebih ketat antara satu sama lain. Bahagian yang sebaliknya perlu melalui tiga atau empat operasi berasingan sering boleh dihasilkan dalam satu operasi, mengurangkan tempoh, pengendalian dan ralat terkumpul. Walaupun kadar jam mesin 5-paksi lebih tinggi, jumlah kos sekeping sering turun apabila penyatuan persediaan dikira.
Perbezaan antara sumber 5-paksi yang boleh dipercayai dengan yang sederhana jarang terletak pada senarai mesin. Ia adalah kejuruteraan proses: kualiti pengaturcaraan CAM, reka bentuk pengekat, pemilihan alat, pengukuran dalam proses, dan disiplin untuk mengesahkan permukaan berkontur terhadap lukisan. Sebagai pengilang pemesinan CNC, kami menjalankan bahagian anda pada peralatan yang sepadan dengan geometri, bahan dan volumenya — dengan semakan kejuruteraan sebelum sebut harga dan dokumentasi pemeriksaan semasa penghantaran.
Keupayaan
- Pemesinan satu persediaan mengekalkan semua citi dirujuk pada satu datum, mengurangkan ralat kedudukan terkumpul antara permukaan berkaitan.
- Geometri kompleks seperti bawah-cantum, sudut sebatian dan profil berkontur menjadi boleh dimesin tanpa kelengkapan khas khusus.
- Lebih sedikit persediaan dan pengendalian bahagian memendekkan tempoh bagi bahagian kompleks berbanding aliran kerja 3-paksi berbilang operasi.
- Alat pemotong lebih pendek dan tegar mencapai ciri dalam dan bersudut dengan kemasan permukaan serta kawalan dimensi yang lebih baik.
- Overhed pengekat dan persediaan lebih rendah menjadikan 5-paksi ekonomi untuk prototaip dan larian pengeluaran volum rendah hingga pertengahan.
- Kebolehulangan laluan alat dipacu CAM menyokong kualiti bahagian yang konsisten dan berdokumen daripada artikel pertama hingga pesanan pengeluaran berulang.
- Satu pembekal daripada sebut harga hingga penghantaran — satu semakan kejuruteraan, satu jadual pengeluaran dan satu titik penghantaran — berbanding menyelaraskan beberapa vendor pakar.
Bahan biasa
Aluminium 7075/6061, titanium Ti-6Al-4V, keluli tahan karat 17-4PH/316, Inconel atas permintaan, plastik kejuruteraan.
| Bahan / gred | Keadaan lazim | Kebolehmahinan | Sesuai untuk |
|---|---|---|---|
| Aluminium 6061 | T6 (larutan haba dan ditua) | Mudah: mudah dipotong, kawalan serpihan baik | Penyangkut, rumah, kelengkapan, prototaip hingga pengeluaran |
| Aluminium 7075 | T6 / T651 | Lebih sukar: haus alat lebih cepat, perlu persediaan tegar | Bahagian berkekuatan tinggi kritikal-berat; tidak untuk kimpalan |
| Keluli tahan karat 304 / 304L | Dilunakan | Mengeras-kerja: kelajuan lebih rendah, suapan positif | Rintangan kakisan am, peralatan makanan dan proses |
| Keluli tahan karat 316 / 316L | Dilunakan | Lebih liat daripada 304: haus alat lebih cepat | Pendedahan klorida, marin, perubatan dan farmaseutikal |
| Keluli karbon 1018 / 1045 | Sebagai-gulung / dinormalisasi | Mudah hingga sederhana; perlu perlindungan daripada karat | Acuan, plat, fabrikasi kimpalan, badan perkakas |
| Loyang C360 | H02 separa keras | Cemerlang: kelajuan tinggi, kemasan bersih | Kelengkapan, bushing, penyambung, bahagian hiasan |
| Kuprum C110 | Dilunakan / H02 | Lekat: alat tajam dan sudut rake tinggi | Kekonduksian, basbar, pengurusan haba |
| Titanium Grade 5 (Ti-6Al-4V) | Dilunakan kilang | Sukar: kelajuan rendah, kawalan haba, haus alat | Aeroangkasa, perubatan dan bahagian ringan berkekuatan tinggi |
| Plastik kejuruteraan (POM, PEEK, PA) | Diekstrusi / dilunakan | Mudah hingga lekat: rahang lembut, perkakas tajam | Penebat, geseran rendah, bahagian kimia dan haus |
Kemasan
Sebagai-mesin, anodisasi, pasivasi, pengilatan, blast manik.
| Kemasan | Apa yang ia lakukan | Nyatakan apabila |
|---|---|---|
| Sebagai-mesin | Tanda alat kekal kelihatan; Ra lazimnya 1.6-3.2 µm | Bahagian hanya perlu berfungsi |
| Blast manik | Permukaan matte seragam, menyembunyikan tanda alat | Bahagian kosmetik sebelum anodisasi |
| Anodisasi Jenis II | Membina lapisan oksida; pilihan warna | Rupa aluminium plus rintangan kakisan dan haus sederhana |
| Anodisasi keras Jenis III | Lapisan oksida lebih tebal dan keras | Permukaan aluminium gelongsor atau terhakis |
| Penukaran kromat | Filem pelindung nipis yang kekal konduktif | Ikatan elektrik atau pembumian pada aluminium |
| Nikel tanpa elektro | Lapisan seragam, keras dan tahan kakisan | Haus plus kakisan, termasuk di dalam lubang |
| Penyaduran zink | Perlindungan kakisan korban yang ekonomi | Bahagian keluli dalam servis dalam bangunan atau terlindung |
| Salutan serbuk | Lapisan tebal, tahan lama dan hiasan | Rupa adalah keperluannya |
| Pasivasi | Membuang besi bebas dan memulihkan filem oksida | Bahagian keluli tahan karat selepas pemesinan |
| Legaan tegasan / rawatan haba | Melegakan tegasan baki sebelum atau selepas pemotongan | Dinding nipis dan toleran ketat yang mesti bertahan pemesinan |
Toleran
±0.01 mm lazim pada ciri kritikal; disahkan dengan laporan CMM atas permintaan.
| Keterangan lukisan | Apa yang diperlukan | Kesan pada kos dan tempoh |
|---|---|---|
| Am: ±0.25 mm / ±0.010 in | Perkakas standard, semakan dimensi | Garis dasar: tiada tambahan |
| Standard: ±0.13 mm / ±0.005 in | Mesin dalam keadaan baik, semakan artikel pertama | Tambahan kecil; lalai lazim sebut harga |
| Ketat: ±0.025 mm / ±0.001 in | Perkakas digilap atau berlian, kawalan suhu, CMM | Perubahan langkah: pemotongan lebih perlahan plus pemeriksaan penuh |
| Berketepatan tinggi: ±0.013 mm / ±0.0005 in | Laluan kemasan, tolok, persekitaran terkawal | Pemesinan mendominasi harga; sering operasi berasingan |
| Kedudukan / kecondongan (GD&T) | Kawalan datum, satu persediaan jika ciri berkaitan | Bergantung pada bilangan persediaan yang diliputi datum |
| Kemasan permukaan Ra 0.8 µm atau lebih halus | Langkah sanding lebih halus, pengilatan atau laluan kemasan | Menambah satu langkah proses, bukan sekadar masa pemesinan |
Spesifikasi Utama
| Specification | Value |
|---|---|
| tolerance | ±0.01mm |
| lead time | 10–18 days |
| tolerance | ±0.013 mm |
| tolerance | ±.0004 in |
| lead time | 10 days |
| lead time | 16 days |
| lead time | 60 days |
| tolerance | 0.02 mm |
| tolerance | ±0.01 mm |
| tolerance | ±0.005 mm |
| tolerance | ±0.005 to ±0.01 mm |
| tolerance | ±0.005–0.01 mm |
Pilihan Proses
- CNC machining is a subtractive manufacturing process.
- Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
- EPX 82 is processed using Carbon DLS
- MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
- Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
- G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
- Estimates are provided through an auto-quoted method.
- EDM relies on a voltage and a thin wire
- Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores
Surface Finish Reference
- The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
- The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
- The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
- SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
- SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
- SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
- SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
- Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
- Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
- Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.
Tolerance Reference
- The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
- FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
- Wire Cut EDM is highly accurate.
- The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
- Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
- The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.
Industries We Serve
- antennas
- automotive
- CNC machined parts
- custom parts
- electronics
- medical diagnostic
- optical displays
- optical_systems
Material Reference
- ABS
- Austenitic Stainless Steel
- Carbon steel
- ceramic
- composites
- Copper - T2
- copper or graphite
- Hardened Materials
- High Impact Polystyrene
- Low-density polyethylene
- MDF
- metal
- Polybutylene Terephthalate
- SUS304
- thermoplastics
- thick metal sheets
- tungsten carbide
Materials We Machine
- AL 6061
- AL 7075
- PEEK
- SS 316L
- Ti-6Al-4V
- Titanium
- aluminum
- metal
Common Applications
- Actuator Housings
- Aerodynamic surfaces
- Aerospace Brackets
- Automotive Development
- Die-cast tools
- Electric Car
- End-Effector Structures
- Engine Brackets
- Internal cooling passages
- Medical Implants
- Medical and Laboratory Equipment
- Medical instrumentation
- Patient-specific prosthetics
- Ported manifolds
- Premium Audio Enclosure
- Production parts
- Production tooling with compound angles
- Stainless Steel Satellite Hardware
- Structural brackets with compound mounting angles
- Surface Finish
- Titanium Implants
- Titanium UAV Brackets
- Turning
- Wrist Joint Bodies
Ordering, Lead Times & MOQ
Custom CNC parts carry no forced MOQ; ordering from a single prototype piece is standard industry practice.
Instant-quote platforms publicly advertise prototype lead times of 1-3 business days.
Online RFQ is the industry-standard flow: upload a 3D model (STEP/STP/DWG/DXF), receive an instant quote or engineer review, then production, inspection, and delivery.
Soalan yang sering diajukan
Apa yang anda perlukan untuk menyebut harga bahagian 5-paksi?
Model CAD 3D (STEP atau IGES lebih diutamakan) plus lukisan 2D yang menunjukkan toleran, datum, bahan dan kemasan. Tambah kuantiti dan tarikh penghantaran sasaran anda. Jika anda hanya ada model, kami boleh menyebut harganya dan menandakan andaian toleran untuk pengesahan anda.
Bagaimanakah 5-paksi serentak berbeza daripada pemesinan 3+2?
3+2 meletakkan bahagian pada sudut tetap antara gerakan pemotongan. 5-paksi serentak menggerakkan kelima-lima paksi semasa pemotongan, yang penting untuk pemampat, bilah dan kontur berterusan, dan umumnya menghasilkan kemasan permukaan lebih baik pada permukaan melengkung kompleks.
Bolehkah saya memesan satu prototaip dan berskala ke pengeluaran kemudian?
Ya. Program CAM yang sama dan logik persediaan yang sama dibawa daripada artikel pertama hingga pesanan berulang, jadi bahagian yang diluluskan semasa prototaip diterbitkan semula secara konsisten pada volum.
Apakah dokumentasi kualiti yang tersedia?
Pemeriksaan dimensi terhadap lukisan anda adalah standard. Sijil bahan, laporan pemeriksaan artikel pertama, serta laporan permukaan atau kekerasan boleh dinyatakan pada peringkat sebut harga.
Bilakah 5-paksi berkos lebih rendah daripada pemesinan 3-paksi?
Apabila ia menghapuskan operasi. Jika suatu bahagian memerlukan tiga atau empat orientasi, penyatuan ke dalam satu persediaan 5-paksi boleh memotong pengekat, pengendalian dan tempoh cukup untuk mengimbangi kadar mesin yang lebih tinggi.
What is the minimum order quantity (MOQ)?
Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.
What is the typical lead time?
Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.
How do I get a quote and what information do you need?
3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.
What tolerance should I specify?
Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.
How is quality controlled?
First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.
Is my design protected?
NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.
Which material should I choose?
Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.
Which surface finish do I need?
Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.
How do you ship and what terms?
DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.
Sources · 2
- rapiddirect.comIndustry peer technical page
- jlccnc.comIndustry peer technical page
Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.
Perkhidmatan berkaitan
Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).