Služby 5osého CNC obrábania

Five-axis CNC machining centre producing a complex contoured part

Pätosé CNC obrábanie je odnímajúci výrobný proces, pri ktorom sa rezný nástroj pohybuje pozdĺž troch lineárnych osí (X, Y, Z), zatiaľ čo obrobok alebo vreteno rotuje na dvoch ďalších osiach, typicky označených A a B. Nástroj sa tak môže k dielu priblížiť takmer z ľubovoľného smeru bez opätovného upnutia. Geometrie, ktoré na 3osých strojoch nútia prácu vo viacerých upnutiach — obežné kolesá, lopatky turbín, ortopedické implantáty, konzoly so zložitými uhlami — možno dokončiť v jednom upnutí.

Odberatelia si 5osé obrábanie vyberajú z geometrických a ekonomických dôvodov, nie kvôli vzhľadu. Zložité prvky sa stanú priamo dosiahnuteľnými. Menej upnutí znamená menej posunov referencií, takže súvisiace prvky si navzájom držia tesnejšie polohové vzťahy. Diel, ktorý by inak prechádzal tromi alebo štyrmi samostatnými operáciami, možno často vyrobiť v jednej, čo skracuje dodaciu lehotu, manipuláciu a kumulovanú chybu. Aj keď sú hodiny 5osých strojov drahšie, celkové náklady na diel po započítaní konsolidácie upnutí často klesajú.

Rozdiel medzi spoľahlivým a priemerným zdrojom 5osého obrábania zriedka spočíva v zozname strojov. Je to procesné inžinierstvo: kvalita CAM programovania, návrh prípravkov, výber nástrojov, meranie počas procesu a disciplína overovať tvarované povrchy voči výkresu. Ako výrobca CNC dielov spúšťame váš diel na zariadeniach prispôsobených jeho geometrii, materiálu a objemu — s inžinierskym posúdením pred kalkuláciou a kontrolnou dokumentáciou pri dodaní.

Schopnosti

  • Obrábanie v jednom upnutí udržiava všetky prvky vzťahované na jednu referenciu, čím sa znižuje kumulovaná polohová chyba medzi súvisiacimi povrchmi.
  • Zložitá geometria ako podrezy, zložité uhly a tvarované profily sa stanú obrobiteľnými bez špecializovaných prípravkov.
  • Menej upnutí a menej manipulácie s dielom skracuje dodacie lehoty pri zložitých dieloch v porovnaní s viacoperačnými tokmi na 3osých strojoch.
  • Kratšie a tuhšie rezné nástroje dosiahnu hlboké a naklonené prvky s lepšou povrchovou úpravou a dimenzionálnou kontrolou.
  • Nižšie režijné náklady na prípravky a upnutia robia 5osé obrábanie ekonomickým pre prototypy a výrobné rady malých až stredných objemov.
  • Opakovateľnosť dráh nástrojov riadená CAM podporuje konzistentnú, zdokumentovanú kvalitu dielov od prvej súčiastky až po opakované výrobné objednávky.
  • Jeden dodávateľ od ponuky po dodanie — jediné inžinierske posúdenie, jeden výrobný plán a jedno miesto dodania — namiesto koordinácie viacerých špecializovaných dodávateľov.

Typické materiály

Hliník 7075/6061, titan Ti-6Al-4V, nehrdzavejúca oceľ 17-4PH/316, Inconel na žiadosť, konštrukčné plasty.

Materiál / triedaTypický stavObrobiteľnosťKde sa hodí
Hliník 6061T6 (riešený a starnutý)Ľahký: výborne obrobiteľný, dobrá kontrola triesokKonzoly, skrine, prípravky, prototypy až po výrobu
Hliník 7075T6 / T651Náročnejší: väčšie opotrebenie nástroja, nutné tuhé upnutiaVysokopevnostné diely kritické na hmotnosť; nie na zváranie
Nehrdzavejúca oceľ 304 / 304LŽíhanáKalí sa za studena: nižšie rezné rýchlosti, kladné posuvyVšeobecná odolnosť proti korózii, potravinárske a procesné zariadenia
Nehrdzavejúca oceľ 316 / 316LŽíhanáTvrdšia než 304: väčšie opotrebenie nástrojaExpozícia chloridom, morské, zdravotnícke a farmaceutické prostredia
Uhlíková oceľ 1018 / 1045Valcovaná za tepla / normalizovanáĽahká až stredná; vyžaduje ochranu proti hrdziHriadele, plechy, zvárané zostavy, telá nástrojov
Mosadz C360H02 polotvrdáVýborná: vysoké rýchlosti, čisté povrchyArmatúry, objímky, konektory, dekoratívne diely
Meď C110Žíhaná / H02Lepkavá: ostré nástroje a veľké čelné uhlyVodivosť, rozvodné koľajnice, tepelné manažérstvo
Titan Grade 5 (Ti-6Al-4V)Válcovane žíhanýObťažný: nízke rýchlosti, kontrola tepla, opotrebenie nástrojaLetecký a zdravotnícky priemysel, ľahké vysokopevnostné diely
Konštrukčné plasty (POM, PEEK, PA)Extrudovaný / žíhanýOd ľahkého po lepkavé: mäkké čeľuste, ostré nástrojeIzolácia, nízke trenie, chemické a opotrebovacie diely

Povrchové úpravy

Bez úpravy (as-machined), eloxovanie, pasivácia, leštenie, sklenopeletovanie.

Povrchová úpravaČo robíZadajte, keď
Obrábané bez úpravyViditeľné stopy po nástroji; Ra typicky 1,6–3,2 µmDiel musí len fungovať
SklenopeletovanieJednotný matný povrch, prekrýva stopy po nástrojiViditeľné diely pred eloxovaním
Eloxovanie Typ IIVytvára oxidickú vrstvu; farebné možnostiVzhľad hliníka plus mierna odolnosť proti korózii a opotrebeniu
Tvrdé eloxovanie Typ IIIHrubšia, tvrdšia oxidická vrstvaKĺzavé alebo opotrebovávané hliníkové povrchy
Chromátovaná konverziaTenký ochranný film, ktorý zostáva vodivýElektrické spájanie alebo uzemnenie na hliníku
Chemické niklovanieJednotná, tvrdá vrstva odolná voči koróziiOpotrebenie plus korózia, vrátane vnútra otvorov
ZinkovanieEkonomická obetná ochrana proti koróziiOceľové diely v interiéri alebo chránenom exteriéri
Práškové lakovanieHrubá, odolná, dekoratívna vrstvaVzhľad je požiadavkou
PasiváciaOdstraňuje voľné železo a obnovuje oxidický filmNehrdzavejúce diely po obrábaní
Odzťažovanie / tepelné spracovanieOdstraňuje zvyškové napätia pred rezaním alebo po ňomTenké steny a tesné tolerancie, ktoré musia obrábanie prežiť

Tolerancie

±0.01 mm typicky pri kritických prvkoch; overené CMM protokolmi na žiadosť.

Údaj vo výkreseČo vyžadujeDopad na cenu a dodaciu lehotu
Všeobecné: ±0.25 mm / ±0.010 inŠtandardné nástroje, dimenzionálna kontrolaZáklad: žiadna prirážka
Štandardné: ±0.13 mm / ±0.005 inStroj v dobrom stave, kontrola prvej súčiastkyNízka prirážka; bežný štandard pri kalkulácii
Tesné: ±0.025 mm / ±0.001 inBrúsené alebo diamantové nástroje, teplotná kontrola, CMMSkoková zmena: pomalšie rezy plus úplná kontrola
Precízne: ±0.013 mm / ±0.0005 inČistiací stroje, meradlá, kontrolované prostredieObrábanie určuje cenu; často samostatná operácia
Poloha / uhlovosť (GD&T)Kontrola referencií, jedno upnutie pre súvisiace prvkyZávisí od toho, cez koľko upnutí sa referencia tiahne
Povrchová drsnosť Ra 0.8 µm alebo nižšiaJemnejšie posuvy, leštenie alebo dokončovací priechodPridáva procesný krok, nielen čas obrábania

Kľúčové špecifikácie

SpecificationValue
tolerance±0.01mm
lead time10–18 days
tolerance±0.013 mm
tolerance±.0004 in
lead time10 days
lead time16 days
lead time60 days
tolerance0.02 mm
tolerance±0.01 mm
tolerance±0.005 mm
tolerance±0.005 to ±0.01 mm
tolerance±0.005–0.01 mm

Možnosti procesu

  • CNC machining is a subtractive manufacturing process.
  • Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
  • EPX 82 is processed using Carbon DLS
  • MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
  • Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
  • G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
  • Estimates are provided through an auto-quoted method.
  • EDM relies on a voltage and a thin wire
  • Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores

Surface Finish Reference

  • The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
  • SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
  • SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
  • SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
  • SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
  • Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
  • Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
  • Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.

Tolerance Reference

  • The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
  • FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
  • Wire Cut EDM is highly accurate.
  • The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
  • Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
  • The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.

Industries We Serve

  • antennas
  • automotive
  • CNC machined parts
  • custom parts
  • electronics
  • medical diagnostic
  • optical displays
  • optical_systems

Material Reference

  • ABS
  • Austenitic Stainless Steel
  • Carbon steel
  • ceramic
  • composites
  • Copper - T2
  • copper or graphite
  • Hardened Materials
  • High Impact Polystyrene
  • Low-density polyethylene
  • MDF
  • metal
  • Polybutylene Terephthalate
  • SUS304
  • thermoplastics
  • thick metal sheets
  • tungsten carbide

Materials We Machine

  • AL 6061
  • AL 7075
  • PEEK
  • SS 316L
  • Ti-6Al-4V
  • Titanium
  • aluminum
  • metal

Common Applications

  • Actuator Housings
  • Aerodynamic surfaces
  • Aerospace Brackets
  • Automotive Development
  • Die-cast tools
  • Electric Car
  • End-Effector Structures
  • Engine Brackets
  • Internal cooling passages
  • Medical Implants
  • Medical and Laboratory Equipment
  • Medical instrumentation
  • Patient-specific prosthetics
  • Ported manifolds
  • Premium Audio Enclosure
  • Production parts
  • Production tooling with compound angles
  • Stainless Steel Satellite Hardware
  • Structural brackets with compound mounting angles
  • Surface Finish
  • Titanium Implants
  • Titanium UAV Brackets
  • Turning
  • Wrist Joint Bodies

Ordering, Lead Times & MOQ

Custom CNC parts carry no forced MOQ; ordering from a single prototype piece is standard industry practice.

Instant-quote platforms publicly advertise prototype lead times of 1-3 business days.

Online RFQ is the industry-standard flow: upload a 3D model (STEP/STP/DWG/DXF), receive an instant quote or engineer review, then production, inspection, and delivery.

Časté otázky

Čo potrebujete na kalkuláciu 5osého dielu?

3D CAD model (preferovaný STEP alebo IGES) plus 2D výkres s toleranciami, referenciami, materiálom a povrchovou úpravou. Pridajte množstvo a cieľový termín dodania. Ak máte len model, môžeme ho kalkulovať a označiť predpoklady o toleranciách na vaše potvrdenie.

Aký je rozdiel medzi simultánnym 5osým a 3+2 obrábaním?

3+2 pozicionuje diel v pevných uhloch medzi rezmi. Simultánne 5osé obrábanie pohybuje všetkými piatimi osami počas rezu, čo je nevyhnutné pre obežné kolesá, lopatky a spojité kontúry a vo všeobecnosti dáva lepšiu povrchovú úpravu na zložitých zakrivených plochách.

Môžem objednať jediný prototyp a neskôr škálovať na výrobu?

Áno. Ten istý CAM program a logika upnutia sa prenáša z prvej súčiastky na opakované objednávky, takže prototypom schválené diely sa vo veľkých objemoch reprodukujú konzistentne.

Aká kvalitatívna dokumentácia je k dispozícii?

Dimenzionálna kontrola voči vášmu výkresu je štandard. Materiálové certifikáty, správy zo skúšky prvej súčiastky a protokoly o povrchu alebo tvrdosti možno zadefinovať už vo fáze ponuky.

Kedy stojí 5osé obrábanie menej než 3osé?

Keď odstráni operácie. Ak diel potrebuje tri alebo štyri orientácie, konsolidácia do jedného 5osého upnutia môže znížiť prípravky, manipuláciu a dodaciu lehotu natoľko, že vyrovná vyššiu hodinovú sadzbu stroja.

What is the minimum order quantity (MOQ)?

Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.

What is the typical lead time?

Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.

How do I get a quote and what information do you need?

3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.

What tolerance should I specify?

Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.

How is quality controlled?

First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.

Is my design protected?

NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.

Which material should I choose?

Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.

Which surface finish do I need?

Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.

How do you ship and what terms?

DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.

Sources · 2

Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.

Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).