5-akset CNC-bearbejdning

Five-axis CNC machining centre producing a complex contoured part

Femakset CNC-bearbejdning er en subtraktiv fremstillingsproces, hvor skæreværktøjet bevæger sig langs tre lineære akser (X, Y, Z), mens emnet eller spindlen roterer om to yderligere akser, typisk kaldet A og B. Værktøjet kan derfor nå delen fra næsten enhver retning uden genspænding. Geometrier, der tvinger 3-akset udstyr til flere opspændinger — pumphjul, turbinevinger, ortopædiske implantater, beslag med sammensatte vinkler — kan færdiggøres i én enkelt opspænding.

Indkøbere vælger 5-akset bearbejdning af geometriske og økonomiske grunde, ikke af kosmetiske. Komplekse detaljer bliver direkte tilgængelige. Færre opspændinger betyder færre datumforskydninger, så tilhørende detaljer holder strammere positionsforhold til hinanden. En del, der ellers skulle igennem tre eller fire separate operationer, kan ofte produceres i én, hvilket reducerer leveringstid, håndtering og akkumuleret fejl. Selvom maskintimen på 5-akset udstyr er dyrere, falder de samlede omkostninger pr. del ofte, når konsolideringen af opspændingerne er medregnet.

Forskellen mellem en pålidelig og en middelmådig 5-akset leverandør ligger sjældent i maskinlisten. Det er procesingeniørfaget: kvaliteten af CAM-programmeringen, designet af opspændingsværktøjet, værktøjsvalget, måling under processen og disciplinen i at verificere konturerede flader mod tegningen. Som producent af CNC-bearbejdning kører vi din del på udstyr tilpasset dens geometri, materiale og stykantal — med ingeniørgennemgang før tilbuddet og kontrol-dokumentation ved leveringen.

Kapacitet

  • Bearbejdning i én opspænding holder alle detaljer refereret til ét datum, hvilket reducerer akkumuleret positionsfejl mellem tilhørende flader.
  • Kompleks geometri som underskæringer, sammensatte vinkler og konturerede profiler bliver bearbejdelig uden dedikeret specialfikstur.
  • Færre opspændinger og mindre delhåndtering forkorter leveringstiden på komplekse dele sammenlignet med fleroperations-arbejdsgange på 3 akser.
  • Kortere, mere stive skæreværktøjer når dybe og vinklede detaljer med bedre overfladekvalitet og målstyring.
  • Lavere fikstur- og opspændingsomkostninger gør 5-akset økonomisk til prototyper og små og mellemstore serier.
  • CAM-styret repeterbarhed af værktøjsbaner understøtter ensartet, dokumenteret delkvalitet fra førstestykket til gentagne produktionsordrer.
  • Én leverandør fra tilbud til levering — én ingeniørgennemgang, én produktionsplan og ét leveringspunkt — i stedet for at koordinere flere specialister.

Typiske materialer

Aluminium 7075/6061, titanium Ti-6Al-4V, rustfrit stål 17-4PH/316, Inconel på anmodning, tekniske plastmaterialer.

Materiale / kvalitetTypisk tilstandBearbejdelighedTypisk anvendelse
Aluminium 6061T6 (opløsningshærdet og udhærdet)Let: letbearbejdelig, god spånstyringBeslag, huse, fiksturer, prototyper og opskalering til serie
Aluminium 7075T6 / T651Sværere: mere værktøjsslid, kræver stive opspændingerHøjfaste, vægtkritiske dele; ikke egnet til svejsning
Rustfrit stål 304 / 304LUdhærdet (annealed)Kalthærder: lavere skærhastigheder, positiv føringGenerel korrosionsbestandighed, fødevarer og procesudstyr
Rustfrit stål 316 / 316LUdhærdet (annealed)Sværere end 304: mere værktøjsslidKlorid, marine, medicinske og farmaceutiske miljøer
Kulstofstål 1018 / 1045Varmvalset / normaliseretLet til middel; kræver rustbeskyttelseAksler, plader, svejsede konstruktioner, værktøjskroppe
Messing C360H02 halvhårdFremragende: høje hastigheder, ren overfladeFittings, bøsninger, stik, dekorative dele
Kobber C110Udhærdet (annealed) / H02Klistret: skarpe værktøjer og store spånvinklerLedningsevne, strømskinne (busbar), termisk styring
Titanium Grade 5 (Ti-6Al-4V)Valseudhærdet (mill annealed)Svær: lave hastigheder, varmestyring, værktøjsslidLuftfart, medicoteknik og letvægts højfaste dele
Tekniske plastmaterialer (POM, PEEK, PA)Ekstruderet / udhærdetLet til klistret: bløde kæber, skarpe værktøjerIsolering, lav friktion, kemiske og sliddele

Overfladebehandlinger

Som bearbejdet, eloxering, passivering, polering, glasperleblæsning.

OverfladebehandlingHvad den gørAngiv den når
Som bearbejdetVærktøjsspor efterlades synlige; Ra typisk 1,6-3,2 µmDelen kun skal fungere
GlasperleblæsningEnsartet mat overflade, skjuler værktøjssporDesigndele før eloxering
Eloxering Type IIOpbygger et oxidlag; farvemulighederAluminiumsudseende plus moderat korrosions- og slidesikkerhed
Hårdeloxering Type IIITykkere, hårdere oxidlagGlidende eller slidte aluminiumsflader
Chromatering (conversion coat)Tynd beskyttelsesfilm, der forbliver ledendeElektrisk binding eller jordforbindelse på aluminium
Kemisk nikkelforinkningEnsartet, hårdt, korrosionsbestandigt lagSlid plus korrosion, også inde i boringer
Forsinking (zink)Økonomisk offerbeskyttelse mod korrosionStåldele indendørs eller i beskyttet miljø
PulverlakeringTykt, holdbart, dekorativt lagUdseendet er kravet
PassiveringFjerner frit jern og genskaber oxidfilmenRustfrit stål efter bearbejdning
Spændingsudligning / varmebehandlingAflaster indre spændinger før eller efter skæringTynde vægge og snævre tolerancer, der skal overleve bearbejdningen

Tolerancer

±0,01 mm typisk på kritiske detaljer; verificeret med CMM-rapporter på anmodning.

TegningsangivelseHvad den kræverEffekt på pris og leveringstid
Generel: ±0,25 mm / ±0,010 inStandardværktøj, målingskontrolBasisniveau: intet tillæg
Standard: ±0,13 mm / ±0,005 inMaskine i god stand, førstestykkekontrolLille tillæg; det sædvanlige tilbudsgrundlag
Snæver: ±0,025 mm / ±0,001 inSlebet eller diamantværktøj, temperaturstyring, CMMTrinskift: langsommere skær plus fuld kontrol
Præcision: ±0,013 mm / ±0,0005 inFinskær, grænsemål, kontrolleret miljøBearbejdningen dominerer prisen; ofte en separat operation
Position / vinklighed (GD&T)Datumstyring, én opspænding hvor detaljer hænger sammenAfhænger af, hvor mange opspændinger datumet spænder over
Overfladeruhed Ra 0,8 µm eller finereFinere toothed fremføring, polering eller finskæringTilføjer et processtrin, ikke blot bearbejdningstid

Nøglespecifikationer

SpecificationValue
tolerance±0.01mm
lead time10–18 days
tolerance±0.013 mm
tolerance±.0004 in
lead time10 days
lead time16 days
lead time60 days
tolerance0.02 mm
tolerance±0.01 mm
tolerance±0.005 mm
tolerance±0.005 to ±0.01 mm
tolerance±0.005–0.01 mm

Procesmuligheder

  • CNC machining is a subtractive manufacturing process.
  • Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
  • EPX 82 is processed using Carbon DLS
  • MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
  • Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
  • G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
  • Estimates are provided through an auto-quoted method.
  • EDM relies on a voltage and a thin wire
  • Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores

Surface Finish Reference

  • The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
  • SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
  • SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
  • SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
  • SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
  • Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
  • Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
  • Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.

Tolerance Reference

  • The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
  • FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
  • Wire Cut EDM is highly accurate.
  • The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
  • Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
  • The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.

Industries We Serve

  • antennas
  • automotive
  • CNC machined parts
  • custom parts
  • electronics
  • medical diagnostic
  • optical displays
  • optical_systems

Material Reference

  • ABS
  • Austenitic Stainless Steel
  • Carbon steel
  • ceramic
  • composites
  • Copper - T2
  • copper or graphite
  • Hardened Materials
  • High Impact Polystyrene
  • Low-density polyethylene
  • MDF
  • metal
  • Polybutylene Terephthalate
  • SUS304
  • thermoplastics
  • thick metal sheets
  • tungsten carbide

Materials We Machine

  • AL 6061
  • AL 7075
  • PEEK
  • SS 316L
  • Ti-6Al-4V
  • Titanium
  • aluminum
  • metal

Common Applications

  • Actuator Housings
  • Aerodynamic surfaces
  • Aerospace Brackets
  • Automotive Development
  • Die-cast tools
  • Electric Car
  • End-Effector Structures
  • Engine Brackets
  • Internal cooling passages
  • Medical Implants
  • Medical and Laboratory Equipment
  • Medical instrumentation
  • Patient-specific prosthetics
  • Ported manifolds
  • Premium Audio Enclosure
  • Production parts
  • Production tooling with compound angles
  • Stainless Steel Satellite Hardware
  • Structural brackets with compound mounting angles
  • Surface Finish
  • Titanium Implants
  • Titanium UAV Brackets
  • Turning
  • Wrist Joint Bodies

Ordering, Lead Times & MOQ

Custom CNC parts carry no forced MOQ; ordering from a single prototype piece is standard industry practice.

Instant-quote platforms publicly advertise prototype lead times of 1-3 business days.

Online RFQ is the industry-standard flow: upload a 3D model (STEP/STP/DWG/DXF), receive an instant quote or engineer review, then production, inspection, and delivery.

Ofte stillede spørgsmål

Hvad skal I bruge for at afgive tilbud på en 5-akset del?

En 3D CAD-model (helst STEP eller IGES) plus en 2D-tegning med tolerancer, datumreferencer, materiale og overfladebehandling. Tilføj stykantal og ønsket leveringsdato. Har du kun en model, kan vi afgive tilbud på den og markere toleranceantagelser til din bekræftelse.

Hvad er forskellen på samtidig 5-akset bearbejdning og 3+2-bearbejdning?

3+2 positionerer delen i faste vinkler mellem skærebevægelserne. Samtidig 5-akset bearbejdning bevæger alle fem akser under skæringen, hvilket er afgørende for pumphjul, vinger og sammenhængende konturer, og giver generelt bedre overfladekvalitet på komplekse krumme flader.

Kan jeg bestille en enkelt prototype og senere skalere til produktion?

Ja. Samme CAM-program og samme opspætningslogik følger med fra førstestykket til gentagne ordrer, så prototypede dele, der er godkendt, reproduceres ensartet i serie.

Hvilken kvalitetsdokumentation er tilgængelig?

Målingskontrol mod din tegning er standard. Materialecertifikater, førstestykkekontrolrapporter samt overflade- eller hårdhedsrapporter kan specificeres i tilbudsfasen.

Hvornår koster 5-akset mindre end 3-akset bearbejdning?

Når det sparer operationer. Skal en del have tre eller fire orienteringer, kan en samling i én 5-akset opspænding reducere fikstur, håndtering og leveringstid nok til at opveje den højere maskintime.

What is the minimum order quantity (MOQ)?

Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.

What is the typical lead time?

Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.

How do I get a quote and what information do you need?

3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.

What tolerance should I specify?

Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.

How is quality controlled?

First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.

Is my design protected?

NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.

Which material should I choose?

Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.

Which surface finish do I need?

Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.

How do you ship and what terms?

DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.

Sources · 2

Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.

Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).