Aluminium er den mest bearbejdede legeringsfamilie på vores værksted: 6061 til generelle konstruktioner, 7075 til højfaste beslag, 2024 hvor udmattelsesstyrke betyder noget, samt støbelegeringer til kundeleverede emner.
Eloxering omfatter klar, sort og hårdeloxering samt farvetilpasning, så bearbejdede aluminiumsdele ankommer overfladebehandlede og klar til montering.
Nøglespecifikationer
| Specification | Value |
|---|---|
| tolerance | ±0.002" |
| tolerance | ±0.001" |
| lead time | 32 days |
| lead time | 60 days |
Material Grades & Properties
Aluminum Grades We Machine
| Grade | Standard | Characteristics |
|---|---|---|
| 6061-T6 | ASTM B209 | General purpose; good strength, corrosion resistance, weldability. Most common machining grade. |
| 7075-T6 | ASTM B211 | High strength (aerospace grade); lower corrosion resistance than 6061; not weld-friendly. |
| 2024-T3 | ASTM B211 | High strength-to-weight; poor corrosion resistance; common in aerospace structures. |
Key Properties of Machined Aluminum
- ✓Light weight
- ✓High strength-to-weight ratio
- ✓Natural corrosion resistance (oxide layer)
- ✓Excellent machinability
Typical tolerances:±0.05 mm standard; tighter with finishing passes
Applications for Aluminum Parts
- Aerospace fittings
- Automotive brackets
- Electronics housings
- Robotics frames
- Consumer product enclosures
Machining Notes for Aluminum
Machines fast at high cutting speeds; sharp tools prevent built-up edge; thin walls need support to avoid chatter.
Finishes for Aluminum Parts
- Clear/black anodizing
- Chromate conversion (Alodine)
- Powder coating
- Bead blasting
Kapacitet
- Bearbejdning af 6061/7075/2024 efter tegning
- Tyndvæggede og lommetunge geometrier
- Eloxering Type II og Type III (hård)
- Målerapporter pr. parti
Typiske materialer
Aluminium 6061-T6, 7075-T6, 2024, 5052, ADC12 støbegodser på anmodning.
| Materiale / kvalitet | Typisk tilstand | Bearbejdelighed | Typisk anvendelse |
|---|---|---|---|
| Aluminium 6061 | T6 (opløsningshærdet og udhærdet) | Let: letbearbejdelig, god spånstyring | Beslag, huse, fiksturer, prototyper og opskalering til serie |
| Aluminium 7075 | T6 / T651 | Sværere: mere værktøjsslid, kræver stive opspændinger | Højfaste, vægtkritiske dele; ikke egnet til svejsning |
| Rustfrit stål 304 / 304L | Udhærdet (annealed) | Kalthærder: lavere skærhastigheder, positiv føring | Generel korrosionsbestandighed, fødevarer og procesudstyr |
| Rustfrit stål 316 / 316L | Udhærdet (annealed) | Sværere end 304: mere værktøjsslid | Klorid, marine, medicinske og farmaceutiske miljøer |
| Kulstofstål 1018 / 1045 | Varmvalset / normaliseret | Let til middel; kræver rustbeskyttelse | Aksler, plader, svejsede konstruktioner, værktøjskroppe |
| Messing C360 | H02 halvhård | Fremragende: høje hastigheder, ren overflade | Fittings, bøsninger, stik, dekorative dele |
| Kobber C110 | Udhærdet (annealed) / H02 | Klistret: skarpe værktøjer og store spånvinkler | Ledningsevne, strømskinne (busbar), termisk styring |
| Titanium Grade 5 (Ti-6Al-4V) | Valseudhærdet (mill annealed) | Svær: lave hastigheder, varmestyring, værktøjsslid | Luftfart, medicoteknik og letvægts højfaste dele |
| Tekniske plastmaterialer (POM, PEEK, PA) | Ekstruderet / udhærdet | Let til klistret: bløde kæber, skarpe værktøjer | Isolering, lav friktion, kemiske og sliddele |
Overfladebehandlinger
Klar/sort eloxering, hårdeloxering, glasperleblæsning, pulverlakering, chromatering.
| Overfladebehandling | Hvad den gør | Angiv den når |
|---|---|---|
| Som bearbejdet | Værktøjsspor efterlades synlige; Ra typisk 1,6-3,2 µm | Delen kun skal fungere |
| Glasperleblæsning | Ensartet mat overflade, skjuler værktøjsspor | Designdele før eloxering |
| Eloxering Type II | Opbygger et oxidlag; farvemuligheder | Aluminiumsudseende plus moderat korrosions- og slidesikkerhed |
| Hårdeloxering Type III | Tykkere, hårdere oxidlag | Glidende eller slidte aluminiumsflader |
| Chromatering (conversion coat) | Tynd beskyttelsesfilm, der forbliver ledende | Elektrisk binding eller jordforbindelse på aluminium |
| Kemisk nikkelforinkning | Ensartet, hårdt, korrosionsbestandigt lag | Slid plus korrosion, også inde i boringer |
| Forsinking (zink) | Økonomisk offerbeskyttelse mod korrosion | Ståldele indendørs eller i beskyttet miljø |
| Pulverlakering | Tykt, holdbart, dekorativt lag | Udseendet er kravet |
| Passivering | Fjerner frit jern og genskaber oxidfilmen | Rustfrit stål efter bearbejdning |
| Spændingsudligning / varmebehandling | Aflaster indre spændinger før eller efter skæring | Tynde vægge og snævre tolerancer, der skal overleve bearbejdningen |
Tolerancer
ISO 2768-m; ±0,01 mm på kritiske bearbejdede detaljer.
| Tegningsangivelse | Hvad den kræver | Effekt på pris og leveringstid |
|---|---|---|
| Generel: ±0,25 mm / ±0,010 in | Standardværktøj, målingskontrol | Basisniveau: intet tillæg |
| Standard: ±0,13 mm / ±0,005 in | Maskine i god stand, førstestykkekontrol | Lille tillæg; det sædvanlige tilbudsgrundlag |
| Snæver: ±0,025 mm / ±0,001 in | Slebet eller diamantværktøj, temperaturstyring, CMM | Trinskift: langsommere skær plus fuld kontrol |
| Præcision: ±0,013 mm / ±0,0005 in | Finskær, grænsemål, kontrolleret miljø | Bearbejdningen dominerer prisen; ofte en separat operation |
| Position / vinklighed (GD&T) | Datumstyring, én opspænding hvor detaljer hænger sammen | Afhænger af, hvor mange opspændinger datumet spænder over |
| Overfladeruhed Ra 0,8 µm eller finere | Finere toothed fremføring, polering eller finskæring | Tilføjer et processtrin, ikke blot bearbejdningstid |
Materials We Machine
- Copper
- Magnesium
- Zinc
- aluminum
Common Applications
- Aerospace Brackets
- Aluminum CNC Machining
- Consumer Parts
- Lightweight Enclosures
- Motion structures
- Oil Pans
- Outdoor Environment
- Rear Floors
- Steering Knuckles
- Sub-frames
- Turning
- aluminum prototyping
- engine blocks
- fluid systems
- heat exchanger systems
- mechanical assemblies
- suspension parts
Procesmuligheder
- CNC machining is a subtractive manufacturing process.
- Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
- EPX 82 is processed using Carbon DLS
- MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
- Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
- G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
- Estimates are provided through an auto-quoted method.
- EDM relies on a voltage and a thin wire
- Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores
Surface Finish Reference
- The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
- The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
- The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
- SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
- SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
- SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
- SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
- Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
- Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
- Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.
Tolerance Reference
- The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
- FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
- Wire Cut EDM is highly accurate.
- The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
- Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
- The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.
Industries We Serve
- antennas
- automotive
- CNC machined parts
- custom parts
- electronics
- medical diagnostic
- optical displays
- optical_systems
Material Reference
- ABS
- Austenitic Stainless Steel
- Carbon steel
- ceramic
- composites
- Copper - T2
- copper or graphite
- Hardened Materials
- High Impact Polystyrene
- Low-density polyethylene
- MDF
- metal
- Polybutylene Terephthalate
- SUS304
- thermoplastics
- thick metal sheets
- tungsten carbide
Ofte stillede spørgsmål
Hvilken aluminiumskvalitet skal jeg vælge?
6061-T6 dækker de fleste beslag og huse; vælg 7075-T6, når styrke-vægt-forholdet er kritisk. Send belastningstilfældet, så rådgiver vi.
Ændrer eloxering mål?
Ja, en smule. Type II tilføjer ca. 0,005–0,015 mm pr. flade; vi korrigerer kritiske mål på forhånd, når eloxering er specificeret.
Kan I matche en bestemt eloxeringsfarve?
Ja, efter godkendelse af en prøve. Angiv en farvekode eller en fysisk prøve, så matcher vi farven inden produktionsserien.
What is the minimum order quantity (MOQ)?
Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.
What is the typical lead time?
Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.
How do I get a quote and what information do you need?
3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.
What tolerance should I specify?
Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.
How is quality controlled?
First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.
Is my design protected?
NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.
Which material should I choose?
Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.
Which surface finish do I need?
Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.
How do you ship and what terms?
DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.
Sources · 4
- rapiddirect.comIndustry peer technical page
- jlccnc.comIndustry peer technical page
- kineticdiecasting.comUnclassified source
- fictiv.comIndustry peer technical page
Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.
Relaterede ydelser
Related Knowledge
Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).