Алуминият е най-често обработваната сплав в нашия цех: 6061 за общи конструкции, 7075 за високоякостни конзоли, 2024, когато умората е решаваща, плюс леярски сплави за заготовки, доставени от клиента.
Анодирането обхваща прозрачно, черно и твърдо анодиране, както и съобразяване на цвят, така че алуминиевите части пристигат готови и годни за монтаж.
Ключови характеристики
| Specification | Value |
|---|---|
| tolerance | ±0.002" |
| tolerance | ±0.001" |
| lead time | 32 days |
| lead time | 60 days |
Material Grades & Properties
Aluminum Grades We Machine
| Grade | Standard | Characteristics |
|---|---|---|
| 6061-T6 | ASTM B209 | General purpose; good strength, corrosion resistance, weldability. Most common machining grade. |
| 7075-T6 | ASTM B211 | High strength (aerospace grade); lower corrosion resistance than 6061; not weld-friendly. |
| 2024-T3 | ASTM B211 | High strength-to-weight; poor corrosion resistance; common in aerospace structures. |
Key Properties of Machined Aluminum
- ✓Light weight
- ✓High strength-to-weight ratio
- ✓Natural corrosion resistance (oxide layer)
- ✓Excellent machinability
Typical tolerances:±0.05 mm standard; tighter with finishing passes
Applications for Aluminum Parts
- Aerospace fittings
- Automotive brackets
- Electronics housings
- Robotics frames
- Consumer product enclosures
Machining Notes for Aluminum
Machines fast at high cutting speeds; sharp tools prevent built-up edge; thin walls need support to avoid chatter.
Finishes for Aluminum Parts
- Clear/black anodizing
- Chromate conversion (Alodine)
- Powder coating
- Bead blasting
Възможности
- Обработка на 6061/7075/2024 по чертеж
- Геометрии с тънки стени и обилни джобове
- Анодиране Тип II и Тип III (твърдо)
- Размерни протоколи за всяка партида
Типични материали
Алуминий 6061-T6, 7075-T6, 2024, 5052, отливки ADC12 при поискване.
| Материал / марка | Типично състояние | Обработваемост | Къде се прилага |
|---|---|---|---|
| Алуминий 6061 | T6 (втвърден в разтвор и стареен) | Лесен: свободно режещ, добър контрол на стружката | Конзоли, корпуси, приспособления, прототипи до серия |
| Алуминий 7075 | T6 / T651 | По-труден: по-голямо износване на инструмента, нужни са твърди настройки | Високоякостни, тегловно-критични части; не за заваряване |
| Неръждавела стомана 304 / 304L | Отпусната | Закалява се при обработка: по-ниски скорости, положителна подавателна скорост | Обща устойчивост на корозия, хранително и процесно оборудване |
| Неръждавела стомана 316 / 316L | Отпусната | По-жилава от 304: по-голямо износване на инструмента | Хлоридна, морска, медицинска и фармацевтична среда |
| Въглеродна стомана 1018 / 1045 | Валцувана / нормализирана | Лесна до средна; нуждае се от защита срещу ръжа | Валове, плочи, заваръчни конструкции, тела на инструменти |
| Месинг C360 | H02 полутвърд | Отлична: високи скорости, чиста повърхност | Фитинги, втулки, съединители, декоративни части |
| Мед C110 | Отпусната / H02 | Лепкава: остри инструменти и големи предни ъгли | Проводимост, шини, топлинно управление |
| Титан Grade 5 (Ti-6Al-4V) | Отпуснат в завода (mill annealed) | Труден: ниски скорости, контрол на топлината, износване на инструмента | Авиокосмическа, медицинска и лека високоякостна продукция |
| Инженерни пластмаси (POM, PEEK, PA) | Екструдирана / отпусната | От лесна до лепкава: меки челюсти, остър инструмент | Изолация, ниско триене, химически и износващи части |
Покрития
Прозрачно/черно анодиране, твърдо анодиране, стъкленоструйна обработка, прахово боядисване, хроматиране.
| Покритие | Какво прави | Посочете го, когато |
|---|---|---|
| Както е обработено | Следи от инструмента остават видими; Ra обикновено 1.6–3.2 µm | Детайлът само трябва да функционира |
| Стъкленоструйна обработка | Еднородна матова повърхност, скрива следите от инструмента | Видими части преди анодиране |
| Анодиране Тип II | Изгражда оксиден слой; цветови опции | Алуминиев външен вид плюс умерена устойчивост на корозия и износване |
| Твърдо анодиране Тип III | По-дебел, по-твърд оксиден слой | Плъзгащи се или износващи се алуминиеви повърхнини |
| Хроматиране | Тънък защитен филм, който остава проводим | Електрическо свързване или заземяване върху алуминий |
| Химическо никелиране | Еднороден, твърд, устойчив на корозия слой | Износване плюс корозия, включително в отворите |
| Цинково галванизиране | Икономична жертвена защита срещу корозия | Стоманени части на закрито или в защитена среда |
| Прахово боядисване | Дебел, издръжлив, декоративен слой | Когато външният вид е самото изискване |
| Пасивиране | Премахва свободното желязо и възстановява оксидния филм | Части от неръждавела стомана след обработката |
| Отпускане на напрежения / термична обработка | Облекчава остатъчните напрежения преди или след рязането | Тънки стени и тесни толеранси, които трябва да оцелеят след обработката |
Толеранси
ISO 2768-m; ±0.01 mm върху критични обработени елементи.
| Указание | Какво изисква | Ефект върху цената и срока |
|---|---|---|
| Общо: ±0.25 mm / ±0.010 in | Стандартен инструмент, размерна проверка | Базово ниво: без надценка |
| Стандартно: ±0.13 mm / ±0.005 in | Машина в добро състояние, проверка на първия образец | Малка надценка; стандартът при офериране |
| Тесен: ±0.025 mm / ±0.001 in | Шлифован или диамантен инструмент, температурен контрол, CMM | Стъпкова промяна: по-бавни резания плюс пълен контрол |
| Прецизен: ±0.013 mm / ±0.0005 in | Финални проходи, калибри, контролирана среда | Обработката определя цената; често отделна операция |
| Позиция / ъгловост (GD&T) | Контрол на базите, една настройка за свързаните елементи | Зависи от това върху колко настройки се разпростира базата |
| Повърхност Ra 0.8 µm или по-фина | По-фини междинни проходи, полиране или финален проход | Добавя процесна стъпка, не само време за обработка |
Materials We Machine
- Copper
- Magnesium
- Zinc
- aluminum
Common Applications
- Aerospace Brackets
- Aluminum CNC Machining
- Consumer Parts
- Lightweight Enclosures
- Motion structures
- Oil Pans
- Outdoor Environment
- Rear Floors
- Steering Knuckles
- Sub-frames
- Turning
- aluminum prototyping
- engine blocks
- fluid systems
- heat exchanger systems
- mechanical assemblies
- suspension parts
Опции за обработка
- CNC machining is a subtractive manufacturing process.
- Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
- EPX 82 is processed using Carbon DLS
- MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
- Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
- G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
- Estimates are provided through an auto-quoted method.
- EDM relies on a voltage and a thin wire
- Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores
Surface Finish Reference
- The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
- The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
- The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
- SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
- SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
- SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
- SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
- Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
- Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
- Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.
Tolerance Reference
- The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
- FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
- Wire Cut EDM is highly accurate.
- The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
- Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
- The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.
Industries We Serve
- antennas
- automotive
- CNC machined parts
- custom parts
- electronics
- medical diagnostic
- optical displays
- optical_systems
Material Reference
- ABS
- Austenitic Stainless Steel
- Carbon steel
- ceramic
- composites
- Copper - T2
- copper or graphite
- Hardened Materials
- High Impact Polystyrene
- Low-density polyethylene
- MDF
- metal
- Polybutylene Terephthalate
- SUS304
- thermoplastics
- thick metal sheets
- tungsten carbide
Често задавани въпроси
Коя марка алуминий да избера?
6061-T6 покрива повечето конзоли и корпуси; изберете 7075-T6, когато съотношението якост-тегло е критично. Изпратете натоварването и ще ви съветваме.
What is the minimum order quantity (MOQ)?
Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.
What is the typical lead time?
Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.
How do I get a quote and what information do you need?
3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.
What tolerance should I specify?
Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.
How is quality controlled?
First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.
Is my design protected?
NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.
Which material should I choose?
Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.
Which surface finish do I need?
Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.
How do you ship and what terms?
DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.
Sources · 4
- rapiddirect.comIndustry peer technical page
- jlccnc.comIndustry peer technical page
- kineticdiecasting.comUnclassified source
- fictiv.comIndustry peer technical page
Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.
Related Knowledge
Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).