Servicii de prelucrare CNC cu 5 axe

Five-axis CNC machining centre producing a complex contoured part

Prelucrarea CNC cu cinci axe este un proces de fabricație prin așchiere în care scula de tăiere se deplasează de-a lungul a trei axe liniare (X, Y, Z), în timp ce piesa sau axul principal se rotește pe două axe suplimentare, notate de regulă A și B. Scula poate astfel aborda piesa aproape din orice direcție, fără reprindere. Geometriile care impun lucru în mai multe reglaje pe echipamente cu 3 axe — rotoare, palete de turbină, implanturi ortopedice, console cu unghiuri compuse — pot fi finalizate într-un singur reglaj.

Cumpărătorii aleg prelucrarea cu 5 axe din motive geometrice și economice, nu estetice. Elementele complexe devin direct accesibile. Mai puține reglaje înseamnă mai puține schimbări de referință, astfel încât elementele corelate își păstrează relații poziționale mai strânse între ele. O piesă care altfel ar trece prin trei-patru operații separate poate fi adesea produsă într-una singură, reducând termenul de livrare, manipularea și eroarea acumulată. Deși tariful pe oră-mașină la 5 axe este mai mare, costul total per piesă scade frecvent odată cu consolidarea reglajelor.

Diferența dintre o sursă de 5 axe de încredere și una medie nu ține de lista de mașini, ci de ingineria procesului: calitatea programării CAM, proiectarea dispozitivelor de prindere, alegerea sculelor, măsurarea în cursul procesului și disciplina verificării suprafețelor conturate față de desen. Ca producător de prelucrare CNC, prelucrăm piesa dvs. pe echipamente adaptate geometriei, materialului și volumului ei — cu analiză de inginerie înainte de ofertare și documentație de inspecție la livrare.

Capabilități

  • Prelucrarea într-un singur reglaj păstrează toate elementele raportate la o singură referință, reducând eroarea de poziționare acumulată între suprafețele corelate.
  • Geometria complexă — undercut-uri, unghiuri compuse, profiluri conturate — devine prelucrabilă fără dispozitive speciale dedicate.
  • Mai puține reglaje și mai puțină manipulare a piesei scurtează termenele la piesele complexe, comparativ cu fluxurile cu 3 axe în mai multe operații.
  • Sculele de tăiere mai scurte și mai rigide ajung la elementele adânci și înclinate, cu finisaj de suprafață și control dimensional mai bun.
  • Costurile mai mici de prindere și reglaj fac prelucrarea cu 5 axe economică pentru prototipuri și serii de producție de volum mic și mediu.
  • Reproductibilitatea traiectoriilor generate de CAM susține o calitate constantă și documentată a piesei, de la prima bucată până la comenzile de producție repetate.
  • Un singur furnizor de la ofertă la livrare — o singură analiză de inginerie, un singur program de producție și un singur punct de livrare — în locul coordonării mai multor furnizori specializați.

Materiale uzuale

Aluminiu 7075/6061, titan Ti-6Al-4V, oțel inoxidabil 17-4PH/316, Inconel la cerere, materiale plastice tehnice.

Material / clasăStare tipicăPrelucrabilitateUnde se potrivește
Aluminiu 6061T6 (soluționat și revenit)Ușor: se prelucrează liber, control bun al așchiilorconsole, carcase, dispozitive, prototipuri până în producție
Aluminiu 7075T6 / T651Mai dificil: uzură mai mare a sculei, necesită reglaje rigidePiese de înaltă rezistență, sensibile la greutate; nu pentru sudare
Oțel inoxidabil 304 / 304LRevenit (annealed)Se călește la lucru: viteze mai mici, avans pozitivRezistență generală la coroziune, echipamente alimentare și de proces
Oțel inoxidabil 316 / 316LRevenit (annealed)Mai tenace decât 304: uzură mai mare a sculeiExpoziție la cloruri, mediu marin, aplicații medicale și farmaceutice
Oțel carbon 1018 / 1045Laminat la cald / normalizatUșor spre moderat; necesită protecție împotriva ruginiiAxe, plăci, constructe sudate, corpuri de scule
Alamă C360H02 semidurăExcelentă: viteze mari, finisaj curatRaccorduri, bucșe, conectori, piese decorative
Cupru C110Revenit / H02Lipicios: scule ascuțite și unghiuri mari de atacConductivitate, bare de cupru, management termic
Titan Grade 5 (Ti-6Al-4V)Revenit din laminare (mill annealed)Dificil: viteze mici, control termic, uzura sculeiAerospațial, medical și piese ușoare de înaltă rezistență
Materiale plastice tehnice (POM, PEEK, PA)Extrudat / revenitDe la ușor la lipicios: cleje moi, scule ascuțiteIzolație, frecare redusă, piese pentru substanțe chimice și de uzură

Finisaje

Ca prelucrat, anodizare, pasivare, lustruire, sablare cu microbile.

FinisajCe faceCând îl specificați
Ca prelucratUrmele sculei rămân vizibile; Ra tipic 1,6–3,2 µmPiesa doar trebuie să funcționeze
Sablare cu microbileSuprafață mată uniformă, acoperă urmele sculeiPiese estetice înainte de anodizare
Anodizare Tip IIConstruiește un strat de oxid; opțiuni de culoareAspect de aluminiu plus rezistență moderată la coroziune și uzură
Anodizare dură Tip IIIStrat de oxid mai gros și mai durSuprafețe de aluminiu cu alunecare sau uzură
Conversie prin cromatareFilm protector subțire care rămâne conductivLegare electrică sau împământare pe aluminiu
Nichelare chimicăStrat uniform, dur, rezistent la coroziuneUzură plus coroziune, inclusiv în interiorul găurilor
ZincareProtecție economică de tip sacrificială împotriva coroziuniiPiese de oțel în interior sau în mediu adăpostit
Vopsire în câmp electrostaticStrat gros, durabil, decorativAspectul este cerința
PasivareÎndepărtează fierul liber și reface filmul de oxidPiese din oțel inoxidabil după prelucrare
Detensionare / tratament termicÎnlătură tensiunile reziduale înainte sau după tăierePereți subțiri și toleranțe strânse care trebuie să reziste prelucrării

Toleranțe

±0,01 mm tipic pe elementele critice; verificat cu rapoarte CMM la cerere.

Toleranță indicatăCe necesităEfect asupra costului și termenului de livrare
Generală: ±0,25 mm / ±0,010 inScule standard, verificare dimensionalăBază: fără adaos
Standard: ±0,13 mm / ±0,005 inMașină în stare bună, verificarea primei bucățiAdaos mic; valoarea implicită uzuală la ofertare
Strânsă: ±0,025 mm / ±0,001 inScule rectificate sau din diamant, control termic, CMMSalt de regim: tăieri mai lente plus inspecție completă
Precizie: ±0,013 mm / ±0,0005 inProcese de finisare, calibre, mediu controlatPrelucrarea domină prețul; adesea o operație separată
Poziție / unghiularitate (GD&T)Control al referințelor, un singur reglaj pentru elementele corelateDepinde de câte reglaje acoperă referința
Finisaj de suprafață Ra 0,8 µm sau mai finPas mai fin, lustruire sau un proces de finisareAdaugă un pas de proces, nu doar timp de prelucrare

Specificații cheie

SpecificationValue
tolerance±0.01mm
lead time10–18 days
tolerance±0.013 mm
tolerance±.0004 in
lead time10 days
lead time16 days
lead time60 days
tolerance0.02 mm
tolerance±0.01 mm
tolerance±0.005 mm
tolerance±0.005 to ±0.01 mm
tolerance±0.005–0.01 mm

Opțiuni de proces

  • CNC machining is a subtractive manufacturing process.
  • Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
  • EPX 82 is processed using Carbon DLS
  • MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
  • Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
  • G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
  • Estimates are provided through an auto-quoted method.
  • EDM relies on a voltage and a thin wire
  • Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores

Surface Finish Reference

  • The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
  • SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
  • SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
  • SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
  • SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
  • Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
  • Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
  • Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.

Tolerance Reference

  • The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
  • FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
  • Wire Cut EDM is highly accurate.
  • The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
  • Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
  • The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.

Industries We Serve

  • antennas
  • automotive
  • CNC machined parts
  • custom parts
  • electronics
  • medical diagnostic
  • optical displays
  • optical_systems

Material Reference

  • ABS
  • Austenitic Stainless Steel
  • Carbon steel
  • ceramic
  • composites
  • Copper - T2
  • copper or graphite
  • Hardened Materials
  • High Impact Polystyrene
  • Low-density polyethylene
  • MDF
  • metal
  • Polybutylene Terephthalate
  • SUS304
  • thermoplastics
  • thick metal sheets
  • tungsten carbide

Materials We Machine

  • AL 6061
  • AL 7075
  • PEEK
  • SS 316L
  • Ti-6Al-4V
  • Titanium
  • aluminum
  • metal

Common Applications

  • Actuator Housings
  • Aerodynamic surfaces
  • Aerospace Brackets
  • Automotive Development
  • Die-cast tools
  • Electric Car
  • End-Effector Structures
  • Engine Brackets
  • Internal cooling passages
  • Medical Implants
  • Medical and Laboratory Equipment
  • Medical instrumentation
  • Patient-specific prosthetics
  • Ported manifolds
  • Premium Audio Enclosure
  • Production parts
  • Production tooling with compound angles
  • Stainless Steel Satellite Hardware
  • Structural brackets with compound mounting angles
  • Surface Finish
  • Titanium Implants
  • Titanium UAV Brackets
  • Turning
  • Wrist Joint Bodies

Ordering, Lead Times & MOQ

Custom CNC parts carry no forced MOQ; ordering from a single prototype piece is standard industry practice.

Instant-quote platforms publicly advertise prototype lead times of 1-3 business days.

Online RFQ is the industry-standard flow: upload a 3D model (STEP/STP/DWG/DXF), receive an instant quote or engineer review, then production, inspection, and delivery.

Întrebări frecvente

Ce vă trebuie pentru a oferta o piesă cu 5 axe?

Un model CAD 3D (de preferință STEP sau IGES) plus un desen 2D cu toleranțele, referințele, materialul și finisajul. Adăugați cantitatea și data țintită de livrare. Dacă aveți doar modelul, îl putem oferta și marcăm ipotezele de toleranță pentru confirmarea dvs.

Care este diferența dintre prelucrarea simultană cu 5 axe și 3+2?

La 3+2 piesa se poziționează la unghiuri fixe între mișcările de așchiere. Prelucrarea simultană cu 5 axe mișcă toate cele cinci axe în timpul tăierii, ceea ce este esențial pentru rotoare, palete și contururi continue și produce, de regulă, un finisaj mai bun pe suprafețele curbate complexe.

Pot comanda un singur prototip și scala la producție mai târziu?

Da. Același program CAM și aceeași logică de reglaj se transferă de la prima bucată la comenzile repetate, astfel încât piesele aprobate la prototip se reproduc consistent la volum.

Ce documentație de calitate este disponibilă?

Inspecția dimensională față de desenul dvs. este standard. Certificatele de material, rapoartele de inspecție a primei bucăți și rapoartele de suprafață sau duritate se pot specifica în etapa de ofertare.

Când costă 5 axe mai puțin decât prelucrarea cu 3 axe?

Când elimină operații. Dacă o piesă necesită trei-patru orientări, consolidarea într-un singur reglaj cu 5 axe poate reduce suficient de mult prinderea, manipularea și termenul de livrare încât să compenseze tariful mașinii mai scump.

What is the minimum order quantity (MOQ)?

Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.

What is the typical lead time?

Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.

What tolerance should I specify?

Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.

How is quality controlled?

First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.

Is my design protected?

NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.

Which material should I choose?

Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.

Which surface finish do I need?

Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.

How do you ship and what terms?

DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.

Sources · 2

Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.

Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).