Voor automatiseringsopspanningen, afdekkingen en onderdelen in kleine series wordt CNC-bewerking gerapporteerd als economisch vanaf één stuk tot circa 500–1.000 stuks, terwijl spuitgieten 2–6+ weken en $3,000–$50,000+ aan malgereedschap vergt en zich pas terugverdient boven circa 500–2.000 stuks.

De bronnen verschillen over de exacte CNC-tolerantie- en seriecijfers, dus beschouw elk afzonderlijk cijfer als leveranciersspecifiek totdat uw eigen RFQ dit bevestigt. Rapid prototyping komt alleen naar voren als optie met korte doorlooptijd; de bronnen geven geen kosten, precisie of seriegroottesgrenzen ervan ten opzichte van de andere twee.

Ligt uw order onder of boven het omslagpunt van CNC naar gieten?

Begin met de hoeveelheid, want het omslagpunt is geen vast getal. CNC-bewerking wordt beschreven als economisch vanaf één onderdeel tot circa 1.000 stuks zonder de gereedschapsinvestering die gieten vereist1, en een andere bron plaatst het beste bereik voor CNC bij 1 tot 500 stuks8.

Het omslagpunt naar spuitgieten wordt gerapporteerd op circa 500 tot 2.000 stuks, en het verschuift met onderdeelcomplexiteit en malkosten14. De malkost is de factor die het verplaatst.

Een eenvoudige mal wordt genoteerd op $3,000 tot $10,000 en een complexe op $20,000 tot $50,000+14. Die spreiding is de reden waarom dezelfde orderhoeveelheid op de ene route economisch kan zijn en op de andere niet: een goedkope mal verdient zich vroeg in het bereik terug, een dure laat.

De eigen rekensom van de bron maakt dit concreet — bij $15 per CNC-onderdeel tegenover een mal van $8,000 en $0,50 per gegoten onderdeel ligt het break-evenpunt rond 550 stuks14. De eerste check gaat dus niet over "hoeveel onderdelen" maar "hoeveel onderdelen tegen welke mal".

Vraag eerst een malofferte aan voordat u ervan uitgaat dat gieten wint bij volume.

Kan uw planning gereedschap, bemonstering en DFM-iteratie opvangen?

Als de deadline krap is, valt gieten meestal al af voordat kosten überhaupt worden besproken. Spuitgieten wordt genoteerd op 2 tot 6+ weken, en die tijd gaat op aan gereedschapsontwerp-iteratie, machinale bewerking en montage van de mal, en T0/T1-bemonsteringsruns in plaats van aan de gietcyclus zelf7.

CNC-bewerking wordt genoteerd op 1 tot 10 dagen, met instelling, toolpaths en materiaalverwijdering als bepalende factoren7. Rapid prototyping is de snelste optie van de drie: 3D-printen wordt genoteerd op dezelfde dag tot 3 dagen, met wachttijd en nabewerking als verborgen factoren7 10 (door leverancier opgegeven cijfer).

Dat maakt het de uitwijkmogelijkheid wanneer een opspanning of afdekking deze week nodig is voor een lijntest en het ontwerp nog kan wijzigen. Eén leverancier meldt CNC-prototypes binnen 1 dag met een standaard doorlooptijd van 3 tot 5 dagen12, en complexe 5-assige prototypes binnen 1 tot 3 dagen10.

Dat zijn eigen cijfers van die leverancier, geen marktbenchmark — vraag elke werkplaats naar de opgegeven leverdatum voor uw geometrie.

Weeg initiële gereedschaps- en instelkosten af tegen kosten per onderdeel bij uw hoeveelheid

De twee routes belasten de kosten verschillend vooraf, en dat verschil bepaalt de vergelijking. CNC heeft lage instelkosten via directe CAD-naar-CAM-programmering, terwijl gieten vooraf een mal belast die zich pas boven het omslagpunt terugverdient8.

Eén bron zet het gereedschap voor gieten op $10,000 tot $100,000+ voordat het eerste onderdeel is geproduceerd, tegen nul gereedschapskosten voor CNC in kleine series6. CNC is overigens niet vrij van schaaleffecten.

CNC bij hoog volume wordt doorgaans gedefinieerd als beginnend bij 1.000 onderdelen, en daar kunnen eenheidkosten met 50–80% dalen ten opzichte van kleine series zodra instelling en automatisering zijn afgeschreven16. Dat is een kostenreductie binnen CNC, geen reden om over te stappen op gieten — het verkleint het gat dat de mal moet dichten.

Vraag voor uw RFQ de malprijs en de gegoten prijs per onderdeel apart op, en vergelijk daarna het totaal bij uw hoeveelheid met het CNC-totaal. Zonder beide helften van de gietofferte is het omslagpunt niet te berekenen.

Houdt het proces de tolerantie en afwerking die de opspanning nodig heeft?

Precisie is waar de routes het duidelijkst uit elkaar lopen. Van CNC-bewerking wordt gerapporteerd dat deze toleranties van ±0.005 mm tot ±0.05 mm houdt met een oppervlakteruwheid van Ra 1.6 tot 3.2 µm8.

Gieten wordt in deze bronnen niet op dezelfde basis vergeleken, dus de tolerantievraag voor een gegoten afdekking moet naar de gieterij. Seriegrootte verandert volgens de rapportage het resultaat bij CNC niet.

Eén leverancier stelt dat een partij van vijf prototypes dezelfde ±0.003 mm precisie en CMM-verificatie krijgt als een run van 1.000 onderdelen10. Als dat voor uw leverancier geldt, kunnen een prototype-opspanning en de productierun tegen dezelfde tekening worden geïnspecteerd.

Behandel geen van deze cijfers als gegarandeerde capaciteit. De bronnen verschillen over CNC-tolerantie — ±0.005 tot ±0.05 mm8, ±0.003 mm10, ±0.0005 in met kritische kenmerken op ±0.0001 in16, en tot ±0.001 in voor complexe onderdelen30.

Zet uw krapste maatvoering op de tekening en laat de werkplaats deze schriftelijk bevestigen.

Kunt u het materiaal in uw hoeveelheid kopen, en behoudt het proces zijn eigenschappen?

Materiaalbeschikbaarheid kan de kostenvergelijking volledig overschaduwen. Voor een kleine serie in een specifiek glasvezelversterkt nylon kan het kopen van de 500 kg minimumafname aan korrels voor spuitgieten zinloos zijn, terwijl CNC-bewerking de aankoop van één enkele plastic staaf mogelijk maakt22.

Gebruikt uw afdekking of opspanning een technisch kunststof in kleine serie, dan kan die minimumafname gieten uitsluiten voordat prijs überhaupt meeweegt. De twee routes verschillen ook in hoe het materiaal er uiteindelijk voor staat.

Van uithalfproducten bewerkte CNC-kunststoffen wordt gezegd dat ze isotrope mechanische sterkte bieden, terwijl spuitgegoten onderdelen vlaslijnen en anisotrope sterkte kunnen hebben door de polymeerstroming22. Voor een opspanning die belasting vanuit meer dan één richting ondervindt, maakt dat verschil uit.

Hoogwaardige kunststoffen brengen hun eigen beperking mee. PEEK wordt gespecificeerd vanwege sterkte, temperatuurbestendigheid en chemische stabiliteit, maar bewerking kan kromtrekken, randbeschadiging, inwendige spanning of maatvastheidsproblemen veroorzaken die pas na inspectie zichtbaar worden20.

Zijn smelttemperatuur van circa 341°C betekent dat snijwarmte zich niet snel verspreidt24. Als u PEEK specificeert, vraag de werkplaats hoe zij de snijtemperatuur beheersen en of zij de stabiliteit na bewerking verifiëren.

Kan het proces de inwendige kenmerken en schroefdraad maken die de opspanning nodig heeft?

CNC kan complexe geometrieën en nauwe toleranties produceren zonder mallen of gereedschap, maar stuit op grenzen in gereedschapstoegang bij diepe of smalle kenmerken30. Dat is de beperking waar u rekening mee houdt bij een opspanning met diepe zakken of inwendige kanalen.

De praktische regels gaan over opspanningen en gereedschapsvoorraad. Ontwerp voor minimale opspanningen, met kenmerken zo toegankelijk mogelijk vanuit zo weinig mogelijk richtingen, en standaardiseer schroefdraad, gatgroottes en inwendige radii op standaardgereedschap6.

Elke extra richting is een extra opspanning, en elke niet-standaard draad of radius is een extra gereedschap. Rapid prototyping biedt de grootste ontwerpvrijheid van de drie: 3D-printen wordt beschreven als gunstig voor complexe geometrieën met snelle iteraties, zij het niet kosteneffectief voor massaproductie11.

Als een afdekking geometrie heeft die CNC niet kan bereiken, dan is dat het geval waarin printen zijn plek verdient — als prototype of onderdeel in kleine serie, niet als productieroute.

Bepaal de inspectie- en documentatieomvang voordat u de RFQ verstuurt

Prototype- en productieorders worden op verschillende kwaliteitsbasis geoffreerd, dus ze combineren in één aanvraag nodigt uit tot een offerte die voor geen van beide past. Prototype-RFQ's dekken doorgaans 1 tot 50 stuks met alleen CTQ-inspectie, terwijl productie-RFQ's processtabiliteit, SPC-controles en FAI-, CMM-, MTR- en SPC-gegevens vereisen12.

Geef aan welke van de twee u koopt.

  • ✓Geef de order aan als prototype (1–50 stuks, alleen CTQ-maten) of productie (FAI-, CMM-, MTR-, SPC-gegevens)
  • ✓Noem de CTQ-maten en de tolerantie die elke maat moet houden, in plaats van te verwijzen naar de hele tekening
  • ✓Vraag de malprijs en de gegoten prijs per onderdeel apart op als gieten in aanmerking komt
  • ✓Bevestig de opgegeven doorlooptijd van de werkplaats voor uw geometrie, niet de gepubliceerde standaard
  • ✓Vraag bij PEEK of gevulde kunststoffen hoe de snijtemperatuur wordt beheerst en hoe de stabiliteit na bewerking wordt geverifieerd

Waar de bronnen verschillen over CNC-tolerantie en -volume

De twee cijfers waar u het meest op zult leunen — CNC-tolerantie en het economische volume van CNC — zijn in deze bronnen niet eenduidig. Houd beide standpunten zichtbaar en verifieer tegen uw eigen tekening in plaats van het meest gunstige getal te kiezen.

Omstreden punt met eenheidEén bron meldtEen andere meldtWat de koper moet doen
CNC-tolerantie (mm)±0.005 tot ±0.05±0.003Laat de werkplaats uw krapste maatvoering schriftelijk bevestigen
CNC-tolerantie (inch)±0.0005, kritische kenmerken ±0.0001Tot ±0.001 voor complexe onderdelenNoem het kenmerk en het materiaal; de tolerantie hangt van beide af
Economisch CNC-volume (stuks)Eén stuk tot circa 1.000Beste bereik 1 tot 500Offerteer uw werkelijke hoeveelheid op beide routes voordat u beslist
Start CNC hoog volume (stuks)Begint bij 1.000Geen bovengrens genoemdVraag waar de eenheidskosten voor uw onderdeel stoppen met dalen

Wat de bronnen niet aantonen

  • No source gives a consolidated order-to-delivery lead time for each process including tooling and setup for defined automation fixture sizes and complexities.
  • No source provides a complete per-part cost table for rapid prototyping, CNC machining, and injection molding at multiple order quantities.
  • No source maps achievable tolerances and surface finishes to specific automation fixture requirements.
  • No source gives a single authoritative batch-size window covering minimum and maximum economical quantities for all three processes.
  • No source provides a comparative material-property table across the three processes for automation environments (chemical resistance, strength, temperature).
  • No source systematically compares internal features, threads, and assembly capabilities across all three processes.
  • No source gives comparative defect rates or certification requirements for all three processes.
  • No source provides a full prototype-to-production transition path with tooling modification steps for all three processes.
  • No source addresses rapid prototyping (3D printing) cost, precision, or batch-size limits in direct comparison with CNC and injection molding for automation fixtures.
Kennisbank — Sources · 13

Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.