Otomasyon aparatları, kapaklar ve düşük hacimli parçalar için CNC işlemenin tek parçadan yaklaşık 500–1,000 adede kadar ekonomik olduğu, enjeksiyon kalıplamanın ise 2–6+ hafta ve $3,000–$50,000+ kalıp yatırımı gerektirdiği ve yalnızca yaklaşık 500–2,000 adedin üzerinde kendini amorti ettiği bildirilmektedir.
Kaynaklar CNC toleransı ve hacim rakamları konusunda hemfikir değil; bu nedenle kendi RFQ'nuz teyit edene kadar herhangi bir tek rakamı tedarikçiye özgü kabul edin. Hızlı prototipleme yalnızca hızlı teslim süreli bir seçenek olarak yer alıyor; kaynaklar onun diğer iki yönteme göre maliyetini, hassasiyetini veya parti boyutu sınırlarını vermiyor.
Siparişiniz CNC'den kalıplamaya geçiş noktasının altında mı, üstünde mi?
Miktardan başlayın, çünkü kesişim noktası sabit bir sayı değildir. CNC işleme, tek parçadan yaklaşık 1,000 adede kadar, kalıplamanın gerektirdiği kalıp yatırımı olmadan ekonomik olarak tanımlanmaktadır1; bir diğer kaynak ise CNC'nin en uygun bandını 1 ila 500 adet olarak vermektedir8.
Enjeksiyon kalıplamaya geçiş noktası yaklaşık 500 ila 2,000 adet arasında bildirilmekte ve parça karmaşıklığı ile kalıp maliyetine göre değişmektedir14. Bu noktayı hareket ettiren kaldıraç kalıp maliyetidir.
Basit bir kalıp için $3,000 ila $10,000, karmaşık bir kalıp için $20,000 ila $50,000+ fiyat verilmektedir14. İşte bu yay, aynı sipariş miktarının bir rotada ekonomik olup diğerinde olmamasının nedenidir: ucuz kalıp bandın başlarında, pahalı kalıp ise geç amorti olur.
Kaynağın kendi aritmetiği bunu somutlaştırır — parça başına $15 CNC maliyetine karşılık $8,000 kalıp ve parça başına $0.50 enjeksiyon maliyetinde, başabaş noktası yaklaşık 550 adede denk gelir14. Yani ilk kontrol "kaç parça" değil, "hangi kalıba karşı kaç parça" sorusudur.
Kalıplamanın hacimde kazanacağını varsaymadan önce kalıp fiyatı alın.
Takviminiz kalıplama, numune üretimi ve DFM iterasyonunu kaldırabilir mi?
Termin sıkıysa, maliyet daha konuşulmadan kalıplama genellikle elenir. Enjeksiyon kalıplama için 2 ila 6+ hafta verilmekte ve bu süre, kalıplama çevriminin kendisinden çok kalıp tasarım iterasyonu, kalıp işleme ve montajı ile T0/T1 numune üretimlerinde harcanmaktadır7.
CNC işleme için 1 ila 10 gün verilmektedir; burada belirleyici olan hazırlık, takım yolları ve malzeme sökmedir7. Hızlı prototipleme bu üçü arasındaki en hızlı seçenektir: 3D baskı için aynı gün ila 3 gün verilmektedir; gizli belirleyiciler ise kuyruk süresi ve son işlemedir7 10 (tedarikçi bildirimi).
Bu da onu, bir aparat veya kapağın bu hafta hatt denemesine ihtiyaç duyduğu ve tasarımın hâlâ değişebileceği durumlarda yedek seçenek yapar. Bir tedarikçi, CNC prototiplerini 1 gün kadar hızlı ve standart teslim süresini 3 ila 5 gün olarak bildirir12; karmaşık 5 eksenli prototipleri 1 ila 3 günde teslim edebildiğini belirtir10.
Bunlar o tedarikçinin kendi rakamlarıdır, piyasa kıyaslaması değildir — her atölyeden kendi geometriniz için vereceği tarihi sorun.
Ön yatırım kalıp ve hazırlık maliyetini, sizin miktarınızda parça başı maliyetle karşılaştırın
İki rota, maliyeti farklı biçimlerde önden yükler ve bu fark karşılaştırmayı belirler. CNC, doğrudan CAD'den CAM'e programlama sayesinde düşük hazırlık maliyeti taşır; kalıplama ise ancak kesişim noktasının üzerinde kendini amorti eden bir kalıbı önden yükler8.
Bir kaynak, ilk parça üretilmeden önce kalıplama takımının $10,000 ila $100,000+ olduğunu, düşük hacimli CNC için ise sıfır kalıp maliyeti olduğunu belirtir6. Ancak CNC da ölçek etkilerinden muaf değildir.
Yüksek hacimli CNC genellikle 1,000 parçadan başlayan bir aralık olarak tanımlanır ve bu hacimde birim maliyetler, hazırlık ve otomasyon amorti edildikten sonra düşük hacme göre %50–80 düşebilir16. Bu, CNC içinde bir maliyet düşüşüdür, kalıplamaya geçme nedeni değil — kalıbın kapatmak zorunda olduğu açığı daraltır.
RFQ'nuz için kalıp fiyatını ve enjeksiyonlu parça başı fiyatını ayrı ayrı isteyin, sonra sizin miktarınızda toplamı CNC toplamıyla karşılaştırın. Enjeksiyon teklifinin iki yarısı olmadan kesişim noktası hesaplanamaz.
Süreç, aparatın ihtiyaç duyduğu toleransı tutar ve yüzey bitişini verir mi?
Hassasiyet, rotaların en net ayrıştığı noktadır. CNC işlemenin ±0.005 mm ile ±0.05 mm arası toleransları ve Ra 1.6 ila 3.2 µm yüzey bitişini tuttuğu bildirilmektedir8.
Kaynaklar kalıplamayı aynı temelde karşılaştırmıyor; bu nedenle enjeksiyonlu bir kapak için tolerans sorusu doğrudan kalıpcıya sorulmalıdır. Parti boyutunun CNC sonucunu değiştirmediği bildirilmektedir.
Bir tedarikçi, beş prototiplik bir partinin 1,000 parçalık bir üretimle aynı ±0.003 mm hassasiyeti ve CMM doğrulamasını aldığını belirtir10. Bu sizin tedarikçiniz için de geçerliyse, prototip aparat ile üretim partisi aynı teknik resme göre denetlenebilir.
Bunların hiçbirini garanti bir yetenek olarak görmeyin. Kaynaklar CNC toleransında hemfikir değil — ±0.005 ila ±0.05 mm8, ±0.003 mm10, kritik özelliklerde ±0.0001 in olacak şekilde ±0.0005 in16 ve karmaşık parçalar için ±0.001 in'e kadar30.
En sıkı özelliğinizi teknik resme yazın ve atölyeden bunu yazılı olarak teyit etmesini isteyin.
Malzemeyi sizin miktarınızda satın alabilir misiniz ve süreç malzemeyi korur mu?
Malzeme temini, maliyet karşılaştırmasını tamamen geçersiz kılabilir. Belirli bir cam takviyeli Naylonun düşük hacimli üretimi için, enjeksiyon kalıplamaya 500 kg'lık minimum reçine granül siparişi almak mantıklı olmayabilir; CNC işleme ise tek bir plastik çubuk satın almaya izin verir22.
Kapağınız veya aparatınız düşük hacimde bir mühendislik plastiği kullanıyorsa, bu minimum sipariş adedi kalıplamayı fiyat konuşulmadan eler. İki rota, malzemenin nihai durumunda da farklıdır.
Bloklardan kesilen CNC işlenmiş plastikler izotropik mekanik mukavemet sunarken, enjeksiyonlu parçalar polimer akışından kaynaklanan birleşme çizgileri ve anizotropik mukavemet taşıyabilir22. Birden fazla yönde yük gören bir aparat için bu fark önemlidir.
Yüksek performanslı plastikler kendi kısıtlarını getirir. PEEK mukavemeti, ısı direnci ve kimyasal kararlılığı için önerilir; ancak işlenmesi, denetimden sonra ortaya çıkan burulma, kenar hasarı, iç gerilme veya boyutsal kararsızlığa yol açabilir20.
Yaklaşık 341°C erime sıcaklığı, kesme ısısının hızla dağılamayacağı anlamına gelir24. PEEK belirtiyorsanız, atölyeye kesme sıcaklığını nasıl kontrol ettiğini ve işleme sonrası kararlılığı nasıl doğruladığını sorun.
Süreç, aparatın ihtiyaç duyduğu iç özellikleri ve vidaları üretebilir mi?
CNC, kalıp veya takım gerektirmeden karmaşık geometrileri ve sıkı toleransları üretebilir; ancak derin veya dar özelliklerde takım erişim sınırlarına tabidir30. Derin kavatlı veya iç kanallı bir aparatta tasarımın bu kısıta göre yapılması gerekir.
Pratik kurallar hazırlık ve standart takım stoğu üzerinedir. Minimum hazırlık için tasarlayın; özellikler mümkün olduğunca az yönden erişilebilir olsun; vidalar, delik çapları ve iç radyusları standart takım stoğuna göre standardize edin6.
Her ek yönde bir hazırlık, her standart olmayan vida veya radyus için ayrı bir takım demektir. Hızlı prototipleme üçü arasında en geniş tasarım özgürlüğüne sahiptir: 3D baskı, hızlı iterasyonlu karmaşık geometriler için faydalı tanımlansa da seri üretim için ekonomik değildir11.
Kapağın CNC'nin erişemediği bir geometrisi varsa, basmanın yerini hak ettiği durum budur — üretim rotası olarak değil, prototip veya düşük hacimli parça olarak.
RFQ'yu göndermeden önce denetim ve dokümantasyon kapsamını belirleyin
Prototip ve üretim siparişleri farklı kalite temelleri üzerinden fiyatlanır; ikisini tek bir başvuruda birleştirmek, ikisine de uymayan bir teklife davetiye çıkarır. Prototip RFQ'ları tipik olarak 1 ila 50 adet arasını yalnızca CTQ denetimiyle kapsarken, üretim RFQ'ları süreç kararlılığı, SPC kontrolleri ve FAI, CMM, MTR, SPC verisi gerektirir12.
Hangisini satın aldığınızı belirtin.
- ✓Siparişi prototip (1–50 adet, yalnızca CTQ ölçüleri) veya üretim (FAI, CMM, MTR, SPC verisi) olarak belirtin
- ✓Tüm teknik resme atıfta bulunmak yerine CTQ ölçülerini ve her birinin tutması gereken toleransı adlandırın
- ✓Kalıplama iddialıysa kalıp fiyatını ve enjeksiyonlu parça başı fiyatını ayrı ayrı isteyin
- ✓Yayımlanmış standart süresini değil, atölyenin sizin geometriniz için vereceği teslim süresini teyit edin
- ✓PEEK veya takviyeli plastikler için kesme sıcaklığının nasıl kontrol edildiğini ve kararlılığın işleme sonrası nasıl doğrulandığını sorun
Kaynakların CNC toleransı ve hacim konusunda anlaşamadığı noktalar
En çok dayanacağınız iki rakam — CNC toleransı ve CNC'nin ekonomik hacmi — bu kaynaklarda netleşmemiş durumda. Her iki pozisyonu da görünür tutun ve en uygun gelen rakamı seçmek yerine kendi teknik resminizle doğrulayın.
| Tartışmalı kalem (birimiyle) | Bir kaynağın bildirdiği | Diğer kaynağın bildirdiği | Alıcının yapması gereken |
|---|---|---|---|
| CNC toleransı (mm) | ±0.005 ila ±0.05 | ±0.003 | Atölyeden en sıkı özelliğinizi yazılı olarak teyit etmesini isteyin |
| CNC toleransı (in) | ±0.0005, kritik özellikler ±0.0001 | Karmaşık parçalar için ±0.001'e kadar | Özelliği ve malzemeyi belirtin; tolerans her ikisine göre değişir |
| CNC ekonomik hacmi (adet) | Tek parçadan yaklaşık 1,000'e kadar | En uygun aralık 1 ila 500 | Karar vermeden gerçek miktarınızı her iki rotada da fiyata dönüştürün |
| CNC yüksek hacim başlangıcı (adet) | 1,000'den itibaren | Üst sınır belirtilmemiş | Birim maliyetin parçanız için nerede düşmeyi bıraktığını sorun |
Kaynakların kanıtlamadığı konular
- Hiçbir kaynak, tanımlı otomasyon aparatı boyut ve karmaşıklıkları için kalıplama ve hazırlık dahil, her süreç için birleştirilmiş siparişten teslimata teslim süresi vermemektedir.
- Hiçbir kaynak, hızlı prototipleme, CNC işleme ve enjeksiyon kalıplama için birden fazla sipariş miktarında eksiksiz bir parça başı maliyet tablosu sunmamaktadır.
- Hiçbir kaynak, ulaşılabilecek tolerans ve yüzey bitişlerini belirli otomasyon aparatı gereksinimleriyle eşleştirmemektedir.
- Hiçbir kaynak, üç sürecin tamamı için ekonomik minimum ve maksimum miktarları kapsayan tek ve otoriter bir parti boyutu aralığı vermemektedir.
- Hiçbir kaynak, otomasyon ortamları için (kimyasal direnç, mukavemet, sıcaklık) üç süreç boyunca karşılaştırmalı bir malzeme özelliği tablosu sunmamaktadır.
- Hiçbir kaynak, iç özellikleri, vidaları ve montaj yeteneklerini üç süreç arasında sistematik olarak karşılaştırmamaktadır.
- Hiçbir kaynak, üç süreç için karşılaştırmalı hata oranları veya sertifikasyon gereksinimleri vermemektedir.
- Hiçbir kaynak, üç süreç için kalıp değişikliği adımlarıyla birlikte eksiksiz bir prototipten üretime geçiş yolunu sunmamaktadır.
- Hiçbir kaynak, otomasyon aparatları için hızlı prototiplemeyi (3D baskı) maliyet, hassasiyet veya parti boyutu sınırları açısından CNC ve enjeksiyon kalıplamayla doğrudan karşılaştırmamaktadır.
Bilgi Bankası — Sources · 13
- 1jlccnc.comIndustry peer technical page2025-12
- 6jlccnc.comIndustry peer technical page2026-06
- 7fictiv.comIndustry peer technical page2026-05
- 8rollyu.comUnclassified source2026-03
- 10rapiddirect.comIndustry peer technical page
- 11xometry.comIndustry peer technical page
- 12rapiddirect.comIndustry peer technical page2026-07
- 14xtjcnc.comUnclassified source2026-05
- 16jiga.ioUnclassified source2026-03
- 20ensingerplastics.comManufacturer technical documentation
- 22team-mfg.comUnclassified source2026-07
- 24ensingerplastics.comManufacturer technical documentation
- 30machining-custom.comUnclassified source
Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.