W przypadku oprzyrządowania automatyki, obudów i części niskoseryjnych obróbkę CNC wskazuje się jako opłacalną od pojedynczej sztuki do około 500–1,000 sztuk, podczas gdy wtrysk tworzyw wymaga 2–6+ tygodni i 3,000–50,000+ USD na oprzyrządowanie formy i zwraca się dopiero powyżej około 500–2,000 sztuk.
Źródła podają różne wartości tolerancji CNC i wolumenów opłacalności, więc każdą pojedynczą liczbę traktuj jako wartość właściwą dla konkretnego dostawcy, dopóki własne zapytanie RFQ jej nie potwierdzi. Rapid prototyping pojawia się wyłącznie jako opcja o krótkim czasie realizacji; źródła nie podają jego kosztu, precyzji ani limitów wielkości partii na tle pozostałych dwóch metod.
Czy Twoje zamówienie jest poniżej czy powyżej punktu przecięcia opłacalności CNC i wtrysku?
Zacznij od wielkości zamówienia, bo punkt przecięcia nie jest stałą liczbą. Obróbkę CNC opisuje się jako opłacalną od pojedynczej sztuki do około 1,000 sztuk bez inwestycji w oprzyrządowanie, jakiej wymaga wtrysk1, a inne źródło podaje pas najlepszego dopasowania CNC jako 1 do 500 sztuk8.
Przejście na wtrysk tworzyw wskazywane jest w przybliżeniu przy 500 do 2,000 sztuk i przesuwa się wraz ze złożonością części i kosztem formy14. Koszt formy to dźwignia, która ten punkt przesuwa.
Prostą formę wycenia się na 3,000 do 10,000 USD, a złożoną na 20,000 do 50,000+ USD14. Właśnie ten rozstrzał sprawia, że ta sama wielkość zamówienia może być opłacalna jedną drogą, a drugą nie: tania forma zwraca się wcześnie w tym przedziale, droga — późno.
Arytmetyka samego źródła czyni to konkretnym — przy 15 USD za część CNC, formie za 8,000 USD i 0.50 USD za część formowaną próg opłacalności wypada przy około 550 sztukach14. Pierwsze pytanie brzmi więc nie „ile sztuk”, lecz „ile sztuk przy jakiej formie”.
Zdobądź wycenę formy, zanim założysz, że przy dużym wolumenie wygrywa wtrysk.
Czy Twój harmonogram wytrzyma oprzyrządowanie, próbki i iteracje DFM?
Jeśli termin jest ciasny, wtrysk odpada zwykle, zanim w ogóle padnie temat kosztu. Wtrysk tworzyw wycenia się na 2 do 6+ tygodni, a ten czas pochłania iterowanie projektu formy, obróbka i montaż formy oraz próbki T0/T1, a nie sam cykl wtrysku7.
Obróbkę CNC wycenia się na 1 do 10 dni, a napędzają ją przygotowanie, ścieżki narzędzi i usuwanie materiału7. Rapid prototyping jest najszybszą opcją w tym zestawie: druk 3D wycenia się od tego samego dnia do 3 dni, a ukrytymi czynnikami są czas oczekiwania w kolejce i obróbka wykańczająca7 10 (dane deklarowane przez dostawcę).
To czyni go rozwiązaniem awaryjnym, gdy oprzyrządowanie lub obudowa jest potrzebna na próbę linii w tym tygodniu, a projekt może jeszcze się zmienić. Jeden dostawca deklaruje prototypy CNC nawet w 1 dzień przy standardowym czasie realizacji 3 do 5 dni12, a złożone prototypy 5-osiowe nawet w 1 do 3 dni10.
To dane tego konkretnego dostawcy, a nie benchmark rynkowy — poproś każdą firmę o deklarowany termin dla Twojej geometrii.
Porównaj koszt wstępny oprzyrządowania i przygotowania z kosztem jednostkowym przy Twojej wielkości zamówienia
Obie drogi rozkładają koszty początkowe inaczej i właśnie to decyduje o porównaniu. CNC niesie niski koszt przygotowania dzięki bezpośredniemu programowaniu CAD-to-CAM, podczas gdy wtrysk z góry kosztuje formę, która zwraca się dopiero powyżej punktu przecięcia8.
Jedno źródło szacuje oprzyrządowanie do wtrysku na 10,000 do 100,000+ USD, zanim powstanie pierwsza część, wobec zerowego kosztu oprzyrządowania przy niskoseryjnym CNC6. CNC nie jest jednak wolne od efektu skali.
CNC wysokoseryjne definiuje się ogólnie jako rozpoczynające się od 1,000 sztuk, a koszty jednostkowe mogą tam spaść o 50–80% względem niskoseryjnego po zamortyzowaniu przygotowania i automatyzacji16. To obniżka kosztu w ramach CNC, a nie powód do przejścia na wtrysk — zawęża lukę, którą forma musi zamknąć.
W zapytaniu RFQ poproś osobno o cenę formy i o cenę jednostkową części formowanej, a następnie porównaj sumę przy swojej wielkości zamówienia z sumą dla CNC. Bez obu połówek wyceny wtrysku punktu przecięcia nie da się policzyć.
Czy proces utrzyma tolerancję i wykończenie, których wymaga oprzyrządowanie?
Precyzja to punkt, w którym drogi rozchodzą się najwyraźniej. Obróbkę CNC opisuje się jako utrzymującą tolerancje od ±0.005 mm do ±0.05 mm przy chropowatości powierzchni Ra 1.6 do 3.2 µm8.
Wtrysku nie porównuje się w tych źródłach na tej samej podstawie, więc pytanie o tolerancję formowanej obudowy trzeba zadać wtryskiwaczowi. Wielkość partii, jak podają źródła, nie zmienia wyniku w CNC.
Jeden dostawca deklaruje, że partia pięciu prototypów otrzymuje tę samą precyzję ±0.003 mm i weryfikację na maszynie pomiarowej CMM co seria 1,000 sztuk10. Jeśli u Twojego dostawcy jest tak samo, prototypowe oprzyrządowanie i seria produkcyjna mogą być odbierane według tego samego rysunku.
Nie traktuj żadnej z tych wartości jako gwarantowanej zdolności. Źródła podają różne tolerancje CNC — ±0.005 do ±0.05 mm8, ±0.003 mm10, ±0.0005 in przy cechach krytycznych ±0.0001 in16, a do ±0.001 in dla części złożonych30.
Wpisz najciaśniejszą cechę na rysunek i poproś wykonawcę o jej pisemne potwierdzenie.
Czy kupisz materiał w swojej wielkości zamówienia, i czy proces go zachowa?
Dostępność materiału może całkowicie przesądzić porównanie kosztów. Przy niskoseryjnej produkcji ze ściśle określonego poliamidu z włóknem szklanym zakup minimalnej partii 500 kg granulatu do wtrysku może nie mieć sensu, podczas gdy obróbka CNC pozwala kupić pojedynczy pręt z tworzywa22.
Jeśli Twoja obudowa lub oprzyrządowanie używa tworzywa inżynieryjnego przy niskim wolumenie, minimalna partia może wykluczyć wtrysk, zanim w ogóle pojawi się cena. Drogi różni też to, w jakim stanie materiał wychodzi z procesu.
Tworzywa obrabiane CNC z bloków opisuje się jako oferujące izotropową wytrzymałość mechaniczną, podczas gdy części wtryskiwane mogą mieć linie łączenia i anizotropową wytrzymałość wynikającą z przepływu polimeru22. Dla oprzyrządowania obciążonego w więcej niż jednym kierunku ta różnica ma znaczenie.
Tworzywa wysokowydajne wnoszą własne ograniczenie. PEEK dobiera się ze względu na wytrzymałość, odporność termiczną i stabilność chemiczną, ale jego obróbka może powodować paczenie się, uszkodzenia krawędzi, naprężenia wewnętrzne lub niestabilność wymiarową ujawniającą się po kontroli20.
Jego temperatura topnienia około 341°C sprawia, że ciepło skrawania nie odprowadza się szybko24. Jeśli specyfikujesz PEEK, zapytaj wykonawcę, jak kontroluje temperaturę skrawania i czy weryfikuje stabilność po obróbce.
Czy proces wykona wewnętrzne cechy i gwinty, których wymaga oprzyrządowanie?
CNC potrafi wykonać złożone geometrie i ciasne tolerancje bez form i oprzyrządowania, ale podlega ograniczeniom dostępu narzędzia przy cechach głębokich lub wąskich30. To ograniczenie, wokół którego trzeba projektować oprzyrządowanie z głębokimi kieszeniami lub wewnętrznymi kanałami.
Praktyczne zasady dotyczą zabiegów i narzędzi typowych. Projektuj pod minimalną liczbę zabiegów, z cechami dostępnymi z jak najmniejszej liczby orientacji, i standaryzuj gwinty, średnice otworów i promienie wewnętrzne pod narzędzia katalogowe6.
Każda dodatkowa orientacja to kolejny zabieg, a każdy niestandardowy gwint lub promień to kolejne narzędzie. Rapid prototyping ma największą swobodę projektową z całej trójki: druk 3D opisuje się jako korzystny dla złożonych geometrii i szybkich iteracji, choć nieopłacalny przy produkcji masowej11.
Jeśli obudowa ma geometrię nieosiągalną dla CNC, to jest właśnie przypadek, w którym druk się broni — jako prototyp lub część niskoseryjna, nie jako droga produkcyjna.
Ustal zakres kontroli i dokumentacji, zanim wyślesz zapytanie RFQ
Zamówienia prototypowe i produkcyjne wycenia się na innych podstawach jakościowych, więc łączenie ich w jednym zapytaniu prowokuje ofertę, która nie pasuje do niczego. Zapytania prototypowe obejmują zwykle 1 do 50 sztuk z kontrolą wyłącznie cech CTQ, podczas gdy zapytania produkcyjne wymagają stabilności procesu, sterowań SPC oraz danych FAI, CMM, MTR i SPC12.
Określ, którego wariantu kupujesz.
- ✓Określ zamówienie jako prototyp (1–50 sztuk, tylko wymiary CTQ) lub produkcję (dane FAI, CMM, MTR, SPC)
- ✓Wymień wymiary CTQ i tolerancję, jaką każdy ma utrzymać, zamiast odsyłać do całego rysunku
- ✓Jeśli w grze jest wtrysk, poproś osobno o cenę formy i cenę jednostkową części formowanej
- ✓Potwierdź deklarowany przez wykonawcę czas realizacji dla Twojej geometrii, a nie jego opublikowany standard
- ✓Dla PEEK lub tworzyw z wypełniaczem zapytaj, jak kontrolowana jest temperatura skrawania i jak weryfikowana jest stabilność po obróbce
W czym źródła się różnią w kwestii tolerancji i wolumenów CNC
Dwie wartości, na których będziesz polegać najbardziej — tolerancja CNC i opłacalny wolumen CNC — nie są w tych źródłach rozstrzygnięte. Utrzymuj obie pozycje w widoku i weryfikuj na własnym rysunku, zamiast wybierać najwygodniejszą liczbę.
| Sporna pozycja z jednostką | Jedno źródło podaje | Inne podaje | Co powinien zrobić kupujący |
|---|---|---|---|
| Tolerancja CNC (mm) | ±0.005 do ±0.05 | ±0.003 | Poproś wykonawcę o pisemne potwierdzenie Twojej najciaśniejszej cechy |
| Tolerancja CNC (in) | ±0.0005, cechy krytyczne ±0.0001 | Do ±0.001 dla części złożonych | Podaj cechę i materiał; tolerancja zależy od obu |
| Opłacalny wolumen CNC (sztuk) | Pojedyncza sztuka do około 1,000 | Najlepsze dopasowanie 1 do 500 | Zapytaj o wycenę swojej rzeczywistej wielkości na obu drogach przed decyzją |
| Próg CNC wysokoseryjnego (sztuk) | Od 1,000 | Brak podanej górnej granicy | Zapytaj, przy jakiej wielkości koszt jednostkowy przestaje spadać dla Twojej części |
Czego źródła nie potwierdzają
- No source gives a consolidated order-to-delivery lead time for each process including tooling and setup for defined automation fixture sizes and complexities.
- No source provides a complete per-part cost table for rapid prototyping, CNC machining, and injection molding at multiple order quantities.
- No source maps achievable tolerances and surface finishes to specific automation fixture requirements.
- No source gives a single authoritative batch-size window covering minimum and maximum economical quantities for all three processes.
- No source provides a comparative material-property table across the three processes for automation environments (chemical resistance, strength, temperature).
- No source systematically compares internal features, threads, and assembly capabilities across all three processes.
- No source gives comparative defect rates or certification requirements for all three processes.
- No source provides a full prototype-to-production transition path with tooling modification steps for all three processes.
- No source addresses rapid prototyping (3D printing) cost, precision, or batch-size limits in direct comparison with CNC and injection molding for automation fixtures.
Baza wiedzy — Sources · 13
- 1jlccnc.comIndustry peer technical page2025-12
- 6jlccnc.comIndustry peer technical page2026-06
- 7fictiv.comIndustry peer technical page2026-05
- 8rollyu.comUnclassified source2026-03
- 10rapiddirect.comIndustry peer technical page
- 11xometry.comIndustry peer technical page
- 12rapiddirect.comIndustry peer technical page2026-07
- 14xtjcnc.comUnclassified source2026-05
- 16jiga.ioUnclassified source2026-03
- 20ensingerplastics.comManufacturer technical documentation
- 22team-mfg.comUnclassified source2026-07
- 24ensingerplastics.comManufacturer technical documentation
- 30machining-custom.comUnclassified source
Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.