Az elektromos szikraforgácsolás (EDM) kontrollált szikrákkal távolítja el a fémet vágószerszámok helyett — ezért jut el oda, ahol a marás és esztergálás megáll: hőkezelt acélhoz, keményfémhez, vékony falakhoz, éles belső sarkokhoz és mély keskeny hézagokhoz. Az EDM jellemzőnként kerül megadásra a rajzon, és a körülötte lévő megmunkálási műveletekkel együtt kerül árajánlásra.
Három eljárás fedi le a legtöbb igényt. A huzal-EDM profilokat és kúpkivágásokat vág át a teljes munkadarabon vándorló sárgarézhuzallal. A süllyesztő EDM formázott elektródával éget üregeket és zsebeket edzett acélba. A lyukfúró EDM mély, kis átmérőjű kezdőfuratokat munkál meg nagy mélység-átmérő aránnyal.
Képességek
- Huzal-EDM profil- és kúpvágás edzett acélokhoz és keményfémhez
- Süllyesztő EDM üregekhez, zsebekhez és bordákhoz edzett szerszámozásban
- Lyukfúró EDM mély, kis átmérőjű kezdőfuratokhoz
- Éles belső sarkok és mély hézagok, ahová a marószerszám nem ér el
- Megmunkálás hőkezelés után, újbefogási alakváltozás nélkül
- Méretellenőrzési jelentés minden megrendeléshez
Jellemző anyagok
Az EDM minden villamosan vezető anyagon működik: szerszámacélok (D2, A2, H13) edzett állapotban, rozsdamentes acél, alumínium, sárgaréz, réz, keményfém és titán.
| Anyag / minőség | Jellemző állapot | Megmunkálhatóság | Hol alkalmazzák |
|---|---|---|---|
| Alumínium 6061 | T6 (oldott és öregített) | Könnyű: jól megmunkálható, jó forgácskontroll | Konzolok, házak, szerszámozások, prototípusok a sorozatgyártásig |
| Alumínium 7075 | T6 / T651 | Nehezebb: nagyobb szerszámkopás, merev befogás szükséges | Nagy szilárdságú, tömegkritikus alkatrészek; hegesztésre nem alkalmas |
| Rozsdamentes acél 304 / 304L | Lágyított (annealed) | Megkeményedik a megmunkálás alatt: alacsonyabb fordulatszám, pozitív előtolás | Általános korrózióállóság, élelmiszer- és technológiai berendezések |
| Rozsdamentes acél 316 / 316L | Lágyított (annealed) | Szívósabb, mint a 304: nagyobb szerszámkopás | Kloridos, tengeri, orvosi és gyógyszeripari környezet |
| Szénacél 1018 / 1045 | Hengerelt / normalizált | Könnyűtől közepesig; korrózióvédelem szükséges | Tengelyek, lemezek, hegesztett szerkezetek, szerszámtestek |
| Sárgaréz C360 | H02 félkemény | Kiváló: nagy fordulatszám, tiszta felület | Idomok, perselyek, csatlakozók, dekoratív alkatrészek |
| Réz C110 | Lágyított / H02 | Ragaszkodó: éles szerszámok és nagy rake-szögek | Villamos vezetőképesség, sínvezetékek, hőmenedzsment |
| Titán Grade 5 (Ti-6Al-4V) | Hőkezelve | Nehéz: alacsony fordulatszám, hőkontroll, szerszámkopás | Repülőgépipar, orvostechnika, könnyű nagy igénybevételű alkatrészek |
| Műszaki műanyagok (POM, PEEK, PA) | Extrudált / edzett | Könnyűtől ragaszkodóig: puha pofák, éles szerszámok | Szigetelés, alacsony súrlódás, kémiai és kopásálló alkatrészek |
Felületkezelések
Az EDM felületek finom újöntött réteget hordoznak, amely szerszámozáson jellemzően égetett állapotban marad, tömítő és formázó jellemzőkön pedig polírozott; a felületkezelés jellemzőnként kerül megadásra a rajzon.
| Felületkezelés | Mit nyújt | Mikor adja meg |
|---|---|---|
| Megmunkálási állapotban | Szerszámnyomok láthatók; Ra jellemzően 1,6–3,2 µm | Ha az alkatrésznek csak működnie kell |
| Üveggyöngy-fúvás | Egyenletes matt felület, elfedi a szerszámnyomokat | Látható alkatrészek eloxálás előtt |
| Eloxálás Type II | Oxidréteget épít; színválaszték | Alumínium megjelenés plusz mérsékelt korrózió- és kopásvédelem |
| Kemény eloxálás Type III | Vastagabb, keményebb oxidréteg | Csúszó vagy kopó alumínium felületek |
| Krómát-átalakítás | Vékony védőréteg, amely vezetőképes marad | Elektromos kötés vagy földelés alumíniumon |
| Kémiai nikkelezés | Egyenletes, kemény, korrózióálló réteg | Kopás plusz korrózió, furatokban is |
| Horganyzás | Gazdaságos áldozati korrózióvédelem | Acél alkatrészek beltéren vagy védett kültéren |
| Porfestés | Vastag, tartós, dekoratív réteg | Ha a megjelenés a követelmény |
| Passziválás | Eltávolítja a szabad vasat és helyreállítja az oxidréteget | Rozsdamentes acél alkatrészek megmunkálás után |
| Feszültségmentesítés / hőkezelés | Megmunkálás előtt vagy után csökkenti a belső feszültségeket | Vékony falak és szoros tűrések, amelyeknek átvészelnie kell a megmunkálást |
Tűrések
A huzal-EDM jellemzően ±0,005–0,01 mm profil pontosságot tart; a süllyesztő és lyukfúró EDM kicsit szélesebb sávokat. A szorosabb értékeket árajánlásnál, rajz szerint tekintjük át és erősítjük meg.
| Rajzelőírás | Mit igényel | Hatás a költségre és az átfutási időre |
|---|---|---|
| Általános: ±0,25 mm / ±0,010 in | Standard szerszámozás, méretellenőrzés | Alap: nincs felár |
| Standard: ±0,13 mm / ±0,005 in | Jó állapotú gép, első darab ellenőrzés | Csekély felár; a szokásos árajánlási alapértelmezés |
| Szoros: ±0,025 mm / ±0,001 in | Köszörült vagy gyémántszerszám, hőmérséklet-kontroll, CMM | Ugrásszerű változás: lassabb megmunkálás plusz teljes ellenőrzés |
| Precíziós: ±0,013 mm / ±0,0005 in | Sima megmunkálási menetek, határmérők, kontrollált környezet | A megmunkálás határozza meg az árat; gyakran külön művelet |
| Pozíció / szögkitérés (GD&T) | Referencia-kontroll, egy befogás az összetartozó jellemzőkhez | Attól függ, hány befogásra terjed ki a referencia |
| Felületi minőség Ra 0,8 µm vagy finomabb | Finomabb lépésköz, polírozás vagy simító menet | További műveleti lépést jelent, nem csak megmunkálási időt |
Megmunkálási lehetőségek
- CNC machining is a subtractive manufacturing process.
- Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
- EPX 82 is processed using Carbon DLS
- MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
- Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
- G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
- Estimates are provided through an auto-quoted method.
- EDM relies on a voltage and a thin wire
- Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores
Surface Finish Reference
- The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
- The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
- The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
- SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
- SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
- SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
- SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
- Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
- Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
- Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.
Tolerance Reference
- The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
- FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
- Wire Cut EDM is highly accurate.
- The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
- Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
- The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.
Industries We Serve
- antennas
- automotive
- CNC machined parts
- custom parts
- electronics
- medical diagnostic
- optical displays
- optical_systems
Material Reference
- ABS
- Austenitic Stainless Steel
- Carbon steel
- ceramic
- composites
- Copper - T2
- copper or graphite
- Hardened Materials
- High Impact Polystyrene
- Low-density polyethylene
- MDF
- metal
- Polybutylene Terephthalate
- SUS304
- thermoplastics
- thick metal sheets
- tungsten carbide
Ordering, Lead Times & MOQ
Custom CNC parts carry no forced MOQ; ordering from a single prototype piece is standard industry practice.
Instant-quote platforms publicly advertise prototype lead times of 1-3 business days.
Online RFQ is the industry-standard flow: upload a 3D model (STEP/STP/DWG/DXF), receive an instant quote or engineer review, then production, inspection, and delivery.
Gyakran ismételt kérdések
Mikor érdemes EDM-et használni marás helyett?
Akkor, ha az anyag már edzett, ha a belső sarkoknak igazán élesnek kell lenniük (a marószerszám mindig hagy sugarat), mély keskeny hézagoknál, vagy keményfémnél, amelyet hagyományos szerszámokkal gazdaságosan nem lehet vágni. Sok alkatrész mindkettőt kombinálja: marás az alapgeometriához, EDM a rá szoruló jellemzőkhöz.
Az EDM csak edzett fémen működik?
Nem. Az EDM minden villamosan vezető anyagon működik, alumíniumon, sárgarézen és rézen is. Egyszerűen edzett acélon és keményfémen a leggazdaságosabb, ahol a hagyományos megmunkálás nehéz vagy lehetetlen, és az EDM lassabb anyagleválasztási sebessége is a gyorsabb útvonal.
Milyen fájlokra van szükség egy EDM munka árajánlatához?
Küldjön 3D CAD fájlt (STEP vagy IGES) és olyan 2D rajzot, amely megadja az anyagot és keménységi állapotot, mely felületek EDM-esek, az égetés utáni felületi minőségi követelményeket, valamint a huzalbefűzés kezdőfuratainak helyzetét és átmérőjét. Mérnökeink árajánlás előtt erősítik meg a megvalósíthatóságot és a megmunkálás-EDM felosztást.
Hogyan viszonyul az EDM pontossága a CNC megmunkáláshoz?
A huzal-EDM profil pontossága a precíziós maráshoz hasonlítható — jellemzően ±0,005–0,01 mm —, és élesebb belső sarkokat tud tartani, mert nincs kompenzálandó szerszámsugár. A süllyesztő EDM részben az elektródakopástól függ, és jellemzőnkénti konkrét tűréssávval kerül árajánlásra.
What is the minimum order quantity (MOQ)?
Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.
What is the typical lead time?
Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.
How do I get a quote and what information do you need?
3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.
What tolerance should I specify?
Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.
How is quality controlled?
First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.
Is my design protected?
NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.
Which material should I choose?
Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.
Which surface finish do I need?
Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.
How do you ship and what terms?
DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.
Sources · 4
- emachineshop.comIndustry peer technical page
- rapiddirect.comIndustry peer technical page
- xometry.comIndustry peer technical page
- jlccnc.comIndustry peer technical page
Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.
Kapcsolódó szolgáltatások
Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).