Servicii de electroeroziune (EDM)

Precision EDM machining cell for wire and sinker electrical discharge work

Electroeroziunea îndepărtează metalul cu scântei controlate, în locul sculelor de tăiere — de aceea ajunge acolo unde frezarea și strunjirea se opresc: oțel călit după tratamentul termic, carburi, pereți subțiri, colțuri interioare ascuțite și caneluri adânci și înguste. EDM se specifică per element pe desen și se ofertează împreună cu operațiile de prelucrare din jurul lui.

Trei procese acoperă majoritatea nevoilor. Electroeroziunea cu fir taie profiluri și conicități prin toată grosimea piesei, cu un fir de alamă în mișcare. Electroeroziunea prin penetrare arde cavități și buzunare în oțelul călit, folosind un electrod profilat. Electroeroziunea pentru găuri adânci prelucrează găuri de pornire adânci, de diametru mic, la rapoarte de formă mari.

Capabilități

  • Electroeroziune cu fir: tăieri de profil și conicități în oțeluri călite și carburi
  • Electroeroziune prin penetrare pentru cavități, buzunare și nervuri în scule călite
  • Electroeroziune pentru găuri adânci, de diametru mic, de pornire
  • Colțuri interioare ascuțite și caneluri adânci, inaccesibile sculelor de frezat
  • Prelucrare după tratamentul termic, fără deformare de reprindere
  • Raport de inspecție dimensională la fiecare comandă

Materiale uzuale

EDM funcționează pe orice material conductiv electric: oțeluri de scule (D2, A2, H13) în stare călită, oțel inoxidabil, aluminiu, alamă, cupru, carburi și titan.

Material / clasăStare tipicăPrelucrabilitateUnde se potrivește
Aluminiu 6061T6 (soluționat și revenit)Ușor: se prelucrează liber, control bun al așchiilorconsole, carcase, dispozitive, prototipuri până în producție
Aluminiu 7075T6 / T651Mai dificil: uzură mai mare a sculei, necesită reglaje rigidePiese de înaltă rezistență, sensibile la greutate; nu pentru sudare
Oțel inoxidabil 304 / 304LRevenit (annealed)Se călește la lucru: viteze mai mici, avans pozitivRezistență generală la coroziune, echipamente alimentare și de proces
Oțel inoxidabil 316 / 316LRevenit (annealed)Mai tenace decât 304: uzură mai mare a sculeiExpoziție la cloruri, mediu marin, aplicații medicale și farmaceutice
Oțel carbon 1018 / 1045Laminat la cald / normalizatUșor spre moderat; necesită protecție împotriva ruginiiAxe, plăci, constructe sudate, corpuri de scule
Alamă C360H02 semidurăExcelentă: viteze mari, finisaj curatRaccorduri, bucșe, conectori, piese decorative
Cupru C110Revenit / H02Lipicios: scule ascuțite și unghiuri mari de atacConductivitate, bare de cupru, management termic
Titan Grade 5 (Ti-6Al-4V)Revenit din laminare (mill annealed)Dificil: viteze mici, control termic, uzura sculeiAerospațial, medical și piese ușoare de înaltă rezistență
Materiale plastice tehnice (POM, PEEK, PA)Extrudat / revenitDe la ușor la lipicios: cleje moi, scule ascuțiteIzolație, frecare redusă, piese pentru substanțe chimice și de uzură

Finisaje

Suprafețele EDM poartă un strat subțire de material resolidificat, de regulă lăsat ca atare la scule sau lustruit pe elementele de etanșare și de formare; finisajul se specifică per suprafață pe desen.

FinisajCe faceCând îl specificați
Ca prelucratUrmele sculei rămân vizibile; Ra tipic 1,6–3,2 µmPiesa doar trebuie să funcționeze
Sablare cu microbileSuprafață mată uniformă, acoperă urmele sculeiPiese estetice înainte de anodizare
Anodizare Tip IIConstruiește un strat de oxid; opțiuni de culoareAspect de aluminiu plus rezistență moderată la coroziune și uzură
Anodizare dură Tip IIIStrat de oxid mai gros și mai durSuprafețe de aluminiu cu alunecare sau uzură
Conversie prin cromatareFilm protector subțire care rămâne conductivLegare electrică sau împământare pe aluminiu
Nichelare chimicăStrat uniform, dur, rezistent la coroziuneUzură plus coroziune, inclusiv în interiorul găurilor
ZincareProtecție economică de tip sacrificială împotriva coroziuniiPiese de oțel în interior sau în mediu adăpostit
Vopsire în câmp electrostaticStrat gros, durabil, decorativAspectul este cerința
PasivareÎndepărtează fierul liber și reface filmul de oxidPiese din oțel inoxidabil după prelucrare
Detensionare / tratament termicÎnlătură tensiunile reziduale înainte sau după tăierePereți subțiri și toleranțe strânse care trebuie să reziste prelucrării

Toleranțe

Electroeroziunea cu fir menține de regulă o acuratețe de profil de ±0,005–0,01 mm; penetrarea și găurile adânci mențin intervale puțin mai late. Valorile mai strânse se analizează și se confirmă per desen în timpul ofertării.

Toleranță indicatăCe necesităEfect asupra costului și termenului de livrare
Generală: ±0,25 mm / ±0,010 inScule standard, verificare dimensionalăBază: fără adaos
Standard: ±0,13 mm / ±0,005 inMașină în stare bună, verificarea primei bucățiAdaos mic; valoarea implicită uzuală la ofertare
Strânsă: ±0,025 mm / ±0,001 inScule rectificate sau din diamant, control termic, CMMSalt de regim: tăieri mai lente plus inspecție completă
Precizie: ±0,013 mm / ±0,0005 inProcese de finisare, calibre, mediu controlatPrelucrarea domină prețul; adesea o operație separată
Poziție / unghiularitate (GD&T)Control al referințelor, un singur reglaj pentru elementele corelateDepinde de câte reglaje acoperă referința
Finisaj de suprafață Ra 0,8 µm sau mai finPas mai fin, lustruire sau un proces de finisareAdaugă un pas de proces, nu doar timp de prelucrare

Opțiuni de proces

  • CNC machining is a subtractive manufacturing process.
  • Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
  • EPX 82 is processed using Carbon DLS
  • MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
  • Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
  • G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
  • Estimates are provided through an auto-quoted method.
  • EDM relies on a voltage and a thin wire
  • Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores

Surface Finish Reference

  • The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
  • SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
  • SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
  • SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
  • SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
  • Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
  • Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
  • Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.

Tolerance Reference

  • The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
  • FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
  • Wire Cut EDM is highly accurate.
  • The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
  • Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
  • The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.

Industries We Serve

  • antennas
  • automotive
  • CNC machined parts
  • custom parts
  • electronics
  • medical diagnostic
  • optical displays
  • optical_systems

Material Reference

  • ABS
  • Austenitic Stainless Steel
  • Carbon steel
  • ceramic
  • composites
  • Copper - T2
  • copper or graphite
  • Hardened Materials
  • High Impact Polystyrene
  • Low-density polyethylene
  • MDF
  • metal
  • Polybutylene Terephthalate
  • SUS304
  • thermoplastics
  • thick metal sheets
  • tungsten carbide

Ordering, Lead Times & MOQ

Custom CNC parts carry no forced MOQ; ordering from a single prototype piece is standard industry practice.

Instant-quote platforms publicly advertise prototype lead times of 1-3 business days.

Online RFQ is the industry-standard flow: upload a 3D model (STEP/STP/DWG/DXF), receive an instant quote or engineer review, then production, inspection, and delivery.

Întrebări frecvente

Când ar trebui o piesă să folosească EDM în locul frezării?

Folosiți EDM când materialul este deja călit, când colțurile interioare trebuie să fie cu adevărat ascuțite (o freză lasă întotdeauna o rază), pentru caneluri adânci și înguste sau pentru carburi pe care sculele convenționale nu le taie economic. Multe piese combină ambele: frezare pentru geometria de bază, EDM pentru elementele care o cer.

EDM funcționează doar pe metal călit?

Nu. EDM funcționează pe orice material conductiv electric, inclusiv aluminiu, alamă și cupru. Este pur și simplu cel mai economic pe oțelul călit și carburi, acolo unde prelucrarea convențională este dificilă sau imposibilă, iar ritmul de îndepărtare mai lent al EDM rămâne totuși calea cea mai rapidă.

Ce fișiere vă trebuie pentru a oferta o lucrare EDM?

Trimiteți CAD 3D (STEP sau IGES) plus un desen 2D care indică materialul și starea de duritate, care suprafețe sunt EDM, cerințele de finisaj de suprafață după ardere și pozițiile și diametrele găurilor de pornire pentru introducerea firului. Inginerii noștri confirmă fezabilitatea și împărțirea frezare/EDM înainte de ofertare.

Cum se compară acuratețea EDM cu prelucrarea CNC?

Acuratețea de profil a electroeroziunii cu fir este comparabilă cu frezarea de precizie — de regulă ±0,005–0,01 mm — și poate menține colțuri interioare mai ascuțite, deoarece nu există o rază de sculă de compensat. Electroeroziunea prin penetrare depinde în parte de uzura electrodului și se ofertează cu intervalul de toleranță specific per element.

What is the minimum order quantity (MOQ)?

Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.

What is the typical lead time?

Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.

How do I get a quote and what information do you need?

3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.

What tolerance should I specify?

Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.

How is quality controlled?

First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.

Is my design protected?

NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.

Which material should I choose?

Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.

Which surface finish do I need?

Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.

How do you ship and what terms?

DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.

Sources · 4

Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.

Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).