Elektrische ontladingsbewerking (EDM) verwijdert metaal met gecontroleerde vonken in plaats van snijgereedschap, en bereikt daardoor waar frezen en draaien stoppen: gehard staal na warmtebehandeling, hardmetaal, dunne wanden, scherpe inwendige hoeken en diepe smalle sleuven. EDM wordt per kenmerk op de tekening gespecificeerd en samen met de bewerkingen eromheen gequoteerd.
Drie processen dekken de meeste behoeften. Draad-EDM snijdt profielen en konisch lopende sneden door het volledige werkstuk met een doorlopende messingdraad. Zinker-EDM brandt holtes en zakken in gehard staal met een gevormde elektrode. Gatboor-EDM bewerkt diepe startgaten met kleine diameter bij hoge aspectverhoudingen.
Capaciteiten
- Draad-EDM profiel- en konisch snijden van geharde stalen en hardmetaal
- Zinker-EDM voor holtes, zakken en ribben in gehard gereedschap
- Gatboor-EDM voor diepe startgaten met kleine diameter
- Scherpe inwendige hoeken en diepe sleuven waar snijgereedschap niet kan komen
- Bewerking na warmtebehandeling, zonder opspanningsvervorming
- Dimensionaal inspectierapport bij elke order
Typische materialen
EDM werkt op elk elektrisch geleidend materiaal: gereedschapsstalen (D2, A2, H13) in geharde toestand, roestvast staal, aluminium, messing, koper, hardmetaal en titanium.
| Materiaal / kwaliteit | Typische toestand | Verspaanbaarheid | Waar het past |
|---|---|---|---|
| Aluminium 6061 | T6 (opgelost en uitgehard) | Makkelijk: goed verspaanbaar, goede spaancontrole | Beugels, behuizingen, opspanmiddelen, prototypen richting serie |
| Aluminium 7075 | T6 / T651 | Moeilijker: meer gereedschapsslijtage, starre opspanning nodig | Hogesterkte, gewichtskritische onderdelen; niet lasbaar |
| Stainless 304 / 304L | Zachtgegloeid | Verhardt koud: lagere snelheden, positieve voeding | Algemene corrosiebestendigheid, voedings- en procestechniek |
| Stainless 316 / 316L | Zachtgegloeid | Taaiër dan 304: meer gereedschapsslijtage | Chloriden, maritiem, medische en farmaceutische omgeving |
| Carbon steel 1018 / 1045 | gewalst / genormaliseerd | Makkelijk tot gemiddeld; heeft roestbescherming nodig | Assen, platen, lasconstructies, gereedschapslichamen |
| Brass C360 | H02 halfhard | Uitstekend: hoge snelheden, mooie afwerking | Fittingen, busjes, connectoren, decoratieve onderdelen |
| Copper C110 | Zachtgegloeid / H02 | Kleverig: scherpe gereedschappen en grote spaanhoeken | Geleidbaarheid, collectoren, warmtebeheersing |
| Titanium Grade 5 (Ti-6Al-4V) | Fabrieksgegloeid | Moeilijk: lage snelheden, warmtebeheersing, gereedschapsslijtage | Lucht- en ruimtevaart, medische techniek, lichte hogesterkte onderdelen |
| Technische kunststoffen (POM, PEEK, PA) | Geëxtrudeerd / gegloeid | Makkelijk tot kleverig: zachte klemmen, scherpe gereedschappen | Isolatie, lage wrijving, chemie- en slijtdelen |
Afwerkingen
EDM-oppervlakken dragen een fijne herstelde laag die op gereedschap doorgaans zoals gebrand blijft of op afdichtings- en vormkenmerken wordt gepolijst; afwerking wordt per oppervlak op de tekening gespecificeerd.
| Afwerking | Wat het doet | Specificeren wanneer |
|---|---|---|
| Verspaand gelaten | Gereedschapssporen zichtbaar; Ra typisch 1.6-3.2 µm | Het onderdeel hoeft alleen te functioneren |
| Glasparelstralen | Egaal mat oppervlak, verbergt gereedschapssporen | Cosmetische onderdelen vóór anodiseren |
| Anodiseren Type II | Bouwt een oxidelaag op; kleuropties | Aluminium-uitstraling plus matige corrosie- en slijtvastheid |
| Hardanodiseren Type III | Dikkere, hardere oxidelaag | Glijdende of slijtende aluminiumoppervlakken |
| Chromatering | Dunne beschermende laag die geleidend blijft | Elektrisch verbinden of aarden op aluminium |
| Chemisch nikkel | Egaal, harde, corrosiebestendige laag | Slijtage plus corrosie, ook in boringen |
| Verzinken | Economische offerbescherming tegen corrosie | Stalen onderdelen binnen of onder een afdak |
| Poedercoaten | Dikke, duurzame, decoratieve laag | Uiterlijk is de eis |
| Passiveren | Verwijdert vrij ijzer en herstelt de oxidelaag | RVS-onderdelen na de verspaning |
| Spanningsarm gloeien / warmtebehandeling | Neemt restspanningen weg voor of na de bewerking | Dunne wanden en strakke toleranties die de bewerking moeten doorstaan |
Toleranties
Draad-EDM houdt doorgaans ±0.005–0.01 mm profielnauwkeurigheid aan; zinker- en gatboor-EDM hanteren iets wijdere banden. Strakkere waarden worden per tekening beoordeeld en bevestigd tijdens het offertetraject.
| Tekenaanduiding | Wat het vereist | Effect op kosten en doorlooptijd |
|---|---|---|
| Algemeen: ±0.25 mm / ±0.010 in | Standaardgereedschap, maatcontrole | Basis: geen toeslag |
| Standaard: ±0.13 mm / ±0.005 in | Machine in goede staat, eerste-artikelcontrole | Kleine toeslag; de gebruikelijke calculatienorm |
| Strak: ±0.025 mm / ±0.001 in | Geslepen of diamantgereedschap, temperatuurbeheersing, CMM | Sprong: tragere passes plus volledige inspectie |
| Precisie: ±0.013 mm / ±0.0005 in | Finishing-passes, maten, gecontroleerde omgeving | De verspaning bepaalt de prijs; vaak een aparte bewerking |
| Positie / hoekigheid (GD&T) | Datumbeheersing, één opspanning bij samenhangende features | Hangt af van over hoeveel opspanningen de datum loopt |
| Oppervlakteruwheid Ra 0.8 µm of fijner | Fijnere instelmaten, polijsten of een afwerkpass | Voegt een processtap toe, niet alleen verspaningstijd |
Procesopties
- CNC machining is a subtractive manufacturing process.
- Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
- EPX 82 is processed using Carbon DLS
- MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
- Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
- G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
- Estimates are provided through an auto-quoted method.
- EDM relies on a voltage and a thin wire
- Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores
Surface Finish Reference
- The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
- The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
- The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
- SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
- SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
- SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
- SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
- Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
- Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
- Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.
Tolerance Reference
- The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
- FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
- Wire Cut EDM is highly accurate.
- The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
- Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
- The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.
Industries We Serve
- antennas
- automotive
- CNC machined parts
- custom parts
- electronics
- medical diagnostic
- optical displays
- optical_systems
Material Reference
- ABS
- Austenitic Stainless Steel
- Carbon steel
- ceramic
- composites
- Copper - T2
- copper or graphite
- Hardened Materials
- High Impact Polystyrene
- Low-density polyethylene
- MDF
- metal
- Polybutylene Terephthalate
- SUS304
- thermoplastics
- thick metal sheets
- tungsten carbide
Ordering, Lead Times & MOQ
Custom CNC parts carry no forced MOQ; ordering from a single prototype piece is standard industry practice.
Instant-quote platforms publicly advertise prototype lead times of 1-3 business days.
Online RFQ is the industry-standard flow: upload a 3D model (STEP/STP/DWG/DXF), receive an instant quote or engineer review, then production, inspection, and delivery.
Veelgestelde vragen
Wanneer moet een onderdeel EDM gebruiken in plaats van frezen?
Gebruik EDM als het materiaal al gehard is, als inwendige hoeken werkelijk scherp moeten zijn (een frees laat altijd een radius na), voor diepe smalle sleuven, of voor hardmetaal dat conventioneel gereedschap niet economisch kan snijden. Veel onderdelen combineren beide: frezen voor de hoofdgeometrie, EDM voor de kenmerken die het nodig hebben.
Werkt EDM alleen op gehard metaal?
Nee. EDM werkt op elk elektrisch geleidend materiaal, waaronder aluminium, messing en koper. Het is alleen het meest economisch op gehard staal en hardmetaal, waar conventionele bewerking moeilijk of onmogelijk is en het langzamere verwijderingstempo van EDM nog steeds de snellere route is.
Welke bestanden heeft u nodig om een EDM-opdracht te offreren?
Stuur 3D-CAD (STEP of IGES) plus een 2D-tekening die materiaal en hardheidstoestand vermeldt, welke oppervlakken EDM zijn, de eisen aan oppervlakteafwerking na het branden, en de positie en diameter van startgaten voor draadinvoer. Onze ingenieurs bevestigen de haalbaarheid en de verdeling bewerking-versus-EDM vóór het offertetraject.
Hoe verhoudt de nauwkeurigheid van EDM zich tot CNC-bewerking?
De profielnauwkeurigheid van draad-EDM is vergelijkbaar met precisiefrezen — doorgaans ±0.005–0.01 mm — en het kan scherpere inwendige hoeken aanhouden omdat er geen gereedschapsradius hoeft te worden gecompenseerd. Zinker-EDM hangt deels af van elektrodeslijtage en wordt gequoteerd met het specifieke tolerantieband per kenmerk.
What is the minimum order quantity (MOQ)?
Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.
What is the typical lead time?
Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.
How do I get a quote and what information do you need?
3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.
What tolerance should I specify?
Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.
How is quality controlled?
First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.
Is my design protected?
NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.
Which material should I choose?
Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.
Which surface finish do I need?
Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.
How do you ship and what terms?
DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.
Sources · 4
- emachineshop.comIndustry peer technical page
- rapiddirect.comIndustry peer technical page
- xometry.comIndustry peer technical page
- jlccnc.comIndustry peer technical page
Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.
Gerelateerde diensten
Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).