Tjänster för EDM-bearbetning

Precision EDM machining cell for wire and sinker electrical discharge work

Elektrisk urladdningsbearbetning tar bort metall med kontrollerade gnistor i stället för skärverktyg, vilket är anledningen till att den når dit där fräsning och svarvning slutar: härdat stål efter värmebehandling, hårdmetall, tunna väggar, vassa inre hörn och djupa smala spår. EDM specificeras per detalj på ritningen och offereras tillsammans med bearbetningsmomenten runt omkring.

Tre processer täcker de flesta behov. Tråd-EDM skär profiler och koner genom hela arbetsstycket med en löpande mässingstråd. Sänk-EDM bränner kaviteter och fickor i härdat stål med en formad elektrod. Hålborrnings-EDM bearbetar djupa starthål med liten diameter vid höga aspektförhållanden.

Kapacitet

  • Tråd-EDM-profil- och konusskärning av härdat stål och hårdmetall
  • Sänk-EDM för kaviteter, fickor och revben i härdat verktyg
  • Hålborrnings-EDM för djupa starthål med liten diameter
  • Vassa inre hörn och djupa spår som fräsare inte når
  • Bearbetning efter värmebehandling utan omspanningsdeformation
  • Dimensionskontrollrapport med varje beställning

Typiska material

EDM fungerar på alla elektriskt ledande material: verktygsstål (D2, A2, H13) i härdat skick, rostfritt stål, aluminium, mässing, koppar, hårdmetall och titan.

Material / kvalitetTypiskt skickBearbetbarhetTypisk användning
Aluminium 6061T6 (lösningsbehandlad och åldrad)Lätt: lättbearbetad, god spånkontrollKonsoler, kapslingar, fixturer, prototyper upp till serie
Aluminium 7075T6 / T651Svårare: mer verktygsslitage, kräver styva uppspänningarHållfasthets- och viktkritiska delar; ej för svetsning
Rostfritt stål 304 / 304LGlödgadFörhärdar: lägre skärhastigheter, positiv matningAllmän korrosionsbeständighet, livsmedels- och processutrustning
Rostfritt stål 316 / 316LGlödgadSegare än 304: mer verktygsslitageKlorid-, marin-, medicin- och farmacimiljöer
Kolstål 1018 / 1045Varmvalsat / normaliseratLätt till medelsvårt; behöver rostskyddAxlar, plattor, svetskonstruktioner, verktygskroppar
Mässing C360H02 halvhårtUtmärkt: höga hastigheter, ren ytaKopplingar, hylsor, kontakter, dekorativa delar
Koppar C110Glödgad / H02Segt: vassa verktyg och stora spalvinklarKonduktivitet, strömskenor, värmeledning
Titan Grade 5 (Ti-6Al-4V)AnläggningsglödgadSvårt: låga hastigheter, värmekontroll, verktygsslitageFlygindustri, medicinteknik och lätta höghållfasthetsdelar
Konstruktionsplaster (POM, PEEK, PA)Extruderad / glödgadLätt till segt: mjuka tänger, vassa verktygIsolering, låg friktion, kemi- och slitdelar

Ytbearbetning

EDM-ytor har ett fint omgjutet skikt som normalt lämnas som bränt på verktyg eller poleras på tätnings- och formdetaljer; ytbehandlingen specificeras per yta på ritningen.

YtbehandlingVad den görAnge den när
Som bearbetadVerktygmärken synliga; Ra typiskt 1,6–3,2 µmDelen behöver bara fungera
GlaskulsblästringEnhetlig matt yta, döljer verktygmärkenKosmetiska delar före anodisering
Anodisering typ IIBygger ett oxidskikt; färgalternativAluminiumutseende plus måttlig korrosions- och slitmotstånd
Hård anodisering typ IIITjockare, hårdare oxidskiktGlidande eller slitageutsatta aluminiumytor
KromatbehandlingTunn skyddsfilm som förblir ledandeElektrisk förbindning eller jordning på aluminium
Kemiskt nickelEnhetligt, hårt, korrosionsbeständigt skiktSlitage plus korrosion, även inne i borrar
FörzinkningEkonomiskt offerande korrosionsskyddStåldelar inomhus eller i skyddad miljö
PulverlackeringTjockt, hållbart, dekorativt skiktUtseendet är kravet
PassiveringTar bort fritt järn och återställer oxidfilmenRostfria delar efter bearbetning
Spänningsutglödning / värmebehandlingAvslappar restspänningar före eller efter skärningenTunna väggar och snäva toleranser som ska klara bearbetningen

Toleranser

Tråd-EDM håller normalt ±0,005–0,01 mm profilnoggrannhet; sänk- och hålborrnings-EDM håller något bredare band. Snävare värden granskas och bekräftas per ritning under offereringen.

RitningsangivelseVad den kräverEffekt på kostnad och ledtid
Allmän: ±0,25 mm / ±0,010 tumStandardverktyg, dimensionskontrollBaslinje: inget påslag
Standard: ±0,13 mm / ±0,005 tumMaskin i gott skick, förstartikelkontrollLitet påslag; det vanliga offertstandardläget
Snäv: ±0,025 mm / ±0,001 tumSlipade eller diamantverktyg, temperaturkontroll, CMMStort kliv: långsammare snitt plus full kontroll
Precision: ±0,013 mm / ±0,0005 tumSlutpass, mätnormaler, kontrollerad miljöBearbetningen styr priset; ofta ett separat moment
Läge / vinkelhet (GD&T)Referenskontroll, en uppspänning där detaljerna hör ihopBeror på hur många uppspänningar referensen spänner över
Ytkvalitet Ra 0,8 µm eller finareFinare stegövergångar, polering eller ett slutpassLägger till ett processsteg, inte bara bearbetningstid

Processalternativ

  • CNC machining is a subtractive manufacturing process.
  • Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
  • EPX 82 is processed using Carbon DLS
  • MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
  • Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
  • G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
  • Estimates are provided through an auto-quoted method.
  • EDM relies on a voltage and a thin wire
  • Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores

Surface Finish Reference

  • The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
  • SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
  • SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
  • SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
  • SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
  • Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
  • Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
  • Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.

Tolerance Reference

  • The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
  • FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
  • Wire Cut EDM is highly accurate.
  • The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
  • Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
  • The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.

Industries We Serve

  • antennas
  • automotive
  • CNC machined parts
  • custom parts
  • electronics
  • medical diagnostic
  • optical displays
  • optical_systems

Material Reference

  • ABS
  • Austenitic Stainless Steel
  • Carbon steel
  • ceramic
  • composites
  • Copper - T2
  • copper or graphite
  • Hardened Materials
  • High Impact Polystyrene
  • Low-density polyethylene
  • MDF
  • metal
  • Polybutylene Terephthalate
  • SUS304
  • thermoplastics
  • thick metal sheets
  • tungsten carbide

Ordering, Lead Times & MOQ

Custom CNC parts carry no forced MOQ; ordering from a single prototype piece is standard industry practice.

Instant-quote platforms publicly advertise prototype lead times of 1-3 business days.

Online RFQ is the industry-standard flow: upload a 3D model (STEP/STP/DWG/DXF), receive an instant quote or engineer review, then production, inspection, and delivery.

Vanliga frågor

När ska en del använda EDM i stället för fräsning?

Använd EDM när materialet redan är härdat, när inre hörn måste vara helt vassa (en fräsare lämnar alltid en radie), för djupa smala spår eller för hårdmetall som konventionella verktyg inte kan skära ekonomiskt. Många delar kombinerar båda: fräsning för bulkgeometrin, EDM för de detaljer som behöver det.

Fungerar EDM bara på härdat metall?

Nej. EDM fungerar på alla elektriskt ledande material, inklusive aluminium, mässing och koppar. Det är bara mest ekonomiskt på härdat stål och hårdmetall, där konventionell bearbetning är svår eller omöjlig och EDM:s långsammare borttagningshastighet ändå är den snabbare vägen.

Vilka filer behöver ni för att offerera ett EDM-jobb?

Skicka 3D-CAD (STEP eller IGES) plus en 2D-ritning som anger material och hårdhetsskick, vilka ytor som är EDM, krav på ytkvalitet efter bränningen samt starthålens positioner och diametrar för trådtrådning. Våra ingenjörer bekräftar genomförbarhet och fördelningen mellan bearbetning och EDM innan offerten.

Hur jämför sig EDM-noggrannheten med CNC-bearbetning?

Tråd-EDM:s profilnoggrannhet är jämförbar med precisionsfräsning — typiskt ±0,005–0,01 mm — och den kan hålla vassare inre hörn eftersom det inte finns någon verktygsradie att kompensera. Sänk-EDM beror delvis på elektrodslitaget och offereras med specifikt toleransband per detalj.

What is the minimum order quantity (MOQ)?

Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.

What is the typical lead time?

Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.

How do I get a quote and what information do you need?

3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.

What tolerance should I specify?

Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.

How is quality controlled?

First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.

Is my design protected?

NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.

Which material should I choose?

Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.

Which surface finish do I need?

Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.

How do you ship and what terms?

DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.

Sources · 4

Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.

Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).