Verkstadstjänster: precisions-CNC-delar från vår egen verkstad

Machinist inspecting a precision metal component beside a CNC milling machine in a machine shop

En maskinverkstad är en tillverkningsanläggning utrustad för att skära, forma och ytbehandla råmaterial till precisa metall- och plastkomponenter. Typiska operationer omfattar CNC-fräsning, CNC-svarvning, borring, gängsnitt, slipning och sekundär ytbehandling, stödda av kontrollutrustning som verifierar dimensionsnoggrannheten. Verkstäder sträcker sig från små prototypceller till anläggningar för volymproduktion, och många är specialiserade på särskilda material, delstorlekar eller branscher som flygindustri, medicinteknik, fordonsindustri och industriutrustning. Denna tjänstesida förklarar vad köpare kan förvänta sig när de beställer bearbetade delar från vår verkstad, från offert till leverans.

För köpare är huvudutmaningen sällan att hitta en verkstad — det är att hitta en som passar delen, volymen och riskprofilen. Vi bearbetar dina delar på vår egen utrustning, så den passningen avgörs med de personer som faktiskt kör jobbet. Varje beställning granskas mot vår utrustning, kontrollkapacitet och materialtillgång innan offereringen börjar. Du arbetar med ett offertformat, en projektkontakt genom produktionen och definierade standarder för kvalitetsdokumentation. Det förkortar leverantörsurvalet, sänker risken för kvalitetsavvikelser och gör priserna lätta att jämföra.

Processen börjar när en köpare skickar en RFQ med 3D-CAD-filer, 2D-ritningar med toleranser, materialespecifikationer, kvantiteter och eventuella ytbehandlingskrav. Offerter anländer normalt inom några arbetsdagar, med leveranstider bekräftade per del och per beställning. När en offert godkänts går delarna i produktion med överenskomna kontroll- och dokumentationssteg, som dimensionsrapporter och materialcertifikat där det specificerats. Under hela processen löser samma ingenjör som offererade din del frågor om tillverkningsbarhet, toleranser och schemaläggning innan de påverkar leveransen.

Kapacitet

  • CNC-fräsning och svarvning för prototyper till produktionsserier i låga och medelstora volymer.
  • 3-, 4- och 5-axlig bearbetning för komplexa geometrier och snävtoleransdetaljer.
  • Sekundära operationer inklusive borring, gängsnitt, riktskärning, gängning och precisionsslipning.
  • Ytbehandlingar som anodisering, plätering, pulverlackering och passivering.
  • Process- och slutkontroll med CMM-verifiering av kritiska dimensioner.
  • Granskning av tillverkningsbarhet och offertstöd för att sänka kostnad och ledtid.

Typiska material

Vanliga material är aluminiumlegeringar (6061, 7075), rostfria stål (303, 304, 316), kol- och legeringsstål, mässing, koppar, titan och konstruktionsplaster som ABS, nylon, POM och PEEK, med andra kvaliteter tillgängliga på begäran.

Material / kvalitetTypiskt skickBearbetbarhetTypisk användning
Aluminium 6061T6 (lösningsbehandlad och åldrad)Lätt: lättbearbetad, god spånkontrollKonsoler, kapslingar, fixturer, prototyper upp till serie
Aluminium 7075T6 / T651Svårare: mer verktygsslitage, kräver styva uppspänningarHållfasthets- och viktkritiska delar; ej för svetsning
Rostfritt stål 304 / 304LGlödgadFörhärdar: lägre skärhastigheter, positiv matningAllmän korrosionsbeständighet, livsmedels- och processutrustning
Rostfritt stål 316 / 316LGlödgadSegare än 304: mer verktygsslitageKlorid-, marin-, medicin- och farmacimiljöer
Kolstål 1018 / 1045Varmvalsat / normaliseratLätt till medelsvårt; behöver rostskyddAxlar, plattor, svetskonstruktioner, verktygskroppar
Mässing C360H02 halvhårtUtmärkt: höga hastigheter, ren ytaKopplingar, hylsor, kontakter, dekorativa delar
Koppar C110Glödgad / H02Segt: vassa verktyg och stora spalvinklarKonduktivitet, strömskenor, värmeledning
Titan Grade 5 (Ti-6Al-4V)AnläggningsglödgadSvårt: låga hastigheter, värmekontroll, verktygsslitageFlygindustri, medicinteknik och lätta höghållfasthetsdelar
Konstruktionsplaster (POM, PEEK, PA)Extruderad / glödgadLätt till segt: mjuka tänger, vassa verktygIsolering, låg friktion, kemi- och slitdelar

Ytbearbetning

Tillgängliga ytbehandlingar inkluderar anodisering (typ II och typ III), zink- och nickelplätering, passivering, svartoxidering, pulverlackering, glaskulsblästring, polering och kundanpassade ytbehandlingar enligt ritning.

YtbehandlingVad den görAnge den när
Som bearbetadVerktygmärken synliga; Ra typiskt 1,6–3,2 µmDelen behöver bara fungera
GlaskulsblästringEnhetlig matt yta, döljer verktygmärkenKosmetiska delar före anodisering
Anodisering typ IIBygger ett oxidskikt; färgalternativAluminiumutseende plus måttlig korrosions- och slitmotstånd
Hård anodisering typ IIITjockare, hårdare oxidskiktGlidande eller slitageutsatta aluminiumytor
KromatbehandlingTunn skyddsfilm som förblir ledandeElektrisk förbindning eller jordning på aluminium
Kemiskt nickelEnhetligt, hårt, korrosionsbeständigt skiktSlitage plus korrosion, även inne i borrar
FörzinkningEkonomiskt offerande korrosionsskyddStåldelar inomhus eller i skyddad miljö
PulverlackeringTjockt, hållbart, dekorativt skiktUtseendet är kravet
PassiveringTar bort fritt järn och återställer oxidfilmenRostfria delar efter bearbetning
Spänningsutglödning / värmebehandlingAvslappar restspänningar före eller efter skärningenTunna väggar och snäva toleranser som ska klara bearbetningen

Toleranser

Standardtoleranser för CNC håller typiskt ±0,1 mm (±0,005 tum), med snävare toleranser ner till ±0,01 mm eller bättre uppnåeliga på kritiska detaljer beroende på delens geometri och material.

RitningsangivelseVad den kräverEffekt på kostnad och ledtid
Allmän: ±0,25 mm / ±0,010 tumStandardverktyg, dimensionskontrollBaslinje: inget påslag
Standard: ±0,13 mm / ±0,005 tumMaskin i gott skick, förstartikelkontrollLitet påslag; det vanliga offertstandardläget
Snäv: ±0,025 mm / ±0,001 tumSlipade eller diamantverktyg, temperaturkontroll, CMMStort kliv: långsammare snitt plus full kontroll
Precision: ±0,013 mm / ±0,0005 tumSlutpass, mätnormaler, kontrollerad miljöBearbetningen styr priset; ofta ett separat moment
Läge / vinkelhet (GD&T)Referenskontroll, en uppspänning där detaljerna hör ihopBeror på hur många uppspänningar referensen spänner över
Ytkvalitet Ra 0,8 µm eller finareFinare stegövergångar, polering eller ett slutpassLägger till ett processsteg, inte bara bearbetningstid

Processalternativ

  • CNC machining is a subtractive manufacturing process.
  • Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
  • EPX 82 is processed using Carbon DLS
  • MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
  • Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
  • G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
  • Estimates are provided through an auto-quoted method.
  • EDM relies on a voltage and a thin wire
  • Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores

Surface Finish Reference

  • The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
  • SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
  • SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
  • SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
  • SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
  • Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
  • Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
  • Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.

Tolerance Reference

  • The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
  • FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
  • Wire Cut EDM is highly accurate.
  • The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
  • Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
  • The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.

Industries We Serve

  • antennas
  • automotive
  • CNC machined parts
  • custom parts
  • electronics
  • medical diagnostic
  • optical displays
  • optical_systems

Material Reference

  • ABS
  • Austenitic Stainless Steel
  • Carbon steel
  • ceramic
  • composites
  • Copper - T2
  • copper or graphite
  • Hardened Materials
  • High Impact Polystyrene
  • Low-density polyethylene
  • MDF
  • metal
  • Polybutylene Terephthalate
  • SUS304
  • thermoplastics
  • thick metal sheets
  • tungsten carbide

Common Applications

  • Turning
  • Aerospace and Defense
  • Automotive
  • energy

Ordering, Lead Times & MOQ

Custom CNC parts carry no forced MOQ; ordering from a single prototype piece is standard industry practice.

Instant-quote platforms publicly advertise prototype lead times of 1-3 business days.

Online RFQ is the industry-standard flow: upload a 3D model (STEP/STP/DWG/DXF), receive an instant quote or engineer review, then production, inspection, and delivery.

Vanliga frågor

Finns det en lägsta beställningskvantitet (MOQ)?

Vi accepterar beställningar från en enda prototypdel till produktionskvantiteter i tusentals. MOQ:er beror på delens komplexitet och materialinköp — vissa stång- eller gjutgodsbehov har praktiska minimikvantiteter. Om du behöver en liten förstartikelomgång innan du binder dig för volym, ange detta i din RFQ så lägger vi upp offerten därefter.

Hur lång tid tar verkstadsbeställningar normalt?

Leveranstiderna varierar med delens komplexitet, kvantitet, materialtillgång och ytbehandlingskrav. Prototypdelar i vanliga material skeppas ofta på en till två veckor; produktionsserier och delar som kräver extra ytbehandlingssteg eller svårtillgängliga ämnen tar normalt tre till sex veckor. Bekräftade leveranstider anges på varje offert och påskyndade alternativ kan begäras för brådskande program.

Vilka filer behöver jag tillhandahålla för en offert?

En 3D-CAD-modell (STEP-formatet föredras) plus en 2D-ritning med mått, toleranser, materialangivelser och ytbeskrivningar ger den mest exakta offerten. Om ingen ritning finns kan 3D-modellen med anteckningar om kritiska detaljer och kvantiteter räcka. Fullständiga, entydiga filer minskar också fram- och tillbakafrågor och förkortar offereringscykeln.

Vilken kvalitetsdokumentation kan jag begära med min beställning?

Standarddokumentationen omfattar normalt en slutkontroll- eller dimensionsrapport; materialcertifikat, förstartikelkontroll (FAI) och överensstämmelseintyg finns på begäran och kan påverka kostnad eller ledtid. Specificera dokumentationskraven i RFQ:n så att vi kan offerera dem korrekt, och kritiska dimensioner bör markeras på ritningen för fokuserad verifiering.

Hur skyddas min konstruktion och immateriella egendom?

Dina CAD-filer och ritningar används endast för att offerera och tillverka dina delar och delas aldrig med andra kunder. Vi producerar inte, delar inte eller återanvänder inte dina konstruktioner åt någon annan. Om ditt projekt kräver ett undertecknat NDA innan filer lämnas ut kan det ordnas som del av RFQ-processen.

What is the typical lead time?

Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.

How do I get a quote and what information do you need?

3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.

What tolerance should I specify?

Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.

How is quality controlled?

First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.

Is my design protected?

NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.

Which material should I choose?

Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.

Which surface finish do I need?

Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.

How do you ship and what terms?

DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.

Sources · 4

Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.

Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).