Služby obráběcí dílny: přesné CNC díly z naší vlastní dílny

Machinist inspecting a precision metal component beside a CNC milling machine in a machine shop

Obráběcí dílna je výrobní zařízení vybavené k řezání, tvarování a dokončování surového materiálu do přesných kovových a plastových součástí. Typické operace zahrnují CNC frézování, CNC soustružení, vrtání, řezání závitů, broušení a sekundární dokončování, podložené kontrolním zařízením ověřujícím dimenzionální přesnost. Obráběcí dílny sahají od malých prototypových buněk po zařízení pro hromadnou výrobu a mnohé se specializují na konkrétní materiály, velikosti dílů nebo obory, jako je letectví, zdravotnictví, automobilový průmysl a průmyslové zařízení. Tato stránka služby vysvětluje, co si kupující mohou při objednávání obráběných dílů z naší dílny slíbit — od nabídky až po dodání.

Pro kupující spočívá hlavní výzva zřídka v nalezení obráběcí dílny — jde o nalezení dílny, která pasuje na díl, objem a rizikový profil. Vaše díly obrábíme na vlastním zařízení, takže ta shoda se vyřídí s lidmi, kteří zakázku skutečně povedou. Každá objednávka se před zahájením nabízení posoudí proti našemu zařízení, kontrolním možnostem a dostupnosti materiálů. Pracujete s jedním formátem nabídky, jedním projektovým kontaktem po celou výrobu a definovanými standardy jakostní dokumentace. To zkracuje výběr dodavatele, snižuje riziko jakostních úniků a činí ceny snadno srovnatelnými.

Proces začíná, když kupující odešle RFQ s 3D CAD soubory, 2D výkresy s tolerancemi, specifikací materiálů, množstvími a veškerými požadavky na úpravy. Nabídky obvykle přicházejí do několika pracovních dnů, s lhůtami potvrzenými pro každý díl a každou objednávku. Po schválení nabídky se díly přesunou do výroby s dohodnutými kontrolními a dokumentačními kroky, jako jsou protokoly o rozměrech a certifikáty materiálů tam, kde jsou specifikovány. V průběhu celého procesu řeší tentýž inženýr, který váš díl nabídl, dotazy ohledně vyrůbitelnosti, tolerancí a plánování dříve, než ovlivní dodání.

Možnosti výroby

  • CNC frézování a soustružení pro prototypy až po výrobní zakázky malých a středních sérií.
  • Obrábění na 3, 4 a 5 osách pro složité geometrie a prvky s přísnými tolerancemi.
  • Sekundární operace včetně vrtání, řezání závitů, vystručování, zařezávání závitů a přesného broušení.
  • Povrchové úpravy jako eloxování, pokovení, práškové lakování a pasivace.
  • Kontrola během výroby a závěrečná kontrola s ověřením kritických rozměrů na CMM.
  • Posouzení vyrůbitelnosti konstrukce a podpora při nabízení pro snížení ceny a dodací lhůty.

Typické materiály

K běžným materiálům patří hliníkové slitiny (6061, 7075), nerezové oceli (303, 304, 316), uhlíkové a legované oceli, mosaz, měď, titan a technické plasty, jako jsou ABS, nylon, POM a PEEK, s dalšími jakostmi na požádání.

Materiál / jakostTypický stavObrábělnostKde se hodí
Hliník 6061T6 (postříbený a uměle stařený)Snadné: dobře obrobitelný, dobrá kontrola třísekKonzole, skříně, přípravky, prototypy až po sérii
Hliník 7075T6 / T651Náročnější: větší opotřebení nástroje, nutná tuhá upnutíVysokopevné díly citlivé na hmotnost; nesvařuje se
Nerezová ocel 304 / 304LŽíhanáZtuhuje deformací: nižší řezné rychlosti, kladné posuvyObecná odolnost proti korozi, potravinářské a procesní zařízení
Nerezová ocel 316 / 316LŽíhanáTvárnější než 304: větší opotřebení nástrojeVystavení chloridům, prostředí mořské, lékařské a farmaceutické
Uhlíková ocel 1018 / 1045Válcovaná za tepla / normalizovanáSnadná až střední; vyžaduje ochranu proti koroziHřídele, plechy, svařovací sestavy, korpusy nástrojů
Mosaz C360H02 polotvrdáVynikající: vysoké rychlosti, čistý povrchArmatury, pánve, spojky, dekorativní díly
Měď C110Žíhaná / H02Lepkavá: ostré nástroje a velké úhly čelaVodivost, přípojnice, tepelný management
Titan Grade 5 (Ti-6Al-4V)Dodací žíháníObtížné: nízké rychlosti, kontrola tepla, opotřebení nástrojeLetectví, zdravotnictví a lehké vysoce pevné díly
Technické plasty (POM, PEEK, PA)Extrudované / žíhanéSnadné až lepkavé: měkké čelisti, ostré nástrojeIzolace, nízké tření, chemicky namáhané a opotřebovávané díly

Povrchové úpravy

K dostupným úpravám patří eloxování (typ II a typ III), zinkové a niklové pokovení, pasivace, černění, práškové lakování, skleněné brokování, leštění a zakázkové úpravy specifikované podle výkresu.

Povrchová úpravaCo děláKdy ji specifikovat
Po obráběníViditelné stopy po nástroji; Ra typicky 1.6-3.2 µmKdyž díl musí jen fungovat
Skleněné brokováníJednotný matný povrch, zakrývá stopy po nástrojiVizuální díly před eloxováním
Eloxování typ IIVytváří oxidovou vrstvu; barevné variantyVzhled hliníku plus mírná odolnost proti korozi a opotřebení
Tvrdé eloxování typ IIISilnější, tvrdší oxidová vrstvaKlouzavé nebo opotřebovávané hliníkové plochy
ChromátováníTenký ochranný film, který zůstává vodivýElektrické spojování nebo uzemnění na hliníku
Chemické niklováníJednotná, tvrdá, korozivzdorná vrstvaOpotřebení plus koroze, i uvnitř otvorů
ZinkováníEkonomická obětovaná ochrana proti koroziOcelové díly v interiéru nebo chráněném prostředí
Práškové lakováníSilná, trvanlivá, dekorativní vrstvaKdyž požadavkem je vzhled
PasivaceOdstraňuje volné železo a obnovuje oxidový filmNerezové díly po obrábění
Popouštění napětí / tepelné zpracováníUvolňuje vnitřní napětí před obráběním nebo po němTenké stěny a přísné tolerance, které musí obrábění přežít

Tolerance

Standardní CNC tolerance běžně drží ±0.1 mm (±0.005 in), přísnější tolerance až na ±0.01 mm a lepší jsou dosažitelné u kritických prvků v závislosti na geometrii dílu a materiálu.

Označení na výkresuCo vyžadujeDopad na cenu a dodací lhůtu
Obecná: ±0.25 mm / ±0.010 inStandardní nástroje, kontrola rozměrůZáklad: žádná přirážka
Standardní: ±0.13 mm / ±0.005 inStroj v dobrém stavu, kontrola prvního kusuMalá přirážka; obvyklý standard při nabízení
Přísná: ±0.025 mm / ±0.001 inBroušené nebo diamantové nástroje, kontrola teploty, CMMSkoková změna: pomalejší řezy plus plná kontrola
Přesná: ±0.013 mm / ±0.0005 inPředlisky, měrky, řízené prostředíCenu určuje obrábění; často samostatná operace
Poloha / úhlovost (GD&T)Kontrola referencí, jedno upnutí pro související prvkyZáleží na tom, přes kolik upnutí reference sahá
Povrchová drsnost Ra 0.8 µm a jemnějšíJemnější kroky, leštění nebo dokončovací průchodPřidává procesní krok, nejen čas obrábění

Možnosti procesu

  • CNC machining is a subtractive manufacturing process.
  • Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
  • EPX 82 is processed using Carbon DLS
  • MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
  • Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
  • G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
  • Estimates are provided through an auto-quoted method.
  • EDM relies on a voltage and a thin wire
  • Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores

Surface Finish Reference

  • The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
  • SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
  • SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
  • SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
  • SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
  • Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
  • Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
  • Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.

Tolerance Reference

  • The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
  • FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
  • Wire Cut EDM is highly accurate.
  • The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
  • Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
  • The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.

Industries We Serve

  • antennas
  • automotive
  • CNC machined parts
  • custom parts
  • electronics
  • medical diagnostic
  • optical displays
  • optical_systems

Material Reference

  • ABS
  • Austenitic Stainless Steel
  • Carbon steel
  • ceramic
  • composites
  • Copper - T2
  • copper or graphite
  • Hardened Materials
  • High Impact Polystyrene
  • Low-density polyethylene
  • MDF
  • metal
  • Polybutylene Terephthalate
  • SUS304
  • thermoplastics
  • thick metal sheets
  • tungsten carbide

Common Applications

  • Turning
  • Aerospace and Defense
  • Automotive
  • energy

Ordering, Lead Times & MOQ

Custom CNC parts carry no forced MOQ; ordering from a single prototype piece is standard industry practice.

Instant-quote platforms publicly advertise prototype lead times of 1-3 business days.

Online RFQ is the industry-standard flow: upload a 3D model (STEP/STP/DWG/DXF), receive an instant quote or engineer review, then production, inspection, and delivery.

Často kladené dotazy

Existuje minimální objednané množství (MOQ)?

Přijímáme objednávky od jediného prototypového dílu až po výrobní množství v tisících. MOQ závisí na složitosti dílu a dostupnosti materiálů — některé požadavky na tyčový materiál nebo odlitky mají praktická minima. Pokud před rozhodnutím o objemu potřebujete malou zkušební sérii, uveďte to v RFQ a nabídku strukturováme odpovídajícím způsobem.

Jak dlouho objednávky v obráběcí dílně obvykle trvají?

Dodací lhůty se liší podle složitosti dílu, množství, dostupnosti materiálů a požadavků na úpravy. Prototypové díly z běžných materiálů se často expedují do jednoho až dvou týdnů; výrobní zakázky a díly vyžadující další úpravy nebo obtížně dostupný materiál obvykle trvají tři až šest týdnů. Potvrzené lhůty uvádíme v každé nabídce a u urgentních programů lze požádat o zrychlené termíny.

Jaké soubory mám poskytnout k nabídce?

3D CAD model (nejlépe ve formátu STEP) plus 2D výkres s rozměry, tolerancemi, označením materiálů a specifikací úprav dá nejpřesnější nabídku. Není-li výkres k dispozici, může stačit 3D model s poznámkami ke kritickým prvkům a množství. Kompletní, jednoznačné soubory rovněž snižují počet dotazů zpřesňujících údaje a zkracují nabídkový cyklus.

Jakou jakostní dokumentaci mohu s objednávkou požádat?

Standardní dokumentace typicky zahrnuje závěrečnou kontrolu nebo protokol o rozměrech; certifikáty materiálů, kontrola prvního kusu (FAI) a certifikáty shody jsou k dispozici na požádání a mohou ovlivnit cenu nebo lhůtu. Požadavky na dokumentaci uveďte v RFQ, abychom je mohli přesně nacenit, a kritické rozměry by měly být označeny na výkresu pro zaměřené ověření.

Jak je chráněna moje konstrukce a duševní vlastnictví?

Vaše CAD soubory a výkresy se používají pouze k nabídce a výrobě vašich dílů a nikdy se nesdílejí s jinými zákazníky. Vaše konstrukce neprodáváme, nesdílíme ani znovu nepoužíváme pro nikoho jiného. Pokud váš projekt vyžaduje podepsanou NDA před uvolněním souborů, lze ji zajistit v rámci procesu RFQ.

What is the typical lead time?

Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.

How do I get a quote and what information do you need?

3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.

What tolerance should I specify?

Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.

How is quality controlled?

First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.

Is my design protected?

NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.

Which material should I choose?

Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.

Which surface finish do I need?

Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.

How do you ship and what terms?

DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.

Sources · 4

Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.

Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).