Машиностроителен цех е производствен обект, оборудван да реже, формова и довършва суров материал в прецизни метални и пластмасови компоненти. Типичните операции включват CNC фрезоване, CNC струговане, пробиване, нарязване на резби, шлайфане и вторична довършителна обработка, поддържани от контролно оборудване, което верифицира размерната точност. Цеховете варират от малки прототипни клетки до производства с голям обем, а много от тях се специализират в конкретни материали, размери на части или индустрии като авиокосмическия сектор, медицината, автомобилостроенето и промишленото оборудване. Тази страница за услугата обяснява какво могат да очакват купувачите, когато поръчват обработени части от нашия цех — от оферирането до доставката.
За купувачите основното предизвикателство рядко е да се намери цех — а да се намери такъв, който отговаря на частта, обема и рисковия профил. Обработваме вашите части на собствено оборудване, така че това съответствие се урежда с хората, които действително ще изпълнят задачата. Всяка поръчка се преглежда спрямо нашето оборудване, контролна способност и наличност на материали, преди оферирането да започне. Работите с един формат на оферта, един проектен контакт през цялото производство и дефинирани стандарти за качествена документация. Това съкращава избора на доставчик, намалява риска от качествени пропуски и прави сравнението на цените лесно.
Процесът започва, когато купувач подаде запитване с 3D CAD файлове, 2D чертежи с толеранси, спецификации на материалите, количества и каквито и да е изисквания за покритие. Офертите обикновено пристигат в рамките на няколко работни дни, със срокове, потвърдени по част и по поръчка. След одобрение на офертата частите навлизат в производство с договорени стъпки за контрол и документация, като размерни протоколи и сертификати за материала, където е посочено. През целия процес същият инженер, който е оферрил вашата част, решава въпросите за технологичността, толерансите и планирането, преди да засегнат доставката.
Възможности
- CNC фрезоване и струговане за прототипи до производствени серии с малък и среден обем.
- 3-, 4- и 5-осна обработка за сложни геометрии и елементи с тесни толеранси.
- Вторични операции, включващи пробиване, нарязване на резби, развертване, резбонарез и прецизно шлайфане.
- Повърхностни покрития като анодиране, галванизиране, прахово боядисване и пасивиране.
- Контрол по време на процеса и финален контрол с CMM верификация на критичните размери.
- Преглед за технологичност на конструкцията и подкрепа при офериране за намаляване на цената и срока.
Типични материали
Често използвани материали включват алуминиеви сплави (6061, 7075), неръждавели стомани (303, 304, 316), въглеродни и легирани стомани, месинг, мед, титан и инженерни пластмаси като ABS, найлон, POM и PEEK, като други марки са налични при поискване.
| Материал / марка | Типично състояние | Обработваемост | Къде се прилага |
|---|---|---|---|
| Алуминий 6061 | T6 (втвърден в разтвор и стареен) | Лесен: свободно режещ, добър контрол на стружката | Конзоли, корпуси, приспособления, прототипи до серия |
| Алуминий 7075 | T6 / T651 | По-труден: по-голямо износване на инструмента, нужни са твърди настройки | Високоякостни, тегловно-критични части; не за заваряване |
| Неръждавела стомана 304 / 304L | Отпусната | Закалява се при обработка: по-ниски скорости, положителна подавателна скорост | Обща устойчивост на корозия, хранително и процесно оборудване |
| Неръждавела стомана 316 / 316L | Отпусната | По-жилава от 304: по-голямо износване на инструмента | Хлоридна, морска, медицинска и фармацевтична среда |
| Въглеродна стомана 1018 / 1045 | Валцувана / нормализирана | Лесна до средна; нуждае се от защита срещу ръжа | Валове, плочи, заваръчни конструкции, тела на инструменти |
| Месинг C360 | H02 полутвърд | Отлична: високи скорости, чиста повърхност | Фитинги, втулки, съединители, декоративни части |
| Мед C110 | Отпусната / H02 | Лепкава: остри инструменти и големи предни ъгли | Проводимост, шини, топлинно управление |
| Титан Grade 5 (Ti-6Al-4V) | Отпуснат в завода (mill annealed) | Труден: ниски скорости, контрол на топлината, износване на инструмента | Авиокосмическа, медицинска и лека високоякостна продукция |
| Инженерни пластмаси (POM, PEEK, PA) | Екструдирана / отпусната | От лесна до лепкава: меки челюсти, остър инструмент | Изолация, ниско триене, химически и износващи части |
Покрития
Наличните покрития включват анодиране (Тип II и Тип III), цинково и никелово галванизиране, пасивиране, черно оксидиране, прахово боядисване, стъкленоструйна обработка, полиране и специални покрития, специфицирани по чертеж.
| Покритие | Какво прави | Посочете го, когато |
|---|---|---|
| Както е обработено | Следи от инструмента остават видими; Ra обикновено 1.6–3.2 µm | Детайлът само трябва да функционира |
| Стъкленоструйна обработка | Еднородна матова повърхност, скрива следите от инструмента | Видими части преди анодиране |
| Анодиране Тип II | Изгражда оксиден слой; цветови опции | Алуминиев външен вид плюс умерена устойчивост на корозия и износване |
| Твърдо анодиране Тип III | По-дебел, по-твърд оксиден слой | Плъзгащи се или износващи се алуминиеви повърхнини |
| Хроматиране | Тънък защитен филм, който остава проводим | Електрическо свързване или заземяване върху алуминий |
| Химическо никелиране | Еднороден, твърд, устойчив на корозия слой | Износване плюс корозия, включително в отворите |
| Цинково галванизиране | Икономична жертвена защита срещу корозия | Стоманени части на закрито или в защитена среда |
| Прахово боядисване | Дебел, издръжлив, декоративен слой | Когато външният вид е самото изискване |
| Пасивиране | Премахва свободното желязо и възстановява оксидния филм | Части от неръждавела стомана след обработката |
| Отпускане на напрежения / термична обработка | Облекчава остатъчните напрежения преди или след рязането | Тънки стени и тесни толеранси, които трябва да оцелеят след обработката |
Толеранси
Стандартните CNC толеранси обикновено държат ±0.1 mm (±0.005 in), като по-тесни толеранси до ±0.01 mm или по-добри са постижими върху критични елементи в зависимост от геометрията на частта и материала.
| Указание | Какво изисква | Ефект върху цената и срока |
|---|---|---|
| Общо: ±0.25 mm / ±0.010 in | Стандартен инструмент, размерна проверка | Базово ниво: без надценка |
| Стандартно: ±0.13 mm / ±0.005 in | Машина в добро състояние, проверка на първия образец | Малка надценка; стандартът при офериране |
| Тесен: ±0.025 mm / ±0.001 in | Шлифован или диамантен инструмент, температурен контрол, CMM | Стъпкова промяна: по-бавни резания плюс пълен контрол |
| Прецизен: ±0.013 mm / ±0.0005 in | Финални проходи, калибри, контролирана среда | Обработката определя цената; често отделна операция |
| Позиция / ъгловост (GD&T) | Контрол на базите, една настройка за свързаните елементи | Зависи от това върху колко настройки се разпростира базата |
| Повърхност Ra 0.8 µm или по-фина | По-фини междинни проходи, полиране или финален проход | Добавя процесна стъпка, не само време за обработка |
Опции за обработка
- CNC machining is a subtractive manufacturing process.
- Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
- EPX 82 is processed using Carbon DLS
- MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
- Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
- G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
- Estimates are provided through an auto-quoted method.
- EDM relies on a voltage and a thin wire
- Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores
Surface Finish Reference
- The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
- The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
- The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
- SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
- SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
- SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
- SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
- Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
- Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
- Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.
Tolerance Reference
- The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
- FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
- Wire Cut EDM is highly accurate.
- The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
- Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
- The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.
Industries We Serve
- antennas
- automotive
- CNC machined parts
- custom parts
- electronics
- medical diagnostic
- optical displays
- optical_systems
Material Reference
- ABS
- Austenitic Stainless Steel
- Carbon steel
- ceramic
- composites
- Copper - T2
- copper or graphite
- Hardened Materials
- High Impact Polystyrene
- Low-density polyethylene
- MDF
- metal
- Polybutylene Terephthalate
- SUS304
- thermoplastics
- thick metal sheets
- tungsten carbide
Common Applications
- Turning
- Aerospace and Defense
- Automotive
- energy
Ordering, Lead Times & MOQ
Custom CNC parts carry no forced MOQ; ordering from a single prototype piece is standard industry practice.
Instant-quote platforms publicly advertise prototype lead times of 1-3 business days.
Online RFQ is the industry-standard flow: upload a 3D model (STEP/STP/DWG/DXF), receive an instant quote or engineer review, then production, inspection, and delivery.
Често задавани въпроси
Има ли минимална поръчка (MOQ)?
Приемаме поръчки от един прототипен детайл до производствени количества от хиляди. MOQ зависи от сложността на частта и снабдяването с материал — някои изисквания за прът или отливка носят практически минимуми. Ако ви трябва малка първа серия, преди да се ангажирате с обем, посочете това в запитването и ще структурираме офертата съответно.
Колко обикновено отнемат поръчките към машиностроителен цех?
Сроковете варират според сложността на частта, количеството, наличността на материала и изискванията за покритие. Прототипните части от често срещани материали често се изпращат за една до две седмици; производствените серии и частите, изискващи допълнителни покрития или трудно намиряем материал, обикновено отнемат три до шест седмици. Потвърдените срокове се посочват във всяка оферта, а експресни опции могат да се поискат за спешни програми.
What is the typical lead time?
Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.
How do I get a quote and what information do you need?
3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.
What tolerance should I specify?
Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.
How is quality controlled?
First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.
Is my design protected?
NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.
Which material should I choose?
Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.
Which surface finish do I need?
Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.
How do you ship and what terms?
DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.
Sources · 4
- rapiddirect.comIndustry peer technical page
- thestandardsnavigator.comUnclassified source
- goscpm.comUnclassified source
- rivcut.comUnclassified source
Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.
Свързани услуги
Related Knowledge
Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).