A megmunkáló üzem egy gyártólétesítmény, amely fel van szerelve a nyersanyag precíz fém és műanyag komponensekké történő vágására, formálására és felületkezelésére. Jellemző műveletei közé tartozik a CNC marás, CNC esztergálás, fúrás, menetfúrás, köszörülés és másodlagos felületkezelés, méretpontosságot igazoló ellenőrző berendezésekkel. A megmunkáló üzemek a kis prototípus-celláktól a nagy darabszámú gyártólétesítményekig terjednek, és sokuk bizonyos anyagokra, alkatrészméretekre vagy iparágakra — például repülőgépiparra, orvostechnikára, autóiparra és ipari berendezésekre — specializálódott. Ez a szolgáltatási oldal bemutatja, mit várhat a beszerző, amikor megmunkált alkatrészeket rendel tőlünk, az árajánlástól a kézbesítésig.
A beszerzők számára a fő kihívás ritkán a megmunkáló üzem megtalálása — hanem az, amelyik illik az alkatrészhez, a darabszámhoz és a kockázati profilhoz. Az Ön alkatrészeit saját berendezéseinken munkáljuk meg, így az illeszkedés azokkal az emberekkel rendeződik, akik ténylegesen végzik a munkát. Minden megrendelést berendezéseink, ellenőrzési képességünk és anyagellátottságunk alapján tekintünk át, mielőtt az árajánlás elkezdődik. Egyetlen árajánlási formátummal, egy projektkapcsolattartóval a gyártás alatt és meghatározott minőségi dokumentációs standardokkal dolgozik. Ez rövidíti a beszállítóválasztást, csökkenti a minőségi kiesések kockázatát, és az árakat könnyen összehasonlíthatóvá teszi.
A folyamat akkor indul, amikor a beszerző árajánlatkérést küld 3D CAD fájlokkal, tűréseket tartalmazó 2D rajzokkal, anyagspecifikációkkal, darabszámokkal és esetleges felületkezelési követelményekkel. Az árajánlatok jellemzően néhány munkanapon belül érkeznek, az átfutási idők alkatrészenként és megrendelésenként erősítve. Az árajánlat jóváhagyása után az alkatrészek gyártásba kerülnek a megállapodott ellenőrzési és dokumentációs lépésekkel — például méretjelentésekkel és, ahol megadva, anyagbizonyítványokkal. A folyamat során ugyanaz a mérnök, aki az alkatrészt árajánlotta, elintézi a gyárthatósággal, tűrésekkel és ütemezéssel kapcsolatos kérdéseket, mielőtt azok a kézbesítést érintenék.
Képességek
- CNC marás és esztergálás prototípusoktól kis és közepes darabszámú gyártási sorozatokig.
- 3, 4 és 5 tengelyes megmunkálás összetett geometriákhoz és szoros tűrésű jellemzőkhöz.
- Másodlagos műveletek: fúrás, menetfúrás, furatjavítás, menetképzés és precíziós köszörülés.
- Felületkezelések, mint eloxálás, galvanizálás, porfestés és passziválás.
- Folyamatközi és záró ellenőrzés, kritikus méretek CMM-igazolásával.
- Gyárthatósági áttekintés és árajánlási támogatás a költség és átfutási idő csökkentéséhez.
Jellemző anyagok
Gyakori anyagok: alumíniumötvözetek (6061, 7075), rozsdamentes acélok (303, 304, 316), szén- és ötvözött acélok, sárgaréz, réz, titán, valamint műszaki műanyagok, mint ABS, nejlon, POM és PEEK, egyéb minőségek kérésre.
| Anyag / minőség | Jellemző állapot | Megmunkálhatóság | Hol alkalmazzák |
|---|---|---|---|
| Alumínium 6061 | T6 (oldott és öregített) | Könnyű: jól megmunkálható, jó forgácskontroll | Konzolok, házak, szerszámozások, prototípusok a sorozatgyártásig |
| Alumínium 7075 | T6 / T651 | Nehezebb: nagyobb szerszámkopás, merev befogás szükséges | Nagy szilárdságú, tömegkritikus alkatrészek; hegesztésre nem alkalmas |
| Rozsdamentes acél 304 / 304L | Lágyított (annealed) | Megkeményedik a megmunkálás alatt: alacsonyabb fordulatszám, pozitív előtolás | Általános korrózióállóság, élelmiszer- és technológiai berendezések |
| Rozsdamentes acél 316 / 316L | Lágyított (annealed) | Szívósabb, mint a 304: nagyobb szerszámkopás | Kloridos, tengeri, orvosi és gyógyszeripari környezet |
| Szénacél 1018 / 1045 | Hengerelt / normalizált | Könnyűtől közepesig; korrózióvédelem szükséges | Tengelyek, lemezek, hegesztett szerkezetek, szerszámtestek |
| Sárgaréz C360 | H02 félkemény | Kiváló: nagy fordulatszám, tiszta felület | Idomok, perselyek, csatlakozók, dekoratív alkatrészek |
| Réz C110 | Lágyított / H02 | Ragaszkodó: éles szerszámok és nagy rake-szögek | Villamos vezetőképesség, sínvezetékek, hőmenedzsment |
| Titán Grade 5 (Ti-6Al-4V) | Hőkezelve | Nehéz: alacsony fordulatszám, hőkontroll, szerszámkopás | Repülőgépipar, orvostechnika, könnyű nagy igénybevételű alkatrészek |
| Műszaki műanyagok (POM, PEEK, PA) | Extrudált / edzett | Könnyűtől ragaszkodóig: puha pofák, éles szerszámok | Szigetelés, alacsony súrlódás, kémiai és kopásálló alkatrészek |
Felületkezelések
Elérhető felületkezelések: eloxálás (Type II és Type III), cink- és nikkelezés, passziválás, fekete oxid, porfestés, üveggyöngy-fúvás, polírozás, valamint rajz szerint megadott egyedi felületkezelések.
| Felületkezelés | Mit nyújt | Mikor adja meg |
|---|---|---|
| Megmunkálási állapotban | Szerszámnyomok láthatók; Ra jellemzően 1,6–3,2 µm | Ha az alkatrésznek csak működnie kell |
| Üveggyöngy-fúvás | Egyenletes matt felület, elfedi a szerszámnyomokat | Látható alkatrészek eloxálás előtt |
| Eloxálás Type II | Oxidréteget épít; színválaszték | Alumínium megjelenés plusz mérsékelt korrózió- és kopásvédelem |
| Kemény eloxálás Type III | Vastagabb, keményebb oxidréteg | Csúszó vagy kopó alumínium felületek |
| Krómát-átalakítás | Vékony védőréteg, amely vezetőképes marad | Elektromos kötés vagy földelés alumíniumon |
| Kémiai nikkelezés | Egyenletes, kemény, korrózióálló réteg | Kopás plusz korrózió, furatokban is |
| Horganyzás | Gazdaságos áldozati korrózióvédelem | Acél alkatrészek beltéren vagy védett kültéren |
| Porfestés | Vastag, tartós, dekoratív réteg | Ha a megjelenés a követelmény |
| Passziválás | Eltávolítja a szabad vasat és helyreállítja az oxidréteget | Rozsdamentes acél alkatrészek megmunkálás után |
| Feszültségmentesítés / hőkezelés | Megmunkálás előtt vagy után csökkenti a belső feszültségeket | Vékony falak és szoros tűrések, amelyeknek átvészelnie kell a megmunkálást |
Tűrések
A standard CNC tűrések jellemzően ±0,1 mm (±0,005 in), szorosabb tűrések ±0,01 mm-ig vagy az alatt kritikus jellemzőkön érhetők el az alkatrész geometriájától és anyagától függően.
| Rajzelőírás | Mit igényel | Hatás a költségre és az átfutási időre |
|---|---|---|
| Általános: ±0,25 mm / ±0,010 in | Standard szerszámozás, méretellenőrzés | Alap: nincs felár |
| Standard: ±0,13 mm / ±0,005 in | Jó állapotú gép, első darab ellenőrzés | Csekély felár; a szokásos árajánlási alapértelmezés |
| Szoros: ±0,025 mm / ±0,001 in | Köszörült vagy gyémántszerszám, hőmérséklet-kontroll, CMM | Ugrásszerű változás: lassabb megmunkálás plusz teljes ellenőrzés |
| Precíziós: ±0,013 mm / ±0,0005 in | Sima megmunkálási menetek, határmérők, kontrollált környezet | A megmunkálás határozza meg az árat; gyakran külön művelet |
| Pozíció / szögkitérés (GD&T) | Referencia-kontroll, egy befogás az összetartozó jellemzőkhez | Attól függ, hány befogásra terjed ki a referencia |
| Felületi minőség Ra 0,8 µm vagy finomabb | Finomabb lépésköz, polírozás vagy simító menet | További műveleti lépést jelent, nem csak megmunkálási időt |
Megmunkálási lehetőségek
- CNC machining is a subtractive manufacturing process.
- Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
- EPX 82 is processed using Carbon DLS
- MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
- Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
- G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
- Estimates are provided through an auto-quoted method.
- EDM relies on a voltage and a thin wire
- Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores
Surface Finish Reference
- The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
- The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
- The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
- SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
- SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
- SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
- SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
- Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
- Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
- Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.
Tolerance Reference
- The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
- FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
- Wire Cut EDM is highly accurate.
- The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
- Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
- The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.
Industries We Serve
- antennas
- automotive
- CNC machined parts
- custom parts
- electronics
- medical diagnostic
- optical displays
- optical_systems
Material Reference
- ABS
- Austenitic Stainless Steel
- Carbon steel
- ceramic
- composites
- Copper - T2
- copper or graphite
- Hardened Materials
- High Impact Polystyrene
- Low-density polyethylene
- MDF
- metal
- Polybutylene Terephthalate
- SUS304
- thermoplastics
- thick metal sheets
- tungsten carbide
Common Applications
- Turning
- Aerospace and Defense
- Automotive
- energy
Ordering, Lead Times & MOQ
Custom CNC parts carry no forced MOQ; ordering from a single prototype piece is standard industry practice.
Instant-quote platforms publicly advertise prototype lead times of 1-3 business days.
Online RFQ is the industry-standard flow: upload a 3D model (STEP/STP/DWG/DXF), receive an instant quote or engineer review, then production, inspection, and delivery.
Gyakran ismételt kérdések
Van minimális rendelési mennyiség (MOQ)?
Egyetlen prototípus darabtól több ezer darabos gyártási mennyiségekig fogadunk megrendeléseket. A MOQ az alkatrész összetettségétől és anyagellátásától függ — néhány rúdanyag- vagy öntvényigény gyakorlati minimummal bír. Ha a sorozatra kötelezettségvállalás előtt kis első darab tételre van szüksége, jelezze ezt az árajánlatkérésben, és ennek megfelelően szerkezzük az árajánlatot.
Mennyi idő alatt készülnek el jellemzően a megmunkáló üzem megrendelései?
Az átfutási idők az alkatrész összetettségétől, darabszámától, anyagellátottságától és felületkezelési igényeitől függenek. A gyakori anyagú prototípus alkatrészek gyakran egy-két héten belül szállíthatók; a gyártási sorozatok, valamint a további felületkezelési lépéseket vagy nehezen beszerezhető anyagot igénylő alkatrészek általában három-hat hetet vesznek igénybe. A megerősített átfutási idő minden árajánlatban szerepel, és sürgős programokhoz gyorsított megoldások kérhetők.
Milyen fájlokat kell küldenie az árajánlathoz?
Egy 3D CAD-modell (STEP formátum a preferált) és egy 2D rajz méretekkel, tűrésekkel, anyagelőírásokkal és felületkezelési specifikációkkal adja a legpontosabb árajánlatot. Ha rajz nem áll rendelkezésre, a 3D modell a kritikus jellemzőkre és darabszámra vonatkozó megjegyzésekkel elegendő lehet. A teljes, egyértelmű fájlok csökkentik az oda-vissza kérdéseket is, és rövidítik az árajánlási ciklust.
Milyen minőségi dokumentációt kérhetek a megrendelésemhez?
A standard dokumentáció jellemzően záró ellenőrzési vagy méretjelentést foglal magában; anyagbizonyítványok, első darab ellenőrzés (FAI) és megfelelőségi bizonyítványok kérésre állnak rendelkezésre, és befolyásolhatják a költséget vagy az átfutási időt. Adja meg a dokumentációs követelményeket az árajánlatkérésben, hogy pontosan árajánlozzuk őket, és a kritikus méreteket a rajzon jelölje meg a fókuszált ellenőrzéshez.
Hogyan védve van a tervem és a szellemi tulajdonom?
CAD fájljait és rajzait kizárólag az Ön alkatrészeinek árajánlására és gyártására használjuk, és más ügyfelekkel soha nem osztjuk meg. A terveket nem gyártjuk, nem osztjuk meg és nem használjuk újra senki más számára. Ha a projektje a fájlok kiadása előtt aláírt NDA-t igényel, ez az árajánlatkérési folyamat részeként is megoldható.
What is the typical lead time?
Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.
How do I get a quote and what information do you need?
3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.
What tolerance should I specify?
Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.
How is quality controlled?
First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.
Is my design protected?
NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.
Which material should I choose?
Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.
Which surface finish do I need?
Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.
How do you ship and what terms?
DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.
Sources · 4
- rapiddirect.comIndustry peer technical page
- thestandardsnavigator.comUnclassified source
- goscpm.comUnclassified source
- rivcut.comUnclassified source
Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.
Kapcsolódó szolgáltatások
Related Knowledge
Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).