Et maskinværksted er en produktionsfacilitet udstyret til at skære, forme og finish råmateriale til præcise metal- og plastkomponenter. Typiske operationer omfatter CNC-fræsning, CNC-drejning, boring, gevindskæring, slibning og sekundær overfladebehandling, understøttet af måleudstyr, der verificerer dimensionsnøjagtigheden. Værksteder spænder fra små prototypeceller til højvolumen-produktionsanlæg, og mange specialiserer sig i bestemte materialer, delstørrelser eller brancher som luftfart, medicoteknik, bilindustri og industritudstyr. Denne ydelsesside forklarer, hvad indkøbere kan forvente, når de bestiller bearbejdede dele fra vores værksted — fra tilbud til levering.
For indkøbere er hovedudfordringen sjældent at finde et værksted — det er at finde et, der passer til delen, stykantallet og risikoprofilen. Vi bearbejder dine dele på vores eget udstyr, så matchet aftales med de mennesker, der faktisk skal køre opgaven. Hver ordre vurderes mod vores udstyr, målekapacitet og materialeadgang, før tilbudsarbejdet begynder. Du arbejder med ét tilbudsformat, én projektkontakt gennem produktionen og definerede standarder for kvalitetsdokumentation. Det forkorter leverandørvalget, sænker risikoen for kvalitetsfejl og gør priserne lette at sammenligne.
Processen begynder, når en indkøber indsender en RFQ med 3D CAD-filer, 2D-tegninger med tolerancer, materialespecifikationer, stykantal og eventuelle krav til overfladebehandling. Tilbud ankommer typisk inden for få arbejdsdage med leveringstider bekræftet pr. del og pr. ordre. Når et tilbud er godkendt, går delene i produktion med aftalte kontrol- og dokumentationstrin, såsom målerapporter og materialecertifikater, hvor det er specificeret. Hele vejen igennem er det samme ingen, der tilbød din del, som løser spørgsmål om fremstillingsegnelighed, tolerancer og planlægning, før de påvirker leveringen.
Kapacitet
- CNC-fræsning og -drejning for prototyper gennem små og mellemstore produktionsserier.
- Bearbejdning på 3, 4 og 5 akser til komplekse geometrier og snæverttolererede detaljer.
- Sekundære operationer herunder boring, gevindskæring, opboring og præcisionsslibning.
- Overfladebehandling som eloxering, belegning, pulverlakering og passivering.
- Proces- og slutkontrol med CMM-verificering af kritiske mål.
- DFM-gennemgang og tilbudsstøtte for at reducere pris og leveringstid.
Typiske materialer
Almindelige materialer omfatter aluminiumslegeringer (6061, 7075), rustfrit stål (303, 304, 316), kulstof- og legeringsstål, messing, kobber, titanium og tekniske plastmaterialer som ABS, nylon, POM og PEEK, med andre kvaliteter tilgængelige på anmodning.
| Materiale / kvalitet | Typisk tilstand | Bearbejdelighed | Typisk anvendelse |
|---|---|---|---|
| Aluminium 6061 | T6 (opløsningshærdet og udhærdet) | Let: letbearbejdelig, god spånstyring | Beslag, huse, fiksturer, prototyper og opskalering til serie |
| Aluminium 7075 | T6 / T651 | Sværere: mere værktøjsslid, kræver stive opspændinger | Højfaste, vægtkritiske dele; ikke egnet til svejsning |
| Rustfrit stål 304 / 304L | Udhærdet (annealed) | Kalthærder: lavere skærhastigheder, positiv føring | Generel korrosionsbestandighed, fødevarer og procesudstyr |
| Rustfrit stål 316 / 316L | Udhærdet (annealed) | Sværere end 304: mere værktøjsslid | Klorid, marine, medicinske og farmaceutiske miljøer |
| Kulstofstål 1018 / 1045 | Varmvalset / normaliseret | Let til middel; kræver rustbeskyttelse | Aksler, plader, svejsede konstruktioner, værktøjskroppe |
| Messing C360 | H02 halvhård | Fremragende: høje hastigheder, ren overflade | Fittings, bøsninger, stik, dekorative dele |
| Kobber C110 | Udhærdet (annealed) / H02 | Klistret: skarpe værktøjer og store spånvinkler | Ledningsevne, strømskinne (busbar), termisk styring |
| Titanium Grade 5 (Ti-6Al-4V) | Valseudhærdet (mill annealed) | Svær: lave hastigheder, varmestyring, værktøjsslid | Luftfart, medicoteknik og letvægts højfaste dele |
| Tekniske plastmaterialer (POM, PEEK, PA) | Ekstruderet / udhærdet | Let til klistret: bløde kæber, skarpe værktøjer | Isolering, lav friktion, kemiske og sliddele |
Overfladebehandlinger
Tilgængelige behandlinger omfatter eloxering (Type II og Type III), zink- og nikkelforbelægning, passivering, black oxide, pulverlakering, glasperleblæsning, polering og specialbehandlinger specificeret til tegningen.
| Overfladebehandling | Hvad den gør | Angiv den når |
|---|---|---|
| Som bearbejdet | Værktøjsspor efterlades synlige; Ra typisk 1,6-3,2 µm | Delen kun skal fungere |
| Glasperleblæsning | Ensartet mat overflade, skjuler værktøjsspor | Designdele før eloxering |
| Eloxering Type II | Opbygger et oxidlag; farvemuligheder | Aluminiumsudseende plus moderat korrosions- og slidesikkerhed |
| Hårdeloxering Type III | Tykkere, hårdere oxidlag | Glidende eller slidte aluminiumsflader |
| Chromatering (conversion coat) | Tynd beskyttelsesfilm, der forbliver ledende | Elektrisk binding eller jordforbindelse på aluminium |
| Kemisk nikkelforinkning | Ensartet, hårdt, korrosionsbestandigt lag | Slid plus korrosion, også inde i boringer |
| Forsinking (zink) | Økonomisk offerbeskyttelse mod korrosion | Ståldele indendørs eller i beskyttet miljø |
| Pulverlakering | Tykt, holdbart, dekorativt lag | Udseendet er kravet |
| Passivering | Fjerner frit jern og genskaber oxidfilmen | Rustfrit stål efter bearbejdning |
| Spændingsudligning / varmebehandling | Aflaster indre spændinger før eller efter skæring | Tynde vægge og snævre tolerancer, der skal overleve bearbejdningen |
Tolerancer
Standard CNC-tolerancer holder typisk ±0,1 mm (±0,005 in), med strammere tolerancer ned til ±0,01 mm eller bedre opnåelige på kritiske detaljer afhængigt af delens geometri og materiale.
| Tegningsangivelse | Hvad den kræver | Effekt på pris og leveringstid |
|---|---|---|
| Generel: ±0,25 mm / ±0,010 in | Standardværktøj, målingskontrol | Basisniveau: intet tillæg |
| Standard: ±0,13 mm / ±0,005 in | Maskine i god stand, førstestykkekontrol | Lille tillæg; det sædvanlige tilbudsgrundlag |
| Snæver: ±0,025 mm / ±0,001 in | Slebet eller diamantværktøj, temperaturstyring, CMM | Trinskift: langsommere skær plus fuld kontrol |
| Præcision: ±0,013 mm / ±0,0005 in | Finskær, grænsemål, kontrolleret miljø | Bearbejdningen dominerer prisen; ofte en separat operation |
| Position / vinklighed (GD&T) | Datumstyring, én opspænding hvor detaljer hænger sammen | Afhænger af, hvor mange opspændinger datumet spænder over |
| Overfladeruhed Ra 0,8 µm eller finere | Finere toothed fremføring, polering eller finskæring | Tilføjer et processtrin, ikke blot bearbejdningstid |
Procesmuligheder
- CNC machining is a subtractive manufacturing process.
- Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
- EPX 82 is processed using Carbon DLS
- MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
- Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
- G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
- Estimates are provided through an auto-quoted method.
- EDM relies on a voltage and a thin wire
- Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores
Surface Finish Reference
- The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
- The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
- The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
- SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
- SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
- SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
- SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
- Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
- Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
- Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.
Tolerance Reference
- The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
- FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
- Wire Cut EDM is highly accurate.
- The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
- Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
- The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.
Industries We Serve
- antennas
- automotive
- CNC machined parts
- custom parts
- electronics
- medical diagnostic
- optical displays
- optical_systems
Material Reference
- ABS
- Austenitic Stainless Steel
- Carbon steel
- ceramic
- composites
- Copper - T2
- copper or graphite
- Hardened Materials
- High Impact Polystyrene
- Low-density polyethylene
- MDF
- metal
- Polybutylene Terephthalate
- SUS304
- thermoplastics
- thick metal sheets
- tungsten carbide
Common Applications
- Turning
- Aerospace and Defense
- Automotive
- energy
Ordering, Lead Times & MOQ
Custom CNC parts carry no forced MOQ; ordering from a single prototype piece is standard industry practice.
Instant-quote platforms publicly advertise prototype lead times of 1-3 business days.
Online RFQ is the industry-standard flow: upload a 3D model (STEP/STP/DWG/DXF), receive an instant quote or engineer review, then production, inspection, and delivery.
Ofte stillede spørgsmål
Er der en minimumsbestillingsmængde (MOQ)?
Vi accepterer ordrer fra en enkelt prototypedel op til produktionsmængder på tusindvis. MOQ afhænger af delens kompleksitet og materialeforsyning — visse stangmateriale- eller støbekrav har praktiske minimumsmængder. Har du brug for en lille førstestykke-kørsel, før du forpligter dig til volumen, så angiv det i din RFQ, så strukturerer vi tilbuddet derefter.
Hvor lang tid tager værkstedsordrer typisk?
Leveringstider varierer med delens kompleksitet, stykantal, materialeadgang og krav til overfladebehandling. Prototyper i almindelige materialer afsendes ofte på én til to uger; produktionsserier og dele med ekstra behandlingstrin eller svært tilgængeligt materiale tager typisk tre til seks uger. Bekræftede leveringstider fremgår af hvert tilbud, og ekspresløsninger kan anmodes til hastende programmer.
Hvilke filer skal jeg sende for at få et tilbud?
En 3D CAD-model (formatet STEP foretrækkes) plus en 2D-tegning med mål, tolerancer, materialeangivelser og specifikationer for overfladebehandling giver det mest nøjagtige tilbud. Er der ingen tegning, kan 3D-modellen med noter om kritiske detaljer og stykantal være tilstrækkelig. Komplette, entydige filer reducerer også frem og tilbage-spørgsmål og forkorter tilbudscyklussen.
Hvilken kvalitetsdokumentation kan jeg anmode om med min ordre?
Standarddokumentation omfatter typisk en slutkontrol- eller målerapport; materialecertifikater, førstestykkeinspektion (FAI) og samsvargodkendelser er tilgængelige på anmodning og kan påvirke pris eller leveringstid. Specificér dokumentationskrav i RFQ'en, så vi kan tilbyde dem korrekt, og kritiske mål bør markeres på tegningen for målrettet verificering.
Hvordan beskyttes mit design og min intellektuelle ejendom?
Dine CAD-filer og tegninger bruges kun til at afgive tilbud på og producere dine dele og deles aldrig med andre kunder. Vi producerer, deler eller genbruger ikke dine designs til andre. Kræver dit projekt en underskrevet NDA, før filer udleveres, kan det arrangeres som del af RFQ-processen.
What is the typical lead time?
Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.
How do I get a quote and what information do you need?
3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.
What tolerance should I specify?
Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.
How is quality controlled?
First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.
Is my design protected?
NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.
Which material should I choose?
Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.
Which surface finish do I need?
Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.
How do you ship and what terms?
DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.
Sources · 4
- rapiddirect.comIndustry peer technical page
- thestandardsnavigator.comUnclassified source
- goscpm.comUnclassified source
- rivcut.comUnclassified source
Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.
Relaterede ydelser
Related Knowledge
Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).