Konepajapalvelut: Tarkat CNC-osat omasta konepajastamme

Machinist inspecting a precision metal component beside a CNC milling machine in a machine shop

Konepaja on tuotantolaitos, joka on varustettu leikkaamaan, muotoilemaan ja viimeistelemään raakamateriaalin tarkoiksi metalli- ja muovikomponenteiksi. Tyypillisiä toimenpiteitä ovat CNC-jyrsintä, CNC-sorvaus, poraus, kierretyöstö, hionta ja jälkiviimeistely, joita tukee mittatarkkuuden varmistava mittauslaitteisto. Konepajat vaihtelevat pienistä prototyyppisoluista suurtuotantolaitoksiin, ja monet erikoistuvat tiettyihin materiaaleihin, osakokoihin tai toimialoihin kuten ilmailu, lääkintä, autoteollisuus ja teollisuuslaitteet. Tämä palvelusivu kertoo, mitä ostaja voi odottaa tilatessaan koneistettuja osia konepajastamme, tarjouksesta toimitukseen.

Ostajalle päähaaste on harvoin konepajan löytäminen — vaan sellaisen löytäminen, joka sopii osaan, määrään ja riskiprofiiliin. Koneistamme osasi omilla laitteillamme, joten sopivuus sovitaan ihmisten kanssa, jotka oikeasti ajavat työn. Jokainen tilaus tarkistetaan laitteistomme, tarkastuskykymme ja materiaalisaatavuutemme kannalta ennen tarjouksen aloittamista. Työskentelet yhden tarjousmuodon, yhden projektiyhteyshenkilön läpi tuotannon ajan ja määriteltyjen laatudokumentaatiostandardien kanssa. Se lyhentää toimittajan valintaa, alentaa laatupoikkeamien riskiä ja tekee hinnoittelusta suoraviivaisesti vertailukelpoista.

Prosessi alkaa, kun ostaja lähettää tarjouspyynnön 3D CAD-tiedostoilla, 2D-piirustuksilla toleransseineen, materiaalimäärityksineen, määrineen ja mahdollisine pintavaatimuksineen. Tarjoukset saapuvat tyypillisesti muutaman arkipäivän kuluessa, ja toimitusajat vahvistetaan osa- ja tilauskohtaisesti. Kun tarjous on hyväksytty, osat siirtyvät tuotantoon sovituilla tarkastus- ja dokumentaatiovaiheilla, kuten mittaraporteilla ja materiaalitodistuksilla silloin kun ne on määritelty. Prosessin aikana sama insinööri, joka tarjosi osasi, ratkaisee kysymykset valmistettavuudesta, toleransseista ja aikataulutuksesta ennen kuin ne vaikuttavat toimitukseen.

Valmiudet

  • CNC-jyrsintä ja sorvaus prototyypeistä pien- ja keskilavan tuotantoajoihin.
  • 3-, 4- ja 5-akselinen työstö monimutkaisiin geometrioihin ja kireätoleranssipiirteisiin.
  • Jälkitoimenpiteet mukaan lukien poraus, kierretyöstö, kalusteri ja hionta sekä tarkkuushionta.
  • Pintakäsittelyt kuten anodisointi, pinnoitus, jauhemaalaus ja passivointi.
  • Prosessin aikainen ja lopullinen tarkastus CMM-varmennuksella kriittisiin mittoihin.
  • Valmistettavuussuunnittelun katselmus ja tarjoustuki kustannusten ja toimitusajan vähentämiseksi.

Tyypilliset materiaalit

Yleisiä materiaaleja ovat alumiiniseokset (6061, 7075), ruostumattomat teräkset (303, 304, 316), hiili- ja seosteräkset, messinki, kupari, titaani sekä tekniset muovit kuten ABS, nailoni, POM ja PEEK, ja muita laatuja saatavilla pyynnöstä.

Materiaali / laatuTyypillinen toimituskuntoTyöstettävyysKäyttokohteet
Alumiini 6061T6 (liuoskarkaistu ja ikäännetty)Helppo: vapaaleikkaava, hyvä lastunhallintaKiinnikkeet, kotelot, työkalukiinnikkeet, prototyypit sarjaan asti
Alumiini 7075T6 / T651Vaikeampi: enemmän työkalunkulumista, vaatii jäykät asennuksetKorkealujuuiset, painokriittiset osat; ei hitsattavaksi
Ruostumaton teräs 304 / 304LHehkutettuPintakarkenee: matalammat leikkausnopeudet, positiivinen syöttökulmaYleinen korroosionkesto, elintarvike- ja prosessilaitteet
Ruostumaton teräs 316 / 316LHehkutettuSitkeämpi kuin 304: enemmän työkalunkulumistaKloridi-, meri-, lääkintä- ja farmasiasovellukset
Hiiliteräs 1018 / 1045Kuumavalssattu / normalisoituHelppo–keskitasoinen; tarvitsee ruostesuojanAkselit, laadat, hitsauskonstruktiot, työkalukappaleet
Messinki C360H02 puolinopeaErinomainen: suuret nopeudet, puhtaat pinnatKytkennät, holkit, liittimet, koristeosat
Kupari C110Hehkutettu / H02Tahmea: terävät työkalut ja suuret etukulmatSähkönjohtavuus, kiskot, lämmönhallinta
Titaani Grade 5 (Ti-6Al-4V)MyllyhehkutettuVaativa: matalat nopeudet, lämmönhallinta, työkalunkuluminenIlmailu, lääkintä ja kevyet korkealujuusosat
Tekniset muovit (POM, PEEK, PA)Ekstruusoitu / hehkutettuHelppo tahmeaan: pehmeät leuat, terävät työkalutEristys, pieni kitka, kemikaali- ja kulumisosat

Pintakäsittelyt

Saatavilla olevia käsittelyjä ovat anodisointi (tyyppi II ja tyyppi III), sinkki- ja nikkelipinnoitus, passivointi, mustaus, jauhemaalaus, lasikuulapuhallus, kiillotus sekä piirustuksen mukaiset asiakaskohtaiset käsittelyt.

PintakäsittelyMitä se tekeeMäärittele kun
Työstön jälkeinenTyökalun jäljet näkyvissä; Ra tyypillisesti 1.6–3.2 µmOsan tarvitsee vain toimia
LasikuulapuhallusYhtenäinen mattapinta, peittää työkalun jäljetNäkyvät osat ennen anodisointia
Anodisointi tyyppi IIRakentaa oksidikerroksen; värimahdollisuudetAlumiinin ilme sekä kohtuullinen korroosion- ja kulumiskesto
Kovaanodisointi tyyppi IIIPaksumpi, kovempi oksidikerrosAlumiinin liukuvat ja kuluvat alumiinipinnat
KromaattikäsittelyOhut suojaakerros, joka pysyy johtavanaSähköinen bondaus tai maadoitus alumiinilla
Kemiallinen nikkelipinnoitusYhtenäinen, kova, korroosionkestävä kerrosKulumiskesto plus korroosio, myös reikien sisäpuolella
SinkitysTaloudellinen uhrautuva korroosionsuojaTeräosat sisä- tai suojatussa ulkokäytössä
JauhemaalausPaksu, kestävä, koristeellinen kerrosUlkonäkö on vaatimus
PassivointiPoistaa vapaan raudan ja palauttaa oksidikalvonRuostumattoman teräksen osat työstön jälkeen
Jännitteenpoisto / lämpökäsittelyPoistaa jäännösjännitykset ennen tai jälkeen työstönOhuet seinämät ja kireät toleranssit, joiden on kestettävä työstö

Toleranssit

Vakio-CNC-toleranssit pitävät tyypillisesti ±0.1 mm (±0.005 in), ja tiukemmat toleranssit aina ±0.01 mm tai parempi ovat saavutettavissa kriittisiin piirteisiin osan geometriasta ja materiaalista riippuen.

PiirustusmerkintäMitä se edellyttääVaikutus kustannuksiin ja toimitusaikaan
Yleinen: ±0.25 mm / ±0.010 inVakiotyökalut, mittatarkastusPerustaso: ei lisähintaa
Vakio: ±0.13 mm / ±0.005 inKone hyvässä kunnossa, ensikappaleen tarkastusPieni lisä; tavallinen tarjousoletus
Kireä: ±0.025 mm / ±0.001 inHiottuja tai timanttityökaluja, lämpötilanhallinta, CMMAskelmuutos: hitaammat leikkaukset ja täystarkastus
Tarkkuus: ±0.013 mm / ±0.0005 inViimeistelysykli, mittausvälineet, hallittu ympäristöTyöstö määrää hinnan; usein erillinen työvaihe
Sijainti / kulmakanta (GD&T)Datumin hallinta, yksi asennus kun piirteet liittyvät toisiinsaRiippuu siitä, kuinka monen asennuksen yli datum ulottuu
Pinnanlaatu Ra 0.8 µm tai hienompiHienommat syötöt, kiillotus tai viimeistelysykliLisää työvaiheen, ei pelkkää työstöaikaa

Prosessivaihtoehdot

  • CNC machining is a subtractive manufacturing process.
  • Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
  • EPX 82 is processed using Carbon DLS
  • MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
  • Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
  • G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
  • Estimates are provided through an auto-quoted method.
  • EDM relies on a voltage and a thin wire
  • Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores

Surface Finish Reference

  • The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
  • SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
  • SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
  • SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
  • SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
  • Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
  • Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
  • Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.

Tolerance Reference

  • The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
  • FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
  • Wire Cut EDM is highly accurate.
  • The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
  • Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
  • The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.

Industries We Serve

  • antennas
  • automotive
  • CNC machined parts
  • custom parts
  • electronics
  • medical diagnostic
  • optical displays
  • optical_systems

Material Reference

  • ABS
  • Austenitic Stainless Steel
  • Carbon steel
  • ceramic
  • composites
  • Copper - T2
  • copper or graphite
  • Hardened Materials
  • High Impact Polystyrene
  • Low-density polyethylene
  • MDF
  • metal
  • Polybutylene Terephthalate
  • SUS304
  • thermoplastics
  • thick metal sheets
  • tungsten carbide

Common Applications

  • Turning
  • Aerospace and Defense
  • Automotive
  • energy

Ordering, Lead Times & MOQ

Custom CNC parts carry no forced MOQ; ordering from a single prototype piece is standard industry practice.

Instant-quote platforms publicly advertise prototype lead times of 1-3 business days.

Online RFQ is the industry-standard flow: upload a 3D model (STEP/STP/DWG/DXF), receive an instant quote or engineer review, then production, inspection, and delivery.

Usein kysytyt kysymykset

Onko olemassa vähimmäistilausmäärää (MOQ)?

Hyväksymme tilaukset yhdestä prototyyppiosasta tuhansien kappaleiden tuotantömääriin. MOQ:t riippuvat osan monimutkaisuudesta ja materiaalihankinnasta — joillakin sauvamateriaali- tai valuvaatimuksilla on käytännölliset minimit. Jos tarvitset pienen ensikappaleajon ennen sitoutumista määriin, kerro siitä tarjouspyynnössä ja rakennamme tarjouksen sen mukaisesti.

Kuinka kauan konepajatilaukset tyypillisesti vievät?

Toimitusajat vaihtelevat osan monimutkaisuuden, määrän, materiaalien saatavuuden ja viimeistelyvaatimusten mukaan. Prototyyppiosat yleisistä materiaaleista lähtevät usein yhdestä kahteen viikossa; tuotantoajot ja lisäviimeistelyvaiheita tai vaikeasti hankittavia raaka-aineita vaativat osat vievät yleensä kolmesta kuuteen viikkoa. Vahvistetut toimitusajat ilmoitetaan jokaisessa tarjouksessa, ja kiireellisiin ohjelmiin voi pyytää pikavaihtoehtoja.

Mitä tiedostoja minun pitää toimittaa tarjousta varten?

3D CAD-malli (STEP-muoto on suositeltu) sekä 2D-piirustus mitoilla, toleransseilla, materiaalimerkinnöillä ja pintamäärityksillä antaa tarkimman tarjouksen. Jos piirustusta ei ole saatavilla, 3D-malli huomautuksineen kriittisistä piirteistä ja määristä voi riittää. Täydelliset, yksiselitteiset tiedostot myös vähentävät kysymysten vaihtoa ja lyhentävät tarjouskiertoa.

Mitä laatudokumentaatiota voin pyytää tilaukseni yhteydessä?

Vakiodokumentaatio sisältää tyypillisesti lopputarkastus- tai mittaraportin; materiaalitodistukset, ensikappaleen tarkastus (FAI) ja vaatimustenmukaisuustodistukset ovat saatavilla pyynnöstä ja voivat vaikuttaa kustannuksiin tai toimitusaikaan. Määrittele dokumentaatiovaatimukset tarjouspyynnössä, jotta voimme tarjota ne tarkasti, ja kriittiset mitat pitäisi merkitä piirustuksessa kohdennettua varmennusta varten.

Miten suunnitelmani ja immateriaalioikeuteni on suojattu?

CAD-tiedostojasi ja piirustuksiasi käytetään vain osiesi tarjoamiseen ja valmistamiseen, eikä niitä koskaan jaeta muiden asiakkaiden kanssa. Emme valmista, jaa tai käytä uudelleen suunnitelmiasi kenellekään muulle. Jos projektisi edellyttää allekirjoitettua NDA:ta ennen tiedostojen luovuttamista, se voidaan järjestää osana tarjouspyyntöprosessia.

What is the typical lead time?

Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.

How do I get a quote and what information do you need?

3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.

What tolerance should I specify?

Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.

How is quality controlled?

First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.

Is my design protected?

NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.

Which material should I choose?

Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.

Which surface finish do I need?

Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.

How do you ship and what terms?

DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.

Sources · 4

Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.

Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).