Služby EDM obrábania

Precision EDM machining cell for wire and sinker electrical discharge work

Elektrické iskrové obrábanie odstraňuje kov kontrolovanými iskrami namiesto rezných nástrojov, preto dosiahne tam, kde frézovanie a sústruženie končia: vytvrdená oceľ po tepelnom spracovaní, karbíd, tenké steny, ostré vnútorné rohy a hlboké úzke drážky. EDM sa špecifikuje na jednotlivý prvok vo výkrese a kalkuluje spolu s obrábacími operáciami okolo neho.

Tri procesy pokrývajú väčšinu potrieb. Drôtové EDM reže profily a kužely celým obrobkom pohyblivým mosadzným drôtom. Zahĺbené EDM vyhĺbi dutiny a vrecká do vytvrdenej ocele tvarovanou elektródou. Vyvrtávacie EDM obrába hlboké, malopriemerové štartovacie otvory pri vysokých pomeroch hĺbky k priemeru.

Schopnosti

  • Drôtové EDM rezanie profilov a kužeľov vo vytvrdených oceliach a karbíde
  • Zahĺbené EDM pre dutiny, vrecia a rebrá vo vytvrdených nástrojoch
  • Vyvrtávacie EDM pre hlboké, malopriemerové štartovacie otvory
  • Ostré vnútorné rohy a hlboké drážky, kam frézy nedosiahnu
  • Obrábanie po tepelnom spracovaní bez deformácie z opätovného upnutia
  • Dimenzionálna kontrolná správa ku každej objednávke

Typické materiály

EDM funguje na akomkoľvek elektricky vodivom materiáli: nástrojové ocele (D2, A2, H13) vo vytvrdenom stave, nehrdzavejúca oceľ, hliník, mosadz, meď, karbíd a titan.

Materiál / triedaTypický stavObrobiteľnosťKde sa hodí
Hliník 6061T6 (riešený a starnutý)Ľahký: výborne obrobiteľný, dobrá kontrola triesokKonzoly, skrine, prípravky, prototypy až po výrobu
Hliník 7075T6 / T651Náročnejší: väčšie opotrebenie nástroja, nutné tuhé upnutiaVysokopevnostné diely kritické na hmotnosť; nie na zváranie
Nehrdzavejúca oceľ 304 / 304LŽíhanáKalí sa za studena: nižšie rezné rýchlosti, kladné posuvyVšeobecná odolnosť proti korózii, potravinárske a procesné zariadenia
Nehrdzavejúca oceľ 316 / 316LŽíhanáTvrdšia než 304: väčšie opotrebenie nástrojaExpozícia chloridom, morské, zdravotnícke a farmaceutické prostredia
Uhlíková oceľ 1018 / 1045Valcovaná za tepla / normalizovanáĽahká až stredná; vyžaduje ochranu proti hrdziHriadele, plechy, zvárané zostavy, telá nástrojov
Mosadz C360H02 polotvrdáVýborná: vysoké rýchlosti, čisté povrchyArmatúry, objímky, konektory, dekoratívne diely
Meď C110Žíhaná / H02Lepkavá: ostré nástroje a veľké čelné uhlyVodivosť, rozvodné koľajnice, tepelné manažérstvo
Titan Grade 5 (Ti-6Al-4V)Válcovane žíhanýObťažný: nízke rýchlosti, kontrola tepla, opotrebenie nástrojaLetecký a zdravotnícky priemysel, ľahké vysokopevnostné diely
Konštrukčné plasty (POM, PEEK, PA)Extrudovaný / žíhanýOd ľahkého po lepkavé: mäkké čeľuste, ostré nástrojeIzolácia, nízke trenie, chemické a opotrebovacie diely

Povrchové úpravy

EDM povrchy nesú jemnú pretavenú vrstvu, ktorá sa pri nástrojoch typicky necháva v stave po vyhorení alebo sa leští pri tesniacich a tvarovacích prvkoch; dokončenie sa špecifikuje na jednotlivý povrch vo výkrese.

Povrchová úpravaČo robíZadajte, keď
Obrábané bez úpravyViditeľné stopy po nástroji; Ra typicky 1,6–3,2 µmDiel musí len fungovať
SklenopeletovanieJednotný matný povrch, prekrýva stopy po nástrojiViditeľné diely pred eloxovaním
Eloxovanie Typ IIVytvára oxidickú vrstvu; farebné možnostiVzhľad hliníka plus mierna odolnosť proti korózii a opotrebeniu
Tvrdé eloxovanie Typ IIIHrubšia, tvrdšia oxidická vrstvaKĺzavé alebo opotrebovávané hliníkové povrchy
Chromátovaná konverziaTenký ochranný film, ktorý zostáva vodivýElektrické spájanie alebo uzemnenie na hliníku
Chemické niklovanieJednotná, tvrdá vrstva odolná voči koróziiOpotrebenie plus korózia, vrátane vnútra otvorov
ZinkovanieEkonomická obetná ochrana proti koróziiOceľové diely v interiéri alebo chránenom exteriéri
Práškové lakovanieHrubá, odolná, dekoratívna vrstvaVzhľad je požiadavkou
PasiváciaOdstraňuje voľné železo a obnovuje oxidický filmNehrdzavejúce diely po obrábaní
Odzťažovanie / tepelné spracovanieOdstraňuje zvyškové napätia pred rezaním alebo po ňomTenké steny a tesné tolerancie, ktoré musia obrábanie prežiť

Tolerancie

Drôtové EDM typicky drží presnosť profilu ±0.005–0.01 mm; zahĺbené a vyvrtávacie EDM držia mierne širšie pásma. Tesnejšie hodnoty sa posúdia a potvrdia podľa výkresu pri kalkulácii.

Údaj vo výkreseČo vyžadujeDopad na cenu a dodaciu lehotu
Všeobecné: ±0.25 mm / ±0.010 inŠtandardné nástroje, dimenzionálna kontrolaZáklad: žiadna prirážka
Štandardné: ±0.13 mm / ±0.005 inStroj v dobrom stave, kontrola prvej súčiastkyNízka prirážka; bežný štandard pri kalkulácii
Tesné: ±0.025 mm / ±0.001 inBrúsené alebo diamantové nástroje, teplotná kontrola, CMMSkoková zmena: pomalšie rezy plus úplná kontrola
Precízne: ±0.013 mm / ±0.0005 inČistiací stroje, meradlá, kontrolované prostredieObrábanie určuje cenu; často samostatná operácia
Poloha / uhlovosť (GD&T)Kontrola referencií, jedno upnutie pre súvisiace prvkyZávisí od toho, cez koľko upnutí sa referencia tiahne
Povrchová drsnosť Ra 0.8 µm alebo nižšiaJemnejšie posuvy, leštenie alebo dokončovací priechodPridáva procesný krok, nielen čas obrábania

Možnosti procesu

  • CNC machining is a subtractive manufacturing process.
  • Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
  • EPX 82 is processed using Carbon DLS
  • MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
  • Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
  • G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
  • Estimates are provided through an auto-quoted method.
  • EDM relies on a voltage and a thin wire
  • Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores

Surface Finish Reference

  • The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
  • SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
  • SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
  • SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
  • SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
  • Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
  • Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
  • Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.

Tolerance Reference

  • The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
  • FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
  • Wire Cut EDM is highly accurate.
  • The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
  • Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
  • The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.

Industries We Serve

  • antennas
  • automotive
  • CNC machined parts
  • custom parts
  • electronics
  • medical diagnostic
  • optical displays
  • optical_systems

Material Reference

  • ABS
  • Austenitic Stainless Steel
  • Carbon steel
  • ceramic
  • composites
  • Copper - T2
  • copper or graphite
  • Hardened Materials
  • High Impact Polystyrene
  • Low-density polyethylene
  • MDF
  • metal
  • Polybutylene Terephthalate
  • SUS304
  • thermoplastics
  • thick metal sheets
  • tungsten carbide

Ordering, Lead Times & MOQ

Custom CNC parts carry no forced MOQ; ordering from a single prototype piece is standard industry practice.

Instant-quote platforms publicly advertise prototype lead times of 1-3 business days.

Online RFQ is the industry-standard flow: upload a 3D model (STEP/STP/DWG/DXF), receive an instant quote or engineer review, then production, inspection, and delivery.

Časté otázky

Kedy má diel použiť EDM namiesto frézovania?

Použite EDM, keď je materiál už vytvrdený, keď musia byť vnútorné rohy skutočne ostré (fréza vždy zanechá polomer), pri hlbokých úzkych drážkach alebo pri karbíde, ktorý konvenčné nástroje nedokážu ekonomicky rezať. Mnohé diely kombinujú oboje: frézovanie pre hlavnú geometriu a EDM pre prvky, ktoré to potrebujú.

Funguje EDM len na vytvrdenom kove?

Nie. EDM funguje na akomkoľvek elektricky vodivom materiáli vrátane hliníka, mosadze a medi. Najekonomickejší jednoducho je pri vytvrdenej oceli a karbíde, kde je konvenčné obrábanie ťažké alebo nemožné a pomalšia odstraňovacia rýchlosť EDM je stále rýchlejšou cestou.

Aké súbory potrebujete na kalkuláciu EDM práce?

Pošlite 3D CAD (STEP alebo IGES) plus 2D výkres, ktorý uvádza materiál a stav tvrdosti, ktoré povrchy sa majú obrábať EDM, požiadavky na povrchovú úpravu po vyhorení a polohy a priemery štartovacích otvorov pre prevlečenie drôtu. Naši inžinieri potvrdia realizovateľnosť a rozdelenie obrábanie-versus-EDM pred kalkuláciou.

Ako sa presnosť EDM porovnáva s CNC obrábaním?

Presnosť profilu drôtového EDM je porovnateľná s presným frézovaním — typicky ±0.005–0.01 mm — a dokáže držať ostrejšie vnútorné rohy, pretože tu nie je polomer nástroja, ktorý by sa musel kompenzovať. Zahĺbené EDM závisí čiastočne od opotrebenia elektródy a kalkuluje sa s konkrétnym tolerančným pásom na prvok.

What is the minimum order quantity (MOQ)?

Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.

What is the typical lead time?

Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.

How do I get a quote and what information do you need?

3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.

What tolerance should I specify?

Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.

How is quality controlled?

First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.

Is my design protected?

NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.

Which material should I choose?

Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.

Which surface finish do I need?

Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.

How do you ship and what terms?

DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.

Sources · 4

Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.

Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).