Työstämämme muoviosat kattavat prototyypit, eristeet, hammaspyörät, holkit, kulumiskomponentit, lääkintäluokan PEEK-osat ja optiset akryylilinssit: ABS ja POM (Delrin) yleistyöhön, nailoni 6/6 kulumiseen, PEEK lämpötilaan ja sterilointiin, PTFE kemiaan ja pienen kitkan käyttöön.
Muovit työstävät toisin kuin metallit — lämpölaajeneminen on noin kymmenkertaisesti suurempi ja lämpö kertyy nopeasti, joten ajamme terävillä kiillotetuilla työkaluilla, varovilla nopeuksilla ja myötäjyrsinnällä, jotta reunat eivät sula tai lohkeile. Toleranssit heijastavat materiaalia, toiveajattelua ei.
Material Grades & Properties
Engineering Plastics Grades We Machine
| Grade | Standard | Characteristics |
|---|---|---|
| POM (Delrin/Acetal) | — | Low friction, high stiffness, dimensional stability; gears, bushings, precision parts. |
| Nylon (PA6/PA66) | — | Tough and wear-resistant; absorbs moisture (dimension planning needed). |
| PEEK | — | High-performance: chemical/heat resistance; medical implants, aerospace; expensive. |
| ABS | — | Impact resistant, low cost; prototyping and housings. |
| PTFE (Teflon) | — | Near-zero friction, chemical inertness; seals and insulators; hard to hold tolerance. |
Key Properties of Machined Engineering Plastics
- ✓Light weight
- ✓Corrosion-free
- ✓Low friction options
- ✓Electrical insulation
Typical tolerances:±0.1 mm typical; thermal expansion and moisture limit precision
Applications for Engineering Plastics Parts
- Gears and bushings
- Insulators
- Seals and wear strips
- Medical device components (PEEK)
- Enclosures and jigs
Machining Notes for Engineering Plastics
Sharp positive-rake tools, moderate speeds, air blast or coolant; watch heat buildup (melting) and clamping pressure (deformation).
Finishes for Engineering Plastics Parts
- As-machined (typical)
- Vapor polishing (select plastics)
- Dyeing
Valmiudet
- ABS/POM/nailoni/PEEK/PTFE-työstö piirustuksen mukaan
- Terävätyökalustrategiat sulamista ja lohkeilua vastaan
- Akryylin liekki- ja kangaskiillotus
- Hehkutuksen koordinointi jännitteenpoistoon
Tyypilliset materiaalit
ABS, POM-C (Delrin), nailoni 6/6, PEEK, PTFE, HDPE/UHMW, polykarbonaatti, akryyli (PMMA).
| Materiaali / laatu | Tyypillinen toimituskunto | Työstettävyys | Käyttokohteet |
|---|---|---|---|
| Alumiini 6061 | T6 (liuoskarkaistu ja ikäännetty) | Helppo: vapaaleikkaava, hyvä lastunhallinta | Kiinnikkeet, kotelot, työkalukiinnikkeet, prototyypit sarjaan asti |
| Alumiini 7075 | T6 / T651 | Vaikeampi: enemmän työkalunkulumista, vaatii jäykät asennukset | Korkealujuuiset, painokriittiset osat; ei hitsattavaksi |
| Ruostumaton teräs 304 / 304L | Hehkutettu | Pintakarkenee: matalammat leikkausnopeudet, positiivinen syöttökulma | Yleinen korroosionkesto, elintarvike- ja prosessilaitteet |
| Ruostumaton teräs 316 / 316L | Hehkutettu | Sitkeämpi kuin 304: enemmän työkalunkulumista | Kloridi-, meri-, lääkintä- ja farmasiasovellukset |
| Hiiliteräs 1018 / 1045 | Kuumavalssattu / normalisoitu | Helppo–keskitasoinen; tarvitsee ruostesuojan | Akselit, laadat, hitsauskonstruktiot, työkalukappaleet |
| Messinki C360 | H02 puolinopea | Erinomainen: suuret nopeudet, puhtaat pinnat | Kytkennät, holkit, liittimet, koristeosat |
| Kupari C110 | Hehkutettu / H02 | Tahmea: terävät työkalut ja suuret etukulmat | Sähkönjohtavuus, kiskot, lämmönhallinta |
| Titaani Grade 5 (Ti-6Al-4V) | Myllyhehkutettu | Vaativa: matalat nopeudet, lämmönhallinta, työkalunkuluminen | Ilmailu, lääkintä ja kevyet korkealujuusosat |
| Tekniset muovit (POM, PEEK, PA) | Ekstruusoitu / hehkutettu | Helppo tahmeaan: pehmeät leuat, terävät työkalut | Eristys, pieni kitka, kemikaali- ja kulumisosat |
Pintakäsittelyt
Työstettynä, gammottuna, liekki-/kangaskiillotettu akryyli, hehkutettu pyynnöstä.
| Pintakäsittely | Mitä se tekee | Määrittele kun |
|---|---|---|
| Työstön jälkeinen | Työkalun jäljet näkyvissä; Ra tyypillisesti 1.6–3.2 µm | Osan tarvitsee vain toimia |
| Lasikuulapuhallus | Yhtenäinen mattapinta, peittää työkalun jäljet | Näkyvät osat ennen anodisointia |
| Anodisointi tyyppi II | Rakentaa oksidikerroksen; värimahdollisuudet | Alumiinin ilme sekä kohtuullinen korroosion- ja kulumiskesto |
| Kovaanodisointi tyyppi III | Paksumpi, kovempi oksidikerros | Alumiinin liukuvat ja kuluvat alumiinipinnat |
| Kromaattikäsittely | Ohut suojaakerros, joka pysyy johtavana | Sähköinen bondaus tai maadoitus alumiinilla |
| Kemiallinen nikkelipinnoitus | Yhtenäinen, kova, korroosionkestävä kerros | Kulumiskesto plus korroosio, myös reikien sisäpuolella |
| Sinkitys | Taloudellinen uhrautuva korroosionsuoja | Teräosat sisä- tai suojatussa ulkokäytössä |
| Jauhemaalaus | Paksu, kestävä, koristeellinen kerros | Ulkonäkö on vaatimus |
| Passivointi | Poistaa vapaan raudan ja palauttaa oksidikalvon | Ruostumattoman teräksen osat työstön jälkeen |
| Jännitteenpoisto / lämpökäsittely | Poistaa jäännösjännitykset ennen tai jälkeen työstön | Ohuet seinämät ja kireät toleranssit, joiden on kestettävä työstö |
Toleranssit
ISO 2768-m yleinen; ±0.05 mm tyypillinen, ±0.02 mm kriittisissä piirteissä.
| Piirustusmerkintä | Mitä se edellyttää | Vaikutus kustannuksiin ja toimitusaikaan |
|---|---|---|
| Yleinen: ±0.25 mm / ±0.010 in | Vakiotyökalut, mittatarkastus | Perustaso: ei lisähintaa |
| Vakio: ±0.13 mm / ±0.005 in | Kone hyvässä kunnossa, ensikappaleen tarkastus | Pieni lisä; tavallinen tarjousoletus |
| Kireä: ±0.025 mm / ±0.001 in | Hiottuja tai timanttityökaluja, lämpötilanhallinta, CMM | Askelmuutos: hitaammat leikkaukset ja täystarkastus |
| Tarkkuus: ±0.013 mm / ±0.0005 in | Viimeistelysykli, mittausvälineet, hallittu ympäristö | Työstö määrää hinnan; usein erillinen työvaihe |
| Sijainti / kulmakanta (GD&T) | Datumin hallinta, yksi asennus kun piirteet liittyvät toisiinsa | Riippuu siitä, kuinka monen asennuksen yli datum ulottuu |
| Pinnanlaatu Ra 0.8 µm tai hienompi | Hienommat syötöt, kiillotus tai viimeistelysykli | Lisää työvaiheen, ei pelkkää työstöaikaa |
Related Processes
5-axis CNC machining
used for
CNC Milling
used for
Recycling
used for
Common Applications
- Turning
- cost-sensitive prototypes
- consumer goods
Prosessivaihtoehdot
- CNC machining is a subtractive manufacturing process.
- Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
- EPX 82 is processed using Carbon DLS
- MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
- Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
- G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
- Estimates are provided through an auto-quoted method.
- EDM relies on a voltage and a thin wire
- Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores
Surface Finish Reference
- The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
- The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
- The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
- SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
- SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
- SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
- SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
- Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
- Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
- Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.
Tolerance Reference
- The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
- FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
- Wire Cut EDM is highly accurate.
- The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
- Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
- The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.
Industries We Serve
- antennas
- automotive
- CNC machined parts
- custom parts
- electronics
- medical diagnostic
- optical displays
- optical_systems
Material Reference
- ABS
- Austenitic Stainless Steel
- Carbon steel
- ceramic
- composites
- Copper - T2
- copper or graphite
- Hardened Materials
- High Impact Polystyrene
- Low-density polyethylene
- MDF
- metal
- Polybutylene Terephthalate
- SUS304
- thermoplastics
- thick metal sheets
- tungsten carbide
Usein kysytyt kysymykset
PEEK vai Delrin sovellukseeni?
Delrin (POM-C) sopii tarkkoihin mekaanisiin osiin kohtuuhintaan; PEEK sopii korkeaan lämpötilaan, sterilointiin ja kemialliseen altistukseen premium-hintaan. Suosittelemme käyttöympäristön perusteella.
Miksi muovien toleranssit ovat leveämmät kuin metallien?
Muovit laajenevat ja rentoutuvat lämpötilan ja jännityksen kanssa noin kymmenkertaisesti enemmän kuin metallit. ±0.05 mm on tyypillinen; pidämme ±0.02 mm kriittisissä piirteissä vakaalla materiaalilla ja hallitulla prosessilla.
Voitteko työstää kirkkaita akryyliosia?
Kyllä. Työstämme akryyliä terävillä työkaluilla ja kiillotamme läpinäkyväksi, kun geometria sallii — lähetä piirustus ja merkitse, mitkä pinnat on pidettävä optisesti kirkkaina.
What is the minimum order quantity (MOQ)?
Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.
What is the typical lead time?
Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.
How do I get a quote and what information do you need?
3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.
What tolerance should I specify?
Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.
How is quality controlled?
First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.
Is my design protected?
NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.
Which material should I choose?
Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.
Which surface finish do I need?
Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.
How do you ship and what terms?
DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.
Sources · 4
- hubs.comIndustry peer technical page
- xometry.comIndustry peer technical page
- uneedpm.comUnclassified source
- us.arrk.comUnclassified source
Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.
Aiheeseen liittyvät palvelut
Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).