Plastové díly, které obrábíme, pokrývají prototypy, izolátory, ozubená kola, pánve, opotřebovávané komponenty, díly z lékařského PEEK a optické akrylátové čočky: ABS a POM (Delrin) pro obecné práce, nylon 6/6 proti opotřebení, PEEK pro vysoké teploty a sterilizaci, PTFE pro chemické a nízkotricí použití.
Plasty se obrábí jinak než kovy — tepelná roztažnost je zhruba desetkrát vyšší a teplo se hromadí rychle, proto nasazujeme ostré leštěné nástroje, konzervativní rychlosti a protiběžné frézování, aby se hrany netavily ani neodštipovaly. Tolerance odrážejí materiál, nikoli přání.
Material Grades & Properties
Engineering Plastics Grades We Machine
| Grade | Standard | Characteristics |
|---|---|---|
| POM (Delrin/Acetal) | — | Low friction, high stiffness, dimensional stability; gears, bushings, precision parts. |
| Nylon (PA6/PA66) | — | Tough and wear-resistant; absorbs moisture (dimension planning needed). |
| PEEK | — | High-performance: chemical/heat resistance; medical implants, aerospace; expensive. |
| ABS | — | Impact resistant, low cost; prototyping and housings. |
| PTFE (Teflon) | — | Near-zero friction, chemical inertness; seals and insulators; hard to hold tolerance. |
Key Properties of Machined Engineering Plastics
- ✓Light weight
- ✓Corrosion-free
- ✓Low friction options
- ✓Electrical insulation
Typical tolerances:±0.1 mm typical; thermal expansion and moisture limit precision
Applications for Engineering Plastics Parts
- Gears and bushings
- Insulators
- Seals and wear strips
- Medical device components (PEEK)
- Enclosures and jigs
Machining Notes for Engineering Plastics
Sharp positive-rake tools, moderate speeds, air blast or coolant; watch heat buildup (melting) and clamping pressure (deformation).
Finishes for Engineering Plastics Parts
- As-machined (typical)
- Vapor polishing (select plastics)
- Dyeing
Možnosti výroby
- Obrábění ABS/POM/nylon/PEEK/PTFE podle výkresu
- Strategie s ostrými nástroji proti tavení a odštipování
- Plamenné a buff leštění akrylátu
- Koordinace žíhání pro uvolnění napětí
Typické materiály
ABS, POM-C (Delrin), nylon 6/6, PEEK, PTFE, HDPE/UHMW, polykarbonát, akrylát (PMMA).
| Materiál / jakost | Typický stav | Obrábělnost | Kde se hodí |
|---|---|---|---|
| Hliník 6061 | T6 (postříbený a uměle stařený) | Snadné: dobře obrobitelný, dobrá kontrola třísek | Konzole, skříně, přípravky, prototypy až po sérii |
| Hliník 7075 | T6 / T651 | Náročnější: větší opotřebení nástroje, nutná tuhá upnutí | Vysokopevné díly citlivé na hmotnost; nesvařuje se |
| Nerezová ocel 304 / 304L | Žíhaná | Ztuhuje deformací: nižší řezné rychlosti, kladné posuvy | Obecná odolnost proti korozi, potravinářské a procesní zařízení |
| Nerezová ocel 316 / 316L | Žíhaná | Tvárnější než 304: větší opotřebení nástroje | Vystavení chloridům, prostředí mořské, lékařské a farmaceutické |
| Uhlíková ocel 1018 / 1045 | Válcovaná za tepla / normalizovaná | Snadná až střední; vyžaduje ochranu proti korozi | Hřídele, plechy, svařovací sestavy, korpusy nástrojů |
| Mosaz C360 | H02 polotvrdá | Vynikající: vysoké rychlosti, čistý povrch | Armatury, pánve, spojky, dekorativní díly |
| Měď C110 | Žíhaná / H02 | Lepkavá: ostré nástroje a velké úhly čela | Vodivost, přípojnice, tepelný management |
| Titan Grade 5 (Ti-6Al-4V) | Dodací žíhání | Obtížné: nízké rychlosti, kontrola tepla, opotřebení nástroje | Letectví, zdravotnictví a lehké vysoce pevné díly |
| Technické plasty (POM, PEEK, PA) | Extrudované / žíhané | Snadné až lepkavé: měkké čelisti, ostré nástroje | Izolace, nízké tření, chemicky namáhané a opotřebovávané díly |
Povrchové úpravy
Po obrábění, bez otřepů, plamenné/buff leštění akrylátu, žíhání na požádání.
| Povrchová úprava | Co dělá | Kdy ji specifikovat |
|---|---|---|
| Po obrábění | Viditelné stopy po nástroji; Ra typicky 1.6-3.2 µm | Když díl musí jen fungovat |
| Skleněné brokování | Jednotný matný povrch, zakrývá stopy po nástroji | Vizuální díly před eloxováním |
| Eloxování typ II | Vytváří oxidovou vrstvu; barevné varianty | Vzhled hliníku plus mírná odolnost proti korozi a opotřebení |
| Tvrdé eloxování typ III | Silnější, tvrdší oxidová vrstva | Klouzavé nebo opotřebovávané hliníkové plochy |
| Chromátování | Tenký ochranný film, který zůstává vodivý | Elektrické spojování nebo uzemnění na hliníku |
| Chemické niklování | Jednotná, tvrdá, korozivzdorná vrstva | Opotřebení plus koroze, i uvnitř otvorů |
| Zinkování | Ekonomická obětovaná ochrana proti korozi | Ocelové díly v interiéru nebo chráněném prostředí |
| Práškové lakování | Silná, trvanlivá, dekorativní vrstva | Když požadavkem je vzhled |
| Pasivace | Odstraňuje volné železo a obnovuje oxidový film | Nerezové díly po obrábění |
| Popouštění napětí / tepelné zpracování | Uvolňuje vnitřní napětí před obráběním nebo po něm | Tenké stěny a přísné tolerance, které musí obrábění přežít |
Tolerance
ISO 2768-m obecně; ±0.05 mm typicky, ±0.02 mm u kritických prvků.
| Označení na výkresu | Co vyžaduje | Dopad na cenu a dodací lhůtu |
|---|---|---|
| Obecná: ±0.25 mm / ±0.010 in | Standardní nástroje, kontrola rozměrů | Základ: žádná přirážka |
| Standardní: ±0.13 mm / ±0.005 in | Stroj v dobrém stavu, kontrola prvního kusu | Malá přirážka; obvyklý standard při nabízení |
| Přísná: ±0.025 mm / ±0.001 in | Broušené nebo diamantové nástroje, kontrola teploty, CMM | Skoková změna: pomalejší řezy plus plná kontrola |
| Přesná: ±0.013 mm / ±0.0005 in | Předlisky, měrky, řízené prostředí | Cenu určuje obrábění; často samostatná operace |
| Poloha / úhlovost (GD&T) | Kontrola referencí, jedno upnutí pro související prvky | Záleží na tom, přes kolik upnutí reference sahá |
| Povrchová drsnost Ra 0.8 µm a jemnější | Jemnější kroky, leštění nebo dokončovací průchod | Přidává procesní krok, nejen čas obrábění |
Related Processes
5-axis CNC machining
used for
CNC Milling
used for
Recycling
used for
Common Applications
- Turning
- cost-sensitive prototypes
- consumer goods
Možnosti procesu
- CNC machining is a subtractive manufacturing process.
- Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
- EPX 82 is processed using Carbon DLS
- MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
- Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
- G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
- Estimates are provided through an auto-quoted method.
- EDM relies on a voltage and a thin wire
- Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores
Surface Finish Reference
- The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
- The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
- The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
- SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
- SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
- SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
- SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
- Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
- Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
- Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.
Tolerance Reference
- The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
- FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
- Wire Cut EDM is highly accurate.
- The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
- Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
- The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.
Industries We Serve
- antennas
- automotive
- CNC machined parts
- custom parts
- electronics
- medical diagnostic
- optical displays
- optical_systems
Material Reference
- ABS
- Austenitic Stainless Steel
- Carbon steel
- ceramic
- composites
- Copper - T2
- copper or graphite
- Hardened Materials
- High Impact Polystyrene
- Low-density polyethylene
- MDF
- metal
- Polybutylene Terephthalate
- SUS304
- thermoplastics
- thick metal sheets
- tungsten carbide
Často kladené dotazy
PEEK nebo Delrin pro mou aplikaci?
Delrin (POM-C) se hodí pro přesné mechanické díly za mírnou cenu; PEEK pro vysoké teploty, sterilizaci a chemické vystavení za prémii. Doporučíme podle provozního prostředí.
Proč jsou tolerance plastů širší než u kovů?
Plasty se s teplotou a napětím roztahují a uvolňují zhruba desetkrát víc než kovy. ±0.05 mm je typické; ±0.02 mm držíme u kritických prvků se stabilním materiálem a řízeným procesem.
Dokážete obrábět průhledné akrylátové díly?
Ano. Akrylát obrábíme ostrými nástroji a leštíme do průhlednosti tam, kde to geometrie dovolí — pošlete výkres a označte, které plochy musí zůstat opticky čiré.
What is the minimum order quantity (MOQ)?
Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.
What is the typical lead time?
Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.
How do I get a quote and what information do you need?
3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.
How is quality controlled?
First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.
Is my design protected?
NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.
Which material should I choose?
Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.
Which surface finish do I need?
Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.
How do you ship and what terms?
DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.
Sources · 4
- hubs.comIndustry peer technical page
- xometry.comIndustry peer technical page
- uneedpm.comUnclassified source
- us.arrk.comUnclassified source
Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.
Související služby
Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).