CNC obrábanie plastov

CNC machined plastic parts in POM, PEEK and clear acrylic

Plastové diely, ktoré obrábame, pokrývajú prototypy, izolátory, ozubené kolesá, objímky, opotrebovacie komponenty, zdravotnícke PEEK diely a optické akrylové šošovky: ABS a POM (Delrin) pre všeobecné práce, nylon 6/6 pre opotrebenie, PEEK pre teplotu a sterilizáciu, PTFE pre chemické a nízkotrecie aplikácie.

Plasty sa obrábajú odlišne než kovy — tepelná rozťažnosť je približne desaťkrát vyššia a teplo sa kumuluje rýchlo, preto bežíme s ostrými leštenými nástrojmi, konzervatívnymi rýchlosťami a frézovaním proti chodu hodinových ručičiek, aby hrany neroztavilo alebo neodštiepilo. Tolerancie odzrkadľujú materiál, nie priania.

Material Grades & Properties

Engineering Plastics Grades We Machine

GradeStandardCharacteristics
POM (Delrin/Acetal)—Low friction, high stiffness, dimensional stability; gears, bushings, precision parts.
Nylon (PA6/PA66)—Tough and wear-resistant; absorbs moisture (dimension planning needed).
PEEK—High-performance: chemical/heat resistance; medical implants, aerospace; expensive.
ABS—Impact resistant, low cost; prototyping and housings.
PTFE (Teflon)—Near-zero friction, chemical inertness; seals and insulators; hard to hold tolerance.

Key Properties of Machined Engineering Plastics

  • ✓Light weight
  • ✓Corrosion-free
  • ✓Low friction options
  • ✓Electrical insulation

Typical tolerances:±0.1 mm typical; thermal expansion and moisture limit precision

Applications for Engineering Plastics Parts

  • Gears and bushings
  • Insulators
  • Seals and wear strips
  • Medical device components (PEEK)
  • Enclosures and jigs

Machining Notes for Engineering Plastics

Sharp positive-rake tools, moderate speeds, air blast or coolant; watch heat buildup (melting) and clamping pressure (deformation).

Finishes for Engineering Plastics Parts

  • As-machined (typical)
  • Vapor polishing (select plastics)
  • Dyeing

Schopnosti

  • Obrábanie ABS/POM/nylon/PEEK/PTFE podľa výkresu
  • Stratégie s ostrými nástrojmi proti topeniu a odštiepaniu
  • Plameňové a trecie leštenie akrylu
  • Koordinácia žíhania na odzťaženie napätí

Typické materiály

ABS, POM-C (Delrin), Nylon 6/6, PEEK, PTFE, HDPE/UHMW, polykarbonát, akryl (PMMA).

Materiál / triedaTypický stavObrobiteľnosťKde sa hodí
Hliník 6061T6 (riešený a starnutý)Ľahký: výborne obrobiteľný, dobrá kontrola triesokKonzoly, skrine, prípravky, prototypy až po výrobu
Hliník 7075T6 / T651Náročnejší: väčšie opotrebenie nástroja, nutné tuhé upnutiaVysokopevnostné diely kritické na hmotnosť; nie na zváranie
Nehrdzavejúca oceľ 304 / 304LŽíhanáKalí sa za studena: nižšie rezné rýchlosti, kladné posuvyVšeobecná odolnosť proti korózii, potravinárske a procesné zariadenia
Nehrdzavejúca oceľ 316 / 316LŽíhanáTvrdšia než 304: väčšie opotrebenie nástrojaExpozícia chloridom, morské, zdravotnícke a farmaceutické prostredia
Uhlíková oceľ 1018 / 1045Valcovaná za tepla / normalizovanáĽahká až stredná; vyžaduje ochranu proti hrdziHriadele, plechy, zvárané zostavy, telá nástrojov
Mosadz C360H02 polotvrdáVýborná: vysoké rýchlosti, čisté povrchyArmatúry, objímky, konektory, dekoratívne diely
Meď C110Žíhaná / H02Lepkavá: ostré nástroje a veľké čelné uhlyVodivosť, rozvodné koľajnice, tepelné manažérstvo
Titan Grade 5 (Ti-6Al-4V)Válcovane žíhanýObťažný: nízke rýchlosti, kontrola tepla, opotrebenie nástrojaLetecký a zdravotnícky priemysel, ľahké vysokopevnostné diely
Konštrukčné plasty (POM, PEEK, PA)Extrudovaný / žíhanýOd ľahkého po lepkavé: mäkké čeľuste, ostré nástrojeIzolácia, nízke trenie, chemické a opotrebovacie diely

Povrchové úpravy

Bez úpravy (as-machined), bez otrepov, plameňové/trecie leštenie akrylu, žíhanie na žiadosť.

Povrchová úpravaČo robíZadajte, keď
Obrábané bez úpravyViditeľné stopy po nástroji; Ra typicky 1,6–3,2 µmDiel musí len fungovať
SklenopeletovanieJednotný matný povrch, prekrýva stopy po nástrojiViditeľné diely pred eloxovaním
Eloxovanie Typ IIVytvára oxidickú vrstvu; farebné možnostiVzhľad hliníka plus mierna odolnosť proti korózii a opotrebeniu
Tvrdé eloxovanie Typ IIIHrubšia, tvrdšia oxidická vrstvaKĺzavé alebo opotrebovávané hliníkové povrchy
Chromátovaná konverziaTenký ochranný film, ktorý zostáva vodivýElektrické spájanie alebo uzemnenie na hliníku
Chemické niklovanieJednotná, tvrdá vrstva odolná voči koróziiOpotrebenie plus korózia, vrátane vnútra otvorov
ZinkovanieEkonomická obetná ochrana proti koróziiOceľové diely v interiéri alebo chránenom exteriéri
Práškové lakovanieHrubá, odolná, dekoratívna vrstvaVzhľad je požiadavkou
PasiváciaOdstraňuje voľné železo a obnovuje oxidický filmNehrdzavejúce diely po obrábaní
Odzťažovanie / tepelné spracovanieOdstraňuje zvyškové napätia pred rezaním alebo po ňomTenké steny a tesné tolerancie, ktoré musia obrábanie prežiť

Tolerancie

Všeobecne ISO 2768-m; typicky ±0.05 mm, ±0.02 mm pri kritických prvkoch.

Údaj vo výkreseČo vyžadujeDopad na cenu a dodaciu lehotu
Všeobecné: ±0.25 mm / ±0.010 inŠtandardné nástroje, dimenzionálna kontrolaZáklad: žiadna prirážka
Štandardné: ±0.13 mm / ±0.005 inStroj v dobrom stave, kontrola prvej súčiastkyNízka prirážka; bežný štandard pri kalkulácii
Tesné: ±0.025 mm / ±0.001 inBrúsené alebo diamantové nástroje, teplotná kontrola, CMMSkoková zmena: pomalšie rezy plus úplná kontrola
Precízne: ±0.013 mm / ±0.0005 inČistiací stroje, meradlá, kontrolované prostredieObrábanie určuje cenu; často samostatná operácia
Poloha / uhlovosť (GD&T)Kontrola referencií, jedno upnutie pre súvisiace prvkyZávisí od toho, cez koľko upnutí sa referencia tiahne
Povrchová drsnosť Ra 0.8 µm alebo nižšiaJemnejšie posuvy, leštenie alebo dokončovací priechodPridáva procesný krok, nielen čas obrábania

Related Processes

5-axis CNC machining

used for

CNC Milling

used for

Recycling

used for

Common Applications

  • Turning
  • cost-sensitive prototypes
  • consumer goods

Možnosti procesu

  • CNC machining is a subtractive manufacturing process.
  • Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
  • EPX 82 is processed using Carbon DLS
  • MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
  • Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
  • G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
  • Estimates are provided through an auto-quoted method.
  • EDM relies on a voltage and a thin wire
  • Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores

Surface Finish Reference

  • The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
  • SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
  • SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
  • SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
  • SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
  • Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
  • Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
  • Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.

Tolerance Reference

  • The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
  • FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
  • Wire Cut EDM is highly accurate.
  • The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
  • Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
  • The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.

Industries We Serve

  • antennas
  • automotive
  • CNC machined parts
  • custom parts
  • electronics
  • medical diagnostic
  • optical displays
  • optical_systems

Material Reference

  • ABS
  • Austenitic Stainless Steel
  • Carbon steel
  • ceramic
  • composites
  • Copper - T2
  • copper or graphite
  • Hardened Materials
  • High Impact Polystyrene
  • Low-density polyethylene
  • MDF
  • metal
  • Polybutylene Terephthalate
  • SUS304
  • thermoplastics
  • thick metal sheets
  • tungsten carbide

Časté otázky

PEEK alebo Delrin pre moju aplikáciu?

Delrin (POM-C) sa hodí na presné mechanické diely za miernu cenu; PEEK na vysoké teploty, sterilizáciu a chemickú expozíciu za príplatok. Odporúčame podľa prevádzkového prostredia.

Prečo sú plastové tolerancie širšie než kovové?

Plasty sa s teplotou a napätím rozťahujú a uvoľňujú približne desaťkrát viac než kovy. ±0.05 mm je typické; ±0.02 mm držíme pri kritických prvkoch so stabilným materiálom a kontrolovaným procesom.

Dokážete obrábať priesvitné akrylové diely?

Áno. Akryl obrábame ostrými nástrojmi a leštíme do priesvitnosti tam, kde geometria dovoľuje — pošlite výkres a označte, ktoré plochy musia zostať opticky čisté.

What is the minimum order quantity (MOQ)?

Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.

What is the typical lead time?

Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.

How do I get a quote and what information do you need?

3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.

What tolerance should I specify?

Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.

How is quality controlled?

First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.

Is my design protected?

NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.

Which material should I choose?

Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.

Which surface finish do I need?

Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.

How do you ship and what terms?

DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.

Sources · 4

Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.

Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).