Hiiliteräksen CNC-työstö

Carbon steel CNC machined shafts, brackets and gears with black oxide finish

Työstämämme hiiliteräososat kattavat akselit, kiinnikkeet, tapit, hammaspyörät, etäisyysrenkaat ja yleiset teollisuuskomponentit: 1018 matalahiilinen teräs hitsattaviin, yleiskäyttöisiin osiin, 1045 keskihiilinen kun lujuus ja kuluminen merkitsevät, 12L14 vapaaleikkaava teräs suuriin sorvaustöihin.

Lämpökäsittely on se, missä hiiliteräs ansaitsee paikkansa — läpikarkaisu, induktiokarkaisu ja pintakarkaisu muuttavat saman geometrian hyvin erilaisiksi osiksi. Suunnittelemme hiontavaran ja suoristuksen ennen käsittelyä, jotta valmiit mitat pitävät silti.

Material Grades & Properties

Carbon Steel Grades We Machine

GradeStandardCharacteristics
1018ASTM A108Low-carbon, good weldability, general machined parts.
1045ASTM A108Medium carbon; heat-treatable; shafts, gears, strong brackets.
4140ASTM A29Alloy steel, chromoly; high strength and toughness after heat treatment.

Key Properties of Machined Carbon Steel

  • ✓High strength
  • ✓Heat-treatable
  • ✓Cost-effective
  • ✓Requires corrosion protection

Typical tolerances:±0.1 mm as-machined; tighter after grinding

Applications for Carbon Steel Parts

  • Shafts and axles
  • Gears and sprockets
  • Machine frames
  • Tooling and jigs
  • Structural brackets

Machining Notes for Carbon Steel

Free-machining at medium speeds; 4140 in hardened state requires carbide tooling and reduced speeds.

Finishes for Carbon Steel Parts

  • Zinc plating
  • Black oxide
  • Powder coating
  • Painting

Valmiudet

  • 1018/1045/12L14/A36-työstö piirustuksen mukaan
  • Lämpökäsittelykoordinointi (läpi-, induktio-, pintakarkaisu)
  • Käsittelyn jälkeisen hionnan koordinointi
  • Sinkitys ja mustaus viimeistelynä

Tyypilliset materiaalit

Hiiliteräs 1018, 1045, 12L14, 1144, A36; seosteräkset pyynnöstä.

Materiaali / laatuTyypillinen toimituskuntoTyöstettävyysKäyttokohteet
Alumiini 6061T6 (liuoskarkaistu ja ikäännetty)Helppo: vapaaleikkaava, hyvä lastunhallintaKiinnikkeet, kotelot, työkalukiinnikkeet, prototyypit sarjaan asti
Alumiini 7075T6 / T651Vaikeampi: enemmän työkalunkulumista, vaatii jäykät asennuksetKorkealujuuiset, painokriittiset osat; ei hitsattavaksi
Ruostumaton teräs 304 / 304LHehkutettuPintakarkenee: matalammat leikkausnopeudet, positiivinen syöttökulmaYleinen korroosionkesto, elintarvike- ja prosessilaitteet
Ruostumaton teräs 316 / 316LHehkutettuSitkeämpi kuin 304: enemmän työkalunkulumistaKloridi-, meri-, lääkintä- ja farmasiasovellukset
Hiiliteräs 1018 / 1045Kuumavalssattu / normalisoituHelppo–keskitasoinen; tarvitsee ruostesuojanAkselit, laadat, hitsauskonstruktiot, työkalukappaleet
Messinki C360H02 puolinopeaErinomainen: suuret nopeudet, puhtaat pinnatKytkennät, holkit, liittimet, koristeosat
Kupari C110Hehkutettu / H02Tahmea: terävät työkalut ja suuret etukulmatSähkönjohtavuus, kiskot, lämmönhallinta
Titaani Grade 5 (Ti-6Al-4V)MyllyhehkutettuVaativa: matalat nopeudet, lämmönhallinta, työkalunkuluminenIlmailu, lääkintä ja kevyet korkealujuusosat
Tekniset muovit (POM, PEEK, PA)Ekstruusoitu / hehkutettuHelppo tahmeaan: pehmeät leuat, terävät työkalutEristys, pieni kitka, kemikaali- ja kulumisosat

Pintakäsittelyt

Sinkitys, mustaus, fosfatointi, maalaus pyynnöstä, hionta lämpökäsittelyn jälkeen.

PintakäsittelyMitä se tekeeMäärittele kun
Työstön jälkeinenTyökalun jäljet näkyvissä; Ra tyypillisesti 1.6–3.2 µmOsan tarvitsee vain toimia
LasikuulapuhallusYhtenäinen mattapinta, peittää työkalun jäljetNäkyvät osat ennen anodisointia
Anodisointi tyyppi IIRakentaa oksidikerroksen; värimahdollisuudetAlumiinin ilme sekä kohtuullinen korroosion- ja kulumiskesto
Kovaanodisointi tyyppi IIIPaksumpi, kovempi oksidikerrosAlumiinin liukuvat ja kuluvat alumiinipinnat
KromaattikäsittelyOhut suojaakerros, joka pysyy johtavanaSähköinen bondaus tai maadoitus alumiinilla
Kemiallinen nikkelipinnoitusYhtenäinen, kova, korroosionkestävä kerrosKulumiskesto plus korroosio, myös reikien sisäpuolella
SinkitysTaloudellinen uhrautuva korroosionsuojaTeräosat sisä- tai suojatussa ulkokäytössä
JauhemaalausPaksu, kestävä, koristeellinen kerrosUlkonäkö on vaatimus
PassivointiPoistaa vapaan raudan ja palauttaa oksidikalvonRuostumattoman teräksen osat työstön jälkeen
Jännitteenpoisto / lämpökäsittelyPoistaa jäännösjännitykset ennen tai jälkeen työstönOhuet seinämät ja kireät toleranssit, joiden on kestettävä työstö

Toleranssit

ISO 2768-m vakio; ±0.01 mm kriittisissä piirteissä.

PiirustusmerkintäMitä se edellyttääVaikutus kustannuksiin ja toimitusaikaan
Yleinen: ±0.25 mm / ±0.010 inVakiotyökalut, mittatarkastusPerustaso: ei lisähintaa
Vakio: ±0.13 mm / ±0.005 inKone hyvässä kunnossa, ensikappaleen tarkastusPieni lisä; tavallinen tarjousoletus
Kireä: ±0.025 mm / ±0.001 inHiottuja tai timanttityökaluja, lämpötilanhallinta, CMMAskelmuutos: hitaammat leikkaukset ja täystarkastus
Tarkkuus: ±0.013 mm / ±0.0005 inViimeistelysykli, mittausvälineet, hallittu ympäristöTyöstö määrää hinnan; usein erillinen työvaihe
Sijainti / kulmakanta (GD&T)Datumin hallinta, yksi asennus kun piirteet liittyvät toisiinsaRiippuu siitä, kuinka monen asennuksen yli datum ulottuu
Pinnanlaatu Ra 0.8 µm tai hienompiHienommat syötöt, kiillotus tai viimeistelysykliLisää työvaiheen, ei pelkkää työstöaikaa

Common Applications

  • gears
  • Aeronautical Industry
  • transportation industry

Prosessivaihtoehdot

  • CNC machining is a subtractive manufacturing process.
  • Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
  • EPX 82 is processed using Carbon DLS
  • MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
  • Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
  • G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
  • Estimates are provided through an auto-quoted method.
  • EDM relies on a voltage and a thin wire
  • Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores

Surface Finish Reference

  • The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
  • SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
  • SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
  • SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
  • SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
  • Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
  • Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
  • Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.

Tolerance Reference

  • The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
  • FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
  • Wire Cut EDM is highly accurate.
  • The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
  • Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
  • The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.

Industries We Serve

  • antennas
  • automotive
  • CNC machined parts
  • custom parts
  • electronics
  • medical diagnostic
  • optical displays
  • optical_systems

Material Reference

  • ABS
  • Austenitic Stainless Steel
  • Carbon steel
  • ceramic
  • composites
  • Copper - T2
  • copper or graphite
  • Hardened Materials
  • High Impact Polystyrene
  • Low-density polyethylene
  • MDF
  • metal
  • Polybutylene Terephthalate
  • SUS304
  • thermoplastics
  • thick metal sheets
  • tungsten carbide

Usein kysytyt kysymykset

1018 vai 1045 osaani?

1018 hitsautuu helposti ja sopii yleiskäyttöön; 1045 sopii akseleihin ja kulumosiin, jotka tarvitsevat lujuutta ja lämpökäsittelyä. Lähetä kuormitustapaus, niin suosittelemme ennen tarjousta.

Miten hallitsette muodonmuutoksen lämpökäsittelyn jälkeen?

Työstämme jännitteenpoistolla ja hiontavaralla, ja karkaisemme ennen lopullista viimeistelyä kun suunnittelu sallii — kriittiset toleranssit viimeistellään lämpökäsittelyn jälkeen, ei ennen sitä.

Onko 12L14 hyväksyttävä RoHS:n alla?

12L14 sisältää lyijyä työstettävyyden vuoksi ja on rajoitettu joissakin sovelluksissa. Missä RoHS koskee, työstämme 1018:aa tai lyijyttömiä vaihtoehtoja ja merkitsemme korvauksen DFM-katselmussa.

What is the minimum order quantity (MOQ)?

Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.

What is the typical lead time?

Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.

How do I get a quote and what information do you need?

3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.

What tolerance should I specify?

Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.

How is quality controlled?

First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.

Is my design protected?

NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.

Which material should I choose?

Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.

Which surface finish do I need?

Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.

How do you ship and what terms?

DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.

Sources · 4

Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.

Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).