Obróbka CNC stali węglowej

Carbon steel CNC machined shafts, brackets and gears with black oxide finish

Części ze stali węglowej, które obrabiamy, obejmują wały, wsporniki, sworznie, koła zębate, przekładki i ogólne komponenty przemysłowe: stal niskowęglowa 1018 do części spawalnych i ogólnego przeznaczenia, stal średniowęglowa 1045 tam, gdzie liczy się wytrzymałość i odporność na zużycie, stal automatowa 12L14 do pracy tocznej wielkoseryjnej.

Obróbka cieplna to moment, w którym stal węglowa pokazuje swoją wartość — hartowanie objętościowe, indukcyjne i powierzchniowe zamieniają tę samą geometrię w bardzo różne części. Planujemy naddatki na szlifowanie i prostowanie przed obróbką, tak aby wymiary końcowe się utrzymywały.

Material Grades & Properties

Carbon Steel Grades We Machine

GradeStandardCharacteristics
1018ASTM A108Low-carbon, good weldability, general machined parts.
1045ASTM A108Medium carbon; heat-treatable; shafts, gears, strong brackets.
4140ASTM A29Alloy steel, chromoly; high strength and toughness after heat treatment.

Key Properties of Machined Carbon Steel

  • ✓High strength
  • ✓Heat-treatable
  • ✓Cost-effective
  • ✓Requires corrosion protection

Typical tolerances:±0.1 mm as-machined; tighter after grinding

Applications for Carbon Steel Parts

  • Shafts and axles
  • Gears and sprockets
  • Machine frames
  • Tooling and jigs
  • Structural brackets

Machining Notes for Carbon Steel

Free-machining at medium speeds; 4140 in hardened state requires carbide tooling and reduced speeds.

Finishes for Carbon Steel Parts

  • Zinc plating
  • Black oxide
  • Powder coating
  • Painting

Możliwości

  • Obróbka 1018/1045/12L14/A36 według rysunku
  • Koordynacja obróbki cieplnej (objętościowa, indukcyjna, powierzchniowa)
  • Koordynacja szlifowania po obróbce cieplnej
  • Cynkowanie i wykończenie oksydowaniem na czarno

Typowe materiały

Stal węglowa 1018, 1045, 12L14, 1144, A36; gatunki stopowe na życzenie.

Materiał / gatunekTypowy stanObrabialnośćGdzie się sprawdza
Aluminium 6061T6 (utwardzanie roztworzeniem i starzenie)Łatwy: dobra skrawalność, dobra kontrola wióraWsporniki, obudowy, przyrządy, prototypy aż po produkcję seryjną
Aluminium 7075T6 / T651Trudniejszy: większe zużycie narzędzia, wymaga sztywnej obróbkiCzęści o wysokiej wytrzymałości i krytycznej wadze; nie do spawania
Stainless 304 / 304LWyżarzonyUmocnia się przy obróbce: niższe prędkości, dodatni naciskOgólna odporność na korozję, przemysł spożywczy i procesowy
Stainless 316 / 316LWyżarzonyTwardszy w obróbce niż 304: większe zużycie narzędziaChlorki, środowisko morskie, zastosowania medyczne i farmaceutyczne
Carbon steel 1018 / 1045Walcowany / normalizowanyŁatwy do umiarkowanego; wymaga ochrony przed rdząWały, płyty, konstrukcje spawane, korpusy oprzyrządowania
Brass C360H02 półtwardyDoskonała: wysokie prędkości, czysta powierzchniaZłączki, tuleje, złącza, części dekoracyjne
Copper C110Wyżarzony / H02Kleisty: ostre narzędzia i duże kąty natarciaPrzewodność, szyny zbiorcze, zarządzanie ciepłem
Titanium Grade 5 (Ti-6Al-4V)Wyżarzony w hucieTrudny: niskie prędkości, kontrola ciepła, zużycie narzędziaLotnictwo i kosmonautyka, medycyna, lekkie części wysokowytrzymałe
Tworzywa inżynieryjne (POM, PEEK, PA)Wytłaczane / wyżarzaneOd łatwego do kleistego: miękkie szczęki, ostre narzędziaIzolacja, niskie tarcie, części chemiczne i odporne na zużycie

Wykończenia

Cynkowanie, oksydowanie na czarno, fosfatowanie, malowanie na życzenie, szlifowanie po obróbce cieplnej.

WykończenieCo dajeKiedy je określić
Po obróbceŚlady narzędzia widoczne; Ra typowo 1.6-3.2 µmCzęść musi tylko działać
Śrutowanie mikrokulkamiJednolita matowa powierzchnia, maskuje ślady narzędziaCzęści dekoracyjne przed eloksowaniem
Elokowanie Type IIBuduje warstwę tlenku; opcje kolorówWygląd aluminium plus umiarkowana odporność na korozję i zużycie
Elokowanie twarde Type IIIGrubsza, twardsza warstwa tlenkuŚlizgowe lub ścierające się powierzchnie aluminiowe
Konwersja chromatowaCienka warstwa ochronna pozostająca przewodzącaZłącza elektryczne lub uziemienie na aluminium
Nikiel chemicznyJednolita, twarda, odporna na korozję warstwaZużycie plus korozja, także wewnątrz otworów
CynkowanieEkonomiczna ochrona anodowa przed korozjąCzęści stalowe w pomieszczeniach lub pod zadaszeniem
Malowanie proszkoweGruba, trwała, dekoracyjna warstwaKiedy wygląd jest wymaganiem
PasywacjaUsuwa wolne żelazo i odtwarza warstwę tlenkuCzęści ze stali nierdzewnej po obróbce
Wygrzewanie odprężające / obróbka cieplnaUsuwa naprężenia szczątkowe przed lub po obróbceCienkie ścianki i ciasne tolerancje, które muszą przetrwać obróbkę

Tolerancje

Standard ISO 2768-m; ±0.01 mm na cechach krytycznych.

Wymagany wymiarCo jest potrzebneWpływ na koszt i czas realizacji
Ogólny: ±0.25 mm / ±0.010 inNarzędzia standardowe, kontrola wymiarowaPunkt wyjścia: bez dopłaty
Standardowy: ±0.13 mm / ±0.005 inMaszyna w dobrym stanie, kontrola pierwszej sztukiNiewielka dopłata; typowy standard wyceny
Ciasny: ±0.025 mm / ±0.001 inNarzędzia szlifowane lub diamentowe, kontrola temperatury, CMMSkok jakościowy: wolniejsze przejścia plus pełna kontrola
Precyzyjny: ±0.013 mm / ±0.0005 inPrzejścia wykańczające, wzorce, kontrolowane środowiskoObróbka dominuje w cenie; często osobna operacja
Pozycja / kątowość (GD&T)Kontrola baz, jedno mocowanie dla powiązanych cechZależy od tego, przez ile mocowań przechodzi baza
Chropowatość Ra 0.8 µm lub mniejszaDrobniejsze przejścia, polerowanie lub przejście wykańczająceDodaje etap procesu, nie tylko czas obróbki

Common Applications

  • gears
  • Aeronautical Industry
  • transportation industry

Opcje procesu

  • CNC machining is a subtractive manufacturing process.
  • Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
  • EPX 82 is processed using Carbon DLS
  • MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
  • Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
  • G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
  • Estimates are provided through an auto-quoted method.
  • EDM relies on a voltage and a thin wire
  • Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores

Surface Finish Reference

  • The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
  • SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
  • SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
  • SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
  • SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
  • Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
  • Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
  • Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.

Tolerance Reference

  • The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
  • FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
  • Wire Cut EDM is highly accurate.
  • The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
  • Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
  • The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.

Industries We Serve

  • antennas
  • automotive
  • CNC machined parts
  • custom parts
  • electronics
  • medical diagnostic
  • optical displays
  • optical_systems

Material Reference

  • ABS
  • Austenitic Stainless Steel
  • Carbon steel
  • ceramic
  • composites
  • Copper - T2
  • copper or graphite
  • Hardened Materials
  • High Impact Polystyrene
  • Low-density polyethylene
  • MDF
  • metal
  • Polybutylene Terephthalate
  • SUS304
  • thermoplastics
  • thick metal sheets
  • tungsten carbide

Najczęściej zadawane pytania

1018 czy 1045 dla mojej części?

1018 łatwo się spawa i nadaje do prac ogólnych; 1045 pasuje do wałów i części narażonych na zużycie, wymagających wytrzymałości i obróbki cieplnej. Wyślij przypadek obciążenia, a zarekomendujemy przed wyceną.

Jak kontrolujecie odkształcenia po obróbce cieplnej?

Obrabiamy z odprężeniem i naddatkiem na szlifowanie, a hartujemy przed wykończeniem końcowym, tam gdzie pozwala konstrukcja — tolerancje krytyczne są wykonywane po obróbce cieplnej, nie przed nią.

Czy 12L14 jest akceptowalne w ramach RoHS?

12L14 zawiera ołów dla obrabialności i jest ograniczana w niektórych zastosowaniach. Tam, gdzie stosuje się RoHS, obrabiamy 1018 lub alternatywy bezolowiowe i wskazujemy substytucję w przeglądzie DFM.

What is the minimum order quantity (MOQ)?

Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.

What is the typical lead time?

Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.

How do I get a quote and what information do you need?

3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.

What tolerance should I specify?

Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.

How is quality controlled?

First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.

Is my design protected?

NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.

Which material should I choose?

Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.

Which surface finish do I need?

Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.

How do you ship and what terms?

DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.

Sources · 4

Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.

Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).