CNC-bearbeiding av karbonstål

Carbon steel CNC machined shafts, brackets and gears with black oxide finish

Deler i karbonstål som vi bearbeider omfatter aksler, braketter, pinner, tannhjul, avstandsstykker og generelle industrikomponenter: 1018 lavkarbonstål for sveisbare, allsidige deler, 1045 middels karbon der styrke og slitasje betyr noe, 12L14 lett bearbeidelig stål for dreid arbeid i store volumer.

Varmebehandling er der karbonstålet viser seg — gjennomherding, induksjonsherding og sementering gjør samme geometri til svært forskjellige deler. Vi planlegger slipeoverskudd og retting før behandlingen, slik at ferdige dimensjoner fortsatt holder.

Material Grades & Properties

Carbon Steel Grades We Machine

GradeStandardCharacteristics
1018ASTM A108Low-carbon, good weldability, general machined parts.
1045ASTM A108Medium carbon; heat-treatable; shafts, gears, strong brackets.
4140ASTM A29Alloy steel, chromoly; high strength and toughness after heat treatment.

Key Properties of Machined Carbon Steel

  • ✓High strength
  • ✓Heat-treatable
  • ✓Cost-effective
  • ✓Requires corrosion protection

Typical tolerances:±0.1 mm as-machined; tighter after grinding

Applications for Carbon Steel Parts

  • Shafts and axles
  • Gears and sprockets
  • Machine frames
  • Tooling and jigs
  • Structural brackets

Machining Notes for Carbon Steel

Free-machining at medium speeds; 4140 in hardened state requires carbide tooling and reduced speeds.

Finishes for Carbon Steel Parts

  • Zinc plating
  • Black oxide
  • Powder coating
  • Painting

Kapabiliteter

  • Bearbeiding av 1018/1045/12L14/A36 etter tegning
  • Koordinering av varmebehandling (gjennomherding, induksjon, sementering)
  • Koordinering av sliping etter varmebehandling
  • Sinkgalvanisering og svartoksidering

Typiske materialer

Karbonstål 1018, 1045, 12L14, 1144, A36; legeringskvaliteter på forespørsel.

Materiale / kvalitetTypisk tilstandBearbeidbarhetHvor den passer
Aluminium 6061T6 (løsningsbehandlet og herdet)Enkel: god skjæregenskap, god avflisingskontrollBraketter, hus, fixturer, prototyper og produksjon
Aluminium 7075T6 / T651Vanskeligere: mer verktøyslitasje, krever stive oppsettHøyfaste, vektkritiske deler; ikke egnet for sveising
Rustfritt stål 304 / 304LGlødetKaldbearbeidende: lavere skjærehastigheter, positiv matingGenerell korrosjonsmotstand, næringsmiddel- og prosessutstyr
Rustfritt stål 316 / 316LGlødetSeigere enn 304: mer verktøyslitasjeKlorid-, marine-, medisinsk og farmasøytisk eksponering
Karbonstål 1018 / 1045Varmvalset / normalisertEnkel til middels; trenger beskyttelse mot rustAksler, plater, sveisekonstruksjoner, verktøykropper
Messing C360H02 halvherdetUtmerket: høye hastigheter, ren overflateFittinger, bøssinger, kontakter, dekorative deler
Kobber C110Glødet / H02Klissete: skarpe verktøy og store spennvinklerLedningsevne, strinneskinner, termisk håndtering
Titan grad 5 (Ti-6Al-4V)FabriksglødetVanskelig: lave hastigheter, varmekontroll, verktøyslitasjeLuftfart, medisin og lette høyfaste deler
Tekniske plaster (POM, PEEK, PA)Ekstrudert / glødetEnkel til klissete: myke kjever, skarpe verktøyIsolering, lav friksjon, kjemi- og slitedeler

Overflatebehandling

Sinkgalvanisering, svartoksidering, fosfatering, maling på forespørsel, sliping etter varmebehandling.

OverflatebehandlingHva den gjørAngi den når
Som maskinertVerktøymerker synlige; Ra typisk 1.6–3.2 µmDelen bare må fungere
GlaskulsblåsingJevn matt overflate, skjuler verktøymerkjerSynlige deler før anodisering
Anodisering type IIBygger et oksidlag; fargealternativerAluminiumsutseende pluss moderat korrosjons- og slitestyrke
Hardanodisering type IIITykkere, hardere oksidlagGlidende eller belastede aluminiumsflater
KromatbehandlingTynn beskyttelsesfilm som forblir ledendeElektrisk binding eller jording på aluminium
Kjemisk nikkelfellingJevnt, hardt, korrosjonsbestandig lagSlitasje pluss korrosjon, også inne i borehull
SinkgalvaniseringØkonomisk offerbeskyttelse mot korrosjonStåldeler i innendørs eller skjermet drift
PulverlakkeringTykt, slitesterkt, dekorativt lagUtseendet er kravet
PassiveringFjerner fritt jern og gjenoppretter oksidfilmenRustfrie deler etter bearbeiding
Spenningsutlignende gløding / varmebehandlingReduserer indre spenninger før eller etter skjæringTynne vegger og stramme toleranser som må overleve bearbeidingen

Toleranser

ISO 2768-m som standard; ±0.01 mm på kritiske trekk.

ToleranseangivelseHva den kreverVirkning på kostnad og leveringstid
Generell: ±0.25 mm / ±0.010 inStandardverktøy, dimensjonskontrollGrunnlag: ingen tilleggspris
Standard: ±0.13 mm / ±0.005 inMaskin i god stand, førstegangsartikkelkontrollLite tillegg; det vanlige prismingsgrunnlaget
Stram: ±0.025 mm / ±0.001 inSlipt eller diamantverktøy, temperaturkontroll, CMMTerskelendring: tregere snitt pluss full inspeksjon
Presisjon: ±0.013 mm / ±0.0005 inFinstøps, målemidler, kontrollert miljøBearbeidingen dominerer prisen; ofte en egen operasjon
Posisjon / vinkelhet (GD&T)Referansekontroll, én oppsetting når trekkene hører sammenAvhenger av hvor mange oppsettinger referansen spenner over
Overflatekvalitet Ra 0.8 µm eller finereFinere steglengde, polering eller etterbearbeidingsgangLegger til et prosesstrinn, ikke bare bearbeidingstid

Common Applications

  • gears
  • Aeronautical Industry
  • transportation industry

Prosesalternativer

  • CNC machining is a subtractive manufacturing process.
  • Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
  • EPX 82 is processed using Carbon DLS
  • MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
  • Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
  • G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
  • Estimates are provided through an auto-quoted method.
  • EDM relies on a voltage and a thin wire
  • Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores

Surface Finish Reference

  • The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
  • SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
  • SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
  • SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
  • SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
  • Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
  • Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
  • Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.

Tolerance Reference

  • The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
  • FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
  • Wire Cut EDM is highly accurate.
  • The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
  • Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
  • The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.

Industries We Serve

  • antennas
  • automotive
  • CNC machined parts
  • custom parts
  • electronics
  • medical diagnostic
  • optical displays
  • optical_systems

Material Reference

  • ABS
  • Austenitic Stainless Steel
  • Carbon steel
  • ceramic
  • composites
  • Copper - T2
  • copper or graphite
  • Hardened Materials
  • High Impact Polystyrene
  • Low-density polyethylene
  • MDF
  • metal
  • Polybutylene Terephthalate
  • SUS304
  • thermoplastics
  • thick metal sheets
  • tungsten carbide

Vanlige spørsmål

1018 eller 1045 til delen min?

1018 lar seg enkelt sveise og egner seg til generelt arbeid; 1045 passer for aksler og slitedeler som trenger styrke og varmebehandling. Send lasttilfellet, så anbefaler vi før vi priser.

Hvordan kontrollerer dere vridning etter varmebehandling?

Vi bearbeider med spenningsutlignende gløding og slipeoverskudd, og herder før siste bearbeiding der designen tillater det — kritiske toleranser ferdigbehandles etter varmebehandlingen, ikke før.

Er 12L14 akseptabelt under RoHS?

12L14 inneholder bly for bearbeidbarhet og er begrenset i noen anvendelser. Der RoHS gjelder, bearbeider vi 1018 eller blyfrie alternativer og påpeker substitusjonen i DFM-gjennomgangen.

What is the minimum order quantity (MOQ)?

Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.

What is the typical lead time?

Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.

How do I get a quote and what information do you need?

3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.

What tolerance should I specify?

Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.

How is quality controlled?

First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.

Is my design protected?

NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.

Which material should I choose?

Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.

Which surface finish do I need?

Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.

How do you ship and what terms?

DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.

Sources · 4

Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.

Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).