Prelucrare CNC oțel carbon

Carbon steel CNC machined shafts, brackets and gears with black oxide finish

Piesele din oțel carbon pe care le prelucrăm acoperă axe, console, bolturi, roți dințate, distanțiere și componente industriale generale: 1018 (oțel cu carbon scăzut) pentru piese sudabile, de uz general, 1045 (carbon mediu) acolo unde rezistența și uzura contează, 12L14 (oțel cu prelucrabilitate ridicată) pentru lucrări strunjite de volum mare.

Tratamentul termic este acolo unde oțelul carbon își arată valoarea — călirea în masă, călirea prin inducție și cementarea transformă aceeași geometrie în piese foarte diferite. Planificăm adaosul de rectificare și îndreptarea înainte de tratament, astfel încât dimensiunile finale să se mențină.

Material Grades & Properties

Carbon Steel Grades We Machine

GradeStandardCharacteristics
1018ASTM A108Low-carbon, good weldability, general machined parts.
1045ASTM A108Medium carbon; heat-treatable; shafts, gears, strong brackets.
4140ASTM A29Alloy steel, chromoly; high strength and toughness after heat treatment.

Key Properties of Machined Carbon Steel

  • ✓High strength
  • ✓Heat-treatable
  • ✓Cost-effective
  • ✓Requires corrosion protection

Typical tolerances:±0.1 mm as-machined; tighter after grinding

Applications for Carbon Steel Parts

  • Shafts and axles
  • Gears and sprockets
  • Machine frames
  • Tooling and jigs
  • Structural brackets

Machining Notes for Carbon Steel

Free-machining at medium speeds; 4140 in hardened state requires carbide tooling and reduced speeds.

Finishes for Carbon Steel Parts

  • Zinc plating
  • Black oxide
  • Powder coating
  • Painting

Capabilități

  • Prelucrare 1018/1045/12L14/A36 după desen
  • Coordonare tratamente termice (în masă, inducție, cementare)
  • Coordonare rectificare după tratamentul termic
  • Zincare și finisaj cu oxid negru

Materiale uzuale

Oțel carbon 1018, 1045, 12L14, 1144, A36; clase de aliaje la cerere.

Material / clasăStare tipicăPrelucrabilitateUnde se potrivește
Aluminiu 6061T6 (soluționat și revenit)Ușor: se prelucrează liber, control bun al așchiilorconsole, carcase, dispozitive, prototipuri până în producție
Aluminiu 7075T6 / T651Mai dificil: uzură mai mare a sculei, necesită reglaje rigidePiese de înaltă rezistență, sensibile la greutate; nu pentru sudare
Oțel inoxidabil 304 / 304LRevenit (annealed)Se călește la lucru: viteze mai mici, avans pozitivRezistență generală la coroziune, echipamente alimentare și de proces
Oțel inoxidabil 316 / 316LRevenit (annealed)Mai tenace decât 304: uzură mai mare a sculeiExpoziție la cloruri, mediu marin, aplicații medicale și farmaceutice
Oțel carbon 1018 / 1045Laminat la cald / normalizatUșor spre moderat; necesită protecție împotriva ruginiiAxe, plăci, constructe sudate, corpuri de scule
Alamă C360H02 semidurăExcelentă: viteze mari, finisaj curatRaccorduri, bucșe, conectori, piese decorative
Cupru C110Revenit / H02Lipicios: scule ascuțite și unghiuri mari de atacConductivitate, bare de cupru, management termic
Titan Grade 5 (Ti-6Al-4V)Revenit din laminare (mill annealed)Dificil: viteze mici, control termic, uzura sculeiAerospațial, medical și piese ușoare de înaltă rezistență
Materiale plastice tehnice (POM, PEEK, PA)Extrudat / revenitDe la ușor la lipicios: cleje moi, scule ascuțiteIzolație, frecare redusă, piese pentru substanțe chimice și de uzură

Finisaje

Zincare, oxid negru, fosfatare, vopsire la cerere, rectificare după tratamentul termic.

FinisajCe faceCând îl specificați
Ca prelucratUrmele sculei rămân vizibile; Ra tipic 1,6–3,2 µmPiesa doar trebuie să funcționeze
Sablare cu microbileSuprafață mată uniformă, acoperă urmele sculeiPiese estetice înainte de anodizare
Anodizare Tip IIConstruiește un strat de oxid; opțiuni de culoareAspect de aluminiu plus rezistență moderată la coroziune și uzură
Anodizare dură Tip IIIStrat de oxid mai gros și mai durSuprafețe de aluminiu cu alunecare sau uzură
Conversie prin cromatareFilm protector subțire care rămâne conductivLegare electrică sau împământare pe aluminiu
Nichelare chimicăStrat uniform, dur, rezistent la coroziuneUzură plus coroziune, inclusiv în interiorul găurilor
ZincareProtecție economică de tip sacrificială împotriva coroziuniiPiese de oțel în interior sau în mediu adăpostit
Vopsire în câmp electrostaticStrat gros, durabil, decorativAspectul este cerința
PasivareÎndepărtează fierul liber și reface filmul de oxidPiese din oțel inoxidabil după prelucrare
Detensionare / tratament termicÎnlătură tensiunile reziduale înainte sau după tăierePereți subțiri și toleranțe strânse care trebuie să reziste prelucrării

Toleranțe

Standard ISO 2768-m; ±0,01 mm pe elementele critice.

Toleranță indicatăCe necesităEfect asupra costului și termenului de livrare
Generală: ±0,25 mm / ±0,010 inScule standard, verificare dimensionalăBază: fără adaos
Standard: ±0,13 mm / ±0,005 inMașină în stare bună, verificarea primei bucățiAdaos mic; valoarea implicită uzuală la ofertare
Strânsă: ±0,025 mm / ±0,001 inScule rectificate sau din diamant, control termic, CMMSalt de regim: tăieri mai lente plus inspecție completă
Precizie: ±0,013 mm / ±0,0005 inProcese de finisare, calibre, mediu controlatPrelucrarea domină prețul; adesea o operație separată
Poziție / unghiularitate (GD&T)Control al referințelor, un singur reglaj pentru elementele corelateDepinde de câte reglaje acoperă referința
Finisaj de suprafață Ra 0,8 µm sau mai finPas mai fin, lustruire sau un proces de finisareAdaugă un pas de proces, nu doar timp de prelucrare

Common Applications

  • gears
  • Aeronautical Industry
  • transportation industry

Opțiuni de proces

  • CNC machining is a subtractive manufacturing process.
  • Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
  • EPX 82 is processed using Carbon DLS
  • MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
  • Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
  • G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
  • Estimates are provided through an auto-quoted method.
  • EDM relies on a voltage and a thin wire
  • Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores

Surface Finish Reference

  • The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
  • SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
  • SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
  • SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
  • SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
  • Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
  • Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
  • Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.

Tolerance Reference

  • The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
  • FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
  • Wire Cut EDM is highly accurate.
  • The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
  • Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
  • The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.

Industries We Serve

  • antennas
  • automotive
  • CNC machined parts
  • custom parts
  • electronics
  • medical diagnostic
  • optical displays
  • optical_systems

Material Reference

  • ABS
  • Austenitic Stainless Steel
  • Carbon steel
  • ceramic
  • composites
  • Copper - T2
  • copper or graphite
  • Hardened Materials
  • High Impact Polystyrene
  • Low-density polyethylene
  • MDF
  • metal
  • Polybutylene Terephthalate
  • SUS304
  • thermoplastics
  • thick metal sheets
  • tungsten carbide

Întrebări frecvente

1018 sau 1045 pentru piesa mea?

1018 se sudează ușor și se potrivește lucrărilor de uz general; 1045 se potrivește axelor și pieselor de uzură care necesită rezistență și tratament termic. Trimiteți cazul de încărcare și recomandăm înainte de ofertare.

Cum controlați deformarea după tratamentul termic?

Prelucrăm cu detensionare și adaos de rectificare, iar călim înainte de finisarea finală acolo unde designul permite — toleranțele critice se finisează după tratamentul termic, nu înainte.

12L14 este acceptabil conform RoHS?

12L14 conține plumb pentru prelucrabilitate și este restricționat în unele aplicații. Acolo unde se aplică RoHS, prelucrăm 1018 sau alternative fără plumb și semnalăm substituția în analiza DFM.

What is the minimum order quantity (MOQ)?

Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.

What is the typical lead time?

Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.

How do I get a quote and what information do you need?

3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.

What tolerance should I specify?

Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.

How is quality controlled?

First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.

Is my design protected?

NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.

Which material should I choose?

Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.

Which surface finish do I need?

Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.

How do you ship and what terms?

DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.

Sources · 4

Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.

Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).