De kulstofstål-dele, vi bearbejder, dækker aksler, beslag, stifter, tandhjul, afstandsstykker og generelle industrielle komponenter: 1018 lavkulstofstål til svejsbare, generelle dele, 1045 mellemkulstofstål hvor styrke og slid betyder noget, 12L14 letbearbejdeligt stål til store serier af drejede dele.
Varmebehandling er, hvor kulstofstål viser sin værdi — gennemhærdning, induktionshærdning og overfladehærdning omdanner samme geometri til meget forskellige dele. Vi planlægger slebetillæg og rettelse før behandlingen, så de færdige mål stadig holder.
Material Grades & Properties
Carbon Steel Grades We Machine
| Grade | Standard | Characteristics |
|---|---|---|
| 1018 | ASTM A108 | Low-carbon, good weldability, general machined parts. |
| 1045 | ASTM A108 | Medium carbon; heat-treatable; shafts, gears, strong brackets. |
| 4140 | ASTM A29 | Alloy steel, chromoly; high strength and toughness after heat treatment. |
Key Properties of Machined Carbon Steel
- ✓High strength
- ✓Heat-treatable
- ✓Cost-effective
- ✓Requires corrosion protection
Typical tolerances:±0.1 mm as-machined; tighter after grinding
Applications for Carbon Steel Parts
- Shafts and axles
- Gears and sprockets
- Machine frames
- Tooling and jigs
- Structural brackets
Machining Notes for Carbon Steel
Free-machining at medium speeds; 4140 in hardened state requires carbide tooling and reduced speeds.
Finishes for Carbon Steel Parts
- Zinc plating
- Black oxide
- Powder coating
- Painting
Kapacitet
- Bearbejdning af 1018/1045/12L14/A36 efter tegning
- Koordinering af varmebehandling (gennem-, induktions-, overfladehærdning)
- Koordinering af slibning efter varmebehandling
- Forzinkning og black oxide finishing
Typiske materialer
Kulstofstål 1018, 1045, 12L14, 1144, A36; legeringskvaliteter på anmodning.
| Materiale / kvalitet | Typisk tilstand | Bearbejdelighed | Typisk anvendelse |
|---|---|---|---|
| Aluminium 6061 | T6 (opløsningshærdet og udhærdet) | Let: letbearbejdelig, god spånstyring | Beslag, huse, fiksturer, prototyper og opskalering til serie |
| Aluminium 7075 | T6 / T651 | Sværere: mere værktøjsslid, kræver stive opspændinger | Højfaste, vægtkritiske dele; ikke egnet til svejsning |
| Rustfrit stål 304 / 304L | Udhærdet (annealed) | Kalthærder: lavere skærhastigheder, positiv føring | Generel korrosionsbestandighed, fødevarer og procesudstyr |
| Rustfrit stål 316 / 316L | Udhærdet (annealed) | Sværere end 304: mere værktøjsslid | Klorid, marine, medicinske og farmaceutiske miljøer |
| Kulstofstål 1018 / 1045 | Varmvalset / normaliseret | Let til middel; kræver rustbeskyttelse | Aksler, plader, svejsede konstruktioner, værktøjskroppe |
| Messing C360 | H02 halvhård | Fremragende: høje hastigheder, ren overflade | Fittings, bøsninger, stik, dekorative dele |
| Kobber C110 | Udhærdet (annealed) / H02 | Klistret: skarpe værktøjer og store spånvinkler | Ledningsevne, strømskinne (busbar), termisk styring |
| Titanium Grade 5 (Ti-6Al-4V) | Valseudhærdet (mill annealed) | Svær: lave hastigheder, varmestyring, værktøjsslid | Luftfart, medicoteknik og letvægts højfaste dele |
| Tekniske plastmaterialer (POM, PEEK, PA) | Ekstruderet / udhærdet | Let til klistret: bløde kæber, skarpe værktøjer | Isolering, lav friktion, kemiske og sliddele |
Overfladebehandlinger
Forzinkning, black oxide, fosfatering, maling på anmodning, slibning efter varmebehandling.
| Overfladebehandling | Hvad den gør | Angiv den når |
|---|---|---|
| Som bearbejdet | Værktøjsspor efterlades synlige; Ra typisk 1,6-3,2 µm | Delen kun skal fungere |
| Glasperleblæsning | Ensartet mat overflade, skjuler værktøjsspor | Designdele før eloxering |
| Eloxering Type II | Opbygger et oxidlag; farvemuligheder | Aluminiumsudseende plus moderat korrosions- og slidesikkerhed |
| Hårdeloxering Type III | Tykkere, hårdere oxidlag | Glidende eller slidte aluminiumsflader |
| Chromatering (conversion coat) | Tynd beskyttelsesfilm, der forbliver ledende | Elektrisk binding eller jordforbindelse på aluminium |
| Kemisk nikkelforinkning | Ensartet, hårdt, korrosionsbestandigt lag | Slid plus korrosion, også inde i boringer |
| Forsinking (zink) | Økonomisk offerbeskyttelse mod korrosion | Ståldele indendørs eller i beskyttet miljø |
| Pulverlakering | Tykt, holdbart, dekorativt lag | Udseendet er kravet |
| Passivering | Fjerner frit jern og genskaber oxidfilmen | Rustfrit stål efter bearbejdning |
| Spændingsudligning / varmebehandling | Aflaster indre spændinger før eller efter skæring | Tynde vægge og snævre tolerancer, der skal overleve bearbejdningen |
Tolerancer
ISO 2768-m standard; ±0,01 mm på kritiske detaljer.
| Tegningsangivelse | Hvad den kræver | Effekt på pris og leveringstid |
|---|---|---|
| Generel: ±0,25 mm / ±0,010 in | Standardværktøj, målingskontrol | Basisniveau: intet tillæg |
| Standard: ±0,13 mm / ±0,005 in | Maskine i god stand, førstestykkekontrol | Lille tillæg; det sædvanlige tilbudsgrundlag |
| Snæver: ±0,025 mm / ±0,001 in | Slebet eller diamantværktøj, temperaturstyring, CMM | Trinskift: langsommere skær plus fuld kontrol |
| Præcision: ±0,013 mm / ±0,0005 in | Finskær, grænsemål, kontrolleret miljø | Bearbejdningen dominerer prisen; ofte en separat operation |
| Position / vinklighed (GD&T) | Datumstyring, én opspænding hvor detaljer hænger sammen | Afhænger af, hvor mange opspændinger datumet spænder over |
| Overfladeruhed Ra 0,8 µm eller finere | Finere toothed fremføring, polering eller finskæring | Tilføjer et processtrin, ikke blot bearbejdningstid |
Common Applications
- gears
- Aeronautical Industry
- transportation industry
Procesmuligheder
- CNC machining is a subtractive manufacturing process.
- Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
- EPX 82 is processed using Carbon DLS
- MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
- Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
- G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
- Estimates are provided through an auto-quoted method.
- EDM relies on a voltage and a thin wire
- Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores
Surface Finish Reference
- The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
- The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
- The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
- SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
- SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
- SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
- SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
- Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
- Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
- Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.
Tolerance Reference
- The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
- FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
- Wire Cut EDM is highly accurate.
- The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
- Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
- The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.
Industries We Serve
- antennas
- automotive
- CNC machined parts
- custom parts
- electronics
- medical diagnostic
- optical displays
- optical_systems
Material Reference
- ABS
- Austenitic Stainless Steel
- Carbon steel
- ceramic
- composites
- Copper - T2
- copper or graphite
- Hardened Materials
- High Impact Polystyrene
- Low-density polyethylene
- MDF
- metal
- Polybutylene Terephthalate
- SUS304
- thermoplastics
- thick metal sheets
- tungsten carbide
Ofte stillede spørgsmål
1018 eller 1045 til min del?
1018 svejses let og passer til generelt arbejde; 1045 passer til aksler og sliddele, der kræver styrke og varmebehandling. Send belastningstilfældet, så anbefaler vi inden tilbuddet.
Hvordan styrer I formforandring efter varmebehandling?
Vi bearbejder med spændingsudligning og slebetillæg og hærder inden finishing, hvor designet tillader det — kritiske tolerancer færdiggøres efter varmebehandling, ikke før.
Er 12L14 acceptabelt under RoHS?
12L14 indeholder bly for bearbejdelighed og er begrænset i visse anvendelser. Hvor RoHS gælder, bearbejder vi 1018 eller blyfri alternativer og påpeger substitutionen i DFM-gennemgangen.
What is the minimum order quantity (MOQ)?
Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.
What is the typical lead time?
Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.
How do I get a quote and what information do you need?
3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.
What tolerance should I specify?
Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.
How is quality controlled?
First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.
Is my design protected?
NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.
Which material should I choose?
Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.
Which surface finish do I need?
Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.
How do you ship and what terms?
DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.
Sources · 4
- makerverse.comUnclassified source
- cncservices.goldsupplier.comUnclassified source
- premiumparts.comUnclassified source
- hmaking.comUnclassified source
Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.
Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).