CNC-bearbejdning af rustfrit stål

Stainless steel CNC machined components with brushed finish

De rustfrit stål-dele, vi bearbejder, dækker fittings til fødevarekontakt, marinebeslag, komponenter i medicinsk stil og industrielt udstyr: 303 til letbearbejdelige fittings, 304 til generel korrosionsbestandighed, 316L til klorid- og marinmiljøer, 17-4PH hvor styrke betyder noget.

Korrekt kvalitetsvalg, værktøjsbaner og passivering er det, der får rustfrit stål til at præstere i drift — vi påpeger korrosionsrelevante angivelser under DFM-gennemgangen.

Nøglespecifikationer

SpecificationValue
lead time7 days
tolerance±0.002 in
lead time80 days
lead time120 days
surface finishRa0.6

Material Grades & Properties

Stainless Steel Grades We Machine

GradeStandardCharacteristics
304ASTM A240General purpose austenitic; excellent corrosion resistance; work-hardens.
316/316LASTM A240Added molybdenum for chloride resistance; marine and medical use.
17-4 PHASTM A564Precipitation hardening; high strength after heat treatment; aerospace/medical.
303ASTM A582Sulfur-added free-machining grade; best machinability of austenitic; lower corrosion resistance.

Key Properties of Machined Stainless Steel

  • ✓Corrosion resistance
  • ✓High strength
  • ✓Heat resistance
  • ✓Hygienic (food/medical compatible grades)

Typical tolerances:±0.05 mm standard; ±0.01 mm achievable with finishing

Applications for Stainless Steel Parts

  • Medical instruments and implants
  • Food processing equipment
  • Marine hardware
  • Valves and fittings
  • Aerospace components

Machining Notes for Stainless Steel

Work-hardens quickly: maintain consistent feed, sharp tooling, adequate coolant. 303 machines easiest; 316 slowest of the common grades.

Finishes for Stainless Steel Parts

  • Passivation
  • Electropolishing
  • Bead blasting
  • Vibratory finishing

Kapacitet

  • Bearbejdning af 303/304/316L/17-4PH efter tegning
  • Passivering efter kundespecifikation
  • Elektropulering på anmodning
  • Gevind- og fittinggeometri i én opspænding

Typiske materialer

Rustfrit stål 303, 304, 316/316L, 17-4PH, 410, 416, duplex på anmodning.

Materiale / kvalitetTypisk tilstandBearbejdelighedTypisk anvendelse
Aluminium 6061T6 (opløsningshærdet og udhærdet)Let: letbearbejdelig, god spånstyringBeslag, huse, fiksturer, prototyper og opskalering til serie
Aluminium 7075T6 / T651Sværere: mere værktøjsslid, kræver stive opspændingerHøjfaste, vægtkritiske dele; ikke egnet til svejsning
Rustfrit stål 304 / 304LUdhærdet (annealed)Kalthærder: lavere skærhastigheder, positiv føringGenerel korrosionsbestandighed, fødevarer og procesudstyr
Rustfrit stål 316 / 316LUdhærdet (annealed)Sværere end 304: mere værktøjsslidKlorid, marine, medicinske og farmaceutiske miljøer
Kulstofstål 1018 / 1045Varmvalset / normaliseretLet til middel; kræver rustbeskyttelseAksler, plader, svejsede konstruktioner, værktøjskroppe
Messing C360H02 halvhårdFremragende: høje hastigheder, ren overfladeFittings, bøsninger, stik, dekorative dele
Kobber C110Udhærdet (annealed) / H02Klistret: skarpe værktøjer og store spånvinklerLedningsevne, strømskinne (busbar), termisk styring
Titanium Grade 5 (Ti-6Al-4V)Valseudhærdet (mill annealed)Svær: lave hastigheder, varmestyring, værktøjsslidLuftfart, medicoteknik og letvægts højfaste dele
Tekniske plastmaterialer (POM, PEEK, PA)Ekstruderet / udhærdetLet til klistret: bløde kæber, skarpe værktøjerIsolering, lav friktion, kemiske og sliddele

Overfladebehandlinger

Passivering, elektropulering, glasperleblæsning, polering, black oxide.

OverfladebehandlingHvad den gørAngiv den når
Som bearbejdetVærktøjsspor efterlades synlige; Ra typisk 1,6-3,2 µmDelen kun skal fungere
GlasperleblæsningEnsartet mat overflade, skjuler værktøjssporDesigndele før eloxering
Eloxering Type IIOpbygger et oxidlag; farvemulighederAluminiumsudseende plus moderat korrosions- og slidesikkerhed
Hårdeloxering Type IIITykkere, hårdere oxidlagGlidende eller slidte aluminiumsflader
Chromatering (conversion coat)Tynd beskyttelsesfilm, der forbliver ledendeElektrisk binding eller jordforbindelse på aluminium
Kemisk nikkelforinkningEnsartet, hårdt, korrosionsbestandigt lagSlid plus korrosion, også inde i boringer
Forsinking (zink)Økonomisk offerbeskyttelse mod korrosionStåldele indendørs eller i beskyttet miljø
PulverlakeringTykt, holdbart, dekorativt lagUdseendet er kravet
PassiveringFjerner frit jern og genskaber oxidfilmenRustfrit stål efter bearbejdning
Spændingsudligning / varmebehandlingAflaster indre spændinger før eller efter skæringTynde vægge og snævre tolerancer, der skal overleve bearbejdningen

Tolerancer

ISO 2768-m standard; ±0,01 mm på kritiske detaljer.

TegningsangivelseHvad den kræverEffekt på pris og leveringstid
Generel: ±0,25 mm / ±0,010 inStandardværktøj, målingskontrolBasisniveau: intet tillæg
Standard: ±0,13 mm / ±0,005 inMaskine i god stand, førstestykkekontrolLille tillæg; det sædvanlige tilbudsgrundlag
Snæver: ±0,025 mm / ±0,001 inSlebet eller diamantværktøj, temperaturstyring, CMMTrinskift: langsommere skær plus fuld kontrol
Præcision: ±0,013 mm / ±0,0005 inFinskær, grænsemål, kontrolleret miljøBearbejdningen dominerer prisen; ofte en separat operation
Position / vinklighed (GD&T)Datumstyring, én opspænding hvor detaljer hænger sammenAfhænger af, hvor mange opspændinger datumet spænder over
Overfladeruhed Ra 0,8 µm eller finereFinere toothed fremføring, polering eller finskæringTilføjer et processtrin, ikke blot bearbejdningstid

Materials We Machine

  • Brass
  • Copper
  • Stainless Steel 201
  • Titanium
  • iron
  • molybdenum
  • nickel-pig-iron
  • raw materials
  • steel

Common Applications

  • Airplane Parts
  • Chemical Housings
  • Cover
  • Decorative/Architectural
  • Equipment Panels
  • Food parts
  • Food-Contact
  • Freshwater Environment
  • Marine Parts
  • Marine hardware
  • Medical Machines
  • Micro Mechanical Parts
  • Oxidizing Environment
  • Stainless Steel CNC Machining
  • Water Pipes
  • Weak Acids
  • architectural design
  • chloride-rich environments
  • city buildings
  • corrosive process environments
  • critical fasteners
  • dive watch
  • folding hinges
  • food machines

Procesmuligheder

  • CNC machining is a subtractive manufacturing process.
  • Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
  • EPX 82 is processed using Carbon DLS
  • MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
  • Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
  • G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
  • Estimates are provided through an auto-quoted method.
  • EDM relies on a voltage and a thin wire
  • Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores

Surface Finish Reference

  • The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
  • SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
  • SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
  • SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
  • SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
  • Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
  • Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
  • Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.

Tolerance Reference

  • The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
  • FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
  • Wire Cut EDM is highly accurate.
  • The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
  • Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
  • The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.

Industries We Serve

  • antennas
  • automotive
  • CNC machined parts
  • custom parts
  • electronics
  • medical diagnostic
  • optical displays
  • optical_systems

Material Reference

  • ABS
  • Austenitic Stainless Steel
  • Carbon steel
  • ceramic
  • composites
  • Copper - T2
  • copper or graphite
  • Hardened Materials
  • High Impact Polystyrene
  • Low-density polyethylene
  • MDF
  • metal
  • Polybutylene Terephthalate
  • SUS304
  • thermoplastics
  • thick metal sheets
  • tungsten carbide

Ofte stillede spørgsmål

Hvilken rustfri kvalitet til et marint miljø?

316L er standarden ved klorideksponering. Til højfaste marinebeslag er 17-4PH i tilstand H900 almindelig; bekræft med dine miljødata.

Leverer I materialecertifikater?

Ja, fabriksattester (EN 10204 3.1 hvor det kræves) kan følge forsendelsen på anmodning.

Kan I bearbejde fittings til fødevarekontakt?

Ja. Specificér sanitære krav på tegningen — vi bearbejder glatte indvendige radii og de overflader, der er typiske for sanitærfittings.

What is the minimum order quantity (MOQ)?

Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.

What is the typical lead time?

Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.

How do I get a quote and what information do you need?

3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.

What tolerance should I specify?

Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.

How is quality controlled?

First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.

Is my design protected?

NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.

Which surface finish do I need?

Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.

How do you ship and what terms?

DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.

Sources · 4

Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.

Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).