Mosazné díly, které obrábíme, pokrývají instalatérské armatury, tělesa ventilů, spojky, elektrické svorky a dekorativní komponenty: C36000 volně řezatelná mosaz pro objemově soustružené díly, C260 kartridgová mosaz tam, kde záleží na tváření a studené obrobitelnosti, C693 bezolovědná mosaz pro požadavky pitné vody.
Mosaz patří k nejlépe obrobitelným kovům — obrábí se na vysokých otáčkách vřetena s vynikající kontrolou třísk. Bezolovědné požadavky a pokovování upozorňujeme během posouzení DFM, takže hotové díly splní požadavky na pitnou vodu a RoHS tam, kde jsou specifikovány.
Material Grades & Properties
Brass Grades We Machine
| Grade | Standard | Characteristics |
|---|---|---|
| C36000 (free-cutting) | ASTM B16 | Best machinability of common metals; standard for turned parts. |
| C26000 (cartridge) | ASTM B36 | Good cold workability; used for deep-drawn and formed parts. |
Key Properties of Machined Brass
- ✓Excellent machinability
- ✓Natural corrosion resistance
- ✓Attractive appearance
- ✓Good electrical conductivity
Typical tolerances:±0.05 mm standard; excellent surface finish as-machined
Applications for Brass Parts
- Plumbing fittings and valves
- Electrical connectors and terminals
- Musical instrument parts
- Decorative hardware
- Instrument components
Machining Notes for Brass
Reference standard for 100% machinability rating; very high cutting speeds; watch for lead-free variants (C360 is leaded) in potable-water applications.
Finishes for Brass Parts
- Polishing
- Lacquer coating
- Nickel plating
- Antique/aged finish
Možnosti výroby
- Obrábění C36000/C260/C693 podle výkresu
- Geometrie závitů a armatur v jednom upnutí
- Koordinace chromátování, niklování a cínování
- Dokončení bez otřepů pro těsnicí plochy
Typické materiály
Mosaz C36000, C260, C34500, bezolovědná C693 (Eco Brass) na požádání.
| Materiál / jakost | Typický stav | Obrábělnost | Kde se hodí |
|---|---|---|---|
| Hliník 6061 | T6 (postříbený a uměle stařený) | Snadné: dobře obrobitelný, dobrá kontrola třísek | Konzole, skříně, přípravky, prototypy až po sérii |
| Hliník 7075 | T6 / T651 | Náročnější: větší opotřebení nástroje, nutná tuhá upnutí | Vysokopevné díly citlivé na hmotnost; nesvařuje se |
| Nerezová ocel 304 / 304L | Žíhaná | Ztuhuje deformací: nižší řezné rychlosti, kladné posuvy | Obecná odolnost proti korozi, potravinářské a procesní zařízení |
| Nerezová ocel 316 / 316L | Žíhaná | Tvárnější než 304: větší opotřebení nástroje | Vystavení chloridům, prostředí mořské, lékařské a farmaceutické |
| Uhlíková ocel 1018 / 1045 | Válcovaná za tepla / normalizovaná | Snadná až střední; vyžaduje ochranu proti korozi | Hřídele, plechy, svařovací sestavy, korpusy nástrojů |
| Mosaz C360 | H02 polotvrdá | Vynikající: vysoké rychlosti, čistý povrch | Armatury, pánve, spojky, dekorativní díly |
| Měď C110 | Žíhaná / H02 | Lepkavá: ostré nástroje a velké úhly čela | Vodivost, přípojnice, tepelný management |
| Titan Grade 5 (Ti-6Al-4V) | Dodací žíhání | Obtížné: nízké rychlosti, kontrola tepla, opotřebení nástroje | Letectví, zdravotnictví a lehké vysoce pevné díly |
| Technické plasty (POM, PEEK, PA) | Extrudované / žíhané | Snadné až lepkavé: měkké čelisti, ostré nástroje | Izolace, nízké tření, chemicky namáhané a opotřebovávané díly |
Povrchové úpravy
Čirý/žlutý chromát, nikl, cínování, leštění, skleněné brokování.
| Povrchová úprava | Co dělá | Kdy ji specifikovat |
|---|---|---|
| Po obrábění | Viditelné stopy po nástroji; Ra typicky 1.6-3.2 µm | Když díl musí jen fungovat |
| Skleněné brokování | Jednotný matný povrch, zakrývá stopy po nástroji | Vizuální díly před eloxováním |
| Eloxování typ II | Vytváří oxidovou vrstvu; barevné varianty | Vzhled hliníku plus mírná odolnost proti korozi a opotřebení |
| Tvrdé eloxování typ III | Silnější, tvrdší oxidová vrstva | Klouzavé nebo opotřebovávané hliníkové plochy |
| Chromátování | Tenký ochranný film, který zůstává vodivý | Elektrické spojování nebo uzemnění na hliníku |
| Chemické niklování | Jednotná, tvrdá, korozivzdorná vrstva | Opotřebení plus koroze, i uvnitř otvorů |
| Zinkování | Ekonomická obětovaná ochrana proti korozi | Ocelové díly v interiéru nebo chráněném prostředí |
| Práškové lakování | Silná, trvanlivá, dekorativní vrstva | Když požadavkem je vzhled |
| Pasivace | Odstraňuje volné železo a obnovuje oxidový film | Nerezové díly po obrábění |
| Popouštění napětí / tepelné zpracování | Uvolňuje vnitřní napětí před obráběním nebo po něm | Tenké stěny a přísné tolerance, které musí obrábění přežít |
Tolerance
Standard ISO 2768-m; ±0.01 mm u kritických prvků.
| Označení na výkresu | Co vyžaduje | Dopad na cenu a dodací lhůtu |
|---|---|---|
| Obecná: ±0.25 mm / ±0.010 in | Standardní nástroje, kontrola rozměrů | Základ: žádná přirážka |
| Standardní: ±0.13 mm / ±0.005 in | Stroj v dobrém stavu, kontrola prvního kusu | Malá přirážka; obvyklý standard při nabízení |
| Přísná: ±0.025 mm / ±0.001 in | Broušené nebo diamantové nástroje, kontrola teploty, CMM | Skoková změna: pomalejší řezy plus plná kontrola |
| Přesná: ±0.013 mm / ±0.0005 in | Předlisky, měrky, řízené prostředí | Cenu určuje obrábění; často samostatná operace |
| Poloha / úhlovost (GD&T) | Kontrola referencí, jedno upnutí pro související prvky | Záleží na tom, přes kolik upnutí reference sahá |
| Povrchová drsnost Ra 0.8 µm a jemnější | Jemnější kroky, leštění nebo dokončovací průchod | Přidává procesní krok, nejen čas obrábění |
Materials We Machine
- Alloy 260
- Brass
- Copper
- Zinc
Common Applications
- Antimicrobial Surfaces
- Appliance Parts
- Architectural Applications
- Architectural Finishes
- Compression Fittings
- Conductive Parts
- Connector pins & sockets
- Decorative Components
- Decorative hardware
- Decorative pieces
- Electrical Hardware
- Electrical Parts
- Electrical Terminals
- Fishing Applications
- General Hardware
- Grounding Hardware
- Industrial Fittings
- Industrial and Appliance Clips
- Marine hardware
- Medical and telecom components
- Meter Bodies
- Ornamental Work
- Pins and Terminal Blocks
- Plumbing Parts
Možnosti procesu
- CNC machining is a subtractive manufacturing process.
- Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
- EPX 82 is processed using Carbon DLS
- MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
- Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
- G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
- Estimates are provided through an auto-quoted method.
- EDM relies on a voltage and a thin wire
- Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores
Surface Finish Reference
- The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
- The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
- The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
- SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
- SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
- SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
- SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
- Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
- Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
- Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.
Tolerance Reference
- The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
- FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
- Wire Cut EDM is highly accurate.
- The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
- Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
- The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.
Industries We Serve
- antennas
- automotive
- CNC machined parts
- custom parts
- electronics
- medical diagnostic
- optical displays
- optical_systems
Material Reference
- ABS
- Austenitic Stainless Steel
- Carbon steel
- ceramic
- composites
- Copper - T2
- copper or graphite
- Hardened Materials
- High Impact Polystyrene
- Low-density polyethylene
- MDF
- metal
- Polybutylene Terephthalate
- SUS304
- thermoplastics
- thick metal sheets
- tungsten carbide
Často kladené dotazy
Jaká mosaz na armatury pro pitnou vodu?
Bezolovědná C693 (Eco Brass) je standardní volbou tam, kde se uplatňují předpisy pro pitnou vodu; potvrďte regionální požadavek na nízký obsah olova na výkresu a obrábíme podle něj.
Šourají se mosazné závity nebo se zasekávají?
Mosaz se obrábí čistě, ale jemné závity se pod zatížením mohou zajmout. Řídíme řeznou geometrii a drsnost povrchu a u trvalých sestav doporučujeme protizáchvatový přípravek nebo pokovení.
Zvládnete požadavky na tloušťku pokovení?
Ano. Uveďte typ a tloušťku pokovení na výkresu — kritické rozměry obrábíme s přídavkem na pokovení, takže pokovené závity a uložení zůstanou v toleranci.
What is the minimum order quantity (MOQ)?
Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.
What is the typical lead time?
Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.
How do I get a quote and what information do you need?
3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.
What tolerance should I specify?
Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.
How is quality controlled?
First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.
Is my design protected?
NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.
Which material should I choose?
Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.
Which surface finish do I need?
Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.
How do you ship and what terms?
DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.
Sources · 4
- manufyn.comUnclassified source
- alnafie-steel.comUnclassified source
- clarwe.comUnclassified source
- rapiddirect.comIndustry peer technical page
Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.
Související služby
Related Knowledge
Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).